Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 

  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: Other Cup Competitions:
Cup Finals 2017

 

First page Previous page 1 2 3 Next page Last page  View All


Ground_Flap_Owl
Junior Team Sub


Feb 9, 2017, 12:00 PM

Posts: 18
Location: Bromborough, Wirral
Team(s): Sheffield Wednesday (+Random Ground-Hopping)

Post #1 of 61 (8457 views)
Shortcut
Cup Finals 2017 Can't Post or Reply Privately

Please delete if not allowed, but would we be able to have a thread for all the Dates / Locations of the upcoming Cup Finals?

I fancy doing a bit of a Cup Final Ground Hop so I'd like to plan it.

Could people post all known dates here please?

Thanks


kirby knitters
Man City Transfer Target!


Feb 9, 2017, 2:32 PM

Posts: 12950
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #2 of 61 (8427 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Leics and Rutland County FA Challenge Cup Final.

King Power Stadium on 16th May (19.45)

Barwell v Coalville Town.


(This post was edited by kirby knitters on Mar 16, 2017, 10:32 PM)


Spennyfan_chris
Reserve Team Star

Feb 9, 2017, 4:43 PM

Posts: 761
Location: Spennymoor, Co. Durham
Team(s): Spennymoor Town FC & Tokyo Verdy

Post #3 of 61 (8404 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Durham Challenge Cup Final

At Hartlepool United, Wednesday 3rd May 2017, 7.30pm Kick Off



Football Love - Spennymoor Town FC (Evo-Stik NPL First Division North) & Tokyo Verdy (JLeague Division 2)

Spennymoor Volunteer & Camera-Man


hawkwind
First Team Star

Feb 12, 2017, 8:15 PM

Posts: 1604
Location:
Team(s):

Post #4 of 61 (8223 views)
Shortcut
Re: [Spennyfan_chris] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

London Senior Cup Final @ Dulwich Hamlet on Wednesday 3rd May 2017
London Senior Trophy Final @ Corinthian-Casuals on Saturday 1st April 2017
London Junior Cup Final @ Redbridge on Saturday 8th April 2017
London Sunday Challenge Cup Final @ Wingate & Finchley on Sunday 9th April 2017
London Sunday Trophy Final @ Hendon on Sunday 2nd April 2017
London Sunday Junior Cup Final @ Beckenham Town on Sunday 30th April 2017
London Veterans Cup Final @ Cockfosters on Wednesday 19th April 2017


Mark_a_Wood
Youth Team Regular


Feb 14, 2017, 3:06 PM

Posts: 191
Location: Staffordshire Moorlands
Team(s): Leek Town, N. Staffs clubs (except Kidsgove!)

Post #5 of 61 (8097 views)
Shortcut
Re: [hawkwind] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

The Staffordshire Football Association Challenge Cup - Final

Monday, 20th March 2017 - Kick-Off: 7:30pm
@ Brocton FC, Silkmore Lane Sports Ground, Silkmore Lane, Stafford, ST17 4JH.

Lichfield City Reserves Vs. Tunstall Town - PITCH INSPECTION @ 3PM


Heath Hayes U21s expelled from the competition for fielding an ineligible player, Lichfield City Reserves reinstated and placed in the final.


(This post was edited by Mark_a_Wood on Mar 20, 2017, 11:56 AM)


Ground_Flap_Owl
Junior Team Sub


Feb 17, 2017, 3:06 PM

Posts: 18
Location: Bromborough, Wirral
Team(s): Sheffield Wednesday (+Random Ground-Hopping)

Post #6 of 61 (7965 views)
Shortcut
Re: [Mark_a_Wood] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
The Staffordshire Football Association Challenge Cup - Final

Monday, 20th March 2017 - Kick-Off: 7:30pm
@ Brocton FC, Silkmore Lane Sports Ground, Silkmore Lane, Stafford, ST17 4JH.

Heath Hayes U21s Vs. Tunstall Town


Hmm, just over an hour and a half away for me. Could be do-able if work (And wife permissions) allow.


Spennyfan_chris
Reserve Team Star

Mar 9, 2017, 8:14 PM

Posts: 761
Location: Spennymoor, Co. Durham
Team(s): Spennymoor Town FC & Tokyo Verdy

Post #7 of 61 (7715 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Northumberland Senior Cup Final
Wednesday 26th April
@ St James Park, Newcastle
7.30pm Kick Off

North Shields v Blyth Spartans



Football Love - Spennymoor Town FC (Evo-Stik NPL First Division North) & Tokyo Verdy (JLeague Division 2)

Spennymoor Volunteer & Camera-Man

(This post was edited by Spennyfan_chris on Mar 9, 2017, 8:15 PM)


Mark_a_Wood
Youth Team Regular


Mar 12, 2017, 9:42 PM

Posts: 191
Location: Staffordshire Moorlands
Team(s): Leek Town, N. Staffs clubs (except Kidsgove!)

Post #8 of 61 (7518 views)
Shortcut
Re: [Spennyfan_chris] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Monday, 13th March 2017 - Staffordshire County Senior League - Div. 2 Cup Final


Brereton Social Vs. Tunstall Town @ Newcastle Town FC, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, ST5 3BX. Kick-Off: 7:30pm


Tuesday, 14th March 2017 - Staffordshire FA Ladies Challenge Cup Final
Sporting Khalsa Development Vs. Stoke City @ Brocton FC, Silkmore Lane, Stafford, ST17 4JH. Kick-Off: 7:30pm. Admission = Adults £3 Concs. £1


Wednesday, 15th March 2017 - Staffordshire County Senior League - President's Trophy Final


Foley Meir Vs. Penkridge FC @ Newcastle Town FC. Kick-off: 7:30pm


Thursday, 16th March 2017 - The Coors Sunday Football League - Div. 2 Cup Final


Chesterton Y.C. Vs. Milton United AFC @ Newcastle Town FC. Kick-Off = 7pm. Admission = Adults £3 Concs. £1

AND

Staffordshire FA - The T.B. Williamson Cup Final (Sunday Football)


Cheadle United Vs. Seighford FC @ Stone Dominoes FC, Yarnfield Lane, Yarnfield, Stone, ST15 0NF. Kick-Off: 7:30pm. Admission = Adults £3 Concs. £1


(This post was edited by Mark_a_Wood on Mar 12, 2017, 10:10 PM)


TheFootyDiary
Youth Team Sub

Mar 16, 2017, 10:28 PM

Posts: 152
Location: Crewe
Team(s): Crewe Alexandra and Nantwich Town

Post #9 of 61 (7234 views)
Shortcut
Re: [Mark_a_Wood] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Cheshire Senior Cup @ Alexandra Stadium, Crewe:

Wednesday 5th April - Crewe Alexandra vs Nantwich Town



Doing the 92 Progress - 14/92
New 92 Grounds Added 15/16 season - 2
New 92 Grounds Added 16/17 season - 2
Other New 92 Grounds Planned for 16/17 - n/a

2016/17 (including PSF):
Games: 67
Goals: 188
0-0s: 6 (including 1 AET)

Vital Crewe editor & Crewe Alex supporter who follows Nantwich when the Alex are away.



paulh66
Qatar World Cup bid member!


Mar 16, 2017, 11:37 PM

Posts: 15170
Location: Surrey
Team(s): Tranmere Rovers, South Liverpool (the South will rise again), Cammell Laird

Post #10 of 61 (7201 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Cheshire League Premier Division Cup Final
Thursday April 13 @ Trafford FC, KO 7.45
Poynton v Whaley Bridge


Andy D
Chelsea Transfer Target

Mar 17, 2017, 11:50 AM

Posts: 3478
Location: Cheshire/Dorset
Team(s): 1874 Northwich, Forfar Athletic, Castleford RLFC, Lancashire CCC,

Post #11 of 61 (7123 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Lancashire FA Amateur Cup Final, Wednesday 22nd March @ Lancashire County FA Ground, Leyland - Southport & Ainsdale Amateurs v Old Boltonians



Rules of Groundhopping:

Rule 1 - There are no rules
Rule 2 - See rule 1.....


Karen Browne
Reserve Team Sub


Mar 17, 2017, 7:24 PM

Posts: 476
Location: Pocklington, East Yorkshire
Team(s): Welwyn Garden City

Post #12 of 61 (7033 views)
Shortcut
Re: [Andy D] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Spartan South Midlands League - Domestic Cup Finals 2016-2017

U25 Development Division Challenge Trophy FINAL
Wednesday 5th April
Hoddesdon Town Development v Hertford Town Development
(@ St Margaretsbury FC)

Division One Cup FINAL
Wednesday 12th April
Wodson Park v Langford
(@ London Colney FC)

Division Two Cup FINAL
Wednesday 19th April
Mursley United v The 61FC (Luton)
(@ Tring Athletic FC)

Dudley Latham Cup FINAL
Wednesday 26th April
Hoddesdon Town v Wembley
(@ Oxhey Jets FC)

League Challenge Trophy FINAL
Monday 1st May
Langford or Thame Rangers v London Colney or Leverstock Green
(@ Biggleswade United FC)



Karen Browne
Spartan South Midlands League
Fixtures Officer

(This post was edited by Karen Browne on Mar 20, 2017, 11:33 AM)


leohoenig
Administrator

Mar 17, 2017, 7:40 PM

Posts: 11135
Location: Outer Cheltenhamshire
Team(s): Cheltenham Town

Post #13 of 61 (7024 views)
Shortcut
Re: [Karen Browne] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Does anyone fancy ordering the information into a day by day list?



Fat AND Pompous.
The proof that you can have too much of a good thing
Now blogging at http://www.leohoenig.com


kirby knitters
Man City Transfer Target!


Mar 18, 2017, 9:15 AM

Posts: 12950
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #14 of 61 (6927 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

NCEL League Cup Final.
Bridlington Town v Penistone Church.


At Sheffield United FC on Weds May 17th (19.30)


(This post was edited by kirby knitters on Apr 19, 2017, 10:22 AM)


Deaf Leopard
Youth Team Star

Mar 18, 2017, 11:08 AM

Posts: 290
Location: Suffolk
Team(s):

Post #15 of 61 (6891 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Easter Monday 17th April
Essex Senior League
Gordon Brasted Memorial Trophy Final

@ Burnham Ramblers FC


Bank Holiday Monday 1st May 2017
Essex Senior League
Challenge KO Cup Final

@ Redbridge FC


saturn
Junior Team Regular

Mar 18, 2017, 12:30 PM

Posts: 53
Location:
Team(s):

Post #16 of 61 (6878 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
NCEL League Cup Final.
Bridlington Town/AFC Emley v Penistone Church/Hallam or Glasshoughton Welfare


At Sheffield United FC on Weds May 17th (19.45)



7:30 kick off according to league website


Also Derbyshire Senior Cup
Gresley v Matlock at Chesterfield FC Tues 2nd May


paulh66
Qatar World Cup bid member!


Mar 19, 2017, 3:10 PM

Posts: 15170
Location: Surrey
Team(s): Tranmere Rovers, South Liverpool (the South will rise again), Cammell Laird

Post #17 of 61 (6783 views)
Shortcut
Re: [saturn] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Tuesday May 2 @ Leamington FC, KO 7.30
Birmingham Midweek Floodlit Cup Final
Coventry Copsewood v Studley


Dribble!
Youth Team Star


Mar 19, 2017, 4:31 PM

Posts: 342
Location: Ipswich
Team(s): Ipswich Town

Post #18 of 61 (6753 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Because of pitch/Elton John- Ipswich Town only hosting 1 x Suffolk FA Final (normally host 4) and now most of the finals will be held in Essex ! Colchester Utd


The schedule for the finals is as follows:
Senior Cup: Sunday, April 30th at Ipswich Town, 2.30pm
Sunday Cup: Sunday, May 7th at Colchester United, 2.30pm
Premier Cup: Monday, May 8th at Colchester United, 7.30pm
Junior Cup: Tuesday, May 9th at Colchester United, 7.30pm
Primary Cup: Wednesday, May 10th at Colchester United, 7.30pm
Senior Reserve Cup: Thursday, May 11th at Colchester United, 7.30pm
Women’s Cup: Friday, May 12th at Colchester United, 7.30pm
Boys' Under-18s Midweek Cup: Monday, May 15th at Colchester United, 7.30pm
Should either Ipswich Town or Colchester United reach the divisional play-offs (unlikely!!!), alternate venues within Suffolk will be utilised.



Last New Ground; West Bergholt ; Games in 2017-18 Season = 4; New Grounds this Season = 3

Next scheduled Game ; tbc

http://portmanroadtothesansiro.blogspot.co.uk/



PaulC
Man City Transfer Target!


Mar 19, 2017, 8:39 PM

Posts: 9081
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #19 of 61 (6679 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Lancashire FA Challenge Trophy
Ashton Athletic v Radcliffe Borough
4 April, 7.45, Macron Stadium, Horwich

Lancashire FA Amateur Cup
Southport & Ainsdale Amateurs v Old Boltonians
22 March, 7.30 pm, County Ground, Leyland

Lancashire FA Amateur Shield still to be arranged


Ipeland
Youth Team Regular

Mar 20, 2017, 8:23 PM

Posts: 261
Location: nr. Wrexham
Team(s): Bolton Wanderers, local non-league teams

Post #20 of 61 (6555 views)
Shortcut
Re: [leohoenig] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Tried to make a list as requested by Leo. As always check on these before you go. Please keep posting cup finals and I'll add them below:


March

Wednesday 22/3
Southport & Ainsdale Amateurs P-P (now 8/5) Old Boltonians - Lancashire FA Amateur Cup (at the County Ground, Leyland, 1945 ko)
Cheadle Town 0-1 Wolstanton United - Staffordshire County Senior League League Challenge Cup (at Newcastle Town, 1930 ko)

Thursday 23/3
Levenshulme Athletic 1-3 Crown FC - Manchester Sunday Amateur Cup (at Trafford FC, 1900 ko)
Ashton Town 6-0 MSB Woolton - Liverpool Women’s Cup (at Liverpool Soccer Centre, 1830 ko)

Sunday 26/3
Flint Football Club 3-0 FC Ruthin Castle - Deeside Sunday League Derek Fleming Memorial Cup (at Mold Alex, 1030 ko)

Tuesday 28/3
Chelmsford City 1-0 East Thurrock United - Essex Senior Cup (at Colchester United, 1945 ko)
Haslingden St Marys 1-1 (5-4 pens) Hawcoat Park - West Lancashire League Presidents Cup (at Charnock Richard, 1930 ko)

Wednesday 29/3
Catholic United 1-0 Harold Wood Athletic - Essex Premier Cup (at Thurrock FC, 1945 ko)


April


Saturday 1/4
Borden Village 3-5 Punjab United - Kent Intermediate Challenge Shield (at Sheppey United, 1900 ko)

Sunday 2/4
Livadia 1-0 Sporting Continentals - London Sunday Trophy (at Hendon, 1030 ko)
Claims Solutions UK 2-0 Red Lion Strollers - Deeside Sunday League Super Cup (at Flint Town, 1030 ko)

Tuesday 4/4
Ashton Athletic 2-1 Radcliffe Borough - Lancashire FA Challenge Trophy (at Bolton Wanderers, 1945 ko)
Hepworth United Reserves 0-1 Rum Room Legacy - Sheffield & Hallamshire Junior Challenge Cup (at Penistone Church, 1930 ko)

Wednesday 5/4
Crewe Alexandra 3-2 Nantwich Town - Cheshire Senior Cup (at Crewe Alexandra, 1945 ko)
Hoddesdon Town Development 0-3 Hertford Town Development - Spartan South Midlands League U25 Development Division Challenge Trophy (at St Margaretsbury, 1945 ko)
Cefn Mawr Rangers 5-0 Offa Athletic - North East Wales League Queensferry Sports Cup (at Mold Alexandra, 1930 ko)
Fulwood Amateurs Reserves 4-1 Leyland United - West Lancashire League Challenge Cup (at Longridge Town, 1930 ko)

Friday 7/4
Westminster 1-0 Harwell Village - North Berks War Memorial Cup (at Wantage Town 19.30)

Saturday 8/4
Tottenham Hale Rangers 2-2 (aet, 4-2 on pens) Lewisham Athletic - London Junior Cup (at Redbridge, 1500 ko)
Chirk AAA 2-1 (aet) Penlan Club - Welsh Trophy (at Aberystwyth, 1430 ko)
Coleshill United Reserves 0-2 Burghclere reserves - North Berks League Cup (at Hungerford Town 19.30)
Locks Heath 0-3 Whitecroft and Barton Sports - Hampshire Intermediate Cup (at AFC Portchester, 1530 ko)
Rainhill Town 4ths 2-3 (aet) Bold Rangers - Warrington & District League Reg Oliver Cup (at Parklands FC, 1400 ko)

Sunday 9/4
Olympia FC 1-4 New Salamis - London Sunday Challenge Cup (at Wingate & Finchley, 1030 ko)
Ashford United 2-1 Cray Valley PM - Kent Senior Trophy (at Maidstone United, 1500 ko)
Chequers 3-0 The Blackbird - Oxfordshire FA Sam Waters Sunday Cup (at Oxford City, 1330 ko)
Chapeltown RBL 1-5 Woodseats Club - Sheffield & Hallamshire Sunday Junior Cup (at Parkgate, 1100 ko)
Red Lion Strollers 1-3 Offa's Dyke - Deeside Sunday League Division 1 Cup (at Flint Town, ? ko)
Allport Athletic 0-3 PSV Athletic - Wirral FA Sunday Amateur Cup (at Ashville, 1100 ko)
Real Milan 2-1 Aylesbury Flooring - Berks & Bucks FA Sunday Intermediate Cup (at Marlow, 1100 ko)

Monday 10/4
Ball Haye Green 3-0 Newcastle Town U21s - Staffordshire FA Senior Challenge Vase (at Stafford Rangers, 1930 ko)
Matlock Town Res. 2-1 Tintwistle Athletic - Derbyshire Divisional Cup North (at Buxton, 1930 ko)

Tuesday 11/4
Corby Town FC 1-1 (6-7 on pens) Kettering Town FC - Northamptonshire Senior Cup (at Northampton Town, 1945 ko)
Bracknell Town 2-0 Binfield - Berks & Bucks Senior Trophy (at Windsor FC, 1930 ko)
Rainhill Town 3rds 1-0 Old Xaverians A - Liverpool Saturday Intermediate Cup (at Liverpool Soccer Centre, 1830 ko)
Tadcaster Albion 1-1 (2-4 on pens) Farsley Celtic - West Riding FA County Cup (at Tadcaster Albion, 1945 ko)
Cowfold 2-1 Roffey - Sussex FA Intermediate Cup (at Lancing, 1915 ko)

Wednesday 12/4
Wodson Park 0-1 Langford - Spartan South Midlands League Division One Cup (at London Colney, 1945 ko)
Gresley FC Res. 1-2 Castle Donington Cobras - Derbyshire Divisional Cup South (at Mickleover Sports, 1930 ko)
Billericay Town 8-3 Tonbridge Angels - Isthmian League Alan Turvey Trophy (at Carshalton, 1945 ko)

Thursday 13/4
Poynton 1-3 Whaley Bridge - Cheshire League Premier Division Cup (at Trafford FC, 1945 ko)
Quarry Green vs Knowsley South - Liverpool Sunday Intermediate Cup (at Liverpool Soccer Centre, 1830 ko)
Penistone Church Reserves 2-2 (aet, 3-5 on pens) Dodworth Miners Welfare - Sheffield & Hallamshire Saturday Challenge Cup (at AFC Emley, 1930 ko)

Friday 14/4
FC Uber 0-5 Sutton Athletic - Wirral FA Junior Cup (at Heswall, 1100 ko)
Langney Wanderers 3-0 Southwick - Sussex League Division One Cup (at Haywards Heath, 1100 ko)

Saturday 15/4
Marlow United 1-2 Woodley United - Berks & Bucks Intermediate Cup (at Bracknell Town, 1500 ko)

Sunday 16/4
Claims Solutions UK 0-1 Offa's Dyke - Deeside Sunday League Challenge Cup (at Flint Town, ? ko)

Monday 17/4
Takeley 3-0 Eton Manor - Essex Senior League Gordon Brasted Memorial Trophy (at Burnham Ramblers, 1500 ko)
Ashville Reserves 3-2 (aet) Ellesmere Port Town - Wirral Amateur Cup (at Ashville, 1100ko)

Tuesday 18/4
Netherley Woodlane Legion vs New Street Reserves - Liverpool Saturday Junior Cup (at Netherley Woodlane(?), 1830 ko)

Wednesday 19/4
Mursley United 3-1 The 61FC (Luton) - Spartan South Midlands League Division Two Cup (at Tring Athletic, 1945 ko)
Shaw Lane 1-0 Frickley Athletic - Sheffield & Hallamshire Senior Cup (at Sheffield United, 1930 ko)
Malpas 1-0 Tarporley Vics - Ethelston Charity Cup (at Whitchurch Alport, ? ko)
Blackley Town 4-0 Manchester East - Manchester Saturday Morning League CFFL Shield (at West Didsbury & Chorlton, 1845 ko)
Bamber Bridge 2-1 Grantham Town - NPL League Cup (at Leek Town, 1945 ko)

Thursday 20/4
Colliers Wood United Reserves 2-4 Woodmansterne Hyde - Surrey FA Junior Cup (at Westfield FC, 1930 ko)
Cheadle Town Reserves 0-2 Warrington Town Reserves - Cheshire League Divisions 1 & 2 Cup (at Barnton, 1945 ko)
Shoebury Town 3-1 Leigh Town - Southend Charity Shield (at Great Wakering Rovers, 1930 ko)

Friday 21/4
Failsworth Dynamos 2-0 Manchester Gregorians Reserves - Manchester Saturday Amateur Cup (at Trafford FC, 1900 ko)

Saturday 22/4
Blackpool (Wren) Rovers 1-1 (4-5 pens) Burscough Richmond - Lancashire FA Amateur Shield (at Lancashire FA, 1330 ko)
Lex Glyndwr 0-3 Rhostyllen - Welsh National League Division 1 Cup (at Brymbo, 1430 ko)
Sankey Vale 2-3 Rainhill Town 3rds - Warrington & District League Depot Cup (at Grange Sports, 1400 ko)

Monday 24/4
Walshaw Sports 3-3 (4-3 pens) Westbury Sports Club - Miles N Kenyon Cup (at Bury FC, 1830 ko)
Cambridge City 4-1 Ely City - Cambridgeshire Invitation Cup (at Cambridge United, 1930 ko)

Tuesday 25/4
Sidlesham 2-0 Westfield - Sussex League Division Two Cup (at Shoreham, 1945 ko)
Prescot Cables 2-0 Southport - Liverpool Senior Cup (at Prescot Cables, 1945 ko)
1874 Northwich 1-0 Northwich Victoria - Mid-Cheshire Senior Cup (at 1874 Northwich, 1945 ko)
Fulbourn Institute 2-3 West Wratting - Cambridgeshire Cliff Bullen Cup (at Histon, ? ko)
Holt United 2-2 (aet, 4-5 on pens) Parley Sports - Dorset Senior Trophy (at Hamworthy United, ? ko)
Kingsway Rovers reserves 4-1 St Pauls United - Gloucestershire Primary Cup (North) (at Tuffley Rovers, ? ko)
Oxford United 1-2 North Leigh - Oxfordshire Senior Cup (at Thame United, ? ko)
AFC Hamsey Rangers 0-3 Hersham Villa - Surrey Lower Junior Cup (at Chipstead, ? ko)

Wednesday 26/4
North Shields 2-3 Blyth Spartans - Northumberland Senior Cup (at Newcastle United, 1930 ko)
Hoddesdon Town 1-0 Wembley - Spartan South Midlands League Dudley Latham Cup (at Oxhey Jets, 1930 ko)
Hillingdon Borough 1-4 Broadfields United - Middlesex Premier Cup (at Northwood, 1930 ko)
Beechfield United 0-3 Hazel Grove - Manchester Saturday Morning League Steeles Shield (at West Didsbury & Chorlton, 1845 ko)
Great Float S&S 3-0 Woodchurch United - Wirral FA Premier Cup (at Cammell Laird, 1900 ko)
Oxford City Nomads Development 4-2 (aet) Berinsfield - Oxfordshire Intermediate Cup (at Kidlington, 1930)
Bar Hill 4-0 Whittlesford United - Cambridgeshire William Coad Intermediate Cup (at Histon, ? ko)
Eynesbury Rovers 1-0 St Neots Town - Huntingdonshire Senior Cup (at St Neots Town, ? ko)
RAF Honington 3-1 RAF Waddington - RAF Cup (at Thame United, ? ko)
RAF Benson 3-2 RAF Leeming - RAF Plate (at Thame United, ? ko)
Stoke City 1-1 (4-3 on pens) Chasetown - Staffordshire Senior Cup (at Port Vale, ? ko)
Cartmel & District reserves 0-3 Endmoor KGR - Westmorland Junior Cup (at Kendal Town, ? ko)
Crown FMN 6-3 Silhill - Birmingham & District League CH Patten Cup (at Boldmere St Michaels, ? ko)
AFC Sparta 1-0 FC MSR All Stars - Brighton, Worthing & District League Memorial Cup (at Worthing United, ? ko)
Cockers 0-7 Longham - Central & South Norfolk League Ambulance Cup (at Dereham Town, ? ko)

Thursday 27/4
Highworth Town 1-2 Swindon Supermarine - Wiltshire Senior Cup (at Swindon Town, 1945 ko)
Cadbury Heath 2-2 (4-3 pens) Fairford Town - Gloucestershire Challenge Trophy (at Gloucestershire FA, ? ko)
Tetbury Town 2-1 Charfield - Gloucestershire Junior Cup (North) (at Slimbridge, ? ko)

Friday 28/4
Banstead Athletic 3-3 (aet, 3-4 pens) Worcester Park - Surrey FA Premier Cup (at Sutton United, 1945 ko)
Wyberton 0-1 Skegness Town - Lincolnshire FA County Junior Cup (at Lincoln City, 1945 ko)
City of Manchester Ladies 1-5 FC United of Manchester Women - Manchester FA Women’s Cup (at West Didsbury & Chorlton, 1900 ko)
Ashville 2-0 Neston Nomads - Cheshire Amateur Cup (at Vauxhall Motors, 1915 ko)
Silverdale Athletic 3-5 Abbey Hulton United - Staffordshire League Leek Cup (at Ball Haye Green, 1930 ko)
Armthorpe Markham Main v Dunscroft United - Goole & Thorne District FA Senior Cup (at Goole, 1900 ko)
Woodford United vs AFC Bicester - Banbury & District Coronation Cup (at Banbury United, ? ko)

Saturday 29/4
Middlewich Town 2-4 (aet) Rudheath Social - Mid-Cheshire District FA Cup (at Lostock Gralam, 1500 ko)
Cronton Villa 0-2 Vulcan - Warrington & District League Jubilee Cup (at Warrington Town, 1400 ko)
St Ives Town 1-1 (2-4 on pens) Hayes & Yeading United - Southern League Cup (at St Ives Town, 1500 ko)
North Nibley 5-4 Siddington - Gloucestershire Minor Cup (North) (at Tetbury Town, ? ko)
Cartmel & District 0-3 Milnthorpe Corinthians - Westmorland Senior Cup (at Kendal Town, ? ko)
Old Rugbeians 1-1 (5-6 on pens) Old Tonbrigians reserves - Arthurian League David Woolcott Trophy (at Old Merchant Tailors, ? ko)
Basingstoke Labour Club 5-2 Herriard Club - Basingtoke & District League Junior B Cup (at Hants FA, ? ko)
The View 3-0 St. Peters - Brighton, Worthing & District League Supplementary Invitation Cup (at Shoreham, ? ko)

Sunday 30/4
Woolwich ‘90 1-2 Greenhouse Sports - London Sunday Junior Cup (at Beckenham Town, ? ko)
Crane Sports 1-2 Achilles - Suffolk Senior Cup (at Ipswich Town, 1430 ko)
The Molly vs Mayfair - Liverpool Sunday Premier Cup (at Liverpool Soccer Centre, 1100 ko)
Penfold Rangers 1-2 Englefield Eagles Reds - Berks & Bucks FA Sunday Junior Trophy (at Windsor, 1100 ko)
Bala Town 2-1 TNS - Welsh Cup (at Bangor City, 1400 ko)


May

Monday 1/5
Thame Rangers vs London Colney - Spartan South Midlands League Challenge Trophy (at Biggleswade United, 1500 ko)
? vs ? - Essex Senior League Challenge KO Cup (at Redbridge, ? ko)
Hayling United vs QK Southampton - Hampshire Premier League Cup (at Gosport Borough, ? ko)
City of Liverpool vs Sandbach United - NWCFL First Division Cup (at Runcorn Linnets, 1500 ko)
CPD Sychdyn vs Offa Athletic - North East Wales League Premier Cup (at Rhydymwyn, 1400 ko)
Greenalls Padgate St Oswalds vs Rylands - Warrington Guardian Cup (at Warrington Town, 1100 ko)
Yaxley vs Wisbech Town - United Counties League Cup (at Peterborough Sports, 1500 ko)
Pagham vs Haywards Heath - Sussex League Premier Division Cup (at Hassocks, 1100 ko)
Ashford Town (Middlesex) or Hampton & Richmond Borough v Wealdstone - Middlesex Charity Cup (at Hanwell Town, 1930 ko)
Pennington vs Hindsford - Atherton Charity Cup (at Atherton Colls, 1400 ko)

Newhaven vs Crawley Down Gatwick - Sussex FA Charity Cup (at Lancing, 1500 ko)
Highworth Town v Headington Amateurs or Bracknell Town - Hellenic League Cup (at Abingdon United, 1500 ko)
Hereford Lads Club vs Hereford - Herefordshire Challenge Cup (at Hereford, ? ko)
Dover Athletic vs Welling United - Kent Senior Cup (at Maidstone United, ? ko)
Eaton Socon vs Lakenheath - Cambridgeshire League Premier League Cup (at Histon, ? ko)
Comberton United vs Orwell - Cambridgeshire League Cockell Memorial Cup (at Histon, ? ko)
Dereham Taverners vs Taconelston - Central & South Norfolk League Smith Memorial Cup (at Dereham Town, ? ko)

Tuesday 2/5
Gresley vs Matlock - Derbyshire Senior Cup (at Chesterfield, 1945 ko)
Coventry Copsewood vs Studley - Birmingham Midweek Floodlit Cup (at Leamington, 1930 ko)
Carlton Town vs Basford United - Nottinghamshire Senior Cup (at Notts County, 1930 ko)
Shawbury United vs Market Drayton Town - Shropshire Premier Cup (at Shrewsbury Town, 1900 ko)
South Liverpool vs Waterloo Dock - Liverpool FA Challenge Cup (at Liverpool FA, 1900 ko)
Leicester Road vs Holwell Sports - Leicestershire & Rutland FA Senior Cup (at Holmes Park/Leicestershire FA, 1900 ko)
Deeping Rangers vs Peterborough Sports - Hitchingbrooke Cup (at Yaxley, 1945 ko)
Bath Villa vs Baltonsborough - Somerset Intermediate Cup (at Cheddar, 1945 ko)
Basingstoke vs AFC Bournemouth Dev - Hampshire Senior Cup (at Southampton, 1945 ko)
Basford United vs Carlton Town - Nottinghamshire Senior Cup (at Notts County, 1930 ko)
Tiverton Town vs Exmouth Town - Devon St Lukes Cup (at Devon FA, ? ko)
Poringland Wanderers vs UEA - Anglian Combination Cyril Ballyn Cup (at Norfolk FA, ? ko)

Wednesday 3/5
Billingham Synthonia vs South Shields - Durham Challenge Cup (at Hartlepool United, 1930 ko)
Cray Valley Paper Mills vs Metropolitan Police - London Senior Cup (at Dulwich Hamlet, ? ko)
Ashville vs Newton - Wirral Senior Cup (at Cammell Laird, 1900 ko)
Penrith vs Workington - Cumberland Cup (at Carlisle United, 1900 ko)
Sholing vs Team Solent - Southampton Senior Cup (at Southampton, 1930 ko)
Aslockton Cranmers vs AC Woollaton - Nottinghamshire Minor Cup (at Clifton All Whites, ? ko)
Woking vs Mertsham - Surrey Senior Cup (at Woking, ? ko)
Brighton & Hove Albion vs Crawley Town - Sussex Senior Cup (at Brighton, ? ko)
Cardiff Draconians vs Penydarren BGC - South Wales Intermediate Cup (at Treforest, ? ko)
Iron Acton 'B' vs Stanton - Bristol & Avon League Memorial Trophy (at Brislington, ? ko)
Wisbech St Mary reserves vs Sawston Rovers - Cambridgeshire League Oldham Memorial Cup (at Histon, ? ko)
AFC Portchester vs Hemerton Heath Harlequins - Hampshire Russell Coates Cup (at Havant & Waterlooville, 1945 ko)

Thursday 4/5
FC United of Manchester vs Stalybridge Celtic - Manchester Premier Cup (at Oldham Athletic, 1945 ko)
Shrewsbury Town vs TNS Reserves - Shropshire Women’s Cup (at Shrewsbury Town, 1900 ko)
The Windmill vs University of Exeter - Devon Premier Cup (at Devon FA, ? ko)
Gap Connahs Quay U19 vs Cefn Mawr Rangers - North East Wales Horace Wynne Cup (at Mold Alex, ? ko)
Bristol Technique vs Bikkle Sports - Bristol & Avon League (at Brislington, ? ko)
Frimley Select vs Rushmoor Community - Aldershot & District League Mike Smith Memorial Cup (at Hartley Witney, ? ko)

Friday 5/5
Westfield vs Epsom & Ewell - Combined Counties Premier Challenge Cup (at Windsor FC, 1945 ko)
Taunton Town vs Weston-super-Mare - Somerset Premier Cup (at Bridgwater Town, 1945 ko)
East Manchester vs Manchester Central - Manchester League Murray Shield (at Hyde United, 1945 ko)
Dunkirk vs Basford United Community - Nottinghamshire Intermediate Cup (at Eastwood Community, ? ko)
Acle United v Mulbarton Wanderers - Anglian Combination Mummery Cup (at Norfolk FA, 1915 ko)

Saturday 6/5
Hampton & Richmond Borough vs Wealdstone - Middlesex Senior Cup (at Hampton & Richmond, 1500 ko)
Gaerwen vs Prestatyn Sports - Welsh Alliance Challenge Cup (at Conwy Borough, 1430 ko)
Ashby Ivanhoe v Dunkirk - EMCL League Cup (at Anstey Nomads, 1500 ko)
Villa Dino/Christchurch vs Fairfield United - Gwent Amateur Cup (at Risca United, 1430 ko)
Crewe FC vs Alsager Town Reserves - Crewe District FA Cup (at Crewe FC, 1400 ko)
North Shields vs South Shields - Northern League Brooks Mileson League Cup (at Whitley Bay, 1500 ko)

Balham vs Glebe - London Senior Trophy (at Corinthian-Casuals, 1500 ko)
Oakengates Athletic vs Church Stretton Town - Shropshire Challenge Cup (at Shrewsbury Town, ? ko)
Aberaeron Town v Rhayader Town - Central Wales Challenge Cup (at Aberystwyth Town, 1430 ko)

Sunday 7/5
Mellis vs AFC Chelmondiston - Suffolk Sunday Cup (at Colchester United, 1430 ko)
Englefield vs AFC Pangbourne Reserves - Reading & District Sunday League J.Lusted Cup (at Scours Lane, 1030 ko)
Reading United vs Henley Town - Reading & District Sunday League E.Cambridge Cup (at Scours Lane, 1500 ko)
Railway Rhos vs Flint FC - NEWFA Sunday Challenge Cup (at Brymbo, ? ko)
Instones United vs Dawley Social Club - Shropshire Sunday Senior Cup (at Shrewsbury Town, 1030 ko)
Bomere Heath vs Wrekin FC - Shropshire Sunday Challenge Cup (at Shrewsbury Town, 1500 ko)
Ketton vs Blackstones - SRSN Daniels Cup (at Stamford, 1500 ko)
Exmouth Town vs St Austell - South West Peninsula League Walter Parson Cup (at Crediton United, 1500 ko)

Monday 8/5
Lowestoft Town vs Needham Market - Suffolk Premier Cup (at Colchester United, 1930 ko)
Southport & Ainsdale Amateurs vs Old Boltonians - Lancashire FA Amateur Cup (at the County Ground, Leyland, 1945 ko)
Fry Club vs Nailsea & Tickenham - Somerset County League Premier/Division One Cup (at Brislington, 1945 ko)

Tuesday 9/5
Bacton United 89 vs Oulton Broad - Suffolk Junior Cup (at Colchester United, 1930 ko)
CRC Rangers vs Team Swansea - West Wales Intermediate Cup (at Swansea City, 1930 ko)
Glantraeth vs Llanrug United - Welsh Alliance Mawddach Cup (at Bangor City, 1930 ko)

Wednesday 10/5
Bures United vs AFC Your Shirts - Suffolk Primary Cup (at Colchester United, 1930 ko)
Worle vs Long Ashton - Somerset League Division Two Cup (at Hengrove Athletic, 1945 ko)
Sticker vs Penryn Athletic - Cornwall Durning Lawrence Charity Cup (at Godolphin Atlantic, ? ko)
Salisbury vs Bemerton Heath Harlequins - Salisbury Hospital Cup (at Salisbury, 1945 ko)
Shepshed Dynamo v Loughborough Dynamo - Loughborough Charity Cup (at Shepshed Dynamo, 1930 ko)
Wixams vs Harlington - Bedfordshire County League Jubilee Cup (at Shefford Town & Campton, ? ko)

Thursday 11/5
Coleford Athletic v Perry Street & Yonder Hill - Somerset Junior Cup (at Street FC, 1930 ko)
NKF Burbage v Northfield Town - Midland League Challenge Vase (at Coventry Sphinx, 1945 ko)

Friday 12/5
Ipswich Town vs Lowestoft Town - Suffolk Women's Cup (at Colchester United, 1930 ko)
Cefn Albion vs FC Nomads of Connah’s Quay - Welsh National League Premier Division Cup (at Cefn Druids, 1930 ko)
Coleshill United reserves v Grove Rangers reserves - North Berks AG Kingham Cup (at Abingdon United 19.30)
Achilles vs Benhall St Mary United - Bob Coleman Cup (at Woodbridge Town, 1915 ko)
AFC Macclesfield vs Cheadle Town Reserves - Stockport District FA Cup (at Stockport County, 1900 ko)
Odd Down Reserves vs Clutton - Somerset Senior Cup (at Frome Town, 1930 ko)

Saturday 13/5
Neuadd Wen FC vs Malpas United - Gwent Senior Cup (at Risca United, 1430 ko)
Broadwell Amateurs vs AEK Boco - Gloucestershire County League Cup (at Stonehouse Town, 1430 ko)
AFC YourShirts vs Cockfield United - Suffolk & Ipswich League Club Colours Cup (at Old Newton United, 1430 ko)
Coton Green vs Wednesfield - Birmingham Saturday Vase (at Birmingham FA, 1400 ko)
Glantraeth vs Penrhyndeudraeth - Welsh Alliance Cookson Cup (at Nantile Vale, 1430 ko)

Monday 15/5
Alvechurch v St Andrews - Midland League Cup (at Walsall, ? ko)
Whitby Town vs Pickering Town -
North Riding Senior Cup (at Middlesbrough, 1930 ko)

Tuesday 16/5
Redditch Borough vs Paget Rangers - Midland League Les James Challenge Cup (at Walsall, 1930 ko)

Wednesday 17/5
Bridlington Town/AFC Emley vs Penistone Church/Hallam or Glasshoughton Welfare - NCEL League Cup (at Sheffield United, 1930 ko)
Hamilton vs GT Sports - Somerset Sunday Challenge Cup (at Cheddar, 1945 ko)
Barlestone St Giles v FC Khalsa - Leicestershire Senior League Cup (at Barrow Town, 1930 ko)
SOG vs Technique Movement Skill - Liverpool Sunday Junior Cup (at Liverpool Soccer Centre, 1830 ko)

Monday 22/5
King's Lynn Town vs Fakenham Town (at Norwich City, ? ko)

Tuesday 23/5
Barwell vs Coalville Town - Leics and Rutland County FA Challenge Cup (at Leicester City, 1945 ko)
Petersfield vs Havant and Waterlooville - Portsmouth Senior Cup (at Portsmouth, ? ko)
UEA vs Runton United - Norfolk Junior Cup (at Norwich City, ? ko)

Thursday 25/5
Jersey Scottish vs JTC Jersey Wanderers - Jersey FA La Riche Cup (at Springfield, ? ko)



Grounds visited: 124
Last new ground: Gigg Lane (Bury)
Next planned fixture: Daisy Hill vs Atherton Collieries - Friendly - 24/7/17

(This post was edited by Ipeland on May 2, 2017, 12:37 AM)


HantsLondoner
First Team Star

Mar 21, 2017, 2:36 PM

Posts: 2290
Location: South Hampshire
Team(s): Hants/Middx/Sussex Non-League, Brentford, THFC, Eastleigh, SC Freiburg

Post #21 of 61 (6423 views)
Shortcut
Re: [Ipeland] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Hampshire Intermediate Cup Final
Locks Heath v Whitecroft and Barton Sports
Sat 8th April at AFC Portchester, KO 1530

Hampshire Premier League Cup Final
Hayling U. v QK Southampton
Mon 1st May at Gosport Borough (Combination Cup Final a.m. too)

Russell-Cotes Cup final
Gosport B v Bemerton Heath Harlequins
Tue 2nd May 1945 at Gosport Borough



If you're going to/been to a Hampshire Premier League match, I'd really appreciate you filling in a questionnaire - available in the Groundhopping/General section, or just PM me for a copy. Thanks.

(This post was edited by HantsLondoner on Mar 28, 2017, 2:05 PM)


PaulC
Man City Transfer Target!


Mar 23, 2017, 9:21 AM

Posts: 9081
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #22 of 61 (6200 views)
Shortcut
Re: [HantsLondoner] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Lancashire FA Amateur Cup final postponed on 22 March. New date 8 May.


Ground_Flap_Owl
Junior Team Sub


Mar 28, 2017, 9:04 AM

Posts: 18
Location: Bromborough, Wirral
Team(s): Sheffield Wednesday (+Random Ground-Hopping)

Post #23 of 61 (5790 views)
Shortcut
Re: [Ipeland] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Awesome work Ipeland, thank you very much! This is incredibly helpful!


dottirofhod
Man City Transfer Target!


Mar 28, 2017, 11:41 AM

Posts: 11237
Location: The North. 'Ich hassen lehmkopfs'
Team(s): Crewe Alex and obviously England.(Unlike a lot on here)

Post #24 of 61 (5767 views)
Shortcut
Re: [Ground_Flap_Owl] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Crewe Cup Final.
Sat May 6 @ 14-00.


At Cumberland Arena, Crewe,


Crewe F C v Alsager Town Res.



Season 2017/18.
Below obviously only first team mens (open age) adhering to FIFA rules .

Competitive games from July 01 , 2017.

(Up to & inc 23 / 07 / 2017.
13 / 12 / 01.






paulh66
Qatar World Cup bid member!


Apr 2, 2017, 12:08 PM

Posts: 15170
Location: Surrey
Team(s): Tranmere Rovers, South Liverpool (the South will rise again), Cammell Laird

Post #25 of 61 (5375 views)
Shortcut
Re: [dottirofhod] Cup Finals 2017 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Tuesday May 2, KO 7.00pm, @ Liverpool County FA HQ, Walton Hall Park
Liverpool County FA Challenge Cup Final
South Liverpool v Waterloo Dock or Byron

First page Previous page 1 2 3 Next page Last page  View All
 
 


The Soccerlinks Hit List

free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3