F.A. Trophy 2020-21

John Treleven

Reserve Team Star
Joined
Dec 7, 2019
Messages
1,281
2020-21

Round Dates

Single match semi-finals and rounds re-named

Qualifying
1 - Sat 26 Sep (was Extra Preliminary)
2 - Sat 17 Oct (was Preliminary)
3 - Sat 31 Oct (was 1st Qualifying)

Main Draw Proper
1 - Sat 14 Nov (was 2nd Qualifying)
2 - Sat 5 Dec (was 3rd Qualifying)
3 - Sat 19 Dec (was 1st Proper)
4 - Sat 16 Jan (was 2nd Proper)
5 - Sat 6 Feb (was 3rd Proper)
QF - Sat 27 Feb
SF - Sat 27 Mar
FL - Sat 8 May (NOT Sun 16th)

Prize Money

Winning club receives the same amount as last season
but the amount for the losing club has been reduced

Winning Club / Losing Club (Losing Club last season)
Q1 £1,500 £400 (£500)
Q2 £2,250 £575 (£750)
Q3 £2,450 £625 (£800)
R1 £3,000 £775 (£1,000)
R2 £3,750 £1,000 (£1,250)
R3 £4,500 £1,250 (£1,500)
R4 £5,250 £1,500 (£1,750)
R5 £6,000 £1,750 (£2,000)
QF £7,500 £2,000 (£2,500)
SF £15,000 £5,000 (no change)
FL £60,000 £30,000 (no change)

Exemptions

Third Round (24) (Conference National)
01 Aldershot Town
02 Altrincham
03 Barnet
04 Boreham Wood
05 Bromley
06 Chesterfield
07 Dagenham & Redbridge
08 Dover Athletic
09 Eastleigh
10 F.C. Halifax Town
11 Hartlepool United
12 King's Lynn Town
13 Maidenhead United
14 Notts County
15 Solihull Moors
16 Stevenage
17 Stockport County
18 Sutton United
19 Torquay United
20 Wealdstone
21 Weymouth
22 Woking
23 Wrexham
24 Yeovil Town

Second Round (43 (Conference North & South)
01 A.F.C. Fylde
02 A.F.C. Telford United
03 Alfreton Town
04 Bath City
05 Billericay Town
06 Blyth Spartans
07 Boston United
08 Brackley Town
09 Bradford (Park Avenue)
10 Braintree Town
11 Chelmsford City
12 Chester
13 Chippenham Town
14 Chorley
15 Concord Rangers
16 Curzon Ashton
17 Darlington
18 Dartford
19 Dorking Wanderers
20 Dulwich Hamlet
21 Eastbourne Borough
22 Ebbsfleet United
23 Farsley Celtic
24 Gateshead
25 Gloucester City
26 Guiseley
27 Hampton & Richmond Borough
28 Havant & Waterlooville
29 Hemel Hempstead Town
30 Hereford
31 Hungerford Town
32 Kettering Town
33 Kidderminster Harriers
34 Leamington
35 Maidstone United
36 Oxford City
37 Slough Town
38 Southport
39 Spennymoor Town F
40 St. Albans City
41 Tonbridge Angel
42 Welling United
43 York City

Third Round Qualifying (87) (Isthmian, Northern, Southern Central and Southern South Premiers)
01 A.F.C. Rushden & Diamonds
02 Alvechurch
03 Ashton United
04 Atherton Collieries
05 Bamber Bridge
06 Banbury United
07 Barwell
08 Basford United
09 Beaconsfield Town
10 Biggleswade Town
11 Bishop's Stortford
12 Bognor Regis Town
13 Bowers & Pitsea
14 Brightlingsea Regent
15 Bromsgrove Sporting
16 Buxton
17 Carshalton Athletic
18 Chesham United
19 Cheshunt
20 Coalville Town
21 Corinthian Casuals
22 Cray Wanderers
23 Dorchester Town
24 East Thurrock United
25 Enfield Town
26 F.C. United of Manchester
27 Farnborough
28 Folkestone Invicta
29 Gainsborough Trinity
30 Gosport Borough
31 Grantham Town
32 Haringey Borough
33 Harrow Borough
34 Hartley Wintney
35 Hayes & Yeading United
36 Hednesford Town
37 Hendon
38 Hitchin Town
39 Hornchurch
40 Horsham
41 Hyde United
42 Kings Langley
43 Kingstonian
44 Lancaster City
45 Leatherhead
46 Leiston
47 Lewes
48 Lowestoft Town
49 Margate
50 Matlock Town
51 Merstham
52 Merthyr Town
53 Metropolitan Police
54 Mickleover Sports
55 Morpeth Town
56 Nantwich Town
57 Needham Market
58 Nuneaton Borough
59 Peterborough Sports
60 Poole Town
61 Potters Bar Town
62 Radcliffe
63 Redditch United
64 Royston Town
65 Rushall Olympic
66 Salisbury
67 Scarborough Athletic
68 South Shields
69 St. Ives Town
70 Stafford Rangers
71 Stalybridge Celtic
72 Stourbridge
73 Stratford Town
74 Swindon Supermarine
75 Tamworth
76 Taunton Town
77 Tiverton Town
78 Truro City
79 Walton Casuals
80 Warrington Town
81 Weston super Mare
82 Whitby Town
83 Wimborne Town
84 Wingate & Finchley
85 Witton Albion
86 Worthing
87 Yate Town
 

John Treleven

Reserve Team Star
Joined
Dec 7, 2019
Messages
1,281
F.A. Trophy 2020-2021

Acceptances (293)
down 3 from last season
lost - Barrow (to F.L.), Blackfield & Langley (to Vase), Guernsey (no travel), Harrogate Town (to F.L.)
gained - Macclesfield Town (from F.L.)

001 A.F.C. Dunstable
002 A.F.C. Fylde
003 A.F.C. Rushden & Diamonds
004 A.F.C. Sudbury
005 A.F.C. Telford United
006 A.F.C. Totton
007 Aldershot Town
008 Alfreton Town
009 Altrincham
010 Alvechurch
011 Ashford Town (Middlesex)
012 Ashford United
013 Ashton United
014 Atherton Collieries
015 Aveley
016 Aylesbury United
017 Bamber Bridge
018 Banbury United
019 Barking
020 Barnet
021 Barnstaple Town
022 Barton Rovers
023 Barwell
024 Basford United
025 Basildon United
026 Basingstoke Town
027 Bath City
028 Beaconsfield Town
029 Bedfont Sports
030 Bedford Town
031 Bedworth United
032 Belper Town
033 Berkhamsted
034 Bideford
035 Biggleswade
036 Biggleswade Town
037 Billericay Town
038 Bishop's Stortford
039 Blyth Spartans
040 Bognor Regis Town
041 Boreham Wood
042 Boston United
043 Bowers & Pitsea
044 Brackley Town
045 Bracknell Town
046 Bradford (Park Avenue)
047 Braintree Town
048 Brentwood Town
049 Brighouse Town
050 Brightlingsea Regent
051 Bristol Manor Farm
052 Bromley
053 Bromsgrove Sporting
054 Burgess Hill Town
055 Bury Town
056 Buxton
057 Cambridge City
058 Canvey Island
059 Carlton Town
060 Carshalton Athletic
061 Chalfont St. Peter
062 Chasetown
063 Chelmsford City
064 Chertsey Town
065 Chesham United
066 Cheshunt
067 Chester
068 Chesterfield
069 Chichester City
070 Chippenham Town
071 Chipstead
072 Chorley
073 Cinderford Town
074 Cirencester Town
075 City of Liverpool
076 Cleethorpes Town
077 Clitheroe
078 Coalville Town
079 Coggeshall Town
080 Coleshill Town
081 Colne
082 Concord Rangers
083 Corby Town
084 Corinthian Casuals
085 Cray Valley (Paper Mills)
086 Cray Wanderers
087 Curzon Ashton
088 Dagenham & Redbridge
089 Darlington
090 Dartford
091 Daventry Town
092 Dereham Town
093 Didcot Town
094 Dorchester Town
095 Dorking Wanderers
096 Dover Athletic
097 Droylsden
098 Dulwich Hamlet
099 Dunston
100 East Grinstead Town
101 East Thurrock United
102 Eastbourne Borough
103 Eastleigh
104 Ebbsfleet United
105 Enfield Town
106 Evesham United
107 F.C. Halifax Town
108 F.C. Romania
109 F.C. United of Manchester
110 Farnborough
111 Farsley Celtic
112 Faversham Town
113 Felixstowe & Walton United
114 Folkestone Invicta
115 Frickley Athletic
116 Frome Town
117 Gainsborough Trinity
118 Gateshead
119 Glossop North End
120 Gloucester City
121 Gosport Borough
122 Grantham Town
123 Grays Athletic
124 Great Wakering Rovers
125 Guiseley
126 Halesowen Town
127 Hampton & Richmond Borough
128 Hanwell Town
129 Haringey Borough
130 Harlow Town
131 Harrow Borough
132 Hartlepool United
133 Hartley Wintney
134 Hastings United
135 Havant & Waterlooville
136 Hayes & Yeading United
137 Haywards Heath Town
138 Hednesford Town
139 Hemel Hempstead Town
140 Hendon
141 Hereford
142 Herne Bay
143 Hertford Town
144 Heybridge Swifts
145 Highworth Town
146 Histon
147 Hitchin Town
148 Hornchurch
149 Horsham
150 Hullbridge Sports
151 Hungerford Town
152 Hyde United
153 Hythe Town
154 Ilkeston Town
155 Kempston Rovers
156 Kendal Town
157 Kettering Town
158 Kidderminster Harriers
159 Kidlington
160 Kidsgrove Athletic
161 Kings Langley
162 King's Lynn Town
163 Kingstonian
164 Lancaster City
165 Larkhall Athletic
166 Leamington
167 Leatherhead
168 Leek Town
169 Leiston
170 Lewes
171 Lincoln United
172 Loughborough Dynamo
173 Lowestoft Town
174 Maidenhead United
175 Maidstone United
176 Maldon & Tiptree
177 Mangotsfield United
178 Margate
179 Marine
180 Market Drayton Town
181 Marlow
182 Marske United
183 Matlock Town
184 Melksham Town
185 Merstham
186 Merthyr Town
187 Metropolitan Police
188 Mickleover Sports
189 Moneyfields
190 Morpeth Town
191 Mossley
192 Nantwich Town
193 Needham Market
194 Newcastle Town
195 North Leigh
196 Northwood
197 Notts County
198 Nuneaton Borough
199 Ossett United
200 Oxford City
201 Paulton Rovers
202 Peterborough Sports
203 Phoenix Sports
204 Pickering Town
205 Pontefract Collieries
206 Poole Town
207 Potters Bar Town
208 Prescot Cables
209 Radcliffe
210 Ramsbottom United
211 Ramsgate
212 Redditch United
213 Romford
214 Royston Town
215 Runcorn Linnets
216 Rushall Olympic
217 Salisbury
218 Scarborough Athletic
219 Sevenoaks Town
220 Sheffield
221 Sholing
222 Sittingbourne
223 Slimbridge
224 Slough Town
225 Soham Town Rangers
226 Solihull Moors
227 South Park
228 South Shields
229 Southport
230 Spalding United
231 Spennymoor Town
232 St. Albans City
233 St. Ives Town
234 St. Neots Town
235 Stafford Rangers
236 Staines Town
237 Stalybridge Celtic
238 Stamford
239 Stevenage (subsequently revised to Macclesfield Town)
240 Stockport County
241 Stocksbridge Park Steels
242 Stourbridge
243 Stratford Town
244 Sutton Coldfield Town
245 Sutton United
246 Swindon Supermarine
247 Tadcaster Albion
248 Tamworth
249 Taunton Town
250 Thame United
251 Thatcham Town
252 Three Bridges
253 Tilbury
254 Tiverton Town
255 Tonbridge Angels
256 Tooting & Mitcham United
257 Torquay United
258 Trafford
259 Truro City
260 Uxbridge
261 V.C.D. Athletic
262 Waltham Abbey
263 Walton Casuals
264 Wantage Town
265 Ware
266 Warrington Town
267 Wealdstone
268 Welling United
269 Welwyn Garden City
270 Westfield
271 Weston super Mare
272 Weymouth
273 Whitby Town
274 Whitehawk
275 Whitstable Town
276 Whyteleafe
277 Widnes
278 Willand Rovers
279 Wimborne Town
280 Winchester City
281 Wingate & Finchley
282 Wisbech Town
283 Witham Town
284 Witton Albion
285 Woking
286 Workington
287 Worksop Town
288 Worthing
289 Wrexham
290 Yate Town
291 Yaxley
292 Yeovil Town
293 York City
 

John Treleven

Reserve Team Star
Joined
Dec 7, 2019
Messages
1,281
First Round Qualifying (draw released Tuesday 18th August)

Zone 1
01 Tadcaster Albion v Marine 1-3 221
02 Ossett United v Ramsbottom United 0-2 346

Zone 2
03 Market Drayton Town v Bury Town 0-1 78
04 Cambridge City v Kidsgrove Athletic 2-3 212
05 Soham Town Rangers v Corby Town 0-3 131
06 Evesham United v Biggleswade 2-1 271

Zone 3
07 South Park v Three Bridges 0-1 111
08 Waltham Abbey v Staines Town 3-2 100
09 Hullbridge Sports v Ashford Town (Middlesex) 0-1 150
10 Hythe Town v Chalfont St. Peter 3-0 178
11 A.F.C. Sudbury v Barking 1-2 also 178
12 Felixstowe & Walton United v Great Wakering Rovers 2-1 202
13 Northwood v Basildon United 1-1 4-3p 111
14 A.F.C. Dunstable v Tooting & Mitcham United 1-2 97
15 Witham Town v Hanwell Town 0-2 104

Zone 4
16 Melksham Town v North Leigh 3-3 4-5p 253
17 Cirencester Town v Paulton Rovers 1-1 5-4p 100
 

John Treleven

Reserve Team Star
Joined
Dec 7, 2019
Messages
1,281
Second Round Qualifying (draw released Tuesday 18th August)

Zone 1
01 Pontefract Collieries v Workington 1-4 191
02 Prescot Cables (withdrawn) v Frickley Athletic (walkover)
03 Worksop Town v Ramsbottom United 4-4 5-4p 298
04 Pickering Town v Trafford 1-0 124
05 Kendal Town v Brighouse Town 1-0 210
06 Marine v Mossley 5-0 260
07 Widnes v Colne 3-4 (B.C.D.)
08 Sheffield v Runcorn Linnets 2-3 281
09 Dunston v Clitheroe 0-1 212
10 Stocksbridge Park Steels v Marske United 0-4 230
11 City of Liverpool (walkover) v Cleethorpes Town (withdrawn)
12 Droylsden (withdrawn) v Glossop North End (walkover)

Zone 2
13 Sutton Coldfield Town v Dereham Town 2-3 283
14 Newcastle Town v Belper Town 2-2 5-4p 214
15 Yaxley (walkover) v Chasetown (withdrawn)
16 Corby Town v Halesowen Town 1-0 400
17 Daventry Town v Kidsgrove Athletic 0-2 95
18 Ilkeston Town v Kempston Rovers 2-1 370
19 Evesham United v Carlton Town 2-0 269
20 Histon v Leek Town 1-2 226
21 Loughborough Dynamo v Bury Town 1-0 120
22 Spalding United v Bedford Town 0-1 224
23 Wisbech Town v Coleshill Town 1-2 164
24 Stamford v Lincoln United 2-1 288
25 Bedworth United v St. Neots Town 1-4 154

Zone 3
26 Hastings United v F.C. Romania 3-0 377
27 Northwood v Heybridge Swifts 3-3 4-5p 151
28 Sittingbourne v East Grinstead Town 1-0 175
29 Felixstowe & Walton United v Westfield 5-0 266
30 Phoenix Sports v Marlow 0-2 63
31 Ashford Town (Middlesex) v Whitstable Town 1-0 163
32 V.C.D. Athletic v Herne Bay 1-2 128
33 Faversham Town v Hertford Town 4-1 212
34 Barking v Harlow Town 1-0 107
35 Tooting & Mitcham United v Romford 2-0 400
36 Chertsey Town v Berkhamsted 1-2 340
37 Whitehawk v Barton Rovers 2-1 400
38 Ramsgate (walkover) v Canvey Island (withdrawn)
39 Bedfont Sports v Coggeshall Town 0-0 5-6p 92
40 Whyteleafe v Cray Valley (Paper Mills) 0-0 3-2p 227
41 Maldon & Tiptree v Grays Athletic 4-1 319
42 Brentwood Town v Chichester City 3-2 301
43 Chipstead v Three Bridges 1-2 132
44 Uxbridge v Waltham Abbey 2-1 137
45 Aylesbury United v Tilbury 2-2 4-2p 197
46 Bracknell Town v Sevenoaks Town 2-0 204
47 Hythe Town v Ashford United 2-2 7-6p 388
48 Burgess Hill Town v Ware 2-0 250
49 Haywards Heath Town v Welwyn Garden City 1-4 163
50 Hanwell Town v Aveley 1-1 7-8p 201

Zone 4
51 Thame United v Cirencester Town 4-1 160
52 Thatcham Town v North Leigh 2-4 150
53 A.F.C. Totton v Frome Town 2-2 5-6p 252
54 Sholing v Wantage Town 0-2 174
55 Bideford v Slimbridge 3-2 200
56 Moneyfields v Basingstoke Town 2-1 198
57 Highworth Town v Winchester City 2-1 124
58 Larkhall Athletic v Barnstaple Town 5-0 120
59 Kidlington v Didcot Town 2-1 170
60 Willand Rovers v Bristol Manor Farm 2-1 157
61 Mangotsfield United v Cinderford Town 1-2 174
 

John Treleven

Reserve Team Star
Joined
Dec 7, 2019
Messages
1,281
Third Round Qualifying (draw released Monday 19th October)

3p.m. Saturday 31st October unless stated

61 winners of the previous round and 87 Step 3/Level 7 teams exempted to this round

Zone Transfers
1 to 2 - Worksop Town
3 to 4 - Bracknell Town

11 ties with no Step3/Level 7 club - 9, 11, 15, 21, 29, 33, 36, 51, 64, 66, 69

Zone 1 (11 winners and 13 exemptions)
01 F.C. United of Manchester v Marske United
02 Atherton Collieries v City Of Liverpool
03 Hyde United v Frickley Athletic
04 Warrington Town v Lancaster City
05 Kendal Town v Buxton
06 Ashton United v Clitheroe
07 Radcliffe v Bamber Bridge
08 Scarborough Athletic v Witton Albion
09 Pickering Town v Runcorn Linnets
10 Marine v Stalybridge Celtic
11 Glossop North End v Workington
12 South Shields v Colne
13 Morpeth Town v Whitby Town

Zone 2 (14 winners and 22 exemptions)
14 Newcastle Town v Nuneaton Borough
15 Evesham United v Leek Town
16 Redditch United v Nantwich Town
17 Tamworth v Banbury United
18 Bromsgrove Sporting v Coleshill Town
19 A.F.C. Rushden & Diamonds v Ilkeston Town
20 Yaxley v Grantham Town
21 Loughborough Dynamo v Bedford Town
22 Rushall Olympic v Barwell
23 Mickleover v Dereham Town
24 Coalville Town v Matlock Town
25 Peterborough Sports v Gainsborough Trinity
26 Stourbridge v Stamford
27 Basford United v Alvechurch
28 Corby Town v Hednesford Town
29 St. Neots Town v Worksop Town
30 St. Ives Town v Stafford Rangers
31 Stratford Town v Kidsgrove Athletic

Zone 3 (24 winners and 36 exemptions)
32 Maldon & Tiptree v Kingstonian
33 Hastings United v Ashford Town (Middlesex)
34 Leiston v Worthing
35 Burgess Hill Town v Harrow Borough
36 Marlow v Berkhamsted
37 Needham Market v Three Bridges
38 Bowers & Pitsea v Hornchurch
39 Royston Town v Hythe Town
40 East Thurrock United v Cheshunt
41 Faversham Town v Haringey Borough
42 Walton Casuals v Folkestone Invicta
43 Merstham v Carshalton Athletic
44 Coggeshall Town v Wingate & Finchley
45 Kings Langley v Brightlingsea Regent
46 Lowestoft Town v Lewes
47 Biggleswade Town v Heybridge Swifts
48 Aveley v Beaconsfield Town
49 Uxbridge v Hayes & Yeading United
50 Enfield Town v Ramsgate
51 Barking v Sittingbourne
52 Bishop's Stortford v Brentwood Town
53 Hitchin Town v Herne Bay
54 Bognor Regis Town v Tooting & Mitcham United
55 Whitehawk v Cray Wanderers
56 Aylesbury United v Margate (Sun 3.00)
57 Leatherhead v Potters Bar Town
58 Chesham United v Whyteleafe
59 Horsham v Welwyn Garden City
60 Felixstowe & Waloin United v Metropolitan Police
61 Corinthian Casuals v Hendon

Zone 4 (12 winners and 16 exemptions)
62 Frome Town v Farnborough
63 Taunton Town v Truro City
64 Bracknell Town v Cinderford Town
65 Dorchester Town v Gosport Borough
66 Moneyfields v Kidlington
67 Thame United v Wimborne Town
68 Salisbury v Tiverton Town
69 Wantage Town v North Leigh
70 Hartley Wintney v Poole Town
71 Weston super Mare v Larkhall Athletic
72 Highworth Town v Swindon Supermarine
73 Yate Town v Bideford
74 Willand Rovers (walkover) v Merthyr Town (withdrawn)
 

Latest posts

Top
AdBlock Detected

Polite request!

NLM relies on advertising to pay the bills to stay online . Could I ask that you disable your AdBlocker for this site. Alternatively if you are a registered user you can remove all ads and get other benefits for as little as £1.50 a month. Just go to your Profile and click on Account Upgrades. Most visitors will see this message only once per visit...... Thanks

I've Disabled AdBlock    No Thanks