Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Archive: Other FA Competitions:
F.A. Women's Cup 2012-13 (Arsenal champions)

 

First page Previous page 1 2 Next page Last page  View All


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 17, 2012, 3:52 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #1 of 27 (30663 views)
Shortcut
F.A. Women's Cup 2012-13 (Arsenal champions) Can't Post or Reply Privately

F.A. Women's Cup 2012-13

Accepted Entries (283 clubs)

Tier 7 (County) 63 clubs
Tier 6 (Regional Division 1) 71 clubs
Tier 5 (Regional Premier) 65 clubs
Tier 4 (Combination) 47 clubs
Tier 3 (9 Premier North and 10 Premier South) 19 clubs
Tier 2 (Premier National) 10 clubs
Tier 1 (F.A. Super League) 8 clubs

Format

Tiers 5, 6 & 7 (199 clubs) compete in two qualifying rounds
divided in to 12 geographical zones
Q1 93 matches (& 13 byes)
Q2 53 matches

Tier 4 (47 clubs) are exempted to Q3 where they join the 53 survivors
in a draw divided in to 5 geographical zones for Q3 & 4 zones for R1
Q3 50 matches
R1 25 matches

Tier 3 (19 clubs) are exempted to R2 where they join the 25 survivors
in a draw divided in to 3 geographical zones
R2 22 matches

Tier 2 (10 clubs) are exempted to R3 where they join the 22 survivors
in a nationwide draw and they play two rounds
R3 16 matches
R4 8 matches

Tier 1 (8 clubs) are exempted to R5 where they join the 8 survivors
to form the overall last sixteen of the competition
R5 8 matches
R6 4 matches

Prize Money (75,200)

Winners in each round (plus losers in final)
Q1 125 x 93 = 11,625
Q2 175 x 53 = 9,275
Q3 225 x 50 = 11,250
R1 250 x 25 = 6,250
R2 300 x 22 = 6,600
R3 400 x 16 = 6,400
R4 500 x 8 = 4,000
R5 600 x 8 = 4,800
R6 1,000 x 4 = 4,000
SF 2,000 x 2 = 4,000
RU 2,000 x 1 = 2,000
WR 5,000 x 1 = 5,000

Dates of Rounds

Q1 Sunday 30th September (2p.m.)
Q2 Sunday 14th October (2p.m.)
Q3 Sunday 11th November (1p.m.)
R1 Sunday 9th December (1p.m.)
R2 Sunday 6th January (1p.m.)
R3 Sunday 3rd February (2p.m.)
R4 Sunday 24th February (2p.m.)
R5 Sunday 17th March (2p.m.)
R6 Sunday 31st March (2p.m.)
SF Sunday 28th April (2p.m.)
FL Sunday 26th May (3p.m.)

Results


1 - 7 = clubs playing tier

"U" = upset (a lower step club defeating a higher step club) "UU" (two steps difference) "UUU" (three steps difference)

3rd Qualifying Round

Draw released Monday 15th October
Matches to be played on Sunday 11th November at 1p.m.

Zone 1 (North) (zones 1, 2 & 3 combined)

01 Steel City Wanderers 5 v Blackpool 5 at Hillsborough Arena, Sheffield 0-2
02 Abbeytown 7 v Leeds City Vixens 4 at Barton Laws, Wigton 0-4
03 Sheffield United 4 v Jarrow 7 at Retford United 1-0
04 Chorley 4 v Rotherham United 4 at Charnock Richard 4-1
05 Middlesbrough 4 v Curzon Ashton 4 at Thornaby 6-4
06 Cheadle Heath Nomads 4 v Huddersfield Town 4 at Cheadle Heath Nomads 0-4
07 Peterlee St. Francis 5 v Hull City 5 (no show) at Peterlee Town w/o
08 Durham Wildcats 6 v Wakefield 4 at Spennymoor Town 10-0 UU
09 Mossley Hill 4 v South Durham & Cestria 4 at Mossley Hill Athletics Club, Liverpool 2-1
10 Chester Le Street Town 5 v Stockport County 4 at Chester Le Street Town 1-7
11 Bradford City 4 v Rothwell 6 at Thackley 4-0
12 Crewe Alexandra 5 v Tranmere Rovers 5 at Cumberland Arena, Crewe 3-1
13 Penrith 6 v Morecambe 5 at Penrith 2-6
14 Barnsley 5 v Liverpool Feds 4 at Dorothy Hyman Stadium 1-2

Zone 2 (Midlands) (zones 4 & 5 combined)

15 Ellistown 5 v Stoke City 4 at Ellistown 0-4
16 Rise Park 5 v Coventry Sphinx 6 at Arnold Town 2-1
17 Loughborough Foxes 4 v Daventry Town 4 at Loughborough University 5-0
18 Loughborough Students 4 v Copsewood Coventry 4 also at Loughborough University 0-3
19 Lutterworth Athletic 6 v Mansfield Town 5 at Lutterworth Athletic 4-1 U
20 Leicester City 4 v F.C. Reedswood 5 at Linwood Playing Fields, Leicester 4-3
21 Radcliffe Olympic 4 v T.N.S. (The New Saints) 5 at Radcliffe Olympic 2-0
22 Leamington Lions 4 v Milton Keynes Dons 4 at Leamington 0-3
23 Leafield Athletic 4 v Birmingham & West Midlands Police 5 at Tally Ho Centre, Birmingham 5-4

Zone 3 (East) (zones 6, 7 & 8 combined)

24 M.S.A. (Mauritius Sports Association) 7 v A.F.C. Trinity 6 at Douglas Eyre Ground, Walthamstow 2-1 AET 1-1) U
25 Billericay Town 5 v Brentwood Town 4 at Billericay Town 2-4
26 Arlesey Town 4 v Peterborough Northern Star 5 at Arlesey Town 2-0
27 Norwich City 4 v Luton Town 4 at Norwich United 2-4
28 Cambridge 7 v Kikk United 5 at Ely City 3-1 UU
29 Peterborough Sports Parkway 5 v C. & K. Basildon 5 at Peterborough Sports & Leisure Club 3-4 AET (2-2)
30 Chesham United 4 v Roade 7 at Chesham United 15-0
31 Barking 5 v Enfield Town 4 at Barking 0-4
32 Oxford City 5 v Ipswich Town 4 at Oxford City 0-7
33 A.F.C. Sudbury 6 v West Billericay 6 at A.F.C. Sudbury 5-1

Zone 4 South (zones 9 & 10 combined)

34 A.F.C .Wimbledon 5 v Aldershot Town 5 at Old Tenisonians, Motspur Park 1-0
35 London Corinthians 5 v Panthers 5 at London Girls, New Eltham 7-1
36 Oxford United 4 v Battersea Ironsides 7 at Oxford United Training Ground 5-0
37 Eastbourne Town 5 v Southampton Saints 4 at Eastbourne Town 0-1
38 Maidenhead United 5 v Colne Valley 6 at Maidenhead United 2-3 U
39 Chichester City 4 v Denham United 5 at Chichester City 1-0
40 Maidstone Town 5 v University of Portsmouth 4 at Kent Police H.Q., Maidstone 1-3
41 Westfield 5 v Ebbsfleet United 4 at Westfield 3-2 U
42 Crystal Palace 4 v Parkwood Rangers 7 at National Sports Centre 1-4 UUU

Zone 5 West (zones 11 & 12 combined)

43 Shanklin 5 v Brislington 7 at County Ground, Shanklin 1-3 UU
44 Forest of Dean 6 v Exeter City 4 at Ellwood 3-9
45 Forest Green Rovers 4 v Downend Flyers 5 at Slimbridge 7-3
46 Plymouth Argyle 4 v Keynsham Town Development 4 at Vospers Oak Villa 4-2
47 Poole Town 6 v Swindon Town 4 at Poole Town 1-9
48 Larkhall Athletic 5 v Bristol Ladies Union 5 at Larkhall Athletic 2-0
49 Gloucester City 4 v Keynsham Town Ladies 4 at Frampton 0-5
50 Newquay 4 v Havant & Waterlooville (scratched) 4 (walkover) w/o

Notes on 3rd Qualifying Round
Havant & Waterlooville, a tier 4 exempted club, withdrew before the draw was made
2p.m. kick-offs for ties 5, 10, 11, 12, 16, 22, 23, 28, 32, 39 & 48
Tie 28 postponed to 18th Nov

1st Round (Proper)

Draw released Monday 12th November
Matches to be played on Sunday 9th December at 1p.m.

The 50 survivors of three qualifying rounds
are 33 tier 4 clubs (exempted to the third and last round of qualifying)
plus 10 tier 5, 4 tier 6 and 3 tier 7 clubs

Zone 1 (North)

01 Chorley (4) v Morecambe (5) (at Charnock Richard) 2-4 "U"
02 Leeds City Vixens (4) v Huddersfield Town (4) (at Yorkshire Amateur) P-P (to 1p.m. 16th Dec) 3-3 AET (3-3) 4-5p
03 Bradford City (4) v Stockport County (4) (at Thackley) 3-1
04 Middlesbrough (4) v Peterlee St. Francis (5) (at Middlesbrough College 2p.m.) 5-2
05 Durham Wildcats (6) v Blackpool (5) (at Maiden Castle, Durham) 4-0 "U"
06 Sheffield United (4) v Mossley Hill (4) (at Retford United) 2-1
07 Liverpool Feds (4) v Crewe Alexandra (5) (at Heron Eccles) 1-0

Zone 2 (Midlands)

08 Loughborough Foxes (4) v Leicester City Ladies (4) (at Loughborough University) 1-0
09 Stoke City (4) v Leafield Athletic (4) (at Stone Dominoes) 2-3
10 Milton Keynes Dons (4) v Luton Town (4) (at Milton Keynes Dons) 2-1
11 Rise Park (5) v Copsewood Coventry (4) (at Arnold Town) 1-3
12 Radcliffe Olympic (4) v Lutterworth Athletic (6) (at South Notts Academy) 6-1

Zone 3 (South & East)

13 Arlesey Town (4) v C. & K. Basildon (5) (at Arlesey Town) 1-3 "U"
14 A.F.C. Sudbury (6) v London Corinthians (5) (at A.F.C. Sudbury) 0-5
15 Cambridge (4) v Brentwood Town (4) (at Ely City 2p.m.) 4-0
16 Enfield Town (4) v Chesham United (4) (at Enfield Town 2p.m.) 1-3
17 Parkwood Rangers (7) v Colne Valley (6) (at Bexley Park) 1-4
18 Ipswich Town (4) v A.F.C .Wimbledon (5) (at Ipswich Wanderers) 5-1
19 Westfield (5) v M.S.A. (Mauritius Sports Association) (7) (at Westfield) 2-1

Zone 4 (South & West)

20 Forest Green Rovers (4) v Plymouth Argyle (4) (at Slimbridge) 2-3 AET (2-2)
21 Southampton Saints (4) v Larkhall Athletic (5) (at Team Solent) 0-2 AET (0-0) "U"
22 Keynsham Town Ladies (4) v University of Portsmouth (4) (at Keynsham Town 2p.m.) 8-0
23 Chichester City (4) v Swindon Town (4) (at Chichester City 2p.m.) 1-4
24 Oxford United (4) v Newquay (4) (at Oxford United Training Ground) 2-1
25 Exeter City (4) v Brislington (7) (at Exeter City) 7-0

2nd Round (Proper)

Draw released Monday 10th December
Matches to be played on Sunday 6th January at 1p.m.

The 25 1st Round winners are now joined by the 19 tier 3 clubs

Club and tier

Zone 1 (North)

01 Middlesbrough 4 v Huddersfield Town 4 (at Thornaby) 4-1
02 Leicester City Women 3 v Preston North End Women 3 (at Oadby Town) 0-2
03 Newcastle United 3 v Radcliffe Olympic 4 (at Northumbria University) 2-0
04 Sheffield United 4 v Durham Wildcats 6 (at Retford United) 4-2
05 Nottingham Forest 3 v Bradford City 4 (at Carlton Town)
P-P 6th & 13th Jan at Carlton Town, tie reversed but P-P 20th & 27th Jan at Thackley, reversed back and played 3rd Feb at Carlton Town 6-3
06 Sheffield 3 v Blackburn Rovers 3 (at Sheffield F.C.) 2-1
07 Loughborough Foxes 4 v Derby County 3 (at Loughborough University) 0-2
08 Morecambe 5 v Liverpool Feds 4 (at Lancaster & Morecambe College) 6-3 "U"

Zone 2 (Midlands & South-East)

09 Millwall Lionesses 3 v Wolverhampton Wanderers 3 (at Beckenham Town) 3-1
10 Gillingham 3 v Milton Keynes Dons 4 (at Chatham Town, 2p.m.) 6-1
11 London Corinthians 5 v West Ham United 3 (at Erith Town) 0-3
12 Leafield Athletic 4 v C. & K. Basildon 5 (at Tally Ho Sports Centre, 2p.m.) 6-0
13 Ipswich Town 4 v Cambridge 4 (at Ipswich Wanderers) 1-0
14 Chesham United 4 v Queen's Park Rangers 3 (at Chesham United) 1-2 AET (1-1)
15 Colchester United 3 v Sporting Club Albion (W.B.A.) 3 (at Stanway Rovers) 1-5
16 Tottenham Hotspur 3 v Copsewood Coventry 4 (at Harrow Borough) 2-0

Zone 3 (South & West)

17 Westfield 5 v Brighton & Hove Albion 3 (at Westfield F.C.) 2-9
18 Oxford United 4 v Keynsham Town Ladies 4 (at Oxford United Training Ground) 6-1
19 Lewes 3 v Reading 3 (at Lewes F.C.) 1-2
20 Exeter City 4 v Swindon Town 4 (at County Ground, Newton Abbot) 2-3
21 Colne Valley 6 v Yeovil Town 3 (at The Broadway, Laleham, Staines) 0-8
22 Larkhall Athletic 5 v Plymouth Argyle 4 (at Larkhall Athletic, 2p.m.) 0-2

3rd Round (Proper) (National)

Draw released Monday 7th January
Matches to be played on Sunday 3rd February at 2p.m.

The 22 2nd Round winners are now joined by the 10 tier 2 clubs
and they will play a further two rounds before the 8 survivors are joined
by the 8 top tier clubs in the 5th Round to form the last sixteen

Club and tier

01 Middlesbrough 4 v Sunderland 2 (at Thornaby) 1-6
Jenny Dixon;
Keira Ramshaw 3, Natalie Gutteridge, Beth Mead, Becky Salicki (pen)

02 Charlton Athletic 2 v Oxford United 4 (at Thamesmead Town) 1-2 "UU"
Jenny Newman;
Lauren Allison, Natasha Caswell

03 Newcastle United 3 v Plymouth Argyle 4 (at Northumbria University 12p.m.) 2-1
Jessica Havelock, Charlotte Potts;
Rebekah Rose

04 Coventry City 2 v Morecambe 5 (at Bedworth United 1p.m.) 2-1
Helen Dermody, Natasha Lynch;
Megan Doherty

05 Tottenham Hotspur 3 v Cardiff City 2 (at Harlow Town) 0-4
none
Zoe Atkins, Louise Hutton, Nadia Lawrence, Paige Stewart

06 Reading 3 v Brighton & Hove Albion 3 (at Tadley Calleva) 4-2
Alice Palmer 2, Charlotte Chard, Beth Lloyd;
Lily Agg, Catherine O'Hagan

07 Portsmouth 2 v Queen's Park Rangers 3 (at Havant & Waterlooville) 5-0
Charley Wilson 4, Kirsty McGee;
none

08 Ipswich Town 4 v Aston Villa 2 (at Ipswich Wanderers) 0-2
none;
Carly Davies, Olivia Ferguson

09 Barnet 2 v Yeovil Town 3 (at Barnet) 0-3 "U"
none;
Stacey Pearson 3

10 Leafield Athletic 4 v Sporting Club Albion 3 (W.B.A.) (at Tally Ho Sports Centre 10.30a.m.) 2-3
??? (L);
Robyn James 2, Amy Rippington

11 Preston North End Women 3 v Millwall Lionesses 3 (at Bamber Bridge) 3-2
Melissa Ball 2, Jenna Carroll (pen);
Shauni Griffiths, Dionne Lennon

12 Swindon Town 4 v Gillingham 3 (at Fairford Town 1p.m.) 0-1 AET (0-0)
none;
Danielle Carlton

13 Leeds United 2 v West Ham United 3 (at Farsley) 3-2
Carey Huegett, Hayley Sharp, Danielle Sheen;
Hannah Gowland, Julia Draycott (own goal)

14 Manchester City 2 v Sheffield 3 (at Manchester Athletics Arena) 3-2
Sarah Danby, Krystle Johnston, Lindsay Savage;
Josie Michalska, Carla Ward (pen)

15 Derby County 3 v Watford 2 (at Borrowash Victoria) 0-4
none;
Joanne Wilson 2, Cally Rowell (pen), Megan Wynne

16 Sheffield United 4 v Nottingham Forest 3 (delayed to 10th Feb by previous round) (at Retford United 1p.m.) P-P 10th Feb, played 17th Feb 1-5
Tania Marsden;
Aileen Whelan 3, Andi Bell, Stephanie Smith

4th Round (Proper) (National)

Draw released Monday 4th February
Matches to be played on Sunday 24th February at 2p.m.

The 16 3rd Round winners will play a further round
before the 8 survivors are joined by the 8 top tier clubs
in the 5th Round to form the last sixteen

Club and tier

01 Yeovil Town (3) v Portsmouth (2) (at Sherborne Town) 3-0 U
Laura Bray 10, Stacey Pearson 12, Jade Redburn 80;
none

02 Gillingham (3) v Nottingham Forest (3) (at Chatham Town) 2-3
Katie McLaughlin (own goal) 27, Deanna Cooper 64;
Katie Meade 30, Reanne Thomas 44, Katie McLaughlin 78

03 Coventry City (2) v Manchester City (2) (at Bedworth United) 0-1
none;
Sarah Buffel 84

04 Watford (2) v Leeds United (2) (at Berkhamsted) 0-2
none;
Tanya Rich 4, Abigail Lee 60

05 Cardiff City (2) v Reading (3) (at Cardiff International Stadium) 2-1 AET (1-1)
Ceri Williams 73, Nadia Lawrence 119;
Cheryl Williams 81

06 Oxford United (4) v Newcastle United (3) (at Oxford United 1p.m.) 2-1 U (att 733)
Katie Stanley 8, Natasha Caswell 14;
Jess Havelock 51

07 Sporting Club Albion (W.B.A.) (3) v Sunderland (2) (at Halesowen Town 1p.m.) (att 119)
Robyn James 90+2;
Beth Mead 4, Sophie Williams 20

08 Aston Villa (2) v Preston North End Women (3) (at Boldmere St. Michaels) 3-0
Natalie Gibson 10, Sophie Jones 15, Dani Petrovic 25:
none

5th Round (Proper) (National)

Draw released Monday 25th February
Matches to be played on Sunday 17th March at 2p.m.

The 8 4th Round winners are joined by the 8 top tier (Super League) clubs to form the last sixteen

01 Sunderland (2) v Manchester City (2) (at Hetton Centre) 4-0
Beth Mead (2) 39 & 51, Sophie Williams 45+1, Stephanie Bannon 55;
none


02 Aston Villa (2) v Liverpool (1) (at Boldmere St. Michaels) 0-5 (att 150)
none;
Fara Williams (3) 8, 57 & 77, Louise Fors (pen) 34, Natasha Dowie 74

03 Doncaster Rovers Belles (1) v Bristol Academy (1) (at Doncaster Rovers) 0-2
none;
Corinne Yorston 22, Anne-Marie Heatherson 57

04 Cardiff City (2) v Birmingham City (1) (holders) (at Cardiff International Stadium) 1-3
Paige Stewart 36;
Rachel Williams (3) 18, 54 & 81

05 Nottingham Forest (3) v Arsenal (1) (at Carlton Town) P-P to Sun 24th March, P-P to Sun 31st March 0-7 (att est 500)
none;
Danielle Carter (2) 20 & 89, Jennifer Beattie 25, Jayne Ludlow 30, Ellen White 35, Jordan Nobbs 40, Steph Houghton 44

06 Oxford United (4) v Everton (1) (at Oxford United Sat 30th March, postponed 4p.m. Sun 17th March) 0-7 (att 918)
none;
Brooke Chaplen 9, Toni Duggan (3) 14, 43 & 70, Michelle Hinnigan (2) 17 & 63, Nikita Parris 80

07 Lincoln (1) v Chelsea (1) (at Lincoln City) 1-0 (att 374)
Jess Clarke 57;
none

08 Leeds United (2) v Yeovil Town (3) (at Farsley)
Carey Huegett (2, 1 pen) 6 & 68 (pen), Jessica Lipman 16, Hayley Sharp 76;
none

6th Round (Quarter-Finals)

Matches to be played 2p.m. Sunday 31st March

01 Arsenal (1) v Birmingham City (1) (holders)
(at Bishop's Stortford) 6-0 (att 520)
(delayed to 7.30 Tue 9th April by the previous round)
Gemma Davison (2) 11 & 75, Jordan Nobbs 30, Ellen White (2) 43 & 52, Kim Little 55;
none

02 Bristol Academy (1) v Everton (1) (delayed to 14th April by the previous round) (at Stoke Gifford) 3-2 (att 417)
Natalia Pablos (2) 1 & 47, Laura Del Rio (pen) 59;
Toni Duggan (2) 32 & 77

03 Sunderland (2) v Liverpool (1) (at Academy of Light) 1-2
Beth Mead 50;
Lillie Fenlon-Billson 13, Katrin Omarsdottir 85

04 Lincoln (1) v Leeds United (2) (at Lincoln City 12p.m.) 4-0 (att 414)
Precious Hamilton (2) 15 & 42, Remi Allen (pen) 79, Carla Cantrell 83;
none

Semi-Finals

Matches to be played 2p.m. Sunday 28th April

01 Bristol Academy v Lincoln at Bristol City 2-0 (att 886)

Natalia Pablos 59, Laura Del Rio 81;
none

02 Liverpool v Arsenal at Anfield, 7p.m. Friday 26th April 1-2 (att 2,008)
Natasha Dowie 45+1;
Ellen White 25, Kim Little 53


Final

Sunday 26th May at 3p.m.
at Doncaster Rovers
Live on B.B.C. 2

01 Bristol Academy v Arsenal 0-3 (att 4,988)
none
Steph Houghton 2, Jordan Nobbs 72, Ellen White 90+4

Arsenal
1. Emma Byrne, 2. Steph Houghton(c), 5. Gilly Flaherty, 7. Ciara Grant, 8. Jordan Nobbs, 9. Ellen White,
11. Rachel Yankey, 12. Gemma Davison, 14. Jennifer Beattie, 16. Kim Little, 22. Alex Scott
Substitutes - 15. Danielle Carter (for Yankey 85), 3. Yvonne Tracy (for Grant 90+2), 25. Jade Bailey (for Beattie 90+3)
Not used - 13. Rebecca Spencer(GK), 28. Lauren Bruton
Manager - Shelley Kerr

Bristol Academy
1. Siobhan Chamberlain, 2. Loren Dykes, 3. Corinne Yorston(c), 4. Jasmine Matthews, 7. Natalia Pablos-Sanchon, 8. Alex Windell,
9. Ann-Marie Heatherson, 15. Nikki Watts, 19. Jemma Rose, 20. Natasha Harding, 37. Lucy Staniforth
Substitutes - 16. Angharad James (for Windell 46), 5. Grace McCatty (for Staniforth 66), 13. Laura Del Rio (for Dykes 74)
Not used - 22. Rebekah Kyle(GK), 11. Ellie Curson
Manager - Mark Sampson

Referee - Jane Simms




(This post was edited by John Treleven on May 27, 2013, 5:55 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 6, 2013, 5:06 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #2 of 27 (30434 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 7, 2013, 7:29 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #3 of 27 (30388 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 3, 2013, 8:11 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #4 of 27 (30012 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

3rd Round results added as Oxford and Yeovil both win away against higher status teams

Oxford becoming the first tier 4 side to beat a tier 2 side for 9 years


(This post was edited by John Treleven on Feb 4, 2013, 3:18 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 4, 2013, 3:18 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #5 of 27 (29967 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


acmold
Man City Transfer Target!

Feb 8, 2013, 10:15 AM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #6 of 27 (29874 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or

Oxford United Ladies v Newcastle United Ladies is being played at the Kassam Stadium. Sunday 24th February @ 1pm - 5 adults, 3 under 16's


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 17, 2013, 3:13 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #7 of 27 (29517 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

17th Feb

Sheffield U. 1, Nott'm F. 5


acmold
Man City Transfer Target!

Feb 21, 2013, 6:05 PM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #8 of 27 (29413 views)
Shortcut
Re: [acmold] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or


In Reply To
Oxford United Ladies v Newcastle United Ladies is being played at the Kassam Stadium. Sunday 24th February @ 1pm - 5 adults, 3 under 16's




http://www.oxfordmail.co.uk/...rd_with_big_cup_tie/


acmold
Man City Transfer Target!

Feb 24, 2013, 5:42 PM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #9 of 27 (29325 views)
Shortcut
Re: [acmold] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or

Oxford United 2 Newcastle United 1


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 24, 2013, 6:16 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #10 of 27 (29319 views)
Shortcut
Re: [acmold] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Oxford and Yeovil beat higher level teams in 4th Round (details above)

Tier 1 teams join in 5th round draw (last 16) on Monday


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 25, 2013, 3:06 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #11 of 27 (29268 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

5th Round draw added (details above)


acmold
Man City Transfer Target!

Feb 25, 2013, 7:23 PM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #12 of 27 (29226 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or

Oxford v Everton @ Kassam Stadium


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 17, 2013, 8:49 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #13 of 27 (26574 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

17th March

5th Round
results added in summary above

Need name of Cardiff City goalscorer




(This post was edited by John Treleven on Mar 17, 2013, 10:17 PM)


jrev61
Man City Transfer Target!

Mar 17, 2013, 10:19 PM

Posts: 7655
Location: Northampton
Team(s): None

Post #14 of 27 (26558 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

ESPN are claiming that they will be showing Liverpool Ladies v. Everton in the Continental Cup next Saturday. This game is presumably now off because of the Women's FA Cup replay. They will have to make a new trailer for next week's televised football.



jrev61


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 17, 2013, 10:48 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #15 of 27 (26555 views)
Shortcut
Re: [jrev61] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Yes two Continental Cup games to be re-aaranged because of today's postponements


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 18, 2013, 3:10 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #16 of 27 (26427 views)
Shortcut
Re: [jrev61] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Oxford United v Everton has now been amended to 31st March so the T.V. match has taken precedence

As 31st March is the Quarter-Final round date the winners visit to Bristol will have to be delayed to 7th April


(This post was edited by John Treleven on Mar 18, 2013, 3:14 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 18, 2013, 3:11 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #17 of 27 (26425 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

6th Round (Quarter-Finals)

Matches to be played 2p.m. Sunday 31st March

01 Nottingham Forest (3) or Arsenal (1) v Birmingham City (1) (holders)
02 Bristol Academy (1) v Oxford United (4) or Everton (1)
03 Sunderland (2) v Liverpool (1)
04 Lincoln (1) v Leeds United (2)



John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 24, 2013, 5:50 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #18 of 27 (26031 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Sunday 24th March

Nottingham Forest v Arsenal postponed to 31st March


acmold
Man City Transfer Target!

Mar 25, 2013, 9:57 AM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #19 of 27 (25986 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or


In Reply To
Oxford United v Everton has now been amended to 31st March so the T.V. match has taken precedence

As 31st March is the Quarter-Final round date the winners visit to Bristol will have to be delayed to 7th April


From Oxford United Website

New date for Everton cup tie confirmed

We can confirm that the rearranged date for the Oxford United Ladies 5th round Women's FA Cup tie will be Saturday 30th March 2013 at the Kassam Stadium with a 4pm kick off.


All tickets purchased for the original fixture will remain valid.


(This post was edited by acmold on Mar 25, 2013, 9:57 AM)


acmold
Man City Transfer Target!

Mar 30, 2013, 6:37 PM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #20 of 27 (25856 views)
Shortcut
Re: [acmold] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or

Oxford United 0-7 Everton Att 918


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 30, 2013, 7:11 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #21 of 27 (25852 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Oxford United (4) v Everton (1) (at Oxford United Sat 30th March, postponed 4p.m. Sun 17th March) 0-7 918
none;
Brooke Chaplen 9, Toni Duggan (3) 14, 43 & 70, Michelle Hinnigan (2) 17 & 63, Nikita Parris 80

Everton now away to Bristol Academy in Quarter-Final on 14th April



John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 31, 2013, 4:32 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #22 of 27 (25821 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Sun 31st March

5th Round
Nott'm F 0, Arsenal 7

6th Round (Q-F)
Sunderland 1, Liverpool 2
Lincoln 4, Leeds 0


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Apr 10, 2013, 8:30 AM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #23 of 27 (25426 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Tues 9th April
Arsenal 6, Birmingham City (holders) 0

Arsenal will meet Liverpool in the semi-finals.


(This post was edited by John Treleven on Apr 10, 2013, 9:39 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Apr 14, 2013, 7:12 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #24 of 27 (25203 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

14th April

6th Round


Bristol Academy 3, Everton 2

Semi-Finals

Bristol Academy v Lincoln 2p.m. Sunday 28th April

Liverpool v Arsenal at Anfield, 7p.m. Friday 26th April



John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Apr 26, 2013, 9:00 PM

Posts: 15392
Location: Jersey
Team(s):

Post #25 of 27 (24894 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Women's Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Semi-Final

Liverpool 1, Arsenal 2
Natasha Dowie 45+1;
Ellen White 25, Kim Little 53

att 2,008



(This post was edited by John Treleven on Apr 26, 2013, 9:03 PM)

First page Previous page 1 2 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3