Peterborough & District League Champions


Home

Regions 2 Main

Midlands 2 region

To follow?

1949-1959 details

To follow?

2000-2012 details

Contact site

 

 

 

Champions' List - saved


PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE CHAMPIONS 1902-1903 to 2011-2012

 

1902–03 Fletton United

1903–04 Fletton United

1904–05 Fletton United

1905–06 Peterborough Town Reserves

1906–07 G.E. Loco

1907–08 G.E. Loco

1908–09 Westwood Works

 

        Division 1                     Division 2

 

1909–10 G.N. Loco Reserves             Crowland Abbey

1910–11 Westwood Works                 Yaxley Rovers

1911–12 Westwood Works                 Stamford Vics

1912–13 Westwood Works                 Brainsbys Works

1913–14 Westwood Works                 Westwood Works Reserves

 

 

1914–15 Belvedere

 

Competition suspended due to World War

 

1918–19 Blackstone

1919–20 Stamford Reserves

 

        Division 1                     Division 2

 

1920–21 Westwood Works                 Peterborough Rovers

 

        Division 1                     Division 2                 Division 3

 

1921–22 G.N. Loco                      G.N. Sheet Stores          Yaxley Rovers Reserves

1922–23 G.N. Loco                      G.N. Sheet Stores          Barfords

1923–24 G.N. Loco                      Barfords                   Newark

1924–25 Wisbech Town                   Silver Badge               Paston Athletic Reserves

1925–26 G.N. Loco                      Whittlesey Town            Brotherhoods

1926–27 Westwood Works                 Barfords                   Williamson Cliff

1927–28 Wisbech Town                   New Peterborough Sports    Longthorpe Scouts

1928–29 Wisbech Town                   Crowland Rovers            Castor & Ailsworth

1929–30 Barfords                       London Brick Company       Whittlesey Town

1930–31 Spalding United                Paston Athletic            L.N.E.R. Accounts

 

        Division 1                     Division 2                 Division 3

 

1931-32 Wisbech Town                   L.N.E.R. Athletic          N – Municipal Sports

                                                                  S - Celta Mills

1932–33 Wisbech Town                   Crowland Abbey             N – Deeping United

                                                                  S - Central Sugar Company

1933–34 Bourne Town                    Stamford St. George        N – King’s Dyke

                                                                  S - Orton Waterville

1934–35 Phorpres Sports                Phorpres Sports Reserves   N – Northam Star Sports

                                                                  S - Castor & Ailsworth

1935–36 Peterborough United Reserves   Crowland Abbey             N – Maxey United

                                                                  S - L.N.E.R. Sheet Stores

1936–37 Chatteris Engineers            Moulton Chapel             N – R.A.F. Peterborough

                                                                  S - Electricity Sports

1937–38 St. Ives Town                  R.A.F. (Wittering)         N – Crowland Abbey

                                                                  S - Stanground Victoria

1938–39 Westwood Works                 R.A.F. (Peterborough)      N – Deeping United

                                                                  S - Phorpres Sports Reserves

Competition suspended due to World War

 

        Division 1                   Division 2 

 

1945–46 Bourne Town                  Brotherhoods Reserves 

 

        Division 1                     Division 2                 Division 3

 

1946-47 Bourne Town                    Crowland Town              N - Crowland Town Reserves

                                                                  S - College

1947–48 March Town United              Phorpres Sports            N - Helpston United

                                                                  S - Holme Rovers

1948–49 Parson Drove                   Morton                     N – L.N.E.R. Athletic

                                                                  S - Ramsey Town

Top three sections only

 

        Premier Division               Division One               Division Two

 

1949-50 Parson Drove                   South Lynn Youth Club      Perkins Athletic Reserves

1950-51 King’s Lynn Reserves           Upwell Town                Yaxley Athletic

1951-52 Cambridge United Reserves      Bourne Town Reserves       King's Lynn 'A'

1952-53 Cambridge United Reserves      Whittlesey United          Helpston United

1953-54 Kings Lynn Reserves            Warmington Wasps           Parson Drove

1954-55 Cambridge United Reserves      Morton                     Manea United

1955-56 Ely City                       Morton                     Warmington Wasps

1956-57 King’s Lynn Reserves           Morton                     Thurlby United

1957–58 Newmarket Town                 declared null and void     Perkins Athletic

1958–59 Cambridge United Reserves      Parson Drove               March St. Mary's

1959–60 Soham Town Rangers             Ramsey Town                Crowland Town

 

1960–61 Cambridge United Reserves      Phorpres Sports            Coates Athletic

1961–62 Soham Town Rangers             Perkins Athletic           Blackstones Works

1962–63 Downham Town                   Huntingdon United          Chatteris Engineers

1963–64 Chatteris Town                 Glinton United             Peterborough Rovers

1964–65 Chatteris Town                 Crowland Town              Leverington Sports

1965–66 Chatteris Town                 Whittlesey United          Stamford Belvedere

1966–67 Parson Drove                   Peterborough Rovers        Diesel Athletic

1967–68 Parson Drove                   Stamford Belvedere         Eye United

1968–69 Parson Drove                   Glinton United             Deeping Rangers

1969–70 Parson Drove                   Deeping Rangers            Parson Drove Reserves

 

1970–71 Parson Drove                   Stamford Belvedere         Yaxley (British Legion)

1971–72 Peterborough Rovers            Eye United                 Spalding United Reserves

1972–73 Parson Drove                   Eye United                 Phorpres Sports

1973–74 Downham Town                   Phorpres Sports            GPO Sports

1974–75 Huntingdon United              GPO Sports                 Fengate

1975–76 Huntingdon United              Blackstones Works          Yaxley Reserves

1976–77 Yaxley                         Whittlesey United          Doddington United

1977–78 Phorpres Sports                Spalding United Reserves   Eye United Reserves

1978–79 Downham Town                   Perkins Sports             March Town United Reserves

1979–80 Eye United                     Ortonians                  Stamford YMCA

 

1980–81 Eye United                     Ortonians                  Yaxley Reserves

1981–82 Eye United                     St. Ives Town              Chatteris Town Reserves

1982–83 Ortonians                      Perkins Sports             Coates Athletic

1983–84 Yaxley                         Yaxley Reserves            Fletton Ex-Servicemen

1984–85 Kings Lynn Reserves            Fletton Ex-Servicemen      St. Ives Town Reserves

1985–86 Perkins Sports                 Blackstones Works Reserves Woodhouse & Sturnham

1986–87 Downham Town                   Stamford Belvedere         Crowland Town

1987–88 Downham Town                   Molins                     Thomas Cook

1988–89 Perkins Sports                 Whittlesey United Reserves Juventus

1989–90 Pinchbeck United               Manea United               Moulton Harrox

 

1990–91 Pinchbeck United               Ryhall United              Hotpoint

1991–92 Molins                         Deeping Rangers Reserves   Outwell Swifts

1992–93 Perkins Sports                 Hotpoint                   Kings Cliffe

1993–94 Ortonians                      Outwell Swifts             Ketton

1994–95 Perkins Sports                 Ortonians Reserves         Oundle Town Reserves

1995–96 Leverington Sports             Ortonians Reserves         Hotpoint Reserves

1996–97 Ortonians                      Alconbury                  Silver Jubilee

1997–98 Oundle Town                    Deeping Rangers Reserves   Parson Drove

1998–99 Perkins Sports                 Stilton United             Long Sutton Athletic

1999–2000 Eye United                   I.C.A. Juventus            Deeping Rangers 'A'

 

2000–01 Eye United                     I.C.A. Juventus            Wimblington Old Boys

2001–02 Pearl Assurance                Wimblington Old Boys       Emneth Seniors

2002–03 Eye United                     Emneth Seniors             Crowland Town

2003–04 Ortonians                      Parson Drove               Hereward Old Boys

2004–05 Whittlesey United              Crowland Town              Wimblington Harriers

2005–06 Ortonians                      Woodlands                  Thorney

2006–07 Peterborough Sports 

2007–08 Perkins Sports 

2008–09 Ramsey Town                    Coates Athletic            Manea United

2009–10 Rutland Rangers                Eye Sports & Social        Langtoft United

2010–11 Ramsey Town                    King's Cliffe United       Whittlesey Blue Star

2011–12 Pinchbeck United               Riverside Rovers           Ryhall United