Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

THIS FORUM IS NOW READ ONLY - PLEASE HEAD OVER TO THE NEW FORUM TO REGISTER A NEW ACCOUNT - THANKS

Home: Non League Football Information: FA Competitions:
F.A. Trophy 2016-17

 

First page Previous page 1 2 3 4 5 Next page Last page  View All


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 1, 2016, 7:33 AM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #1 of 109 (32173 views)
Shortcut
F.A. Trophy 2016-17 Can't Post or Reply Privately

For draws etc.


Barbie
First Team Regular

Jul 8, 2016, 12:25 PM

Posts: 1205
Location: Closer to Calais than to Selsey
Team(s): Rye United RIP, Barry Town Utd

Post #2 of 109 (31851 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE FA TROPHY PRELIMINARY ROUND SATURDAY 8 OCTOBER 2016
1 Witton Albion v Brighouse Town 2 Glossop North End v Tadcaster Albion 3 Prescot Cables v Ossett Albion 4 Colne v Trafford 5 Burscough v Kendal Town 6 Clitheroe v Stocksbridge Park Steels 7 Colwyn Bay v Hyde United 8 Northwich Victoria v Mossley 9 Shaw Lane Association v Scarborough Athletic 10 Belper Town v Goole 11 Radcliffe Borough v Farsley Celtic 12 Lancaster City v Droylsden 13 Ramsbottom United v Sheffield 14 Ossett Town v Bamber Bridge 15 Bedworth United v Rugby Town 16 Stamford v Basford United 17 AFC Rushden & Diamonds v Histon 18 Gresley v Spalding United 19 Carlton Town v Chasetown 20 Newcastle Town v Soham Town Rangers 21 Loughborough Dynamo v Leek Town 22 Lincoln United v Romulus 23 Aylesbury v Ware 24 Sittingbourne v Bury Town 25 Maldon & Tiptree v Great Wakering Rovers 26 East Grinstead Town v Three Bridges 27 Witham Town v Aveley 28 Cray Wanderers v Carshalton Athletic 29 Potters Bar Town v Horsham 30 Thurrock v Bowers & Pitsea 31 Chipstead v Kempston Rovers 32 Aylesbury United v Chatham Town 33 Uxbridge v AFC Dunstable 34 Lewes v Tilbury 35 South Park v Guernsey 36 Whyteleafe v Cheshunt 37 Haringey Borough v Hythe Town 38 Dorking Wanderers v Northwood 39 Wroxham v Godalming Town 40 Norwich United v Tooting & Mitcham United 41 Ramsgate v Hastings United 42 AFC Hornchurch v Ashford Town (Middx) 43 Molesey v Romford 44 Brentwood Town v Marlow 45 Arlesey Town v Chalfont St Peter 46 Corinthian Casuals v Thamesmead Town 47 Brightlingsea Regent v Dereham Town 48 VCD Athletic v Greenwich Borough 49 Royston Town v Egham Town 50 Hanwell Town v Bedford Town 51 Barton Rovers v Herne Bay 52 Slimbridge v Swindon Supermarine 53 Bridgwater Town v North Leigh 54 Winchester City v Petersfield Town 55 Wimborne Town v AFC Totton 56 Salisbury v Hereford 57 Paulton Rovers v Tiverton Town 58 Bishop’s Cleeve v Didcot Town 59 Mangotsfield United v Yate Town
60 Farnborough v Barnstaple Town 61 Fleet Town v Bideford 62 Kidlington v Wantage Town 63 Taunton Town v Larkhall Athletic 64 Shortwood United v Evesham United


Barbie
First Team Regular

Jul 8, 2016, 12:27 PM

Posts: 1205
Location: Closer to Calais than to Selsey
Team(s): Rye United RIP, Barry Town Utd

Post #3 of 109 (31846 views)
Shortcut
Re: [Barbie] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE FA TROPHY FIRST ROUND QUALIFYING SATURDAY 29 OCTOBER 2016
1 Belper Town or Goole v Blyth Spartans 2 Spennymoor Town v Matlock Town 3 Warrington Town v Nantwich Town 4 Clitheroe v Lancaster City or Droylsden or Stocksbridge Park Steels 5 Whitby Town v Workington 6 Skelmersdale United v Burscough or Kendal Town 7 Colwyn Bay or Hyde United v Witton Albion or Brighouse Town 8 Northwich Victoria or Mossley v Radcliffe Borough or Farsley Celtic 9 Ramsbottom United or Sheffield v Prescot Cables or Ossett Albion 10 Ossett Town or Bamber Bridge v Colne or Trafford 11 Buxton v Glossop North End or Tadcaster Albion 12 Ashton United v Marine 13 Shaw Lane Association v Frickley Athletic or Scarborough Athletic 14 Stratford Town v Grantham Town 15 Leamington v Mickleover Sports 16 Kidsgrove Athletic v Newcastle Town or Soham Town Rangers 17 Rushall Olympic v Halesowen Town 18 Ilkeston v Barwell 19 Carlton Town or Chasetown v St Ives Town 20 Stourbridge v King’s Lynn Town 21 Corby Town v Stafford Rangers 22 Kettering Town v Market Drayton Town 23 Redditch United v Cambridge City 24 Stamford or Basford United v Hednesford Town 25 Loughborough Dynamo or Leek Town v Sutton Coldfield Town 26 AFC Rushden & Diamonds or Histon v Coalville Town 27 Bedworth United or Rugby Town v St Neots Town 28 Lincoln United or Romulus v Gresley or Spalding United 29 Potters Bar Town or Horsham v Molesey or Romford 30 East Grinstead Town v Phoenix Sports or Three Bridges 31 Kingstonian v Lewes or Tilbury 32 Ramsgate or Hastings United v Aylesbury United or Chatham Town 33 Haringey Borough or Hythe Town v Walton Casuals 34 Burgess Hill Town v Beaconsfield SYCOB 35 Leatherhead v Chesham United 36 Waltham Abbey v Merstham 37 Hanwell Town or Bedford Town v Sittingbourne or Bury Town 38 Metropolitan Police v Brightlingsea Regent or Dereham Town 39 Needham Market v Wroxham or Godalming Town 40 Slough Town v Bognor Regis Town 41 Grays Athletic v Wingate & Finchley 42 Worthing v Chipstead or Kempston Rovers 43 AFC Sudbury v Thurrock or Bowers & Pitsea 44 Tonbridge Angels v AFC Hornchurch or Ashford Town (Middx) 45 Kings Langley v Heybridge Swifts 46 Leiston v Hendon 47 VCD Athletic or Greenwich Borough v Aylesbury or Ware 48 Enfield Town v Canvey Island 49 Norwich United v Dunstable Town or Tooting & Mitcham United 50 Billericay Town v Maldon & Tiptree or Great Wakering Rovers 51 Arlesey Town or Chalfont St Peter v Corinthian Casuals or Thamesmead Town 52 Cray Wanderers v Brentwood Town or Marlow or Carshalton Athletic 53 Whyteleafe or Cheshunt v Folkestone Invicta 54 Royston Town or Egham Town v Dorking Wanderers or Northwood
55 Lowestoft Town v Dulwich Hamlet 56 Biggleswade Town v Witham Town or Aveley 57 Faversham Town v South Park or Guernsey 58 Uxbridge or AFC Dunstable v Harlow Town 59 Barton Rovers or Herne Bay v Harrow Borough 60 Hayes & Yeading United v Hitchin Town 61 Shortwood United v Frome Town or Evesham United 62 Mangotsfield United or Yate Town v Bridgwater Town or North Leigh 63 Salisbury or Hereford v Chippenham Town 64 Taunton Town or Larkhall Athletic v Slimbridge or Swindon Supermarine 65 Paulton Rovers or Tiverton Town v Wimborne Town or AFC Totton 66 Cirencester Town v Havant & Waterlooville 67 Merthyr Town v Cinderford Town 68 Banbury United v Bishop’s Cleeve or Didcot Town 69 Fleet Town or Bideford v Winchester City or Petersfield Town 70 Weymouth v Kidlington or Wantage Town 71 Dorchester Town v Farnborough or Barnstaple Town 72 Staines Town v Basingstoke Town


Mishi
Man City Transfer Target!

Jul 8, 2016, 4:13 PM

Posts: 6954
Location: South East London.
Team(s): Dulwich Hamlet

Post #4 of 109 (31577 views)
Shortcut
Re: [Barbie] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE FA TROPHY PRELIMINARY ROUND
SATURDAY 8 OCTOBER 2016
1 Witton Albion v Brighouse Town

2 Glossop North End v Tadcaster Albion
3 Prescot Cables v Ossett Albion
4 Colne v Trafford
5 Burscough v Kendal Town
6 Clitheroe v Stocksbridge Park Steels
7 Colwyn Bay v Hyde United
8 Northwich Victoria v Mossley
9 Shaw Lane Association v Scarborough Athletic
10 Belper Town v Goole
11 Radcliffe Borough v Farsley Celtic
12 Lancaster City v Droylsden
13 Ramsbottom United v Sheffield
14 Ossett Town v Bamber Bridge
15 Bedworth United v Rugby Town
16 Stamford v Basford United
17 AFC Rushden & Diamonds v Histon
18 Gresley v Spalding United
19 Carlton Town v Chasetown
20 Newcastle Town v Soham Town Rangers
21 Loughborough Dynamo v Leek Town
22 Lincoln United v Romulus
23 Aylesbury v Ware 24 Sittingbourne v Bury Town
25 Maldon & Tiptree v Great Wakering Rovers
26 East Grinstead Town v Three Bridges
27 Witham Town v Aveley
28 Cray Wanderers v Carshalton Athletic
29 Potters Bar Town v Horsham
30 Thurrock v Bowers & Pitsea
31 Chipstead v Kempston Rovers
32 Aylesbury United v Chatham Town
33 Uxbridge v AFC Dunstable
34 Lewes v Tilbury
35 South Park v Guernsey
36 Whyteleafe v Cheshunt
37 Haringey Borough v Hythe Town
38 Dorking Wanderers v Northwood
39 Wroxham v Godalming Town
40 Norwich United v Tooting & Mitcham United
41 Ramsgate v Hastings United
42 AFC Hornchurch v Ashford Town (Middx)
43 Molesey v Romford
44 Brentwood Town v Marlow
45 Arlesey Town v Chalfont St Peter
46 Corinthian Casuals v Thamesmead Town
47 Brightlingsea Regent v Dereham Town
48 VCD Athletic v Greenwich Borough
49 Royston Town v Egham Town
50 Hanwell Town v Bedford Town
51 Barton Rovers v Herne Bay
52 Slimbridge v Swindon Supermarine
53 Bridgwater Town v North Leigh
54 Winchester City v Petersfield Town
55 Wimborne Town v AFC Totton
56 Salisbury v Hereford
57 Paulton Rovers v Tiverton Town
58 Bishop’s Cleeve v Didcot Town
59 Mangotsfield United v Yate Town
60 Farnborough v Barnstaple Town

61 Fleet Town v Bideford
62 Kidlington v Wantage Town
63 Taunton Town v Larkhall Athletic
64 Shortwood United v Evesham United



Grounds visited: 745
Last new ground:Horsham FC; The Camping World Community Stadium, Horsham, West Sussex. (Isthmian League Premier Division)
Last game: Saturday 21st September 2019: Dulwich Hamlet 6, Bognor Regis Town 1. [ FA Cup 2nd qualifying round]
Matches watched this season: 46
2017/18-New English grounds: 7 & foreign: 0




Mishi
Man City Transfer Target!

Jul 8, 2016, 4:16 PM

Posts: 6954
Location: South East London.
Team(s): Dulwich Hamlet

Post #5 of 109 (31576 views)
Shortcut
Re: [Barbie] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE FA TROPHY FIRST ROUND QUALIFYING
SATURDAY 29 OCTOBER 2016
1 Belper Town or Goole v Blyth Spartans

2 Spennymoor Town v Matlock Town
3 Warrington Town v Nantwich Town
4 Clitheroe v Lancaster City or Droylsden or Stocksbridge Park Steels
5 Whitby Town v Workington
6 Skelmersdale United v Burscough or Kendal Town
7 Colwyn Bay or Hyde United v Witton Albion or Brighouse Town
8 Northwich Victoria or Mossley v Radcliffe Borough or Farsley Celtic
9 Ramsbottom United or Sheffield v Prescot Cables or Ossett Albion
10 Ossett Town or Bamber Bridge v Colne or Trafford
11 Buxton v Glossop North End or Tadcaster Albion
12 Ashton United v Marine
13 Shaw Lane Association v Frickley Athletic or Scarborough Athletic
14 Stratford Town v Grantham Town
15 Leamington v Mickleover Sports
16 Kidsgrove Athletic v Newcastle Town or Soham Town Rangers
17 Rushall Olympic v Halesowen Town
18 Ilkeston v Barwell
19 Carlton Town or Chasetown v St Ives Town
20 Stourbridge v King’s Lynn Town
21 Corby Town v Stafford Rangers
22 Kettering Town v Market Drayton Town
23 Redditch United v Cambridge City
24 Stamford or Basford United v Hednesford Town
25 Loughborough Dynamo or Leek Town v Sutton Coldfield Town
26 AFC Rushden & Diamonds or Histon v Coalville Town
27 Bedworth United or Rugby Town v St Neots Town
28 Lincoln United or Romulus v Gresley or Spalding United
29 Potters Bar Town or Horsham v Molesey or Romford
30 East Grinstead Town v Phoenix Sports or Three Bridges
31 Kingstonian v Lewes or Tilbury
32 Ramsgate or Hastings United v Aylesbury United or Chatham Town
33 Haringey Borough or Hythe Town v Walton Casuals
34 Burgess Hill Town v Beaconsfield SYCOB 35 Leatherhead v Chesham United
36 Waltham Abbey v Merstham
37 Hanwell Town or Bedford Town v Sittingbourne or Bury Town
38 Metropolitan Police v Brightlingsea Regent or Dereham Town
39 Needham Market v Wroxham or Godalming Town
40 Slough Town v Bognor Regis Town
41 Grays Athletic v Wingate & Finchley
42 Worthing v Chipstead or Kempston Rovers
43 AFC Sudbury v Thurrock or Bowers & Pitsea
44 Tonbridge Angels v AFC Hornchurch or Ashford Town (Middx)
45 Kings Langley v Heybridge Swifts
46 Leiston v Hendon
47 VCD Athletic or Greenwich Borough v Aylesbury or Ware
48 Enfield Town v Canvey Island
49 Norwich United v Dunstable Town or Tooting & Mitcham United
50 Billericay Town v Maldon & Tiptree or Great Wakering Rovers 51 Arlesey Town or Chalfont St Peter v Corinthian Casuals or Thamesmead Town
52 Cray Wanderers v Brentwood Town or Marlow or Carshalton Athletic
53 Whyteleafe or Cheshunt v Folkestone Invicta
54 Royston Town or Egham Town v Dorking Wanderers or Northwood
55 Lowestoft Town v Dulwich Hamlet

56 Biggleswade Town v Witham Town or Aveley
57 Faversham Town v South Park or Guernsey
58 Uxbridge or AFC Dunstable v Harlow Town
59 Barton Rovers or Herne Bay v Harrow Borough
60 Hayes & Yeading United v Hitchin Town
61 Shortwood United v Frome Town or Evesham United
62 Mangotsfield United or Yate Town v Bridgwater Town or North Leigh
63 Salisbury or Hereford v Chippenham Town
64 Taunton Town or Larkhall Athletic v Slimbridge or Swindon Supermarine
65 Paulton Rovers or Tiverton Town v Wimborne Town or AFC Totton
66 Cirencester Town v Havant & Waterlooville
67 Merthyr Town v Cinderford Town
68 Banbury United v Bishop’s Cleeve or Didcot Town
69 Fleet Town or Bideford v Winchester City or Petersfield Town
70 Weymouth v Kidlington or Wantage Town
71 Dorchester Town v Farnborough or Barnstaple Town
72 Staines Town v Basingstoke Town



Grounds visited: 745
Last new ground:Horsham FC; The Camping World Community Stadium, Horsham, West Sussex. (Isthmian League Premier Division)
Last game: Saturday 21st September 2019: Dulwich Hamlet 6, Bognor Regis Town 1. [ FA Cup 2nd qualifying round]
Matches watched this season: 46
2017/18-New English grounds: 7 & foreign: 0




John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 12, 2016, 6:23 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #6 of 109 (30817 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Trophy 2016-17

Acceptances (276)

001 A.F.C. Dunstable (ex Vase)
002 A.F.C. Fylde
003 A.F.C. Hornchurch
004 A.F.C. Rushden & Diamonds
005 A.F.C. Sudbury
006 A.F.C. Telford United
007 A.F.C. Totton
008 Aldershot Town
009 Alfreton Town
010 Altrincham
011 Arlesey Town
012 Ashford Town (Middlesex) (ex Vase)
013 Ashton United
014 Aveley
015 Aylesbury
016 Aylesbury United
017 Bamber Bridge
018 Banbury United
019 Barnstaple Town (ex Vase)
020 Barrow
021 Barton Rovers
022 Barwell
023 Basford United
024 Basingstoke Town
025 Bath City
026 Beaconsfield S.Y.C.O.B.
027 Bedford Town
028 Bedworth United
029 Belper Town
030 Bideford
031 Biggleswade Town
032 Billericay Town
033 Bishop's Cleeve
034 Bishop's Stortford
035 Blyth Spartans
036 Bognor Regis Town
037 Boreham Wood
038 Boston United
039 Bowers & Pitsea (ex Vase)
040 Brackley Town
041 Bradford (Park Avenue)
042 Braintree Town
043 Brentwood Town
044 Bridgwater Town
045 Brighouse Town
046 Brightlingsea Regent
047 Bromley
048 Burgess Hill Town
049 Burscough
050 Bury Town
0
51 Buxton
052 Cambridge City
053 Canvey Island
054 Carlton Town
055 Carshalton Athletic
056 Chalfont St. Peter
057 Chasetown
058 Chatham Town
059 Chelmsford City
060 Chesham United
061 Cheshunt
062 Chester
063 Chippenham Town
064 Chipstead
065 Chorley
066 Cinderford Town
067 Cirencester Town
068 Clitheroe
069 Coalville Town
070 Colne (ex Vase)
071 Colwyn Bay
072 Concord Rangers
073 Corby Town
074 Corinthian Casuals
075 Cray Wanderers
076 Curzon Ashton
077 Dagenham & Redbridge (ex F.L.)
078 Darlington 1883
079 Dartford
080 Dereham Town
081 Didcot Town
082 Dorchester Town
083 Dorking Wanderers
084 Dover Athletic
085 Droylsden
086 Dulwich Hamlet
087 Dunstable Town
088 East Grinstead Town
089 East Thurrock United
090 Eastbourne Borough
091 Eastleigh
092 Ebbsfleet United
093 Egham Town
094 Enfield Town
095 Evesham United
096 F.C. Halifax Town
097 F.C. United of Manchester
098 Farnborough
099 Farsley Celtic
100 Faversham Town
101 Fleet Town
102 Folkestone Invicta
103 Forest Green Rover
104 Frickley Athletic
105 Frome Tow
106 Gainsborough Trinity
107 Gateshead
108 Glossop North End
109 Gloucester City
110 Godalming Town
111 Goole
112 Gosport Borough
113 Grantham Town
114 Grays Athletic
115 Great Wakering Rovers
116 Greenwich Borough (ex Vase)
117 Gresley
118 Guernsey
119 Guiseley
120 Halesowen Town
121 Hampton & Richmond Borough
122 Hanwell Town
123 Haringey Borough
124 Harlow Town
125 Harrogate Town
126 Harrow Borough
127 Hastings United
128 Havant & Waterlooville
129 Hayes & Yeading United
130 Hednesford Town
1
31 Hemel Hempstead Town
132 Hendon
133 Hereford (ex Vase)
134 Herne Bay
135 Heybridge Swifts
136 Histon
137 Hitchin Town
138 Horsham (ex Vase)
139 Hungerford Town
140 Hyde United
141 Hythe Town
142 Ilkeston
143 Kempston Rovers (ex Vase)
144 Kendal Town
145 Kettering Town
146 Kidderminster Harriers
147 Kidlington (ex Vase)
148 Kidsgrove Athletic
149 Kings Langley
150 King's Lynn Town
151 Kingstonian
152 Lancaster City
153 Larkhall Athletic
154 Leamington
155 Leatherhead
156 Leek Town
157 Leiston
158 Lewes
159 Lincoln City
160 Lincoln United
161 Loughborough Dynamo
162 Lowestoft Town
163 Macclesfield Town
164 Maidenhead United
165 Maidstone United
166 Maldon & Tiptree
167 Mangotsfield United
168 Margate
169 Marine
170 Market Drayton Town
171 Marlow
172 Matlock Town
173 Merstham
174 Merthyr Town
175 Metropolitan Police
176 Mickleover Sports
177 Molesey
178 Mossley
179 Nantwich Town
180 Needham Market
181 Newcastle Town
182 North Ferriby United
183 North Leigh
184 Northwich Victoria
185 Northwood
186 Norwich United (ex Vase)
187 Nuneaton Town
188 Ossett Albion
189 Ossett Town
190 Oxford City
191 Paulton Rovers
192 Petersfield Town
193 Phoenix Sports
194 Poole Town
195 Potters Bar Town
196 Prescot Cables
197 Radcliffe Borough
198 Ramsbottom United
199 Ramsgate
200 Redditch United
201 Romford
202 Romulus
203 Royston Town
204 Rugby Town
205 Rushall Olympic
206 Salford City
207 Salisbury (ex Vase)
208 Scarborough Athletic
209 Shaw Lane
210 Sheffield
211 Shortwood United
212 Sittingbourne
213 Skelmersdale United
214 Slimbridge
215 Slough Town
216 Soham Town Rangers
217 Solihull Moors
218 South Park
219 Southport
220 Spalding United
221 Spennymoor Town
222 St. Albans City
223 St. Ives Town
224 St. Neots Town
225 Stafford Rangers
226 Staines Town
227 Stalybridge Celtic
228 Stamford
229 Stockport County
230 Stocksbridge Park Steels
231 Stourbridge
232 Stratford Town
233 Sutton Coldfield Town
234 Sutton United
235 Swindon Supermarine
236 Tadcaster Albion (ex Vase)
237 Tamworth
238 Taunton Town
239 Thamesmead Town
240 Three Bridges
241 Thurrock
242 Tilbury
243 Tiverton Town
244 Tonbridge Angels
245 Tooting & Mitcham United
246 Torquay United
247 Trafford
248 Tranmere Rovers
249 Truro City
250 Uxbridge
251 V.C.D. Athletic
252 Waltham Abbey
253 Walton Casuals
254 Wantage Town
255 Ware
256 Warrington Town
257 Wealdstone
258 Welling United
259 Weston super Mare
260 Weymouth
261 Whitby Town
262 Whitehawk
263 Whyteleafe
264 Wimborne Town
265 Winchester City
266 Wingate & Finchley
267 Witham Town
268 Witton Albion
269 Woking
270 Worcester City
271 Workington
272 Worthing
273 Wrexham
274 Wroxham
275 Yate Town
276 York City (ex F.L.)



(This post was edited by John Treleven on Jul 12, 2016, 6:48 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 12, 2016, 6:52 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #7 of 109 (30782 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Trophy 2016-17

Dates of Rounds

Qualifying on Saturday
PQ - 8th October
Q1 - 29th October
Q2 - 12th November
Q3 - 26th November
Rounds "Proper" on Saturday
R1 - 10th December
R2 - 14th January
R3 - 4th February
R4 - 25th February
SF1 - 11th March
SF2 - 18th March
FL - 21st May (Sunday)

Format

PQ - 64 matches & 8 byes (& 72 exemptions)
Q1 - 72 matches
Q2 - 36 matches (& 44 exemptions)
Q3 - 40 matches (& 24 exemptions)
R1 - 32 matches
R2 - 16 matches
R3 - 8 matches
R4 - 4 matches
SF - 2 matches (two legged)
FL - 1 match



(This post was edited by John Treleven on Jul 12, 2016, 6:55 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 12, 2016, 6:56 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #8 of 109 (30765 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Trophy 2016-17

Changes in entries to last season

Promoted to F.L. (2)
01 Cheltenham Town
02 Grimsby Town

Relegated to Vase (13)
01 Barkingside
02 Bashley
03 Burnham
04 Daventry Town
05 Harrogate Railway Athletic
06 Leighton Town
07 New Mills
08 North Greenford United
09 Peacehaven & Telscombe
10 Redbridge
11 Tividale
12 Walton & Hersham
13 Whitstable Town

Relegated from F.L. (2)
01 Dagenham & Redbridge
02 York City

Promoted from Vase (13)
01 A.F.C. Dunstable
02 Ashford Town (Middlesex)
03 Barnstaple Town
04 Bowers & Pitsea
05 Colne
06 Greenwich Borough
07 Hereford
08 Horsham
09 Kempston Rovers
10 Kidlington
11 Norwich United
12 Salisbury
13 Tadcaster Albion



(This post was edited by John Treleven on Jul 12, 2016, 7:00 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 12, 2016, 7:09 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #9 of 109 (30751 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Trophy 2016-17

Exemptions


TO FIRST ROUND PROPER (Level 5) (24)
Level 5 (24)
01 Aldershot Town
02 Barrow
03 Boreham Wood
04 Braintree Town
05 Bromley
06 Chester
07 Dagenham & Redbridge
08 Dover Athletic
09 Eastleigh
10 Forest Green Rovers
11 Gateshead
12 Guiseley
13 Lincoln City
14 Macclesfield Town
15 Maidstone United
16 North Ferriby United
17 Solihull Moors
18 Southport
19 Sutton United
20 Torquay United
21 Tranmere Rovers
22 Woking
23 Wrexham
24 York City

TO THIRD ROUND QUALIFYING (Level 6) (44)
Level 6N (22)
01 A.F.C. Fylde
02 A.F.C. Telford United
03 Alfreton Town
04 Altrincham
05 Boston United
06 Brackley Town
07 Bradford (Park Avenue)
08 Chorley
09 Curzon Ashton
10 Darlington 1883
11 F.C. Halifax Town
12 F.C. United of Manchester
13 Gainsborough Trinity
14 Gloucester City
15 Harrogate Town
16 Kidderminster Harriers
17 Nuneaton Town
18 Salford City
19 Stalybridge Celtic
20 Stockport County
21 Tamworth
22 Worcester City
Level 6S (22)
23 Bath City
24 Bishop's Stortford
25 Chelmsford City
26 Concord Rangers
27 Dartford
28 East Thurrock United
29 Eastbourne Borough
30 Ebbsfleet United
31 Gosport Borough
32 Hampton & Richmond Borough
33 Hemel Hempstead Town
34 Hungerford Town
35 Maidenhead United
36 Margate
37 Oxford City
38 Poole Town
39 St. Albans City
40 Truro City
41 Wealdstone
42 Welling United
43 Weston super Mare
44 Whitehawk

TO FIRST ROUND QUALIFYING (Level 7) (72)
Level 7I (24)
01 A.F.C. Sudbury
02 Billericay Town
03 Bognor Regis Town
04 Burgess Hill Town
05 Canvey Island
06 Dulwich Hamlet
07 Enfield Town
08 Folkestone Invicta
09 Grays Athletic
10 Harlow Town
11 Harrow Borough
12 Havant & Waterlooville
13 Hendon
14 Kingstonian
15 Leatherhead
16 Leiston
17 Lowestoft Town
18 Merstham
19 Metropolitan Police
20 Needham Market
21 Staines Town
22 Tonbridge Angels
23 Wingate & Finchley
24 Worthing
Level 7N (24)
25 Ashton United
26 Barwell
27 Blyth Spartans
28 Buxton
29 Coalville Town
30 Corby Town
31 Frickley Athletic
32 Grantham Town
33 Halesowen Town
34 Hednesford Town
35 Ilkeston
36 Marine
37 Matlock Town
38 Mickleover Sports
39 Nantwich Town
40 Rushall Olympic
41 Skelmersdale United
42 Spennymoor Town
43 Stafford Rangers
44 Stourbridge
45 Sutton Coldfield Town
46 Warrington Town
47 Whitby Town
48 Workington
Level 7S (24)
49 Banbury United
50 Basingstoke Town
51 Biggleswade Town
52 Cambridge City
53 Chesham United
54 Chippenham Town
55 Cinderford Town (not Stamford as on F.A. list)
56 Cirencester Town
57 Dorchester Town
58 Dunstable Town
59 Frome Town
60 Hayes & Yeading United
61 Hitchin Town
62 Kettering Town
63 Kings Langley
64 King's Lynn Town
65 Leamington
66 Merthyr Town
67 Redditch United
68 Slough Town
69 St. Ives Town
70 St. Neots Town
71 Stratford Town
72 Weymouth

NOT EXEMPTED (Level 8) (136) (inc. 8 byes)
Level 8IN (24)
01 A.F.C. Hornchurch
02 Aveley
03 Bowers & Pitsea
04 Brentwood Town
05 Brightlingsea Regent
06 Bury Town
07 Cheshunt
08 Dereham Town
09 Great Wakering Rovers
10 Haringey Borough
11 Heybridge Swifts (bye)
12 Maldon & Tiptree
13 Norwich United
14 Phoenix Sports (bye)
15 Romford
16 Soham Town Rangers
17 Thamesmead Town
18 Thurrock
19 Tilbury
20 V.C.D. Athletic
21 Waltham Abbey (bye)
22 Ware
23 Witham Town
24 Wroxham
Level 8IS (24)
25 Carshalton Athletic
26 Chatham Town
27 Chipstead
28 Corinthian Casuals
29 Cray Wanderers
30 Dorking Wanderers
31 East Grinstead Town
32 Faversham Town (bye)
33 Godalming Town
34 Greenwich Borough
35 Guernsey
36 Hastings United
37 Herne Bay
38 Horsham
39 Hythe Town
40 Lewes
41 Molesey
42 Ramsgate
43 Sittingbourne
44 South Park
45 Three Bridges
46 Tooting & Mitcham United
47 Walton Casuals (bye)
48 Whyteleafe
Level 8NN (22)
49 Bamber Bridge
50 Brighouse Town
51 Burscough
52 Clitheroe
53 Colne
54 Colwyn Bay
55 Droylsden
56 Farsley Celtic
57 Glossop North End
58 Goole
59 Hyde United
60 Kendal Town
61 Lancaster City
62 Mossley
63 Ossett Albion
64 Ossett Town
65 Prescot Cables
66 Radcliffe Borough
67 Ramsbottom United
68 Scarborough Athletic
69 Tadcaster Albion
70 Trafford
Level 8NS (22)
71 A.F.C. Rushden & Diamonds
72 Basford United
73 Bedworth United
74 Belper Town
75 Carlton Town
76 Chasetown
77 Gresley
78 Kidsgrove Athletic (bye)
79 Leek Town
80 Lincoln United
81 Loughborough Dynamo
82 Market Drayton Town (bye)
83 Newcastle Town
84 Northwich Victoria
85 Romulus
86 Rugby Town
87 Shaw Lane
88 Sheffield
89 Spalding United
90 Stamford
91 Stocksbridge Park Steels
92 Witton Albion
Level 8SC (22)
093 A.F.C. Dunstable
094 Arlesey Town
095 Ashford Town (Middlesex)
096 Aylesbury
097 Aylesbury United
098 Barton Rovers
099 Beaconsfield S.Y.C.O.B. (bye)
100 Bedford Town
101 Chalfont St. Peter
102 Egham Town
103 Farnborough
104 Fleet Town
105 Hanwell Town
106 Histon
107 Kempston Rovers
108 Kidlington
109 Marlow
110 Northwood
111 Petersfield Town
112 Potters Bar Town
113 Royston Town
114 Uxbridge
Level 8SS (22)
115 A.F.C. Totton
116 Barnstaple Town
117 Bideford
118 Bishop's Cleeve
119 Bridgwater Town
120 Didcot Town
121 Evesham Town
122 Hereford
123 Larkhall Athletic
124 Mangotsfield United
125 North Leigh
126 Paulton Rovers
127 Salisbury
128 Slimbridge
129 Shortwood United
130 Swindon Supermarine
131 Taunton Town
132 Tiverton Town
133 Wantage Town
134 Wimborne Town
135 Winchester City
136 Yate Town



(This post was edited by John Treleven on Jul 12, 2016, 7:31 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 12, 2016, 7:33 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #10 of 109 (30730 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 12, 2016, 7:39 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #11 of 109 (30718 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Karen Browne
First Team Sub


Aug 16, 2016, 4:44 PM

Posts: 1021
Location: Pocklington, East Yorkshire
Team(s): Welwyn Garden City

Post #12 of 109 (29658 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Name Change for Competition

http://www.thefa.com/news/competitions/2016/aug/buildbase-fa-trophy-fa-vase



Karen Browne
Spartan South Midlands League
Fixtures Officer


acmold
Man City Transfer Target!

Aug 16, 2016, 6:45 PM

Posts: 14497
Location:
Team(s):

Post #13 of 109 (29583 views)
Shortcut
Re: [Karen Browne] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or

Previously sponsored Oxford United (HQ in Cowley) Gloucester Cherry & Whites RFC and Coventry Bees Speedway.


miswell
Reserve Team Star

Sep 22, 2016, 5:35 PM

Posts: 773
Location: Tring, Hertfordshire
Team(s): Aylesbury Utd, Tring Athletic, Watford

Post #14 of 109 (28681 views)
Shortcut
Re: [acmold] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Just so I get an understanding of this any team in a 'Zone' can be drawn against each other? I know it looks that simple but checking that it actually is. So for example any of these teams in Zone 3 could have drawn each other;

ZONE 3 (20 8IN, all 22 8IS and 16 8SC) plus 6 byes
23 Aylesbury (8SC) v Ware (8IN)
24 Sittingbourne (8IS) v Bury Town (8IN)
25 Maldon & Tiptree (8IN) v Great Wakering Rovers (8IN)
26 East Grinstead Town (8IS) v Three Bridges (8IS)
27 Witham Town (8IN) v Aveley (8IN)
28 Cray Wanderers (8IS) v Carshalton Athletic (8IS)
29 Potters Bar Town (8SC) v Horsham (8IS)
30 Thurrock (8IN) v Bowers & Pitsea (8IN)
31 Chipstead (8IS) v Kempston Rovers (8SC)
32 Aylesbury United (8SC) v Chatham Town (8IS)
33 Uxbridge (8SC) v A.F.C. Dunstable (8SC)
34 Lewes (8IS) v Tilbury (8IN)
35 South Park (8IS) v Guernsey (8IS)
36 Whyteleafe (8IS) v Cheshunt (8IN)
37 Haringey Borough (8IN) v Hythe Town (8IS)
38 Dorking Wanderers (8IS) v Northwood (8SC)
39 Wroxham (8IN) v Godalming Town (8IS)
40 Norwich United (8IN) v Tooting & Mitcham United (8IS)
41 Ramsgate (8IS) v Hastings United (8IS)
42 A.F.C. Hornchurch (8IN) v Ashford Town (Middlesex) (8SC)
43 Molesey (8IS) v Romford (8IN)
44 Brentwood Town (8IN) v Marlow (8SC)
45 Arlesey Town (8SC) v Chalfont St. Peter (8SC)
46 Corinthian Casuals (8IS) v Thamesmead Town (8IN)
47 Brightlingsea Regent (8IN) v Dereham Town (8IN)
48 V.C.D. Athletic (8IN) v Greenwich Borough (8IS)
49 Royston Town (8SC) v Egham Town (8SC)
50 Hanwell Town (8SC) v Bedford Town (8SC)
51 Barton Rovers (8SC) v Herne Bay (8IS)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Sep 22, 2016, 8:48 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #15 of 109 (28553 views)
Shortcut
Re: [miswell] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

yes


miswell
Reserve Team Star

Sep 23, 2016, 11:50 AM

Posts: 773
Location: Tring, Hertfordshire
Team(s): Aylesbury Utd, Tring Athletic, Watford

Post #16 of 109 (28381 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
yes


Much appreciated. So out of the possible teams Aylesbury Utd could have drawn there are 29 out of 56 that I haven't been to. Typical that a) we're at home and b) if it goes to a replay I've been there! Wink


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Oct 8, 2016, 5:38 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #17 of 109 (27796 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Oct 8, 2016, 6:17 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #18 of 109 (27777 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Trophy 2016-17

Preliminary Qualifying Round

3p.m. Saturday 8th October (unless stated)


ZONE 1 (all 22 8NN and 6 8NS)
01 Witton Albion (8NS) v Brighouse Town (8NN) 5-2 235 (4, 25, 52, 57, 60; 12, 77)
02 Glossop North End (8NN) v Tadcaster Albion (8NN) 2-0 369 (38, 76)
03 Prescot Cables (8NN) v Ossett Albion (8NN) 1-1 290 (62; 90+1) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
04 Colne (8NN) v Trafford (8NN) 1-2 181 (54; 14, 83p)
05 Burscough (8NN) v Kendal Town (8NN) 1-2 110 (88; 73, 85)
06 Clitheroe (8NN) v Stocksbridge Park Steels (8NS) 0-5 270 (18p, 32, 57, 60, 90+1)
07 Colwyn Bay (8NN) v Hyde United (8NN) 1-0 268 (62)
08 Northwich Victoria (8NS) v Mossley (8NN) (3.00 Sunday) 1-1 132 (32; 49p) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
09 Shaw Lane (8NS) v Scarborough Athletic (8NN) 2-0 304 (6, 16)
10 Belper Town (8NS) v Goole (8NN) 1-2 246 (80; 87, 90+2) (F.A. website has 8-1 home win)
11 Radcliffe Borough (8NN) v Farsley Celtic (8NN) 1-3 119 (59; 57, 61, 90+2)
12 Lancaster City (8NN) v Droylsden (8NN) 1-1 233 (6; 34) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
13 Ramsbottom United (8NN) v Sheffield (8NS) 3-1 253 (3, 10, 19; 33)
14 Ossett Town (8NN) v Bamber Bridge (8NN) 0-1 141 (40)

ZONE 2 (14 8NS, 1 8IN and 1 8SC) plus 2 byes
15 Bedworth United (8NS) v Rugby Town (8NS) 3-3 223 (76, 80, 87; 45+1, 53, 63) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
16 Stamford (8NS) v Basford United (8NS) 1-0 257 (42)
17 A.F.C. Rushden & Diamonds (8NS) v Histon (8SC) 1-1 333 (36; 69) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
18 Gresley (8NS) v Spalding United (8NS) 4-1 243 (5, 38, 56p, 87; 80p)
19 Carlton Town (8NS) v Chasetown (8NS) 3-1 108 (30, 35, 90+1; 68)
20 Newcastle Town (8NS) v Soham Town Rangers (8IN) 1-3 132 (65p; 67p, 73p, 83)
21 Loughborough Dynamo (8NS) v Leek Town (8NS) 1-2 149 (24; 61, 85)
22 Lincoln United (8NS) v Romulus (8NS) 2-2 171 (53, 70; 63, 90+1) (replay 7.45 Tue 11th Oct)

ZONE 3 (20 8IN, all 22 8IS and 16 8SC) plus 6 byes
23 Aylesbury (8SC) v Ware (8IN) 1-3 56 (87; 61, 69, 80)
24 Sittingbourne (8IS) v Bury Town (8IN) 0-2 150 (23, 79)
25 Maldon & Tiptree (8IN) v Great Wakering Rovers (8IN) 3-1 115 (30, 43, 49; 55)
26 East Grinstead Town (8IS) v Three Bridges (8IS) 4-0 141 (17, 66, 82, 88)
27 Witham Town (8IN) v Aveley (8IN) 2-1 102 (21, 90+2; 89)
28 Cray Wanderers (8IS) v Carshalton Athletic (8IS) (3.00 Sunday) 3-3 187 (27, 50, 77; 37, 41, 84) (replay 7.45 Thu 13th Oct) (see notes)
29 Potters Bar Town (8SC) v Horsham (8IS) 0-2 131 (10, 88)
30 Thurrock (8IN) v Bowers & Pitsea (8IN) 1-2 83 (85p; 3, 37)
31 Chipstead (8IS) v Kempston Rovers (8SC) 3-3 65 (32, 56, 69og; 8, 10, 90+1 og) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
32 Aylesbury United (8SC) v Chatham Town (8IS) 4-1 99 (2, 20p, 52, 90+1; 44)
33 Uxbridge (8SC) v A.F.C. Dunstable (8SC) 4-0 64 (16, 48, 77, 80)
34 Lewes (8IS) v Tilbury (8IN) 1-1 422 (58p; 53) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
35 South Park (8IS) v Guernsey (8IS) 2-0 112 (73, 85)
36 Whyteleafe (8IS) v Cheshunt (8IN) 1-3 141 (7; 34, 45+1, 90+1) (F.A. website incorrectly says AET)
37 Haringey Borough (8IN) v Hythe Town (8IS) 1-2 86 (28; 22, 45+1)
38 Dorking Wanderers (8IS) v Northwood (8SC) 3-6 130 (40, 66, 72; 21, 23, 30, 49, 51, 77)
39 Wroxham (8IN) v Godalming Town (8IS) 3-0 71 (9, 72, 90+1)
40 Norwich United (8IN) v Tooting & Mitcham United (8IS) 0-2 156 (35, 82)
41 Ramsgate (8IS) v Hastings United (8IS) 0-3 192 (29, 77, 81)
42 A.F.C. Hornchurch (8IN) v Ashford Town (Middlesex) (8SC) 2-3 162 (50, 86; 14, 31, 81)
43 Molesey (8IS) v Romford (8IN) 1-3 63 (50: 41, 78, 88p)
44 Brentwood Town (8IN) v Marlow (8SC) 1-2 92 (74; 26, 45+1p)
45 Arlesey Town (8SC) v Chalfont St. Peter (8SC) 2-2 72 (1, 39; 35, 74) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
46 Corinthian Casuals (8IS) v Thamesmead Town (8IN) 2-1 121 (70, 77; 52)
47 Brightlingsea Regent (8IN) v Dereham Town (8IN) 2-1 102 (22, 79; 41)
48 V.C.D. Athletic (8IN) v Greenwich Borough (8IS) 1-1 127 (66; 42p) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
49 Royston Town (8SC) v Egham Town (8SC) 3-0 144 (31p, 34, 90+2)
50 Hanwell Town (8SC) v Bedford Town (8SC) 4-0 123 (28, 38, 50, 75)
51 Barton Rovers (8SC) v Herne Bay (8IS) 0-1 101 (26)

ZONE 4 (all 22 8SS and 4 8SC)
52 Slimbridge (8SS) v Swindon Supermarine (8SS) 1-3 60 (76; 38p, 55, 80)
53 Bridgwater Town (8SS) v North Leigh (8SS) 2-2 109 (10, 13; 5, 57) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
54 Winchester City (8SS) v Petersfield Town (8SC) 1-1 140 (23; 29) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
55 Wimborne Town (8SS) v A.F.C. Totton (8SS) 2-2 264 (19, 72; 30, 34) (replay 7.45 Tue 11th Oct)
56 Salisbury (8SS) v Hereford (8SS) 4-3 (2, 49, 68, 85; 31, 37, 90+1p) 1,225
57 Paulton Rovers (8SS) v Tiverton Town (8SS) 1-6 112 (52; 1, 18, 25, 27, 30, 65)
58 Bishop’s Cleeve (8SS) v Didcot Town (8SS) 1-0 80 (88)
59 Mangotsfield United (8SS) v Yate Town (8SS) 0-2 310 (2, 67)
60 Farnborough (8SC) v Barnstaple Town (8SS) 1-5 172 (58og; 5, 14, 18, 54, 90+1)
61 Fleet Town (8SC) v Bideford (8SS) 2-1 83 (69, 76p; 52p)
62 Kidlington (8SC) v Wantage Town (8SS) 2-3 79 (65, 90+3; 18, 52, 73)
63 Taunton Town(8SS) v Larkhall Athletic (8SS) 6-2 362 (17, 27p, 37, 38, 76, 77: 12, 69)
64 Shortwood United (8SS) v Evesham United (8SS) 0-1 134 (33)

REPLAYS

7.45 Tuesday 11th October

03 Ossett Albion (8NN) v Prescot Cables (8NN) 0-1 87 (47)
08 Mossley (8NN)
v Northwich Victoria (8NS) 3-2 65 (41, 55, 85; 82, 87)

12 Droylsden (8NN) v Lancaster City (8NN) 1-3 102 (42; 40, 55, 61)
15 Rugby Town (8NS) v Bedworth United (8NS) 0-2 132 (52, 90+5p)
17 Histon (8SC) v A.F.C. Rushden & Diamonds (8NS) 1-6 151 (85; 3, 16, 42, 49, 51, 70)
22 Romulus (8NS) v Lincoln United (8NS) 1-3 AET (1-1) 80 (87; 89, 104p, 112)
31 Kempston Rovers (8SC) v Chipstead (8IS) 2-0 88 (26, 90+1)
34 Tilbury (8IN) v Lewes (8IS) 0-3 80 (5, 33, 71)
45 Chalfont St. Peter (8SC) v Arlesey Town (8SC) (at A.F.C. Hayes) 6-0 40 (9, 22, 42, 47, 57, 76)
48 Greenwich Borough (8IS) v V.C.D. Athletic (8IN) 1-2 115 (13; 70, 79)
53 North Leigh (8SS) v Bridgwater Town (8SS) 4-1 37 (11, 80, 85, 90+1; 71)
54 Petersfield Town (8SC) v Winchester City (8SS) 1-3 AET (1-1) 115 (19; 66, 92, 104)
55 A.F.C. Totton (8SS) v Wimborne Town (8SS) 1-2 184 (44; 17, 59)
7.45 Thursday 13th October
28 Carshalton Athletic (8IS) v Cray Wanderers (8IS) (P-P pending F.A. investigation in to C.A. ineligible player)
(F.A. decision was to replay the match at Cray with penalties after extra time, no replay)

7.45 Wednesday 26th October
28 Cray Wanderers (8IS) v Carshalton Athletic (8IS) 3-0 91 (62, 70p, 88)



(This post was edited by John Treleven on Oct 29, 2016, 11:08 AM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Oct 8, 2016, 6:52 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #19 of 109 (27752 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


keneastlancs
Reserve Team Regular

Oct 8, 2016, 7:01 PM

Posts: 568
Location: Darwen Lancashire
Team(s): all non league - especially north western teams

Post #20 of 109 (27745 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

how were the preliminary round byes decided? was it pull out of the hat/bag? why just 1 from the southern premier division 1s? both northern leagues teams from division 1 south and from isthmian section 5 teams 3 from north and 2 from south.


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Oct 8, 2016, 7:15 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #21 of 109 (27739 views)
Shortcut
Re: [keneastlancs] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

luck of the draw within each geographical zone


keneastlancs
Reserve Team Regular

Oct 8, 2016, 7:59 PM

Posts: 568
Location: Darwen Lancashire
Team(s): all non league - especially north western teams

Post #22 of 109 (27717 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
luck of the draw within each geographical zone

but according to post 18 above its six byes from zone 3 2 byes from zone 2 and none from zone 1 and 4


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Oct 9, 2016, 4:11 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #23 of 109 (27442 views)
Shortcut
Re: [keneastlancs] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Byes are not split evenly by zones as the zones vary considerably with the number of clubs in each


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Oct 9, 2016, 4:59 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #24 of 109 (27416 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Herb Alpert
First Team Sub

Oct 9, 2016, 5:21 PM

Posts: 1020
Location: Romford
Team(s): Leyton Orient, whoever is playing w*** h**

Post #25 of 109 (27394 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Trophy 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
08 Northwich Victoria (8NS) v Mossley (8NN) (3.00 Sunday) 1-1 att? (31; 48p) (replay 7.45 Thu 13th Oct)
28 Cray Wanderers (8IS) v Carshalton Athletic (8IS) (3.00 Sunday) 3-3 187 (27, 50, 77; 37, 41, 84) (replay 7.45 Tue 11th Oct)


According to Friday's FA bulletin, Mossley v Northwich is Tuesday & Carshalton v Cray is Thursday. Carshalton's twitter confirms the latter.

First page Previous page 1 2 3 4 5 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3