Durham Challenge Cup 2019-20

Claret&BluePixels

Junior Team Regular
Joined
Dec 12, 2019
Messages
86
Team{s}
South Shields FC
* Reigning Champions

PRELIMINARY ROUND - Ties to be played before September 21st

1. Billingham Synthonia (10) ........ 5-2 ........ Wolviston (11)
2. Billingham Town (9) ........2-1 ........ Easington Colliery (10)
3. Birtley Town (10) ........ 4-1 ........Farringdon Detached (11)
4. Boldon C.A. (11) ........ 2-2 ........ Crook Town (10) - BOLDON C.A. WON 4-3 ON PENALTIES
5. Durham United (11) ........ 0-1 ........ Horden C.W.
6. Jarrow (10) ........ 5-0 ........ West Auckland Tunns
7. Ryhope C.W. (9) ........ 0-0 ........ Brandon United (10) - BRANDON UNITED WON 5-4 ON PENALTIES
8. Seaham Red Star (9) ........ 2-0 ........ Durham City (10)
9. Silksworth C.W. (11) ........ 0-5 ........ Whickham (9)
10. Spennymoor Town (6) ........ 4-1 ........ Darlington Town (11)
11. Sunderland West End (10) ........ 2-1 ........ Annfield Plain (11)
12. Tow Law Town (10) ........ 1-0 ........ Gateshead Rutherford (11)
13. Washington (10) ........ 1-5 ........ Sunderland (3)

ROUND ONE - Ties to be played before October 26th

1. Birtley Town (10) ........ 1-2 ........ Tow Law Town (10)
2. Bishop Auckland (10) ........ 0-7 ........ Stockton Town (9)
3. Brandon United (10) ........ 0-5 ........ Newton Aycliffe (9)
4. Darlington R.A. (11) ........ 3-4 ........ Esh Winning (10)
5. Gateshead (6) ........ 4-5 ........ Consett (9)
6. Hartlepool FC (11) ........ 1-1 ........ Billingham Synthonia (10) - HARTLEPOOL FC WON 4-3 ON PENALTIES - HOME TIE VENUE REVERSED
7. Jarrow (10) ........ 0-3 ........ West Auckland Town (9)
8. Ryton & Crawcrook Albion (10) ........ 0-2 ........ South Shields (7)
9. Seaham Red Star (9) ........ 3-1 ........ Horden C.W. (11)
10. Shildon (9) * ........ 2-4 ........ Hartlepool United (5)
11. Spennymoor Town (6) ........ 6-0 ........ Chester-Le-Street (10)
12. Sunderland (3) ........4-0 ........ Boldon C.A. (11)
13. Sunderland R.C.A. (9) ........ 2-1 ........ Dunston (8)
14. Sunderland West End (10) ........ 0-3 ........ Billingham Town (9)
15. Whickham (9) ........ 5-0 ........ Darlington (6)
16. Willington (10) ........ 3-2 ....... Hebburn Town (9)

ROUND TWO - Ties to be played before December 21st

1. Consett (9) ........ 5-0 ........ Esh Winning (10)
2. Hartlepool FC (11) ........ 0-4 ........ West Auckland Town (9)
3. Hartlepool United (5) ........ 3-0 ........ Tow Law Town (10)
4. Newton Aycliffe (9) ........ 0-3 ........ Stockton Town (9)
5. South Shields (7) ........ 4-2 ........ Billingham Town (9)
6. Spennymoor Town (6) ........ 5-1 ........ Sunderland R.C.A. (9)
7. Sunderland (3) ........ 1-5 ........ Willington (10)
8. Whickham (9) ........ 2-4 ........ Seaham Red Star (9)

QUARTER-FINALS - Ties to be played before January 25th

1. Seaham Red Star (9) ........ 1-1 ........ Consett (9) - SEAHAM RED STAR WIN 4-2 ON PENALTIES
2. South Shields (7) ........ 1-2 ....... Stockton Town (9)
3. Spennymoor Town (6) ........ 1-1 ........ West Auckland Town (9) - SPENNYMOOR TOWN WIN 5-4 ON PENALTIES
4. Sunderland (3) ........ v ........ Hartlepool United (5) - HOME WALKOVER - HARTLEPOOL UNITED REMOVED FROM COMPETITION

SEMI-FINALS - Ties to be played before February 22nd

1. Seaham Red Star (9) ........ 2-4 ........ Sunderland (3)
2. Spennymoor Town (6) ........ 4-1 ....... Stockton Town (9)

FINAL - Date TBC - At Stadium of Light, Sunderland

Sunderland (3) ........ v ........ Spennymoor Town (6)
 
Last edited:

Claret&BluePixels

Junior Team Regular
Joined
Dec 12, 2019
Messages
86
Team{s}
South Shields FC
ROUND TWO
Consett (9) ........ 5-0 ........ Esh Winning (10)

RE-ARRANGED ROUND TWO TIES
Tuesday January 7th: Newton Aycliffe (9) v Stockton Town (9)
Tuesday January 7th: South Shields (9) v Billingham Town (9)
TBA: Sunderland (3) ........ v ........ Willington (10)

QUARTER - FINAL DRAW - Ties to be played before January 25th

1. Seaham Red Star (9) ........ v ........ Consett (9)
2. South Shields (7) or Billingham Town (9) ........ v ........ Newton Aycliffe (9) or Stockton Town (9)
3. Spennymoor Town (6) ........ v ........ West Auckland Town (9)
4. Sunderland (3) or Willington (10) ........ v ........ Hartlepool United (5)
 

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)
2nd Round Results
4 Newton Aycliffe 0-3 Stockton Town (Tue 7/1)
5 South Shields 4-2 Billingham Town (Wed 8/1)
7 Sunderland AFC 5-1 Willington AFC (Thur 9/1 @ Willington)

Quarter Final Draw (Tuesday, 21st January, Unless Stated)
Seaham Red Star v Consett AFC
South Shields v Stockton Town
Spennymoor Town v West Auckland Town
Sunderland AFC U23's v Hartlepool United (Thur 23/1 @ Eppleton Colliery Welfare, 7pm)
 

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)
Sunderland AFC U23's went through to the Semi Final's after Hartlepool United withdrew from the competition after they couldn't fulfil the fixture

Semi Final (Week Preceding Saturday 22nd February)
42 Spennymoor Town v Stockton Town
43 Seaham Red Star v Sunderland AFC U23's
 

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)
Both Semi Final ties are on the Tuesday 18th February
 

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)
Semi Final Results
42 Spennymoor Town 4-1 Stockton Town
43 Seaham Red Star 2-4 Sunderland AFC U23's

Final (At Sunderland's Stadium Of Light, Date TBC)
44 Sunderland AFC U23's v Spennymoor Town
 

Claret&BluePixels

Junior Team Regular
Joined
Dec 12, 2019
Messages
86
Team{s}
South Shields FC
Thanks, main post updated
 

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)
Final date has been set - Tuesday 31st March
 

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)

Spennyfan_Chris

Reserve Team Sub
Joined
Dec 15, 2019
Messages
659
Team{s}
Spennymoor Town (National League North), Tokyo Verdy (JLeague Division 2), FC Krumkachy (Belarus's Pershaya Liga)
So the news regarding the final was that it wasnt played so the Durham FA decided to share the Challenge Cup between Spennymoor and Sunderland AFC U23's - the next six months Spennymoor will house the cup before handing it over to Sunderland

 

Latest posts

Top
AdBlock Detected

Polite request!

NLM relies on advertising to pay the bills to stay online . Could I ask that you disable your AdBlocker for this site. Alternatively if you are a registered user you can remove all ads and get other benefits for as little as £1.50 a month. Just go to your Profile and click on Account Upgrades. Most visitors will see this message only once per visit...... Thanks

I've Disabled AdBlock    No Thanks