Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

THIS FORUM IS NOW READ ONLY - PLEASE HEAD OVER TO THE NEW FORUM HERE (CLICK LINK) TO REGISTER A NEW ACCOUNT - THANKS

Home: Archive: Other FA Competitions:
FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws

 



Yorks Amateur
First Team Sub


Aug 31, 2012, 12:33 PM

Posts: 1163
Location: West Yorkshire
Team(s): Bradford City

Post #1 of 13 (10917 views)
Shortcut
FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws Can't Post or Reply Privately

Preliminary Round - 30/9 - 2:00pm KO

1 FC Labour v Sportsmans

2 JOB v Queens Park

3 Alder v Lobster

4 FC Houghton Centre v AC Sportsman

5 Enfield Rangers v London Maccabi Lions


First Round - 21/10 - 2:00pm KO

1 Humbledon Plains Farm Nissan v Witton Park Rose & Crown

2 Kelloe WMC v Stockton Rosegale N&SA

3 RCA Grangetown Florists v FC Labour or Sportsmans

4 Herrington CW v South Bank (2006)

5 Hartlepool Rovers Quoit v Burradon & New Fordley

6 Newton Aycliffe WMC v Winlaton Commercial

7 Coxhoe WMC v Cleator Moor

8 Club Victoria Athletic v Northallerton Police

9 Dawdon Colliery Welfare v Hartlepool Athletic Rovers

10 Thornton United v Hessle Rangers

11 Kirkdale v Nicosia

12 Garston v Alder or Lobster

13 Mariners v HT Sports

14 St John Fisher OB v Oak Tree Pub

15 Home & Bargain v Larkspur

16 Suttonfields v BRNESC

17 Pineapple v Poulton Royal

18 Eden Vale v St Sebastians

19 West Bowling v Thirly

20 Bolton Woods v Drum

21 Salisbury Athletic v St Johns

22 Chapeltown Fforde Grene v JOB or Queens Park

23 Paddock v AFC Blackburn Leisure

24 Derby Lane Gym v Oyster Martyrs

25 Liverpool North v Allerton

26 Bilsthorpe Celtic v Premier Sports

27 RHP Sports & Social v Birstall Stamford

28 Whitwick Compass v Sileby Athletic

29 Plough Barfly’s v Loughborough Saints

30 Magnet Tavern v T8’s

31 Clumber v Sparta Moshdock

32 Wymeswold v Pattesons

33 Travellers v Sporting Khalsa (Sunday)

34 Seven Allstars v Pelsall Bush 2012

35 Advance Couriers v Albion

36 Duke Of Rutland v Hundred Acre

37 Punchbowl v Bartley Green Sunday

38 FC Houghton Centre v Co-op Sports

or AC Sportsman

39 Britannia United v Highfield Social Club

40 Cube Old Boys v AC Cadoza

41 Crawley Green (Sunday) v Club Lewsey

42 Wycombe Town v Stanbridge & Tilsworth

43 Upshire v Torrun United

44 New Salamis v Manor House

45 Windmill (Yarmouth) v Enfield Rangers or London Maccabi Lions

46 Sungate v El Sol

47 Bedfont Sunday v Broadfields United

48 Comets Sports Club v North Wembley

49 Dee Road Rangers v Hammer

50 Gadeside Rangers v Rayners Lane (Sunday)

51 NLO v CB Hounslow United (Sunday)

52 AFC Donsville v Belstone (Sunday)

53 Rosehill Athletic v Marquis Rangers

54 FC Camberley v Putney Town

55 Lambeth All Stars v Artois United

56 Worthing Park Vale v Barnes Albion

57 AFC Kumazi Strikers v Ajax LA

58 Knighton Arms v Windmill

59 The Railway Inn v Cutters Friday

60 All Saints v Queens Park (Hampshire)

61 Sporting Bristol v Kings Tamerton CA

62 Navy Inn v Lebeqs Tavern Courage



I'll probably go and watch Thornton United v Hessle Rangers (tie 10) as this will be Thornton's debut in the Sunday Cup. It should be played at Manningham Mills ground in Bradford, as this is where Thornton play their usual home games and the ground has been used by several Bradford sides in the past, for Sunday Cup matches.



stevegraze
Reserve Team Regular

Sep 6, 2012, 2:15 AM

Posts: 621
Location:
Team(s):

Post #2 of 13 (10797 views)
Shortcut
Re: [Yorks Amateur] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Enfield Rangers v London Maccabi Lions AGAIN?! Shocked They met in this competition in 2010 and Rangers won 5-1 on that occasion.

Enfield Rangers fellow Waltham Sunday League club side Upshire (who won the Premier Div last season, with a 100% record, 16 wins from 16 games, 73 goals scored, only 11 conceded!) face Torrun United from the Basildon & District Sunday League.

New Salamis (champions of the KOPA League) face Essex Sunday Corinthian League champions Manor House. Strangely in last season's competition, New Salamis also played a team from the same league in the same round (Bari).

Also looking forward to Mordern & District Sunday League champions Lambeth All Stars facing Artois United from Kent.


Fatboyfat
Reserve Team Star

Sep 9, 2012, 6:35 PM

Posts: 746
Location:
Team(s):

Post #3 of 13 (10648 views)
Shortcut
Re: [Yorks Amateur] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Pelsall Bush have recently resigned from the Cannock Chase Sunday league, so it looks like a bye to the next round for Seven Allstars.


Yorks Amateur
First Team Sub


Sep 10, 2012, 6:52 PM

Posts: 1163
Location: West Yorkshire
Team(s): Bradford City

Post #4 of 13 (10589 views)
Shortcut
Re: [Fatboyfat] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Just like last season, there is another chance to tick two Sunday Cup 1st round ties in the North East, as Dawdon Colliery v Hartlepool Athletic Rovers will kick off at 10.30am at Seaham Red Star on 21st October.

There is plenty of choice available for the 2.00pm kick offs.


colpic
Chelsea Transfer Target


Oct 4, 2012, 7:59 PM

Posts: 3394
Location: North West Lincolnshire
Team(s): Scotter United (Scunthorpe League), AFC Telford(home town club),

Post #5 of 13 (9612 views)
Shortcut
Re: [Yorks Amateur] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

I know nothing about Sunday football but I am in the North West on Sun 21st Oct so any info on games being played in that area would be appreciated.



Where's the 'ignore this poster' button?


VP
Man City Transfer Target!


Oct 4, 2012, 8:16 PM

Posts: 10242
Location:
Team(s):

Post #6 of 13 (9611 views)
Shortcut
Re: [colpic] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
I know nothing about Sunday football but I am in the North West on Sun 21st Oct so any info on games being played in that area would be appreciated.


The venues that have been notified to the FA so far are on the website - http://www.thefa.com/...FASundayCup/Fixtures

Click on the + sign to reveal the ground.


colpic
Chelsea Transfer Target


Oct 4, 2012, 8:27 PM

Posts: 3394
Location: North West Lincolnshire
Team(s): Scotter United (Scunthorpe League), AFC Telford(home town club),

Post #7 of 13 (9608 views)
Shortcut
Re: [VP] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To

In Reply To
I know nothing about Sunday football but I am in the North West on Sun 21st Oct so any info on games being played in that area would be appreciated.


The venues that have been notified to the FA so far are on the website - http://www.thefa.com/...FASundayCup/Fixtures

Click on the + sign to reveal the ground.


Great thanks. Games at Burscough and Prescot Cables so somewhere to escape to.



Where's the 'ignore this poster' button?


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Oct 19, 2012, 8:47 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #8 of 13 (9041 views)
Shortcut
Re: [colpic] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Preliminary Round (2p.m. unless stated) Sunday 30th September 2012

North-East Region
01 F.C. Labour (Cumberland) v Sportmans (North Riding, Yorkshire) Whitehaven 0-6
North-West Region
02 J.O.B. (Liverpool) v Queen's Park (Cheshire) South Liverpool (Jericho Lane) 4-3
03 Alder (Liverpool) v Lobster (Liverpool) Heswall 2-0
South Central Region
04 F.C. Houghton Centre (Bedfordshire) v A.C. Sportsman (Bedfordshire) Leighton Town 2-4 AET (2-2)
East Region
05 Enfield Rangers (Middlesex) v London Maccabi Lions (London) London Lions 11.00 2-1

First Round (2p.m. unless stated) Sunday 21st October 2012

North-East Region
01 Humbledon Plains Farm Nissan (Durham) v Witton Park Rose & Crown (Durham) Washington 11.00 10-2
02 Kelloe Working Men's Club (Durham) v Stockton Rosegale N. & S.A. (Durham) Esh Winning 3-1
03 R.C.A. Grangetown Florists (Durham) v Sportmans (North Riding, Yorkshire) Sunderland R.C.A. 11.00 2-1
04 Herrington Colliery Welfare (Durham) v South Bank 2006 (North Riding, Yorkshire) Silksworth Rangers 11.00 2-4
05 Hartlepool Rovers Quoit (Durham) v Burradon & New Fordley (Northumberland) Hartlepool F.C. 0-1
06 Newton Aycliffe Working Men's Club (Durham) v Winlaton Commercial (Durham) Newton Aycliffe 10.30 3-1 AET (1-1)
07 Coxhoe Working Men's Club (Durham) v Cleator Moor (Cumberland) Coxhoe Athletic 12.30 2-1
08 Club Victoria Athletic (Cumberland) v Northallerton Police (North Riding, Yorkshire) Sheepsmount, Carlisle 0-9
09 Dawdon Colliery Welfare (Durham) v Hartlepool Athletic Rovers (Durham) Seaham Red Star 10.30 4-1
10 Thornton United (West Riding, Yorkshire) v Hessle Rangers (East Riding, Yorkshire) Manningham Mills, Bradford 4-0
North-West Region
11 Kirkdale (Liverpool) v Nicosia (Liverpool) Runcorn Town 2-4
12 Garston (Liverpool) v Alder (Liverpool) Herron Eccles, Liverpool 2-3
13 Mariners (Liverpool) v H.T. Sports (West Riding, Yorkshire) Formby 0-1
14 St. John Fisher Old Boys (West Riding, Yorkshire) v Oak Tree Pub (Liverpool) Liversedge 3-0
15 Home & Bargain (Liverpool) v Larkspur (Liverpool) Alder Sports, Liverpool 3-0
16 Suttonfields (East Riding, Yorkshire) v B.R.N.E.S.C. (Liverpool) Hall Road Rangers 4-0
17 Pineapple (Liverpool) v Poulton Royal (Cheshire) South Liverpool (Jericho Lane) 1-1 AET (?-?) 6-7 pen's
18 Eden Vale (Liverpool) v St. Sebastian's (Liverpool) Bootle 5-7 AET (?-?)
19 West Bowling (West Riding, Yorkshire) v Thirly (Liverpool) Bradford (Park Avenue) 1-1 AET (?-?) 4-5 pen's
20 Bolton Woods (West Riding, Yorkshire) v Drum (East Riding, Yorkshire) Thackley 2-1
21 Salisbury Athletic (Liverpool) v St. John's (Liverpool) Tetley Sports, Warrington 3-2
22 Chapeltown Fforde Grene (West Riding, Yorkshire) v J.O.B. (Liverpool) Garforth Town 0-2
23 Paddock (Liverpool) v A.F.C. Blackburn Leisure (East Riding, Yorkshire) Prescot Cables 7-0
24 Derby Lane Gym (Liverpool) v Oyster Martyrs (Liverpool) Burscough 0-7
25 Liverpool North (Liverpool) (scratched) v Allerton (Liverpool) walkover
East Midlands Region
26 Bilsthorpe Celtic (Nottinghamshire) v Premier Sports (Leicestershire & R.) Memorial Ground, Bilsthorpe 4-1
27 R.H.P. Sports & Social (Nottinghamshire) v Birstall Stamford (Leicestershire & R.) Newark Town 4-2 AET (?-?)
28 Whitwick Compass (Leicestershire & R.) v Sileby Athletic (Leicestershire & R.) Bardon Hill Sports 4-1
29 Plough Barfly's (Nottinghamshire) (scratched) v Loughborough Saints (Leicestershire & R.) walkover
30 Magnet Tavern (Lincolnshire) v T8's (Nottinghamshire) Boston Town 2-5
31 Clumber (Nottinghamshire) v Sparta Moshdock (Leicestershire & R.) Basford United 3-2 AET (?-?)
32 Wymeswold (Leicestershire & R.) v Pattesons (Lincolnshire) Barrow Town 3-2 AET (?-?)
West Midlands Region
33 Travellers (Birmingham) v Sporting Khalsa Sunday (Staffordshire) Northfield Town 3-6 AET (?-?)
34 Seven Allstars (Herefordshire) v Pelsall Bush 2012 (Staffordshire) (scratched) walkover
35 Advance Couriers (Leicestershire & R.) v Albion (Leicestershire & R.) Oadby Town 2-0
36 Duke of Rutland (Leicestershire & R.) v Hundred Acre (Birmingham) Earl Shilton Albion 2-4
37 Punchbowl (Birmingham) v Bartley Green Sunday (Birmingham) Coleshill Town 2-1
South Central Region
38 A.C. Sportsman (Bedfordshire) v Co-op Sports (Bedfordshire) Dunstable Town 4-3
39 Britannia United (Berks. & Bucks.) v Highfield Social Club (Oxfordshire) Aylesbury P-P (28th Oct)
40 Cube Old Boys (Bedfordshire) v A.C. Cadoza (Bedfordshire) Leighton Town 0-2
41 Crawley Green Sunday (Bedfordshire) v Club Lewsey (Bedfordshire) Barton Rovers 1-5 AET (?-?)
42 Wycombe Town (Berks. & Bucks.) (scratched) v Stanbridge & Tilsworth (Bedfordshire) walkover
East Region
43 Upshire (Essex) v Torrun United (Essex) Waltham Abbey P-P (28th Oct)
44 New Salamis (London) v Manor House (Essex) Broxbourne Borough 1-2
45 Windmill, Yarmouth (Norfolk) v Enfield Rangers (Middlesex) Gorleston 2.30 P-P (28th Oct)
46 Sungate (Essex) v El Sol (Norfolk) Grays Athletic 1.00 P-P (28th Oct)
Home Counties Region
47 Bedfont Sunday (Middlesex) v Broadfields United (Middlesex) Bedfont Sports 5-2
48 Comets Sports Club (Hertfordshire) v North Wembley (Middlesex) Bovingdon 5-1
49 Dee Road Rangers (Berks. & Bucks.) v Hammer (Hertfordshire) Reading Town P-P (28th Oct)
50 Gadeside Rangers (Hertfordshire) v Rayners Lane Sunday (Middlesex) A.F.C. Hayes 11.30 3-5
51 N.L.O. (Middlesex) v C.B. Hounslow United Sunday (Middlesex) Harefield United 1-3
52 A.F.C. Donsville (Berks. & Bucks.) v Belstone Sunday (Hertfordshire) Burnham 3-3 AET (?-?) 3-5 pen's
South-East Region
53 Rosehill Athletic (Surrey) (scratched) v Marquis Rangers (Sussex) walkover
54 F.C. Camberley (Surrey) v Putney Town (Surrey) Frimley Green 5-2
55 Lambeth All Stars (London) v Artois United (Kent) Dulwich Hamlet 1.30 5-0
56 Worthing Park Vale (Sussex) v Barnes Albion (Surrey) East Preston P-P (28th Oct)
57 A.F.C. Kumazi Strikers (London) v Ajax L.A. (Sussex) Colliers Wood United 2-0
South-West Region
58 Knighton Arms (Hampshire) v Windmill (Devon) Lymington Town 4-0
59 The Railway Inn (Devon) v Cutters Friday (Somerset) Elburton Villa 7-3
60 All Saints (Gloucestershire) v Queen's Park, Hampshire (Hampshire) Roman Glass St. George 2-0
61 Sporting Bristol (Gloucestershire) v Kings Tamerton C.A. (Devon) Mangotsfield United P-P (28th Oct)
62 Navy Inn (Devon) v Lebeqs Tavern Courage (Gloucestershire) Millbay Park, Plymouth 1-6
Exemptions
63 Hetton Lyons Cricket Club (Durham) as holders, bye
64 Canada (Liverpool) as finalists, bye


(This post was edited by John Treleven on Oct 22, 2012, 3:40 PM)


Catterick
Youth Team Regular


Oct 20, 2012, 10:09 PM

Posts: 232
Location: Catterick Garrison, nth yorks
Team(s): Goole AFC, Richmond Town + Groundhopping.

Post #9 of 13 (8992 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Coxhoe WMC v Cleator Moor is now a 12.30 kick off



Last New Ground.
14th September 2019.
DSM Memorial Ground.
Penistone Church FC.
Northern Counties East League.


stevegraze
Reserve Team Regular

Oct 23, 2012, 12:24 AM

Posts: 621
Location:
Team(s):

Post #10 of 13 (8858 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Thanks for the results. It appears New Salamis are no longer the force they once were (beaten at home in the first round to Manor House of the Essex Sunday Corinthian League). New Salamis have lost loads of players (still, half their squad plays at Step 5 for Haringey Borough).

Great result for Lambeth All Stars (champions of the Morden & District League) - fine 5-0 win over a strong Artois United from Kent. A few video highlights of that game here (strangely enough, Artois did not include all the goals they conceded, and chose to focus on saves made by their GK!): http://www.youtube.com/watch?v=dgu6rQA96B0

London's remaining representatives are Lambeth All Stars, Enfield Rangers, AFC Kumazi Strikers (champions of the Metropolitan Sunday League).


(This post was edited by stevegraze on Oct 23, 2012, 12:30 AM)


Mishi
Man City Transfer Target!

Oct 23, 2012, 10:29 AM

Posts: 6954
Location: South East London.
Team(s): Dulwich Hamlet

Post #11 of 13 (8839 views)
Shortcut
Re: [stevegraze] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

It finishes 'more to come'...so hopefully they will show the goals, but whether their keeper will is another story!



Grounds visited: 745
Last new ground:Horsham FC; The Camping World Community Stadium, Horsham, West Sussex. (Isthmian League Premier Division)
Last game: Saturday 21st September 2019: Dulwich Hamlet 6, Bognor Regis Town 1. [ FA Cup 2nd qualifying round]
Matches watched this season: 46
2017/18-New English grounds: 7 & foreign: 0




John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Oct 28, 2012, 2:04 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #12 of 13 (8601 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

39 Britannia United (Berks. & Bucks.) v Highfield Social Club (Oxfordshire) Aylesbury P-P (28th Oct) - now at Thame United
43 Upshire (Essex) v Torrun United (Essex) Waltham Abbey P-P (28th Oct) - now 1p.m.
46 Sungate (Essex) v El Sol (Norfolk) Grays Athletic 1.00 P-P (28th Oct)
- now 2p.m.
61 Sporting Bristol (Gloucestershire) v Kings Tamerton C.A. (Devon) Mangotsfield United P-P (28th Oct)- now at Bitton

The other three postponed matches (45, 49 & 56) do not show any changes to time or venue



(This post was edited by John Treleven on Oct 28, 2012, 2:07 PM)


stevegraze
Reserve Team Regular

Nov 1, 2012, 7:33 PM

Posts: 621
Location:
Team(s):

Post #13 of 13 (8384 views)
Shortcut
Re: [Mishi] FA Sunday Cup Preliminary & 1st Round Draws [In reply to] Can't Post or Reply Privately

True to their word, Artois United posted further updates to the highlights of their match against Lambeth All Stars. Very high quality videos:

http://www.youtube.com/...w&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=Fm-rMAiTSgM&feature=relmfu







(This post was edited by stevegraze on Nov 1, 2012, 7:36 PM)

 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3