Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: FA Competitions:
F.A. Cup 2019-20

 

First page Previous page 1 2 3 4 Next page Last page  View All


Smithy B
Junior Team Regular


Aug 8, 2019, 4:34 PM

Posts: 42
Location:
Team(s): Blackpool

Post #51 of 97 (5996 views)
Shortcut
Re: [Part-Timer] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

I'm thinking of revenue mainly to the non-league clubs, who will lose out more by fans who like to watch the odd non-league game not being able to due to some fans watching their main team in the League Cup.

I know for a fact I'll be at Bloomfield Road watching Blackpool vs Macclesfield Town, whereas I would have gone to one of the FA Cup replays.


(This post was edited by Smithy B on Aug 8, 2019, 4:36 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 9, 2019, 4:06 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #52 of 97 (5739 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 9, 2019, 5:51 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #53 of 97 (5695 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 9, 2019, 10:12 PM

Posts: 8440
Location:
Team(s):

Post #54 of 97 (5611 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

From what I can see on Twitter, Friday night's results

22 Skelmersdale United 1-1 Penistone Church FT
80 Hackney Wick 1-3 Framlingham Town (@ Framlingham Town) FT
96 Woodford Town 1-1 White Ensign
121 Balham 1-0 Rusthall FT
138 Bexhill United 1-6 Eastbourne Town (@ Eastbourne Town) FT
148 Sutton Common Rovers 1-1 Molesey FT
179 Plymouth Parkway 1-0 Buckland Athletic FT


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 9, 2019, 11:29 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #55 of 97 (5562 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Cup 2019-20

Prize Money

Qualifying

Winners/Losers (75%/25%)

Extra Preliminary Round (184) £2,250/£750
Preliminary Round (160) £2,890/£960
First Round Qualifying (116) £4,500/£1,500
Second Round Qualifying (80) £6,750/£2,250
Third Round Qualifying (40) £11,250/£3,750
Fourth Round Qualifying (32) £18,750/£6,250

Proper

Winners only

First Round (40) £36,000
Second Round (20) £54,000
Third Round (32) £135,000
Fourth Round (16) £180,000
Fifth Round (8) £360,000
Quarter-Final (4) £720,000

Semi-Finals and Final

Winners/Losers (66.6%/33.3%)

Semi-Finals (2) £1,800,000/£900,000
Final (1) £3,600,000/£1,800,000


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 10, 2019, 9:50 AM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #56 of 97 (5363 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 10, 2019, 2:30 PM

Posts: 8440
Location:
Team(s):

Post #57 of 97 (5203 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Saturday lunchtime result

Punjab United 0-1 Broadbridge Heath

Punjab hit the post two minutes into stoppage time but couldn't find the equaliser to force a replay.

Broadbridge Heath progress to the Preliminary Round for the first time, where they will travel to Hastings United.


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 10, 2019, 5:44 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #58 of 97 (5103 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 10, 2019, 6:24 PM

Posts: 8440
Location:
Team(s):

Post #59 of 97 (5035 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

3pm kickoffs
1 Consett 1-1 Dunston
2 Newton Aycliffe 0-2 Northallerton Town
3 Kendal Town 0-4 Hemsworth Miners Welfare
4 Shildon 0-0 Garforth Town
5 Whitley Bay 1-7 Hebburn Town
6 Ashington 2-0 Albion Sports
7 Billingham Town 3-0 Yorkshire Amateur
8 West Auckland Town 1-3 Bridlington Town
9 North Shields 2-2 Guisborough Town
10 Bishop Auckland 0-2 Thornaby
11 Sunderland RCA 0-0 Sunderland Ryhope CW
12 Seaham Red Star 4-2 Penrith
13 Harrogate Railway Athletic 1-10 Whickham
14 Nostell Miners Welfare 2-2 Stockton Town
15 Hall Road Rangers 0-3 Goole
16 Knaresborough Town 0-3 Newcastle Benfield
17 Vauxhall Motors 1-2 Winsford United
18 Charnock Richard 2-1 Lower Breck
19 Thackley 1-4 Handsworth
20 Longridge Town 6-1 Barnoldswick Town
21 Irlam 4-0 Ashton Athletic
23 Northwich Victoria 2-2 Silsden
24 AFC Liverpool 2-3 Burscough
25 Avro 3-4 Litherland REMYCA
26 Runcorn Town 2-0 Rylands
27 Squires Gate 1-2 West Didsbury & Chorlton
28 Clitheroe 1-2 1874 Northwich
29 Eccleshill United 2-1 Bootle
30 Athersley Recreation 0-4 Padiham
31 City of Liverpool 3-1 Campion
32 Liversedge 5-1 Abbey Hey
33 Coventry Sphinx 1-1 Coventry United
34 Lye Town 0-3 Lutterworth Town (@ Lutterworth Town)
36 Romulus 0-0 Wolverhampton Casuals
37 Lichfield City 3=1 Highgate United
38 Haughmond 3-2 Walsall Wood
39 Atherstone Town 1-3 Stourport Swifts
40 Congleton Town 1-1 Westfields (Herefords)
41 Hanley Town 2-3 Leicester Road
42 Boldmere St Michaels 3-1 Daventry Town
43 Tividale 2-1 Wednesfield
44 Racing Club Warwick 0-2 AFC Wulfrunians
45 Dunkirk 1-1 Gresley
46 Sporting Khalsa 5-4 Rugby Town
47 Heather St Johns 2-0 Wolverhampton Sporting Community
48 Malvern Town 1-2 Whitchurch Alport (@ Westfields)
50 Radford 0-7 Heanor Town
51 Winterton Rangers 2-1 Grimsby Borough
52 Quorn 1-2 Sherwood Colliery
53 Shepshed Dynamo 2-4 Maltby Main
54 Leicester Nirvana 2-1 Oadby Town
55 Worksop Town 1-2 Melton Town
56 Sleaford Town 0-7 AFC Mansfield
57 Mulbarton Wanderers 0-0 Boston Town
58 South Normanton Athletic 5-0 Selston
59 Bottesford Town 2-8 Long Eaton United
60 Barton Town 3-2 Carlton Town
61 Anstey Nomads 0-3 Kirby Muxloe
62 Loughborough University 3-1 Ilkeston Town (@ Loughborough Dynamo)
63 Potton United 1-2 Ely City
64 March Town United 2-1 Norwich United
65 Walsham Le Willows 1-2 Peterborough Northern Star
66 Eynesbury Rovers 3-3 Wellingborough Town
67 Desborough Town 1-3 Histon
69 Biggleswade 4-1 Mildenhall Town
70 Holbeach United 2-0 Fakenham Town
71 Bugbrooke St Michaels 1-0 Norwich CBS
72 Biggleswade United 1-0 Swaffham Town
73 Harborough Town 1-2 Deeping Rangers
74 Newmarket Town 2-2 Arlesey Town
75 Gorleston 1-0 Pinchbeck United
77 Great Yarmouth Town 4-2 Wellingborough Whitworth
79 Walthamstow 5-0 Sporting Bengal United
81 Haverhill Rovers 1-6 Colney Heath
82 Crawley Green 2-5 Takeley
83 Hadley 4-2 Redbridge
85 Woodbridge Town 1-0 Coggeshall United
87 Clapton 0-6 Stowmarket Town
88 Hullbridge Sports 1-2 Stanway Rovers
89 London Colney 0-2 Hadleigh United
90 Sawbridgeworth Town 1-3 Halstead Town
91 FC Clacton 3-0 St Margaretsbury
92 Southend Manor 0-0 Long Melford
93 Leyton Athletic 0-1 Cockfosters (@ Cockfosters)
94 Stotfold 3-1 Harpenden Town
95 Ilford 1-2 Harwich & Parkeston
98 Saffron Walden Town 1-0 Baldock Town
99 Fairford Town 3-2 Enfield 1893
100 AFC Hayes 1-1 Wembley
101 Clanfield 85 1-3 Shortwood United
102 Dunstable Town 3-2 Chipping Sodbury Town
103 Slimbridge 1-0 Edgware Town
104 Tuffley Rovers 1-1 North Greenford United
105 Royal Wotton Bassett Town 1-1 Aylesbury Vale Dynamos
106 Abingdon United 1-2 Brimscombe & Thrupp
107 London Tigers 0-2 Thame Rangers
108 Newport Pagnell Town 6-2 Cheltenham Saracens
109 Leverstock Green 1-1 Ardley United
110 Oxhey Jets 0-4 Flackwell Heath
112 Bishop’s Cleeve 3-0 Easington Sports
113 Wantage Town 1-1 Brackley Town Saints
114 Leighton Town 4-1 Thornbury Town
115 Shrivenham 1-1 Holmer Green
116 Harefield United 3-0 Lydney Town
117 Longlevens 3-0 Malmesbury Victoria
119 AFC Croydon Athletic 1-0 Virginia Water
120 Loxwood 1-1 Abbey Rangers
122 Crawley Down Gatwick 0-2 Newhaven
123 Cray Valley (PM) 2-1 Chatham Town
125 Bridon Ropes 3-1 Broadfields United
126 Tunbridge Wells 1-1 Pagham
127 Corinthian 1-2 Little Common
128 Walton & Hersham 2-4 Southall
129 Horley Town 2-2 Bearsted
130 Egham Town 2-2 Lancing
131 Lordswood 0-1 Steyning Town Community
132 CB Hounslow United 2-1 Sheerwater
133 Horsham YMCA 2-1 Croydon
134 Saltdean United 6-1 Eastbourne United Association
135 Chertsey Town 1-1 Cobham
136 Tower Hamlets 2-1 Selsey
137 Chichester City 3-1 Erith Town
139 Hassocks 2-0 Langney Wanderers
140 Arundel 2-0 Banstead Athletic
141 Redhill 2-1 K Sports
142 Glebe 3-1 Hollands & Blair
143 Colliers Wood United 2-3 Shoreham
144 Sheppey United 4-1 East Preston
145 Guildford City 3-2 Tooting Bec (@ Westfield)
147 Sutton Athletic 3-2 Deal Town
149 Spelthorne Sports 1-1 Lingfield
150 Greenwich Borough 2-3 Canterbury City
151 Crowborough Athletic 1-2 AFC Vardeanians
152 Welling Town 1-4 AFC Uckfield Town
153 Hanworth Villa 3-2 Fisher
154 Beckenham Town 4-3 Raynes Park Vale
155 Solent University 0-3 Portland United
156 Shaftesbury 1-4 Knaphill
157 Cowes Sports 0-4 Lymington Town
158 Fleet Town 2-2 Farnham Town
159 Brockenhurst 0-2 AFC Stoneham
160 Bournemouth 2-1 Frimley Green
161 Windsor 0-3 Reading City
162 Bemerton Heath Harlequins 3-3 Andover New Street
164 Ascot United 2-2 Badshot Lea (@ Badshot Lea)
165 Binfield 3-2 United Services Portsmouth
166 Romsey Town 1-5 Hamble Club
167 Amesbury Town 2-7 Christchurch
168 Westbury United 0-1 Fareham Town
169 Hamworthy United 3-0 Bashley
170 AFC Portchester 2-2 Hythe & Dibden
171 Horndean 5-3 Camberley Town
172 Alresford Town 0-0 Baffins Milton Rovers
173 Cheddar 2-3 Bradford Town
174 Bitton 2-1 Bridport
175 Wellington (Somerset) 1-1 Cribbs (@ Elmore)
176 Keynsham Town 0-1 Brislington
177 Exmouth Town 2-0 Barnstaple Town
178 Saltash United 1-2 Clevedon Town
180 Willand Rovers 2-1 AFC St Austell
181 Tavistock 3-0 Hengrove Athletic
182 Street 4-1 Odd Down
183 Shepton Mallet 3-1 Cadbury Heath
184 Bridgwater Town 1-0 Hallen

7:30 Kick-off
68 Thetford Town 0-1 Rothwell Corinthians

8:00 Kick-off
163 Sholing 1-0 Tadley Calleva


Most results come from the BBC, any amendments please post on here.

(This post was edited by Richard Rundle on Aug 10, 2019, 10:05 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 10, 2019, 10:03 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #60 of 97 (4597 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Cup 2019-20

Extra Preliminary Round

Draw released Friday 12th July

3p.m. Saturday 10th August unless stated

Assuming Gresley are awarded a "win" v Dunkirk
Level 8 v Level 8 - no matches
Level 8 v Level 9 - 16 matches (9-7 to Level 8)
Level 8 v Level 10 - 3 matches (2-1 to Level 8)
Level 9 v Level 9 - 103 matches
Level 9 v Level 10 - 55 matches (36-19 to Level 9)
Level 10 v Level 10 - 7 matches

736 entries accepted

232 teams at levels 1-6 plus the level 7 teams with the best points per games records were exempt the Extra Preliminary & Preliminary Rounds

136 teams from the remaining level 7 teams plus the level 8 teams with the best points per games records were exempt the Extra Preliminary Round

368 (exactly half the total entry) remaining teams were drawn in 10 geographical zones for the Extra Preliminary Round

In the Extra Preliminary Round (368 teams)
19 Level 8 / Step 4 (the 14 promoted teams and the 5 worst points per games teams that were not relegated)
(note Guernsey 8IS1SE did not enter)
277 (of 281) Level 9 / Step 5
72 Level 10 / Step 6 (the 25 relegated teams and the 47 eligible entered teams with the best points per games records)

In the Preliminary Round (320 teams)
16 Level 7 / Step 3 (the 12 promoted teams and the 4 worst points per games teams that were not relegated)
120 Level 8 / Step 4 (with the best points per games records)
184 Level 8 / 9 / 10 survivors (11 Level 8, 146 Level 9 and 27 Level 10)

The four worst points per game Level 7 / Step 3 teams
42 points (40 games) (-16) - Stalybridge Celtic (7NPP) 17th
42 points (40 games) (-23) - Grantham Town (7NPP) 18th
41 points (40 games) - Mickleover Sports (7NPP) 19th
43 points (42 games) - Wingate & Finchley (7ISP) 19th

The five worst points per game Level 8 / Step 4 teams
(all played 38 matches)
30 points - Slimbridge (8SL1S) 18th
28 points - Clitheroe (8NP1NW) 18th
27 points - Carlton Town (8NP1SE) 19th
23 points - Barnstaple Town (8SL1S) 19th
19 points - Kendal Town (8NP1NW) 19th

The four missing Level 9 / Step 5 teams
Alford (9SCP)
Cogenhoe United (9UCP)
Hashtag United (9ESSX)
Newark Flowserve (9MIDP)

The best points per game / goal difference per game for Level 10 / Step 6 teams
Columns represent
PPG, GDPG, Games, Points, GD, League, Position, Club
*** denotes ineligible
2.33333 2.19444 36 84 79 ES1N 2 Harleston Town***
2.31579 1.89474 38 88 72 UC1 3 Merton Town
2.30556 1.80556 36 83 65 MID1 3 Atherstone Town
2.30556 1.75000 36 83 63 WSSX1 3 Hythe & Dibden
2.25000 1.63889 36 81 59 WSSX1 4 Romsey Town
2.23684 1.34211 38 85 51 EMC 3 Sherwood Colliery
2.22727 2.36364 22 49 52 HEL1W 2 Cheltenham Saracens
2.21875 1.37500 32 71 44 SC1 3 A.F.C. Varndeanians
2.21052 1.42101 38 84 54 WST1 2 Cheddar
2.18750 1.96875 32 70 63 SC1 4 Bexhill United
2.18182 1.90909 22 48 42 HEL1W 3 Thornbury Town
2.17647 1.35294 34 74 46 SCE1 3 Kennington***
2.16667 2.16667 36 78 78 SWPP 3 Plymouth Argyle Res.***
2.15789 1.76316 38 82 67 WMP 3 Wolverhampton Casuals (111)
2.15789 1.76316 38 82 67 WMP 4 Malvern Town (scored 103)
2.15789 1.28947 38 82 49 NCE1 2 Campion
2.13889 1.69444 36 77 61 ES1S 2 Coggeshall United
2.11111 1.25000 36 76 45 SWPP 4 Saltash United
2.11111 1.11111 36 76 40 SWPP 5 A.F.C. St. Austell (scored 102)
2.11111 1.11111 36 76 40 ES1S 3 Halstead Town (scored 92)
2.09091 2.63637 22 46 58 HEL1W 4 Malmesbury Victoria
2.08333 0.66667 24 50 16 HEL1E 2 Thame Rangers
2.07895 0.78947 38 79 30 NWC1N 3 A.F.C. Liverpool
2.06250 1.18750 32 66 38 SC1 5 Selsey
2.05882 1.35294 34 70 46 COCO1 3 Tooting Bec
2.05556 1.16667 36 74 42 ES1N 3 Mulbarton Wanderers
2.05263 1.05263 38 78 40 NWC1S 2 Vauxhall Motors
2.03556 1.33333 36 74 48 MID1 4 Lichfield City
2.02941 1.23529 34 69 42 SCE1 4 Bridon Ropes
2.02632 1.92105 38 77 73 NWC1N 4 Lower Breck
2.00000 1.63889 36 72 59 MID1 5 Leicester Road
2.00000 1.18421 38 76 45 NCE1 3 Hallam
2.00000 1.16667 36 72 41 ES1N 4 March Town United
2.00000 1.00000 34 68 34 COCO1 4 Farnham Town
1.97368 1.00000 38 75 38 NCE1 4 Winterton Rangers
1.97368 0.84211 38 75 32 WMP 5 Wednesfield
1.97222 0.94444 36 71 34 ES1S 4 White Ensign
1.97222 0.83333 36 71 30 ES1S 5 Harwich & Parkeston
1.95455 1.09091 22 43 24 HEL1W 5 Clanfield 85
1.94737 1.23684 38 74 47 SSM1 3 Winslow United
1.94737 1.02631 38 74 39 NCE1 5 Nostell Miners Welfare
1.94444 1.41667 36 70 51 ES1N 5 Lakenheath***
1.94444 0.63889 36 70 23 ES1N 6 Fakenham Town
1.89474 1.18421 38 72 45 UC1 4 Bugbrooke St. Michaels
1.89474 0.94739 38 72 36 NWC1S 3 Stone Old Alleynians
1.88235 1.08824 34 64 37 SCE1 5 Sutton Athletic
1.87500 1.00000 24 45 24 HEL1E 3 A.F.C. Aldermaston***
1.86842 1.31579 38 71 50 EMC 4 Heanor Town
1.86842 1.02632 38 71 39 NWC1S 4 Wythenshawe Amateurs***
1.86111 1.05556 36 67 38 ES1N 7 Norwich U.B.S.
1.86111 0.80556 36 67 29 WSSX1 5 United Services Portsmouth
1.86111 0.66667 36 67 24 ES1S 6 Hackney Wick
1.84211 0.86842 38 70 33 EMC 5 Radford
Did not qualify
1.84211 0.68421 38 70 26 WST1 3 Corsham Town
1.83333 1.29167 24 44 31 HEL1E 4 Holyport

Zone 1 42 (inc. 10 exempt E.P. Round)
Zone 2 46 (14)
Zone 3 44 (12)
Zone 4 34 (6)
Zone 5 44 (12)
Zone 6 64 (24)
Zone 7 56 (16)
Zone 8 98 (26)
Zone 9 44 (8)
Zone 10 32 (8)

Zone 1
001 Consett (9NL1) v Dunston (8NP1NW) 1-1 451 (replay Tue 7.30) 2-5 398
002 Newton Aycliffe (9NL1) v Northallerton Town (9NL1) 0-2 152
003 Kendal Town (8NP1NW) v Hemsworth Miners Welfare (9NCEP) 0-4 98
004 Shildon (9NL1) v Garforth Town (9NCEP) 0-0 238 (replay Tue 7.45) 2-3 165
005 Whitley Bay (9NL1) v Hebburn Town (9NL1) 1-7 448
006 Ashington (9NL1) v Albion Sports (9NCEP) 2-0 231
007 Billingham Town (9NL1) v Yorkshire Amateur (9NCEP) 3-0 158
008 West Auckland Town (9NL1) v Bridlington Town (9NCEP) 1-3 120
009 North Shields (9NL1) v Guisborough Town (9NL1) 2-2 250 (replay Wed 7.45) 0-1 304
010 Bishop Auckland (9NL1) v Thornaby (9NL1) 0-2 240
011 Sunderland R.C.A. (9NL1) v Sunderland Ryhope C.W. (9NL1) 0-0 318 (replay Tue 7.30) 2-1 188
012 Seaham Red Star (9NL1) v Penrith (9NL1) 4-2 78
013 Harrogate Railway Athletic (10NCE1) v Whickham (9NL1) 1-10 102
014 Nostell Miners Welfare (10NCE1) v Stockton Town (9NL1) 2-2 155 (replay Wed 7.45) 1-5 396
015 Hall Road Rangers (10NCE1) v Goole (9NCEP) 0-3 103
016 Knaresborough Town (9NCEP) v Newcastle Benfield (9NL1) 0-3 165

Zone 2
017 Vauxhall Motors (10NWC1S) v Winsford United (9NWCP) 1-2 150
018 Charnock Richard (9NWCP) v Lower Breck (10NWC1N) 2-1 158
019 Thackley (9NCEP) v Handsworth (9NCEP) 1-4 85
020 Longridge Town (9NWCP) v Barnoldswick Town (9NWCP) 6-1 392
021 Irlam (9NWCP) v Ashton Athletic (9NWCP) 4-0 138
022 Skelmersdale United (9NWCP) v Penistone Church (9NCEP) (Fri 7.45) 1-1 99 (replay Wed 7.45) 5-2 256
023 Northwich Victoria (9NWCP) v Silsden (9NCEP) 2-2 188 (replay Tue 7.45) 4-3 166
024 A.F.C. Liverpool (10NWC1N) v Burscough (9NWCP) 2-3 134
025 Avro (9NWCP) v Litherland R.E.M.Y.C.A. (9NWCP) 3-4 150
026 Runcorn Town (9NWCP) v Rylands (9NWCP) 2-0 159
027 Squires Gate (9NWCP) v West Didsbury & Chorlton (10NWC1S) 1-2 79
028 Clitheroe (8NP1NW) v 1874 Northwich (9NWCP) 1-2 386
029 Eccleshill United (9NCEP) v Bootle (9NWCP) 2-1 89
030 Athersley Recreation (9NCEP) v Padiham (9NWCP) 0-4 101
031 City of Liverpool (8NP1NW) v Campion (10NCE1) 3-1 286
032 Liversedge (9NCEP) v Abbey Hey (10NWC1) 5-1 108

Zone 3
033 Coventry Sphinx (9MIDP) v Coventry United (9MIDP)1-1 480 (replay Wed 7.45 at Daventry Town) 1-0 160
034 Lye Town (9MIDP) v Lutterworth Town (9UCP) (at Lutterworth Town) 0-3 127
035 Worcester City (9MIDP) v Stone Old Alleynians (10NWC1S) (Sun 3.00) 4-1 276
036 Romulus (9MIDP) v Wolverhampton Casuals (10WMP) 0-0 109 (replay Tue 7.45) 2-1 AET (1-1) 132
037 Lichfield City (10MID1) v Highgate United (9MIDP) 3-2 95
038 Haughmond (9MIDP) v Walsall Wood (9MIDP) 3-2 78
039 Atherstone Town (10MID1) v Stourport Swifts (9MIDP) 1-3 188
040 Congleton Town (9NWCP) v Westfields (9HELP) 1-1 188 (replay Tue 8.00) 1-4 132
041 Hanley Town (9NWCP) v Leicester Road (10MID1) 2-3 106
042 Boldmere St. Michaels (9MIDP) v Daventry Town (8SL1C) 3-1 77
043 Tividale (9MIDP) v Wednesfield (10WMP) 2-1 105
044 Racing Club Warwick (9MIDP) v A.F.C. Wulfrunians (9MIDP) 0-2 149
045 Dunkirk (10EMC) v Gresley (9MIDP) 1-1 73 (replay Tue 7.45, P.P. - F.A. investigation, Dunkirk ineligible player)
046 Sporting Khalsa (9MIDP) v Rugby Town (9UCP) 5-4 114
047 Heather St. Johns (9MIDP) v Wolverhampton S.C. (10WMP) 2-0 68
048 Malvern Town (10HEL1W) v Whitchurch Alport (9NWCP) (at Westfields) 1-2 146

Zone 4
049 Hallam (10NCE1) v Staveley Miners Welfare (9NCEP) (Sun 3.00) 0-2 304
050 Radford (10EMC) v Heanor Town (10EMC) 0-7 88
051 Winterton Rangers (10NCE1) v Grimsby Borough (9NCEP) 2-1 115
052 Quorn (9UCP) v Sherwood Colliery (10EMC) 1-2 90
053 Shepshed Dynamo (9UCP) v Maltby Main (9NCEP) 2-4 160
054 Leicester Nirvana (9UCP) v Oadby Town (9UCP) 2-1 83
055 Worksop Town (8NP1SE) v Melton Town (10UC1) 1-2 341
056 Sleaford Town (9UCP) v A.F.C. Mansfield (9NCEP) 0-7 102
057 Mulbarton Wanderers (10ES1N) v Boston Town (9UCP) 0-0 300 (replay Tue 7.45) 2-4 125
058 South Normanton Athletic (9MIDP) v Selston (9MIDP) 5-0 75
059 Bottesford Town (9NCEP) v Long Eaton United (9MIDP) 2-8 79
060 Barton Town (9NCEP) v Carlton Town (8NP1SE) 3-2 74
061 Anstey Nomads (9UCP) v Kirby Muxloe (10MID1) 0-3 124
062 Loughborough University (9UCP) v Ilkeston Town (8NP1SE) (at Loughborough Dynamo) 3-1 163

Zone 5
063 Potton United (9SSMP) v Ely City (9ECOP) 1-2 82
064 March Town United (10ES1N) v Norwich United (9ECOP) 2-1 150
065 Walsham Le Willows (9ECOP) v Peterborough Northern Star (9UCP) 1-2 56
066 Eynesbury Rovers (9SSMP) v Wellingborough Town (9UCP) 3-3 137 (replay Tue 7.45) 1-4
067 Desborough Town (9UCP) v Histon (8IS1N) 1-3 106
068 Thetford Town (9ECOP) v Rothwell Corinthians (9UCP) (Sat 7.30) 0-1 189
069 Biggleswade (8SL1C) v Mildenhall Town (9ECOP) 4-1 119
070 Holbeach United (9UCP) v Fakenham Town (10ES1N) 2-0 99
071 Bugbrooke St. Michaels (10UC1) v Norwich C.B.S. (10ES1N) 1-0 60
072 Biggleswade United (9SSMP) v Swaffham Town (9ECOP) 1-0 82
073 Harborough Town (9UCP) v Deeping Rangers (9UCP) 1-2 152
074 Newmarket Town (9ECOP) v Arlesey Town (9SSMP) 2-2 132 (replay Tue 7.45) 0-1 133
075 Gorleston (9ECOP) v Pinchbeck United (9UCP) 1-0 106
076 Northampton O.N. Chenecks (9UCP) v Godmanchester Rovers (9ECOP) (Sun 3.00) 2-3 90
077 Great Yarmouth Town (10ES1N) v Wellingborough Whitworth (10UC1) 4-2 127
078 Kirkley & Pakefield (9ECOP) v Wroxham (9ECOP) (Sun 3.00) 2-2 191 (replay Wed 7.45) 2-3 136

Zone 6
079 Walthamstow (9ESSX) v Sporting Bengal United (9ESSX) 5-0 95
080 Hackney Wick (10ES1S) v Framlingham Town (10ES1N) (Fri 8.00) (at Framlingham Town) 1-3 123
081 Haverhill Rovers (9ECOP) v Colney Heath (9SSMP) 1-6 134
082 Crawley Green (9SSMP) v Takeley (9ESSX) 2-5 37
083 Hadley (9ESSX) v Redbridge (9ESSX) 4-2 68
084 Hoddesdon Town (9ESSX) v Brantham Athletic (9ECOP) (Sun 3.00) (at Ware) 2-0 121
085 Woodbridge Town (9ECOP) v Coggeshall United (10ES1N) 1-0 155
086 Barkingside (10ES1S) v Stansted (9ESSX) (Sun 2.00) 4-1 125
087 Clapton (9ESSX) v Stowmarket Town (9ECOP) (at Aveley) 0-6 31
088 Hullbridge Sports (8IS1N) v Stanway Rovers (9ECOP) 1-2 108
089 London Colney (9SSMP) v Hadleigh United (9ECOP) 2-0 76
090 Sawbridgeworth Town (9ESSX) v Halstead Town (10ES1S) 1-3 53
091 F.C. Clacton (9ECOP) v St. Margaretsbury (9ESSX) 3-0 103
092 Southend Manor (9ESSX) v Long Melford (9ECOP) 0-0 55 (replay Wed 7.45) 3-3 AET (3-3) 4-5p 84
093 Leyton Athletic (10ES1S) v Cockfosters (9ESSX) (at Cockfosters) 0-1 58
094 Stotfold (10SSM1) v Harpenden Town (9SSMP) 3-1 92
095 Ilford (9ESSX) v Harwich & Parkeston (10ES1S) 1-2 135
096 Woodford Town (9ESSX) v White Ensign (10ES1S) (Fri 7.45) 1-1 281 (replay Wed 7.45) 1-3 AET (1-1) 108
097 West Essex (9ESSX) v Whitton United (9ECOP) (Sun 3.00) (at Redbridge) 1-2 107
098 Saffron Walden Town (9ESSX) v Baldock Town (9SSMP) 1-0 232

Zone 7
099 Fairford Town (9HELP) v Enfield 1893 (9ESSX) 3-2 79
100 A.F.C. Hayes (10COCO1) v Wembley (9SSMP) 1-1 62 (replay Tue 7.45) 2-3 71
101 Clanfield 85 (10HEL1W) v Shortwood United (10HEL1W) 1-3 79
102 Dunstable Town (9SSMP) v Chipping Sodbury Town (9WSTP) 3-2 112
103 Slimbridge (8SL1S) v Edgware Town (9SSMP) 1-0 77
104 Tuffley Rovers (9HELP) v North Greenford United (9SSMP) 1-1 86 (replay Tue 7.45) 1-2 56
105 Royal Wootton Bassett Town (9HELP) v Aylesbury Vale Dynamos (9SSMP) 1-1 79 (replay Tue 7.45) 0-1 204
106 Abingdon United (10HEL1E) v Brimscombe & Thrupp (9HELP) (Sat 4.00) 1-2 97
107 London Tigers (10SSM1) v Thame Rangers (10HEL1E) 0-2
108 Newport Pagnell Town (9SSMP) v Cheltenham Saracens (10HEL1W) 6-2 130
109 Leverstock Green (9SSMP) v Ardley United (9HELP) 1-1 95 (replay Tue 7.30) 1-3 66
110 Oxhey Jets (9SSMP) v Flackwell Heath (9HELP) 0-4 96
111 Burnham (9HELP) v Tring Athletic (9SSMP) (re-arranged to Tue 7.45) 2-1 107
112 Bishop’s Cleeve (9HELP) v Easington Sports (9HELP) 3-0 55
113 Wantage Town (8SL1C) v Brackley Town Saints (9HELP) 1-1 111 (replay Wed 7.45) 2-1 116
114 Leighton Town (9SSMP) v Thornbury Town (10HEL1W) 4-1 167
115 Shrivenham (9HELP) v Holmer Green (9HELP) 1-1 38 (replay Tue 7.45) 1-1 AET (1-1) 5-4p 78
116 Harefield United (9SSMP) v Lydney Town (9HELP) 3-0 93
117 Longlevens (9HELP) v Malmesbury Victoria (10HEL1W) 3-0 111
118 Winslow United (10SSM1) v Roman Glass St. George (9WSTP) (Sun 2.00) 2-3 258

Zone 8
119 A.F.C. Croydon Athletic (9SCEP) v Virginia Water (9HELP) 1-0 65
120 Loxwood (9SCP) v Abbey Rangers (9COCOP) 1-1 64 (replay Tue 7.45) 0-2 78
121 Balham (9COCOP) v Rusthall (10SC1E) (Fri 7.45) 1-0 146
122 Crawley Down Gatwick (9SCP) v Newhaven (9SCP) 0-2 72
123 Cray Valley (P.M.) (8IS1SE) v Chatham Town (9SCEP) 2-1 128
124 Erith & Belvedere (9SCEP) v Peacehaven & Telscombe (9SCP) (Sun 3.00) 1-1 133 (replay Tue 7.30) 1-1 AET (1-1) 5-3p 210
125 Bridon Ropes (10SCE1) v Broadfields United (9SSMP) 3-1 68
126 Tunbridge Wells (9SCEP) v Pagham (9SCP) 1-1 197 (replay Tue 7.30) 2-0 92
127 Corinthian (9SCEP) v Little Common (9SCP) 1-2 54
128 Walton & Hersham (10COCO1) v Southall (9COCOP) 2-4 88
129 Horley Town (9SCP) v Bearsted (9SCEP) 2-2 85 (replay Tue 7.45) 2-0 142
130 Egham Town (9COCOP) v Lancing (9SCP) 2-2 63 (replay Tue 7.15) 4-4 AET (2-2) 4-2p 87
131 Lordswood (9SCEP) v Steyning Town (9SCP) 0-1 62
132 C.B. Hounslow United (9COCOP) v Sheerwater (9COCOP) 2-1 119
133 Horsham Y.M.C.A. (9SCP) v Croydon (10SCE1) 2-1 90
134 Saltdean United (9SCP) v Eastbourne United (9SCP) 6-1 84
135 Chertsey Town (8IS1SC) v Cobham (9COCOP) 1-1 200 (replay Tue 7.45) 4-2 164
136 Tower Hamlets (9ESSX) v Selsey (10SC1) 2-1
137 Chichester City (8IS1SE) v Erith Town (9SCEP) 3-1 120
138 Bexhill United (10SC1) v Eastbourne Town (9SCP) (Fri 7.45) (at Eastbourne Town) 1-6 210
139 Hassocks (9SCP) v Langney Wanderers (9SCP) 2-0 105
140 Arundel (10SC1) v Banstead Athletic (9COCOP) 2-0 81
141 Redhill (9COCOP) v K Sports (9SCEP) 2-1 97
142 Glebe (9SCEP) v Hollands & Blair (9SCEP) 3-1 68
143 Colliers Wood United (9COCOP) v Shoreham (10SC1) 2-3 51
144 Sheppey United (9SCEP) v East Preston (9SCP) 4-1 148
145 Guildford City (9COCOP) v Tooting Bec (10COCO1) (at Westfield) 3-2 134
146 Punjab United (9SCEP) v Broadbridge Heath (9SCP) (Sat 12.30) (B.B.C. Sport) 0-1 204
147 Sutton Athletic (10SCE1) v Deal Town (9SCEP) 3-2 130
148 Sutton Common Rovers (9COCOP) v Molesey (9COCOP) (Fri 7.45) 1-1 71 (replay Tue 7.45) 1-0
149 Spelthorne Sports (9COCOP) v Lingfield (9SCP) 1-1 55 (replay Tue 7.45 at East Grinstead Town) 4-0 80
150 Greenwich Borough (9SCEP) v Canterbury City (9SCEP) 2-3
151 Crowborough Athletic (9SCEP) v A.F.C. Vardeanians (10SC1) 1-2 122
152 Welling Town (9SCEP) v A.F.C. Uckfield Town (9SCP) 1-4 45
153 Hanworth Villa (9COCOP) v Fisher (9SCEP) 3-2 82
154 Beckenham Town (9SCEP) v Raynes Park Vale (9COCOP) 4-3 65

Zone 9
155 Solent University (ex Team Solent) (9WSSXP) v Portland United (9WSSXP) 0-3 29
156 Shaftesbury (9WSSXP) v Knaphill (9COCOP) 1-4 85
157 Cowes Sports (9WSSXP) v Lymington Town (9WSSXP) 0-4 157
158 Fleet Town (9WSSXP) v Farnham Town (10COCO1) 2-2 138 (replay Tue 7.45) 2-1 141
159 Brockenhurst (9WSSXP) v A.F.C. Stoneham (9WSSXP) 0-2 181
160 Bournemouth F.C. (9WSSXP) v Frimley Green (9COCOP) 2-1 81
161 Windsor (9HELP) v Reading City (9HELP) 0-3 132
162 Bemerton Heath Harlequins (10WSSX1) v Andover New Street (10WSSX1) 3-3 121 (replay Tue 7.45) 2-3 144
163 Sholing (8SL1S) v Tadley Calleva (9WSSXP) (Sat 8.00) 1-0 162
164 Ascot United (9COCOP) v Badshot Lea (9COCOP) (at Badshot Lea) 2-2 120 (replay Tue 7.45) 1-2 123
165 Binfield (9HELP) v United Services Portsmouth (10WSSX1) 3-2 143
166 Romsey Town (10WSSX1) v Hamble Club (9WSSXP) 1-5 121
167 Amesbury Town (9WSSXP) v Christchurch (9WSSXP) 2-7 56
168 Westbury United (9WSTP) v Fareham Town (9WSSXP) 0-1 87
169 Hamworthy United (9WSSXP) v Bashley (9WSSXP) 3-0 110
170 A.F.C. Portchester (9WSSXP) v Hythe & Dibden (10WSSX1) 2-2 80 (replay Tue 7.45) 2-3 122
171 Horndean (9WSSXP) v Camberley Town (9COCOP) 5-3 74
172 Alresford Town (9WSSXP) v Baffins Milton Rovers (9WSSXP) 0-0 73 (replay Wed 7.45) 1-2 110

Zone 10
173 Cheddar (10WST1) v Bradford Town (9WSTP) 2-3 157
174 Bitton (9WSTP) v Bridport (9WSTP) 2-1 74
175 Wellington A.F.C. (9WSTP) v Cribbs (9WSTP) (at Elmore) 1-1 51 (replay Tue 7.45) 1-5 102
176 Keynsham Town (9WSTP) v Brislington (9WSTP) 0-1 177
177 Exmouth Town (9WSTP) v Barnstaple Town (8SL1S) 2-0 301
178 Saltash United (10SWPP) v Clevedon Town (9WSTP) 1-2 157
179 Plymouth Parkway (9WSTP) v Buckland Athletic (9WSTP) (Fri 7.45) 1-0 181
180 Willand Rovers (8SL1S) v A.F.C. St. Austell (10SWPP) 2-1 168
181 Tavistock (9WSTP) v Hengrove Athletic (10WST1) 3-0 92
182 Street (9WSTP) v Odd Down (9WSTP) (Sat 2.00) 4-1 100
183 Shepton Mallet (9WSTP) v Cadbury Heath (9WSTP) 3-1 105
184 Bridgwater Town (9WSTP) v Hallen (9WSTP) 1-0 129


(This post was edited by John Treleven on Aug 25, 2019, 9:04 AM)


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 11, 2019, 5:14 PM

Posts: 8440
Location:
Team(s):

Post #61 of 97 (3781 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Sunday Extra Preliminary Round results

35 Worcester City 4-1 Stone Old Alleynians
49 Hallam 0-2 Staveley Miners Welfare
76 Northampton ON Chenecks 2-3 Godmanchester Rovers
78 Kirkley & Pakefield 2-2 Wroxham
84 Hoddesdon Town 2-0 Brantham Athletic (@ Ware)
86 Barkingside 4-1 Stansted
97 West Essex 1-2 Whitton United (@ Redbridge)
118 Winslow United 2-3 Roman Glass St George
124 Erith & Belvedere 1-1 Peacehaven & Telscombe


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 11, 2019, 5:15 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #62 of 97 (3781 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 11, 2019, 5:16 PM

Posts: 8440
Location:
Team(s):

Post #63 of 97 (3777 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
Sunday 11th August 2019

124 Erith & Belvedere (9SCEP) v Peacehaven & Telscombe (9SCP) (Sun 3.00) 1-1 att? (replay T.B.A.)


Peacehaven replay is Tuesday

https://twitter.com/PT_FC/status/1160583740499927040


kirby knitters
Qatar World Cup bid member!

Aug 11, 2019, 9:40 PM

Posts: 17735
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #64 of 97 (3515 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

033.
Coventry United v Coventry Sphinx replay on Wednesday is being played at Daventry Town FC.


BDA_85
First Team Regular

Aug 12, 2019, 5:45 PM

Posts: 1310
Location:
Team(s):

Post #65 of 97 (2821 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

I know Dunstable Town will have to play their preliminary match on the Friday or Saturday.
Anyone aware of any others at this advance stage?


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 12, 2019, 5:53 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #66 of 97 (2808 views)
Shortcut
Re: [BDA_85] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

See separate thread re Fri/Sun ties in FAC/FAT/FAV etc.


shimtoan
First Team Regular


Aug 12, 2019, 7:50 PM

Posts: 1338
Location: Dunkirk, Nottingham
Team(s): Dunkirk

Post #67 of 97 (2704 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Gresley v Dunkirk (replay) scheduled for tomorrow night has been postponed pending an investigation



unless stated, all views are my own and are not the views of any other person, club, or organisation


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 13, 2019, 9:33 PM

Posts: 16995
Location: Jersey
Team(s):

Post #68 of 97 (2106 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Ashtree RockBee
First Team Star


Aug 14, 2019, 8:41 AM

Posts: 2021
Location: Ashford, Middlesex
Team(s): Ashford Town (Middlesex), Bognor Regis Town, Brentford

Post #69 of 97 (1768 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

A very learned and trusted league committee man has heard that replays for games drawn on the weekend of 24th August will be / could be pushed back to the week afterwards and not played in the immediate midweek, so as not to take priority over / cause postponement of lucrative and already scheduled Bank Holiday Monday league fixtures. Can anyone confirm this?


HarryC
First Team Star

Aug 14, 2019, 9:59 AM

Posts: 2968
Location: Fleet
Team(s): Fleet, Aldershot, Chelsea

Post #70 of 97 (1693 views)
Shortcut
Re: [Ashtree RockBee] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

This was certaily the case last season, had not seen it referenced for this season, but could only leave 2 or 3 days for winners to get things sorted for the next round game


hawkwind
First Team Star

Aug 14, 2019, 11:10 AM

Posts: 1976
Location:
Team(s):

Post #71 of 97 (1602 views)
Shortcut
Re: [Ashtree RockBee] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
A very learned and trusted league committee man has heard that replays for games drawn on the weekend of 24th August will be / could be pushed back to the week afterwards and not played in the immediate midweek, so as not to take priority over / cause postponement of lucrative and already scheduled Bank Holiday Monday league fixtures. Can anyone confirm this?


It's in the FA document detailing the preliminary Round draw.


BillShep
Youth Team Regular

Aug 14, 2019, 12:17 PM

Posts: 195
Location: Anfield, Liverpool
Team(s): City of Liverpool FC

Post #72 of 97 (1548 views)
Shortcut
Re: [hawkwind] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Yeah, already posted on here somewhere that the Bank Holiday games don't have to be cancelled.



----------------------------------------------------------
Evo-Stick North/West Division 1919/20
North West Counties Premier Division Champions 2018/19
City of Liverpool FC - Debut season 2016/17

53rd ground watching CoLFC - GER Stadium, Marske United 1 v 0 CoLFC Att 304 17/08/19
Latest new ground
83rd - GER Stadium, Marske United 17/08/19





Ashtree RockBee
First Team Star


Aug 14, 2019, 1:37 PM

Posts: 2021
Location: Ashford, Middlesex
Team(s): Ashford Town (Middlesex), Bognor Regis Town, Brentford

Post #73 of 97 (1432 views)
Shortcut
Re: [BillShep] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Thanks to you and hawkwind. I tried searching the word 'replay' on this thread to see if it gave any clues, and the plan failed. Laugh


MiddxSaint
Youth Team Star


Aug 14, 2019, 9:09 PM

Posts: 309
Location: Hayes
Team(s): St Albans City

Post #74 of 97 (1182 views)
Shortcut
F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Should Bury FC be wound up, presumably one lucky club will receive a walkover in the FA Cup 1st Round. Would it not be so much better for the top non-promoted club from the National League to start in the 1st round rather than 4th qualifying. This would give the correct number of games in the 1st round.
The top two non-promoted clubs from National North & South could start in the 3rd qualifying instead of 2nd to make up the gap in the 4th qualifying round.


MiddxSaint
Youth Team Star


Aug 14, 2019, 9:18 PM

Posts: 309
Location: Hayes
Team(s): St Albans City

Post #75 of 97 (1178 views)
Shortcut
Re: [MiddxSaint] F.A. Cup 2019-20 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

When Manchester United did not compete, the "best loser" from the previous round was reinstated. With the number of games in the 4Q, it would be difficult to pick one club from this round, with several ties ending with the same score. Hopefully the FA will not chose to reinstate a club again.

First page Previous page 1 2 3 4 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3