Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

THIS FORUM IS NOW READ ONLY - PLEASE HEAD OVER TO THE NEW FORUM TO REGISTER A NEW ACCOUNT - THANKS

Home: Non League Football Information: FA Competitions:
F.A. Cup 2016-17

 

First page Previous page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 11 Next page Last page  View All


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 1, 2016, 7:32 AM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #1 of 266 (57166 views)
Shortcut
F.A. Cup 2016-17 Can't Post or Reply Privately

For draws etc.


Barbie
First Team Regular

Jul 8, 2016, 12:12 PM

Posts: 1205
Location: Closer to Calais than to Selsey
Team(s): Rye United RIP, Barry Town Utd

Post #2 of 266 (56138 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE EMIRATES FA CUP EXTRA PRELIMINARY ROUND SATURDAY 6 AUGUST 2016 1 Ashington v Nelson 2 Heaton Stannington v West Auckland Town 3 Harrogate Railway Athletic v Albion Sports 4 Easington Colliery v Northallerton Town 5 West Allotment Celtic v Consett 6 Shildon v Bedlington Terriers 7 Seaham Red Star v Morpeth Town 8 Thornaby v Bishop Auckland 9 Liversedge v Guisborough Town 10 North Shields v Jarrow Roofing Boldon CA 11 Bridlington Town v Silsden 12 Newcastle Benfield v Thackley 13 Whitley Bay v Norton & Stockton Ancients 14 Chester-Le-Street Town v Garforth Town 15 Sunderland Ryhope CW v Pickering Town 16 Padiham v Team Northumbria 17 Marske United v South Shields 18 Penrith v Sunderland RCA 19 Washington v Newton Aycliffe 20 Durham City v Billingham Synthonia 21 Barnoldswick Town v Dunston UTS 22 Armthorpe Welfare v Handsworth Parramore 23 Maltby Main v Squires Gate 24 Penistone Church v Cheadle Town 25 Alsager Town v Barton Town Old Boys 26 Pontefract Collieries v Runcorn Town 27 Parkgate v Irlam 28 Maine Road v Nostell MW 29 Congleton Town v New Mills 30 West Didsbury & Chorlton v AFC Liverpool 31 Hemsworth MW v Runcorn Linnets 32 AFC Blackpool v Ashton Athletic 33 Atherton Collieries v Bacup Borough 34 AFC Emley v Athersley Recreation 35 AFC Darwen v Cammell Laird 1907 36 Abbey Hey v Bootle 37 1874 Northwich v Barnton 38 Worksop Town v Hallam 39 Staveley MW v Winsford United 40 Lichfield City v Wolverhampton Casuals 41 Haughmond v Alvechurch 42 AFC Bridgnorth v Boldmere St Michaels 43 Heath Hayes v Bromsgrove Sporting 44 Coleshill Town v Cradley Town 45 Brocton v Walsall Wood 46 Lye Town v AFC Wulfrunians 47 Sporting Khalsa v Hanley Town 48 Tividale v Wolverhampton SC 49 Coventry Sphinx v Highgate United 50 Stourport Swifts v Westfields 51 Coventry United v Shawbury United 52 Dudley Sports v Nuneaton Griff 53 Malvern Town v Rocester 54 Brigg Town v Clipstone 55 Oadby Town v Long Eaton United 56 Loughborough University v Shirebrook Town 57 Bottesford Town v Radford 58 South Normanton Atheltic v Aylestone Park 59 Shepshed Dynamo v AFC Mansfield
60 Hinckley v Heanor Town 61 Blaby & Whetstone Athletic v St Andrews 62 Leicester Nirvana v Dunkirk 63 Anstey Nomads v Harborough Town 64 Retford United v Leicester Road 65 Ashby Ivanhoe v Quorn 66 Bardon Hill v Kirby Muxloe 67 Rainworth MW v Cleethorpes Town 68 Holbeach United v Swaffham Town 69 Boston Town v Wisbech Town 70 Kirkley & Pakefield v Walsham Le Willows 71 Peterborough Sports v Gorleston 72 Harrowby United v Thetford Town 73 Yaxley v Huntingdon Town 74 Ely City v Deeping Rangers 75 Fakenham Town v Sleaford Town 76 Godmanchester Rovers v Great Yarmouth Town 77 Eynesbury Rovers v Peterborough Northern Star 78 Haverhill Rovers v Hertford Town 79 Redbridge v Waltham Forest 80 Brantham Athletic v Hadley 81 Enfield 1893 v Tower Hamlets 82 FC Clacton v Eton Manor 83 Sporting Bengal United v Ipswich Wanderers 84 Wivenhoe Town v Hullbridge Sports 85 Barkingside v Hadleigh United 86 Whitton United v Basildon United 87 London Bari v Clapton 88 Barking v Takeley 89 Sawbridgeworth Town v Southend Manor 90 Stanway Rovers v FC Romania 91 Ilford v Burnham Ramblers 92 FC Broxbourne Borough v Felixstowe & Walton United 93 Halstead Town v Newmarket Town 94 St Margaretsbury v Long Melford 95 Hoddesdon Town v Stansted 96 Saffron Walden Town v Mildenhall Town 97 Edgware Town v Holmer Green 98 Flackwell Heath v Baldock Town 99 Crawley Green v Rothwell Corinthians 100 London Tigers v Sun Sports 101 Leighton Town v Northampton Sileby Rangers 102 Tring Athletic v Desborough Town 103 Wellingborough Town v Stotfold 104 Burnham v Oxhey Jets 105 Cogenhoe United v Berkhamsted 106 Bedford v Welwyn Garden City 107 Cockfosters v Harpenden Town 108 Newport Pagnell Town v Biggleswade United 109 Wembley v Daventry Town 110 Harefield United v Northampton On Chenecks 111 Leverstock Green v London Colney 112 Ascot United v Milton United 113 Abingdon United v AFC Hayes 114 Thame United v Abbey Rangers 115 Binfield v North Greenford United 116 Thatcham Town v Bracknell Town 117 Spelthorne Sports v Hartley Wintney 118 Carterton v Highmoor Ibis 119 Camberley Town v Cove 120 Chertsey Town v Hook Norton 121 Brimscombe & Thrupp v Henley Town 122 Longlevens v Bedfont & Feltham
123 Bedfont Sports v Windsor 124 Ardley United v Tuffley Rovers 125 Highworth Town v Tadley Calleva 126 Andover Town v Royal Wootton Bassett 127 Hanworth Villa v Knaphill 128 Fairford Town v CB Hounslow United 129 Horsham YMCA v Hollands & Blair 130 Sevenoaks Town v Sporting Club Thamesmead 131 Holmesdale v Haywards Heath Town 132 Chessington & Hook United v Wick 133 Littlehampton Town v Pagham 134 Hailsham Town v Crawley Down Gatwick 135 Beckenham Town v Lancing 136 Colliers Wood United v AFC Croydon Athletic 137 Croydon v AFC Uckfield Town 138 Epsom & Ewell v Gravesham Borough 139 Erith & Belvedere v Loxwood 140 Deal Town v Banstead Athletic 141 Peacehaven & Telscombe v Lordswood 142 Tunbridge Wells v Eastbourne United 143 Newhaven v Rochester United 144 Mile Oak v Guildford City 145 Bridon Ropes v Canterbury City 146 Raynes Park Vale v Eastbourne Town 147 Worthing United v Shoreham 148 East Preston v Horley Town 149 Whitstable Town v Oakwood 150 Southwick v Cray Valley (PM) 151 Crowborough Athletic v Farnham Town 152 Redhill v St Francis Rangers 153 Sheppey United v Badshot Lea 154 Ashford United v Corinthian 155 Erith Town v Sutton Common Rovers 156 Westfield v Walton & Hersham 157 Arundel v Chichester City 158 Moneyfields v Christchurch 159 Sholing v Bournemouth 160 Bemerton Heath Harlequins v Keynsham Town 161 Cadbury Heath v Folland Sports 162 Hengrove Athletic v Verwood Town 163 Oldland Abbotonians v Newport (IW) 164 Lydney Town v Team Solent 165 Lymington Town v Hamworthy United 166 Bradford Town v Fareham Town 167 Whitchurch United v Cribbs 168 Brockenhurst v Laverstock & Ford 169 United Services Portsmouth v Melksham Town 170 Odd Down v Longwell Green Sports 171 Sherborne Town v Amesbury Town 172 Bashley v Horndean 173 Cowes Sports v Brislington 174 Fawley v AFC Portchester 175 Bridport v Alresford Town 176 Blackfield & Langley v Hallen 177 Bristol Manor Farm v Gillingham Town 178 Welton Rovers v Bitton 179 AFC St Austell v Street 180 Clevedon Town v Ashton & Backwell United 181 Wells City v Portishead Town 182 Shepton Mallet v Willand Rovers 183 Buckland Athletic v Plymouth Parkway 184 Bodmin Town v Cheddar


Barbie
First Team Regular

Jul 8, 2016, 12:15 PM

Posts: 1205
Location: Closer to Calais than to Selsey
Team(s): Rye United RIP, Barry Town Utd

Post #3 of 266 (56123 views)
Shortcut
Re: [Barbie] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE EMIRATES FA CUP PRELIMINARY ROUND SATURDAY 20 AUGUST 2016 1 Harrogate Railway Athletic v Whitley Bay or Norton & Stockton Ancients or Albion Sports 2 Durham City v Easington Colliery or Northallerton Town or Billingham Synthonia 3 Barnoldswick Town or Dunston UTS v Penrith or Sunderland RCA 4 Shildon or Bedlington Terriers v Kendal Town 5 Padiham or Team Northumbria v Newcastle Benfield or Thackley 6 Ashington or Nelson v Thornaby or Bishop Auckland 7 Chester-Le-Street Town v Marske United or South Shields or Garforth Town 8 Heaton Stannington v Lancaster City or West Auckland Town 9 Clitheroe v West Allotment Celtic or Consett 10 Liversedge or Guisborough Town v Bridlington Town or Silsden 11 Washington or Newton Aycliffe v Sunderland Ryhope CW or Pickering Town 12 Tadcaster Albion v Scarborough Athletic 13 North Shields v Seaham Red Star or Morpeth Town or Jarrow Roofing Boldon CA 14 Droylsden v Radcliffe Borough 15 Prescot Cables v Trafford 16 Armthorpe Welfare v Stocksbridge Park Steels or Handsworth Parramore 17 Congleton Town or New Mills v Farsley Celtic 18 Alsager Town v Staveley MW or Winsford United or Barton Town Old Boys 19 Ramsbottom United v Sheffield 20 Worksop Town or Hallam v AFC Blackpool or Ashton Athletic 21 Parkgate or Irlam v Burscough 22 Ossett Town v Goole 23 West Didsbury & Chorlton v Maltby Main or Squires Gate or AFC Liverpool 24 Atherton Collieries v Witton Albion or Bacup Borough 25 Mossley v Hemsworth MW or Runcorn Linnets 26 Hyde United v AFC Darwen or Cammell Laird 1907 27 Glossop North End v Brighouse Town 28 Maine Road or Nostell MW v AFC Emley or Athersley Recreation 29 Shaw Lane Association v Colwyn Bay 30 Colne v 1874 Northwich or Barnton 31 Northwich Victoria v Penistone Church or Cheadle Town 32 Bamber Bridge v Ossett Albion 33 Pontefract Collieries v Abbey Hey or Bootle or Runcorn Town 34 Coleshill Town or Cradley Town v Dudley Sports or Nuneaton Griff 35 Bedworth United v Malvern Town or Rocester 36 Kidsgrove Athletic v Lye Town or AFC Wulfrunians 37 Coventry United or Shawbury United v Lichfield City or Wolverhampton Casuals 38 Hereford v Haughmond or Alvechurch 39 Rugby Town v Heath Hayes or Bromsgrove Sporting 40 Leek Town v Newcastle Town 41 Coventry Sphinx or Highgate United v AFC Bridgnorth or Boldmere St Michaels 42 Market Drayton Town v Evesham United 43 Sporting Khalsa or Hanley Town v Romulus 44 Chasetown v Brocton or Walsall Wood 45 Stourport Swifts or Westfields v Tividale or Wolverhampton SC 46 Leicester Nirvana or Dunkirk v Rainworth MW or Cleethorpes Town 47 Hinckley or Heanor Town v Oadby Town or Long Eaton United 48 Lincoln United v Carlton Town 49 Loughborough Dynamo v Ashby Ivanhoe or Quorn
50 Basford United v Belper Town 51 Shepshed Dynamo v South Normanton Atheltic or Aylestone Park or AFC Mansfield 52 Brigg Town or Clipstone v Blaby & Whetstone Athletic or St Andrews 53 Retford United or Leicester Road v Anstey Nomads or Harborough Town 54 Bottesford Town or Radford v Bardon Hill or Kirby Muxloe 55 Loughborough University v Gresley or Shirebrook Town 56 Fakenham Town or Sleaford Town v Stamford 57 Yaxley or Huntingdon Town v Dereham Town 58 Soham Town Rangers v Harrowby United or Thetford Town 59 Kirkley & Pakefield v Holbeach United or Swaffham Town or Walsham Le Willows 60 Ely City or Deeping Rangers v Wroxham 61 Boston Town or Wisbech Town v Peterborough Sports or Gorleston 62 Norwich United v Histon 63 Eynesbury Rovers v Godmanchester Rovers or Great Yarmouth Town or Peterborough Northern Star 64 Bury Town v Spalding United 65 Ware v Maldon & Tiptree 66 Thurrock v Halstead Town or Newmarket Town 67 Witham Town v FC Clacton or Eton Manor 68 Redbridge or Waltham Forest v Hoddesdon Town or Stansted 69 Haringey Borough v Barkingside or Hadleigh United 70 Waltham Abbey v Bowers & Pitsea 71 Brentwood Town v Tilbury 72 Sporting Bengal United v London Bari or Clapton or Ipswich Wanderers 73 St Margaretsbury or Long Melford v Saffron Walden Town or Mildenhall Town 74 Romford v Wivenhoe Town or Hullbridge Sports 75 Barking or Takeley v Stanway Rovers or FC Romania 76 Ilford or Burnham Ramblers v FC Broxbourne Borough or Felixstowe & Walton United 77 Brightlingsea Regent v Great Wakering Rovers 78 Sawbridgeworth Town v Enfield 1893 or Tower Hamlets or Southend Manor 79 Aveley v AFC Hornchurch 80 Haverhill Rovers or Hertford Town v Brantham Athletic or Hadley 81 Royston Town v Heybridge Swifts 82 Cheshunt v Whitton United or Basildon United 83 Kempston Rovers v Burnham or Oxhey Jets 84 Wellingborough Town or Stotfold v Bedford or Welwyn Garden City 85 Crawley Green v Uxbridge or Rothwell Corinthians 86 Beford Town v AFC Dunstable 87 London Tigers or Sun Sports v Northwood 88 Arlesey Town v Potters Bar Town 89 AFC Rushden & Diamonds v Leighton Town or Northampton Sileby Rangers 90 Tring Athletic or Desborough Town v Leverstock Green or London Colney 91 Chalfont St Peter v Cockfosters or Harpenden Town 92 Edgware Town or Holmer Green v Barton Rovers 93 Aylesbury United v Newport Pagnell Town or Biggleswade United 94 Cogenhoe United or Berkhamsted v Flackwell Heath or Baldock Town 95 Beaconsfield SYCOB v Marlow 96 Aylesbury v Hanwell Town 97 Wembley or Daventry Town v Harefield United or Northampton On Chenecks 98 Bishop’s Cleeve v Camberley Town or Cove 99 Carterton or Highmoor Ibis v Brimscombe & Thrupp or Henley Town 100 Thame United or Abbey Rangers v North Leigh 101 Wantage Town v Hanworth Villa or Knaphill 102 Binfield or North Greenford United v Kidlington 103 Fairford Town v Petersfield Town or CB Hounslow United
104 Egham Town v Thatcham Town or Bracknell Town 105 Spelthorne Sports v Andover Town or Royal Wootton Bassett or Hartley Wintney 106 Farnborough v Longlevens or Bedfont & Feltham 107 Ascot United or Milton United v Didcot Town 108 Slimbridge v Bedfont Sports or Windsor 109 Chertsey Town or Hook Norton v Abingdon United or AFC Hayes 110 Yate Town v Fleet Town 111 Shortwood United v Ashford Town (Middx) 112 Ardley United or Tuffley Rovers v Highworth Town or Tadley Calleva 113 Bridon Ropes or Canterbury City v Littlehampton Town or Pagham 114 Southwick or Cray Valley (PM) v Hastings United 115 Worthing United or Shoreham v Dorking Wanderers 116 Greenwich Borough v Westfield or Walton & Hersham 117 Horsham YMCA or Hollands & Blair v Whyteleafe 118 Peacehaven & Telscombe v Holmesdale or Haywards Heath Town or Lordswood 119 Redhill or St Francis Rangers v Lewes 120 Sheppey United or Badshot Lea v Cray Wanderers 121 Hailsham Town v Corinthian Casuals or Crawley Down Gatwick 122 Erith & Belvedere or Loxwood v Arundel or Chichester City 123 Carshalton Athletic v Crowborough Athletic or Farnham Town 124 Whitstable Town or Oakwood v Raynes Park Vale or Eastbourne Town 125 Chipstead v Beckenham Town or Lancing 126 South Park v Phoenix Sports 127 Tunbridge Wells v Newhaven or Rochester United or Eastbourne United 128 Ashford United or Corinthian v Three Bridges 129 Herne Bay v East Grinstead Town 130 Molesey v Godalming Town 131 Faversham Town v Epsom & Ewell or Gravesham Borough 132 VCD Athletic v Croydon or AFC Uckfield Town 133 Sevenoaks Town v Horsham or Sporting Club Thamesmead 134 Tooting & Mitcham United v East Preston or Horley Town 135 Guernsey v Thamesmead Town 136 Walton Casuals v Chatham Town 137 Ramsgate v Erith Town or Sutton Common Rovers 138 Deal Town or Banstead Athletic v Colliers Wood United or AFC Croydon Athletic 139 Sittingbourne v Hythe Town 140 Mile Oak or Guildford City v Chessington & Hook United or Wick 141 Bristol Manor Farm v AFC Totton or Gillingham Town 142 Bashley or Horndean v Sholing or Bournemouth 143 Sherborne Town or Amesbury Town v Bemerton Heath Harlequins or Keynsham Town 144 Blackfield & Langley or Hallen v Paulton Rovers 145 Cadbury Heath or Folland Sports v Lydney Town or Team Solent 146 Fawley or AFC Portchester v Mangotsfield United 147 Whitchurch United or Cribbs v Moneyfields or Christchurch 148 Wimborne Town v Bridport or Alresford Town 149 United Services Portsmouth v Winchester City or Melksham Town 150 Hengrove Athletic or Verwood Town v Bradford Town or Fareham Town 151 Swindon Supermarine v Odd Down or Longwell Green Sports 152 Oldland Abbotonians v Cowes Sports or Brislington or Newport (IW) 153 Lymington Town v Brockenhurst or Laverstock & Ford or Hamworthy United 154 Salisbury v Welton Rovers or Bitton 155 AFC St Austell or Street v Larkhall Athletic 156 Bideford v Bodmin Town or Cheddar 157 Taunton Town v Tiverton Town
158 Bridgwater Town v Buckland Athletic or Plymouth Parkway 159 Wells City or Portishead Town v Shepton Mallet or Willand Rovers 160 Clevedon Town v Barnstaple Town or Ashton & Backwell United


Mishi
Man City Transfer Target!

Jul 8, 2016, 12:46 PM

Posts: 6954
Location: South East London.
Team(s): Dulwich Hamlet

Post #4 of 266 (55997 views)
Shortcut
Re: [Barbie] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Thanks for posting, hope you don't mind...I'm copy & pasting, and then clicking it line by line, to make it easier to read.

THE EMIRATES FA CUP EXTRA PRELIMINARY ROUND SATURDAY 6 AUGUST 2016
1 Ashington v Nelson
2 Heaton Stannington v West Auckland Town
3 Harrogate Railway Athletic v Albion Sports
4 Easington Colliery v Northallerton Town
5 West Allotment Celtic v Consett
6 Shildon v Bedlington Terriers
7 Seaham Red Star v Morpeth Town
8 Thornaby v Bishop Auckland
9 Liversedge v Guisborough Town
10 North Shields v Jarrow Roofing Boldon CA
11 Bridlington Town v Silsden
12 Newcastle Benfield v Thackley
13 Whitley Bay v Norton & Stockton Ancients
14 Chester-Le-Street Town v Garforth Town
15 Sunderland Ryhope CW v Pickering Town
16 Padiham v Team Northumbria
17 Marske United v South Shields
18 Penrith v Sunderland RCA
19 Washington v Newton Aycliffe
20 Durham City v Billingham Synthonia
21 Barnoldswick Town v Dunston UTS
22 Armthorpe Welfare v Handsworth Parramore
23 Maltby Main v Squires Gate
24 Penistone Church v Cheadle Town
25 Alsager Town v Barton Town Old Boys
26 Pontefract Collieries v Runcorn Town
27 Parkgate v Irlam
28 Maine Road v Nostell MW
29 Congleton Town v New Mills
30 West Didsbury & Chorlton v AFC Liverpool
31 Hemsworth MW v Runcorn Linnets
32 AFC Blackpool v Ashton Athletic
33 Atherton Collieries v Bacup Borough
34 AFC Emley v Athersley Recreation
35 AFC Darwen v Cammell Laird 1907
36 Abbey Hey v Bootle
37 1874 Northwich v Barnton
38 Worksop Town v Hallam
39 Staveley MW v Winsford United
40 Lichfield City v Wolverhampton Casuals
41 Haughmond v Alvechurch
42 AFC Bridgnorth v Boldmere St Michaels
43 Heath Hayes v Bromsgrove Sporting
44 Coleshill Town v Cradley Town 45 Brocton v Walsall Wood
46 Lye Town v AFC Wulfrunians
47 Sporting Khalsa v Hanley Town
48 Tividale v Wolverhampton SC
49 Coventry Sphinx v Highgate United
50 Stourport Swifts v Westfields
51 Coventry United v Shawbury United
52 Dudley Sports v Nuneaton Griff
53 Malvern Town v Rocester
54 Brigg Town v Clipstone
55 Oadby Town v Long Eaton United
56 Loughborough University v Shirebrook Town
57 Bottesford Town v Radford
58 South Normanton Atheltic v Aylestone Park
59 Shepshed Dynamo v AFC Mansfield
60 Hinckley v Heanor Town

61 Blaby & Whetstone Athletic v St Andrews
62 Leicester Nirvana v Dunkirk
63 Anstey Nomads v Harborough Town
64 Retford United v Leicester Road
65 Ashby Ivanhoe v Quorn
66 Bardon Hill v Kirby Muxloe
67 Rainworth MW v Cleethorpes Town
68 Holbeach United v Swaffham Town
69 Boston Town v Wisbech Town
70 Kirkley & Pakefield v Walsham Le Willows
71 Peterborough Sports v Gorleston
72 Harrowby United v Thetford Town
73 Yaxley v Huntingdon Town
74 Ely City v Deeping Rangers
75 Fakenham Town v Sleaford Town
76 Godmanchester Rovers v Great Yarmouth Town
77 Eynesbury Rovers v Peterborough Northern Star
78 Haverhill Rovers v Hertford Town
79 Redbridge v Waltham Forest
80 Brantham Athletic v Hadley
81 Enfield 1893 v Tower Hamlets
82 FC Clacton v Eton Manor
83 Sporting Bengal United v Ipswich Wanderers
84 Wivenhoe Town v Hullbridge Sports
85 Barkingside v Hadleigh United
86 Whitton United v Basildon United
87 London Bari v Clapton 88 Barking v Takeley
89 Sawbridgeworth Town v Southend Manor
90 Stanway Rovers v FC Romania
91 Ilford v Burnham Ramblers
92 FC Broxbourne Borough v Felixstowe & Walton United
93 Halstead Town v Newmarket Town
94 St Margaretsbury v Long Melford
95 Hoddesdon Town v Stansted
96 Saffron Walden Town v Mildenhall Town
97 Edgware Town v Holmer Green
98 Flackwell Heath v Baldock Town
99 Crawley Green v Rothwell Corinthians
100 London Tigers v Sun Sports
101 Leighton Town v Northampton Sileby Rangers
102 Tring Athletic v Desborough Town
103 Wellingborough Town v Stotfold
104 Burnham v Oxhey Jets
105 Cogenhoe United v Berkhamsted
106 Bedford v Welwyn Garden City
107 Cockfosters v Harpenden Town
108 Newport Pagnell Town v Biggleswade United
109 Wembley v Daventry Town
110 Harefield United v Northampton On Chenecks
111 Leverstock Green v London Colney
112 Ascot United v Milton United
113 Abingdon United v AFC Hayes
114 Thame United v Abbey Rangers
115 Binfield v North Greenford United
116 Thatcham Town v Bracknell Town
117 Spelthorne Sports v Hartley Wintney
118 Carterton v Highmoor Ibis
119 Camberley Town v Cove
120 Chertsey Town v Hook Norton
121 Brimscombe & Thrupp v Henley Town
122 Longlevens v Bedfont & Feltham
123 Bedfont Sports v Windsor

124 Ardley United v Tuffley Rovers
125 Highworth Town v Tadley Calleva
126 Andover Town v Royal Wootton Bassett
127 Hanworth Villa v Knaphill
128 Fairford Town v CB Hounslow United
129 Horsham YMCA v Hollands & Blair
130 Sevenoaks Town v Sporting Club Thamesmead
131 Holmesdale v Haywards Heath Town
132 Chessington & Hook United v Wick
133 Littlehampton Town v Pagham
134 Hailsham Town v Crawley Down Gatwick
135 Beckenham Town v Lancing
136 Colliers Wood United v AFC Croydon Athletic
137 Croydon v AFC Uckfield Town
138 Epsom & Ewell v Gravesham Borough
139 Erith & Belvedere v Loxwood
140 Deal Town v Banstead Athletic
141 Peacehaven & Telscombe v Lordswood
142 Tunbridge Wells v Eastbourne United
143 Newhaven v Rochester United
144 Mile Oak v Guildford City
145 Bridon Ropes v Canterbury City
146 Raynes Park Vale v Eastbourne Town
147 Worthing United v Shoreham
148 East Preston v Horley Town
149 Whitstable Town v Oakwood
150 Southwick v Cray Valley (PM)
151 Crowborough Athletic v Farnham Town
152 Redhill v St Francis Rangers
153 Sheppey United v Badshot Lea
154 Ashford United v Corinthian
155 Erith Town v Sutton Common Rovers
156 Westfield v Walton & Hersham
157 Arundel v Chichester City
158 Moneyfields v Christchurch
159 Sholing v Bournemouth
160 Bemerton Heath Harlequins v Keynsham Town
161 Cadbury Heath v Folland Sports
162 Hengrove Athletic v Verwood Town
163 Oldland Abbotonians v Newport (IW)
164 Lydney Town v Team Solent
165 Lymington Town v Hamworthy United
166 Bradford Town v Fareham Town
167 Whitchurch United v Cribbs
168 Brockenhurst v Laverstock & Ford
169 United Services Portsmouth v Melksham Town
170 Odd Down v Longwell Green Sports
171 Sherborne Town v Amesbury Town
172 Bashley v Horndean
173 Cowes Sports v Brislington
174 Fawley v AFC Portchester
175 Bridport v Alresford Town
176 Blackfield & Langley v Hallen
177 Bristol Manor Farm v Gillingham Town
178 Welton Rovers v Bitton
179 AFC St Austell v Street
180 Clevedon Town v Ashton & Backwell United
181 Wells City v Portishead Town
182 Shepton Mallet v Willand Rovers
183 Buckland Athletic v Plymouth Parkway
184 Bodmin Town v Cheddar



Grounds visited: 745
Last new ground:Horsham FC; The Camping World Community Stadium, Horsham, West Sussex. (Isthmian League Premier Division)
Last game: Saturday 21st September 2019: Dulwich Hamlet 6, Bognor Regis Town 1. [ FA Cup 2nd qualifying round]
Matches watched this season: 46
2017/18-New English grounds: 7 & foreign: 0




Mishi
Man City Transfer Target!

Jul 8, 2016, 1:04 PM

Posts: 6954
Location: South East London.
Team(s): Dulwich Hamlet

Post #5 of 266 (55929 views)
Shortcut
Re: [Mishi] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

THE EMIRATES FA CUP PRELIMINARY ROUND
SATURDAY 20 AUGUST 2016
1 Harrogate Railway Athletic v Whitley Bay or Norton & Stockton Ancients or Albion Sports
2 Durham City v Easington Colliery or Northallerton Town or Billingham Synthonia
3 Barnoldswick Town or Dunston UTS v Penrith or Sunderland RCA
4 Shildon or Bedlington Terriers v Kendal Town
5 Padiham or Team Northumbria v Newcastle Benfield or Thackley
6 Ashington or Nelson v Thornaby or Bishop Auckland
7 Chester-Le-Street Town v Marske United or South Shields or Garforth Town
8 Heaton Stannington v Lancaster City or West Auckland Town
9 Clitheroe v West Allotment Celtic or Consett
10 Liversedge or Guisborough Town v Bridlington Town or Silsden
11 Washington or Newton Aycliffe v Sunderland Ryhope CW or Pickering Town
12 Tadcaster Albion v Scarborough Athletic
13 North Shields v Seaham Red Star or Morpeth Town or Jarrow Roofing Boldon CA
14 Droylsden v Radcliffe Borough
15 Prescot Cables v Trafford
16 Armthorpe Welfare v Stocksbridge Park Steels or Handsworth Parramore
17 Congleton Town or New Mills v Farsley Celtic
18 Alsager Town v Staveley MW or Winsford United or Barton Town Old Boys
19 Ramsbottom United v Sheffield
20 Worksop Town or Hallam v AFC Blackpool or Ashton Athletic
21 Parkgate or Irlam v Burscough
22 Ossett Town v Goole
23 West Didsbury & Chorlton v Maltby Main or Squires Gate or AFC Liverpool
24 Atherton Collieries v Witton Albion or Bacup Borough
25 Mossley v Hemsworth MW or Runcorn Linnets
26 Hyde United v AFC Darwen or Cammell Laird 1907
27 Glossop North End v Brighouse Town
28 Maine Road or Nostell MW v AFC Emley or Athersley Recreation
29 Shaw Lane Association v Colwyn Bay
30 Colne v 1874 Northwich or Barnton
31 Northwich Victoria v Penistone Church or Cheadle Town
32 Bamber Bridge v Ossett Albion
33 Pontefract Collieries v Abbey Hey or Bootle or Runcorn Town
34 Coleshill Town or Cradley Town v Dudley Sports or Nuneaton Griff
35 Bedworth United v Malvern Town or Rocester
36 Kidsgrove Athletic v Lye Town or AFC Wulfrunians
37 Coventry United or Shawbury United v Lichfield City or Wolverhampton Casuals
38 Hereford v Haughmond or Alvechurch
39 Rugby Town v Heath Hayes or Bromsgrove Sporting
40 Leek Town v Newcastle Town
41 Coventry Sphinx or Highgate United v AFC Bridgnorth or Boldmere St Michaels
42 Market Drayton Town v Evesham United
43 Sporting Khalsa or Hanley Town v Romulus
44 Chasetown v Brocton or Walsall Wood
45 Stourport Swifts or Westfields v Tividale or Wolverhampton SC
46 Leicester Nirvana or Dunkirk v Rainworth MW or Cleethorpes Town 4
7 Hinckley or Heanor Town v Oadby Town or Long Eaton United
48 Lincoln United v Carlton Town
49 Loughborough Dynamo v Ashby Ivanhoe or Quorn
50 Basford United v Belper Town

51 Shepshed Dynamo v South Normanton Atheltic or Aylestone Park or AFC Mansfield
52 Brigg Town or Clipstone v Blaby & Whetstone Athletic or St Andrews
53 Retford United or Leicester Road v Anstey Nomads or Harborough Town
54 Bottesford Town or Radford v Bardon Hill or Kirby Muxloe
55 Loughborough University v Gresley or Shirebrook Town
56 Fakenham Town or Sleaford Town v Stamford
57 Yaxley or Huntingdon Town v Dereham Town
58 Soham Town Rangers v Harrowby United or Thetford Town
59 Kirkley & Pakefield v Holbeach United or Swaffham Town or Walsham Le Willows
60 Ely City or Deeping Rangers v Wroxham
61 Boston Town or Wisbech Town v Peterborough Sports or Gorleston
62 Norwich United v Histon
63 Eynesbury Rovers v Godmanchester Rovers or Great Yarmouth Town or Peterborough Northern Star
64 Bury Town v Spalding United
65 Ware v Maldon & Tiptree
66 Thurrock v Halstead Town or Newmarket Town
67 Witham Town v FC Clacton or Eton Manor
68 Redbridge or Waltham Forest v Hoddesdon Town or Stansted
69 Haringey Borough v Barkingside or Hadleigh United
70 Waltham Abbey v Bowers & Pitsea
71 Brentwood Town v Tilbury
72 Sporting Bengal United v London Bari or Clapton or Ipswich Wanderers
73 St Margaretsbury or Long Melford v Saffron Walden Town or Mildenhall Town
74 Romford v Wivenhoe Town or Hullbridge Sports
75 Barking or Takeley v Stanway Rovers or FC Romania
76 Ilford or Burnham Ramblers v FC Broxbourne Borough or Felixstowe & Walton United
77 Brightlingsea Regent v Great Wakering Rovers 78 Sawbridgeworth Town v Enfield 1893 or Tower Hamlets or Southend Manor
79 Aveley v AFC Hornchurch
80 Haverhill Rovers or Hertford Town v Brantham Athletic or Hadley
81 Royston Town v Heybridge Swifts
82 Cheshunt v Whitton United or Basildon United
83 Kempston Rovers v Burnham or Oxhey Jets
84 Wellingborough Town or Stotfold v Bedford or Welwyn Garden City
85 Crawley Green v Uxbridge or Rothwell Corinthians
86 Beford Town v AFC Dunstable
87 London Tigers or Sun Sports v Northwood
88 Arlesey Town v Potters Bar Town
89 AFC Rushden & Diamonds v Leighton Town or Northampton Sileby Rangers
90 Tring Athletic or Desborough Town v Leverstock Green or London Colney
91 Chalfont St Peter v Cockfosters or Harpenden Town
92 Edgware Town or Holmer Green v Barton Rovers
93 Aylesbury United v Newport Pagnell Town or Biggleswade United
94 Cogenhoe United or Berkhamsted v Flackwell Heath or Baldock Town
95 Beaconsfield SYCOB v Marlow
96 Aylesbury v Hanwell Town
97 Wembley or Daventry Town v Harefield United or Northampton On Chenecks
98 Bishop’s Cleeve v Camberley Town or Cove
99 Carterton or Highmoor Ibis v Brimscombe & Thrupp or Henley Town
100 Thame United or Abbey Rangers v North Leigh
101 Wantage Town v Hanworth Villa or Knaphill
102 Binfield or North Greenford United v Kidlington
103 Fairford Town v Petersfield Town or CB Hounslow United
104 Egham Town v Thatcham Town or Bracknell Town

105 Spelthorne Sports v Andover Town or Royal Wootton Bassett or Hartley Wintney
106 Farnborough v Longlevens or Bedfont & Feltham
107 Ascot United or Milton United v Didcot Town
108 Slimbridge v Bedfont Sports or Windsor
109 Chertsey Town or Hook Norton v Abingdon United or AFC Hayes
110 Yate Town v Fleet Town
111 Shortwood United v Ashford Town (Middx)
112 Ardley United or Tuffley Rovers v Highworth Town or Tadley Calleva
113 Bridon Ropes or Canterbury City v Littlehampton Town or Pagham
114 Southwick or Cray Valley (PM) v Hastings United
115 Worthing United or Shoreham v Dorking Wanderers
116 Greenwich Borough v Westfield or Walton & Hersham
117 Horsham YMCA or Hollands & Blair v Whyteleafe
118 Peacehaven & Telscombe v Holmesdale or Haywards Heath Town or Lordswood
119 Redhill or St Francis Rangers v Lewes
120 Sheppey United or Badshot Lea v Cray Wanderers
121 Hailsham Town v Corinthian Casuals or Crawley Down Gatwick
122 Erith & Belvedere or Loxwood v Arundel or Chichester City
123 Carshalton Athletic v Crowborough Athletic or Farnham Town
124 Whitstable Town or Oakwood v Raynes Park Vale or Eastbourne Town
125 Chipstead v Beckenham Town or Lancing 126 South Park v Phoenix Sports
127 Tunbridge Wells v Newhaven or Rochester United or Eastbourne United
128 Ashford United or Corinthian v Three Bridges
129 Herne Bay v East Grinstead Town
130 Molesey v Godalming Town
131 Faversham Town v Epsom & Ewell or Gravesham Borough
132 VCD Athletic v Croydon or AFC Uckfield Town
133 Sevenoaks Town v Horsham or Sporting Club Thamesmead
134 Tooting & Mitcham United v East Preston or Horley Town
135 Guernsey v Thamesmead Town
136 Walton Casuals v Chatham Town
137 Ramsgate v Erith Town or Sutton Common Rovers
138 Deal Town or Banstead Athletic v Colliers Wood United or AFC Croydon Athletic
139 Sittingbourne v Hythe Town
140 Mile Oak or Guildford City v Chessington & Hook United or Wick
141 Bristol Manor Farm v AFC Totton or Gillingham Town
142 Bashley or Horndean v Sholing or Bournemouth
143 Sherborne Town or Amesbury Town v Bemerton Heath Harlequins or Keynsham Town
144 Blackfield & Langley or Hallen v Paulton Rovers
145 Cadbury Heath or Folland Sports v Lydney Town or Team Solent
146 Fawley or AFC Portchester v Mangotsfield United
147 Whitchurch United or Cribbs v Moneyfields or Christchurch
148 Wimborne Town v Bridport or Alresford Town
149 United Services Portsmouth v Winchester City or Melksham Town
150 Hengrove Athletic or Verwood Town v Bradford Town or Fareham Town
151 Swindon Supermarine v Odd Down or Longwell Green Sports
152 Oldland Abbotonians v Cowes Sports or Brislington or Newport (IW)
153 Lymington Town v Brockenhurst or Laverstock & Ford or Hamworthy United
154 Salisbury v Welton Rovers or Bitton
155 AFC St Austell or Street v Larkhall Athletic
156 Bideford v Bodmin Town or Cheddar
157 Taunton Town v Tiverton Town
158 Bridgwater Town v Buckland Athletic or Plymouth Parkway

159 Wells City or Portishead Town v Shepton Mallet or Willand Rovers
160 Clevedon Town v Barnstaple Town or Ashton & Backwell United



Grounds visited: 745
Last new ground:Horsham FC; The Camping World Community Stadium, Horsham, West Sussex. (Isthmian League Premier Division)
Last game: Saturday 21st September 2019: Dulwich Hamlet 6, Bognor Regis Town 1. [ FA Cup 2nd qualifying round]
Matches watched this season: 46
2017/18-New English grounds: 7 & foreign: 0




Mark Hardy
First Team Sub


Jul 8, 2016, 4:35 PM

Posts: 938
Location: Blackwater
Team(s): Farnborough

Post #6 of 266 (55483 views)
Shortcut
Re: [Mishi] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

I have attached the pdf for Preliminary round games as they seem to be a bit mixed with the copy and paste.
Attachments: the-emirates-fa-cup-p.pdf (96.5 KB)


Mishi
Man City Transfer Target!

Jul 8, 2016, 4:41 PM

Posts: 6954
Location: South East London.
Team(s): Dulwich Hamlet

Post #7 of 266 (55471 views)
Shortcut
Re: [Mark Hardy] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Thanks, I noticed that as I was separating the 'lines'.



Grounds visited: 745
Last new ground:Horsham FC; The Camping World Community Stadium, Horsham, West Sussex. (Isthmian League Premier Division)
Last game: Saturday 21st September 2019: Dulwich Hamlet 6, Bognor Regis Town 1. [ FA Cup 2nd qualifying round]
Matches watched this season: 46
2017/18-New English grounds: 7 & foreign: 0




Mad Bill
First Team Star


Jul 8, 2016, 4:46 PM

Posts: 1779
Location: Denton
Team(s): Hyde United FC; Lancashire CCC; Buffalo Bills;

Post #8 of 266 (55454 views)
Shortcut
Re: [Mishi] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

The FA website is still showing 2015/6 on the Prize Fund page. Is the prize money unchanged this season?


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Jul 11, 2016, 11:30 AM

Posts: 8469
Location:
Team(s):

Post #9 of 266 (53739 views)
Shortcut
Re: [Mad Bill] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

As far as I can see, the following are new to the FA Cup this season


A F C Uckfield Town
Abbey Rangers
Aylestone Park
Bridon Ropes
C B Hounslow United
Cammell Laird 1907
Cheddar
Coventry United
Gravesham Borough
Haughmond
Hereford
Longlevens
Northampton ON Chenecks
Salisbury
Wolverhampton Sporting Community

plus I guess the current incarnation of Sheppey United

Barnton are making their first appearance since 1949-50, Newhaven haven't played in the FA Cup since 1994-95.

Any corrections/additions?


Barbie
First Team Regular

Jul 11, 2016, 12:01 PM

Posts: 1205
Location: Closer to Calais than to Selsey
Team(s): Rye United RIP, Barry Town Utd

Post #10 of 266 (53716 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

AFC Uckfield Town were Wealden


kirby knitters
Qatar World Cup bid member!

Jul 11, 2016, 12:41 PM

Posts: 18508
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #11 of 266 (53670 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Leicester Road.


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Jul 11, 2016, 1:42 PM

Posts: 8469
Location:
Team(s):

Post #12 of 266 (53594 views)
Shortcut
Re: [Barbie] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
AFC Uckfield Town were Wealden


Well part of them were. I consider the merged outfit a new club.


kirby knitters
Qatar World Cup bid member!

Jul 15, 2016, 10:08 AM

Posts: 18508
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #13 of 266 (52814 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Ashby Ivanhoe are also new to the FAC this season..


kirby knitters
Qatar World Cup bid member!

Jul 15, 2016, 9:57 PM

Posts: 18508
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #14 of 266 (52496 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Number 66

Kirby Muxloe W/O.


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 24, 2016, 10:06 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #15 of 266 (51238 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Cup 2016-17

Entry Rules
Clubs automatically accepted subject to their ground conforming to the minimum standard are those in
The F.A. Premier League, The Football League and in Steps 1, 2, 3, 4 & 5
plus those relegated to Step 6
and those in Step 6 finishing in the top 4 the preceding season.


Reserve, development and youth sides may not enter.

Remaining Spaces
The remaining spaces will be filled by Step 6 clubs who have the best Points per Game ratio.
The cut off was Blaby & Whetstone Athletic with a PPG of 1.6388

New Entries
Clubs must have participated in the Vase the preceding season.

Round Dates (Saturday)
EP - 6th August
PQ - 20th August
1Q - 3rd September
2Q - 17th September
3Q - 1st October
4Q - 15th October
R1 - 5th November
R2 - 3rd December
R3 - 7th January
R4 - 28th January
R5 - 18th February
R6 - 11th March
SF - 22nd April
FL - T.B.A.

Entry Breakdown (and exemptions)
20 Level 1 (to Round 3)
24 Level 2 (to Round 3)
24 Level 3 (to Round 1)
24 Level 4 (to Round 1)
24 Level 5 (to Q4)
44 Level 6 (to Q2)
72 Level 7 (to Q1)
136 Level 8 (to PQ)
287 Level 9 (12 teams missing)
26 Level 10 (relegated from Level 9)
23 Level 10 (top 4's) (and not promoted)
32 Level 10 (best P.P.G.)
736 Total Acceptances
130 Rejected/ Withdrew
866 Total Entry

Name Changes
A.F.C. Hillgate (now Kensington Borough)
A.F.C. Kempston Rovers (now Kempston Rovers)
Alton Town (now Alton)
K. Sports (ex A.P.M. Contrast)
Mole Valley S.C.R. (now Sutton Common Rovers)
Newham (now London A.P.S.A.)
Old Woodstock Town (now Woodstock Town)
Seven Acre & Sidcup (now Sporting Club, Thamesmead)
Shaw Lane Aquaforce (now Shaw Lane)
Stewart & Lloyds (now Stewart & Lloyds, Corby)
Sun Postal Sports (now Sun Sports)
Westella V.I.P. (now Westella & Willerby)
Wick & Barnham United (now Wick)

The F.A. entry lists are compiled in March of the preceding season and so
therefore club names may have changed
before the following season commences.

Similarly other more recent other changes have been included, where known,
although the previous name
is still in the F.A. version of the draws.

Therefore this list is an inclusive one of all known changes.


(This post was edited by John Treleven on Jul 30, 2016, 8:55 AM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 24, 2016, 10:14 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #16 of 266 (51232 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Cup 2016-17

New entries (52)

"new" denotes did not compete the previous season

01 A.F.C. Uckfield Town
02 Abbey Rangers
03 Anstey Nomads
04 Ashby Ivanhoe
05 Aylestone Park
06 Baldock Town
07 Barnton
08 Bridon Ropes
09 C.B. Hounslow United
10 Cammell Laird 1907
11 Carterton
12 Cheadle Town
13 Cheddar
14 Chester Le Street Town
15 Coventry United
16 Cradley Town
17 Dudley Sports
18 Easington Colliery
19 Edgware Town
20 Fairford Town
21 Gravesham Borough
22 Hallam
23 Halstead Town
24 Harpenden Town
25 Haughmond
26 Haywards Heath Town
27 Hengrove Athletic
28 Henley Town
29 Hereford
30 Highgate United
31 Hollands & Blair
32 Irlam
33 Keynsham Town
34 Laverstock & Ford
35 Leicester Road
36 Lichfield City
37 Longlevens
38 Lydney Town
39 Newhaven
40 Northallerton Town
41 Northampton O.N. Chenecks
42 Nuneaton Griff
43 Oakwood
44 Oldland Abbotonians
45 Portishead Town
46 Salisbury
47 Sheppey United
48 South Shields
49 Southwick
50 Team Northumbria
51 Wells City
52 Wolverhampton S.C.

note Sheppey United missed off F.A. list

Not Competing Again (52)

01 Almondsbury U.W.E. WS1 10
02 Ampthill Town SM1 10
03 Barrow Town EMC 10
04 Bexhill United SC1 10
05 Bishop Sutton WS1 10 did not re-enter
06 Bolehall Swifts MD1 10
07 Cadbury Athletic MD1 10
08 Chadderton NW1 10
09 Cheltenham Saracens HLW 10
10 Chinnor HLE 10
11 Codicote SM1 10
12 Continental Star MD2 11
13 Crook Town NL2 10
14 Debenham L.C. EC1 10 did not re-enter
15 Diss Town EC1 10
16 Ellesmere Rangers WMP 10
17 Ellistown & Ibstock United EM1 10 did not re-enter
18 Fisher SEP 9 ground grading
19 Frimley Green CC1 10
20 Glasshoughton Welfare NC1 10
21 Glebe SE1 10
22 Gornal Athletic WMP 10
23 Haverhill Borough EC1 10
24 Hebburn Town NL2 10
25 Hillingdon Borough SM1 10
26 Holker Old Boys NW1 10
27 Holwell Sports EMC 10
28 Holyport HLE 10
29 Hythe & Dibden WX1 10
30 Lingfield SC1 10
31 Long Buckby UC1 10
32 New Milton Town WX1 10
33 Northampton Spencer UCP 9 folded
34 Pegasus Juniors WMP 10
35 Potton United UC1 10
36 Raunds Town UC1 10
37 Reading Town HLE 10 folded
38 Ringmer SC1 10
39 Risborough Rangers SM1 10
40 Saltash United SWP 10
41 Selsey SC1 10
42 Shrivenham HLW 10
43 Southam United MD1 10 did not re-enter
44 St. Helens Town NW1 10
45 Thrapston Town UC1 10
46 Tipton Town WM1 11
47 Wellingborough Whitworth UC1 10
48 Whickham NL2 10
49 Wincanton Town WS1 10
50 Winterbourne United WSP 9 folded
51 Witheridge SWP 10
52 Yorkshire Amateur NC1 10


(This post was edited by John Treleven on Jul 24, 2016, 10:25 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 26, 2016, 9:33 AM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #17 of 266 (50495 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. Cup 2016-17

Acceptances (736), Rejected/Withdrew (130), Did Not Enter (142) (effectively an index to the 1008 clubs in Levels 1-10)

001 1874 Northwich NWP 9
002 A.F.C. Blackpool NW1 10
003 A.F.C. Bournemouth PRM 1
004 A.F.C. Bridgnorth WMP 10
005 A.F.C. Croydon Athletic SEP 9
006 A.F.C. Darwen NWP 9
007 A.F.C. Dunstable SLC 8
008 A.F.C. Emley NC1 10
009 A.F.C. Fylde NTN 6
010 A.F.C. Hayes CCP 9
011 A.F.C. Hornchurch ISN 8
012 A.F.C. Liverpool NWP 9
013 A.F.C. Mansfield NCP 9
014 A.F.C. Portchester WXP 9
015 A.F.C. Rushden & Diamonds NPS 8
016 A.F.C. St. Austell SWP 10
017 A.F.C. Sudbury ISP 7
018 A.F.C. Telford United NTN 6
019 A.F.C. Totton SLW 8
020 A.F.C. Uckfield Town SCP 9
021 A.F.C. Wimbledon DV1 3
022 A.F.C. Wulfrunians MDP 9
023 Abbey Hey NWP 9
024 Abbey Rangers CCP 9
025 Abingdon United HLE 10
026 Accrington Stanley DV2 4
027 Albion Sports NCP 9
028 Aldershot Town NAT 5
029 Alfreton Town NTN 6
030 Alresford Town WXP 9
031 Alsager Town NW1 10
032 Altrincham NTN 6
033 Alvechurch MDP 9
034 Amesbury Town WXP 9
035 Andover Town WXP 9
036 Anstey Nomads EMC 10
037 Ardley United HLP 9
038 Arlesey Town SLC 8
039 Armthorpe Welfare NCP 9
040 Arsenal PRM 1
041 Arundel SCP 9
042 Ascot United HLP 9
043 Ashby Ivanhoe EMC 10
044 Ashford Town (Middlesex) SLC 8
045 Ashford United SEP 9
046 Ashington NL1 9
047 Ashton & Backwell United WS1 10
048 Ashton Athletic NWP 9
049 Ashton United NPP 7
050 Aston Villa CHM 2
051 Athersley Recreation NCP 9
052 Atherton Collieries NWP 9
053 Aveley ISN 8
054 Aylesbury SLC 8
055 Aylesbury United SLC 8
056 Aylestone Park EMC 10
057 Bacup Borough NW1 10
058 Badshot Lea CCP 9
059 Baldock Town SM1 10
060 Bamber Bridge NPN 8
061 Banbury United SLP 7
062 Banstead Athletic CC1 10
063 Bardon Hill (removed) LEI 11
064 Barking EXS 9
065 Barkingside EXS 9
066 Barnet DV2 4
067 Barnoldswick Town NWP 9
068 Barnsley CHM 2
069 Barnstaple Town SLW 8
070 Barnton NWP 9
071 Barrow NAT 5
072 Barton Rovers SLC 8
073 Barton Town Old Boys NCP 9
074 Barwell NPP 7
075 Basford United NPS 8
076 Bashley WXP 9
077 Basildon United EXS 9
078 Basingstoke Town SLP 7
079 Bath City NTS 6
080 Beaconsfield S.Y.C.O.B. SLC 8
081 Beckenham Town SEP 9
082 Bedfont & Feltham CCP 9
083 Bedfont Sports CCP 9
084 Bedford SM1 10
085 Bedford Town SLC 8
086 Bedlington Terriers NL2 10
087 Bedworth United NPS 8
088 Belper Town NPS 8
089 Bemerton Heath Harlequins WXP 9
090 Berkhamsted SMP 9
091 Bideford SLW 8
092 Biggleswade Town SLP 7
093 Biggleswade United SMP 9
094 Billericay Town ISP 7
095 Billingham Synthonia NL2 10
096 Binfield HLP 9
097 Birmingham City CHM 2
098 Bishop Auckland NL1 9
099 Bishop's Cleeve SLW 8
100 Bishop's Stortford NTS 6
101 Bitton WSP 9
102 Blaby & Whetstone Athletic EMC 10
103 Blackburn Rovers CHM 2
104 Blackfield & Langley WXP 9
105 Blackpool DV2 4
106 Blyth Spartans NPP 7
107 Bodmin Town SWP 10
108 Bognor Regis Town ISP 7
109 Boldmere St. Michaels MDP 9
110 Bolton Wanderers DV1 3
111 Bootle NWP 9
112 Boreham Wood NAT 5
113 Boston Town UCP 9
114 Boston United NTN 6
115 Bottesford Town NCP 9
116 Bournemouth F.C. WXP 9
117 Bowers & Pitsea ISN 8
118 Brackley Town NTN 6
119 Bracknell Town HLP 9
120 Bradford (Park Avenue) NTN 6
121 Bradford City DV1 3
122 Bradford Town WSP 9
123 Braintree Town NAT 5
124 Brantham Athletic ECP 9
125 Brentford CHM 2
126 Brentwood Town ISN 8
127 Bridgwater Town SLW 8
128 Bridlington Town NCP 9
129 Bridon Ropes SE1 10
130 Bridport WSP 9
131 Brigg Town NE1 10
132 Brighouse Town NPN 8
133 Brightlingsea Regent ISN 8
134 Brighton & Hove Albion CHM 2
135 Brimscombe & Thrupp HLP 9
136 Brislington WSP 9
137 Bristol City CHM 2
138 Bristol Manor Farm WSP 9
139 Bristol Rovers DV1 3
140 Brockenhurst WXP 9
141 Brocton MDP 9
142 Bromley NAT 5
143 Bromsgrove Sporting MD1 10
144 Buckland Athletic WSP 9
145 Burgess Hill Town ISP 7
146 Burnham HLP 9
147 Burnham Ramblers EXS 9
148 Burnley PRM 1
149 Burscough NPN 8
150 Burton Albion CHM 2
151 Bury DV1 3
152 Bury Town ISN 8
153 Buxton NPP 7
154 C.B. Hounslow United CCP 9
155 Cadbury Heath WSP 9
156 Camberley Town CCP 9
157 Cambridge City SLP 7
158 Cambridge United DV2 4
159 Cammell Laird 1907 NWP 9
160 Canterbury City SEP 9
161 Canvey Island ISP 7
162 Cardiff City CHM 2
163 Carlisle United DV2 4
164 Carlton Town NPS 8
165 Carshalton Athletic ISS 8
166 Carterton HLP 9
167 Chalfont St. Peter SLC 8
168 Charlton Athletic DV1 3
169 Chasetown NPS 8
170 Chatham Town ISS 8
171 Cheadle Town NW1 10
172 Cheddar WS1 10
173 Chelmsford City NTS 6
174 Chelsea PRM 1
175 Cheltenham Town DV2 4
176 Chertsey Town CCP 9
177 Chesham United SLP 7
178 Cheshunt ISN 8
179 Chessington & Hook United CC1 10
180 Chester NAT 5
181 Chester Le Street Town NL1 9
182 Chesterfield DV1 3
183 Chichester City SCP 9
184 Chippenham Town SLP 7
185 Chipstead ISS 8
186 Chorley NTN 6
187 Christchurch WX1 10
188 Cinderford Town SLP 7
189 Cirencester Town SLP 7
190 Clapton EXS 9
191 Cleethorpes Town NCP 9
192 Clevedon Town WSP 9
193 Clipstone NCP 9
194 Clitheroe NPN 8
195 Coalville Town NPP 7
196 Cockfosters SMP 9
197 Cogenhoe United UCP 9
198 Colchester United DV2 4
199 Coleshill Town MDP 9
200 Colliers Wood United CCP 9
201 Colne NPN 8
202 Colwyn Bay NPN 8
203 Concord Rangers NTS 6
204 Congleton Town NWP 9
205 Consett NL1 9
206 Corby Town NPP 7
207 Corinthian SEP 9
208 Corinthian Casuals ISS 8
209 Cove CC1 10
210 Coventry City DV1 3
211 Coventry Sphinx MDP 9
212 Coventry United MDP 9
213 Cowes Sports WXP 9
214 Cradley Town WMP 10
215 Crawley Down, Gatwick SCP 9
216 Crawley Green SMP 9
217 Crawley Town DV2 4
218 Cray Valley (P.M.) SEP 9
219 Cray Wanderers ISS 8
220 Crewe Alexandra DV2 4
221 Cribbs WSP 9
222 Crowborough Athletic SEP 9
223 Croydon SEP 9
224 Crystal Palace PRM 1
225 Curzon Ashton NTN 6
226 Dagenham & Redbridge NAT 5
227 Darlington 1883 NTN 6
228 Dartford NTS 6
229 Daventry Town UC1 10
230 Deal Town SEP 9
231 Deeping Rangers UCP 9
232 Derby County CHM 2
233 Dereham Town ISN 8
234 Desborough Town UCP 9
235 Didcot Town SLW 8
236 Doncaster Rovers DV2 4
237 Dorchester Town SLP 7
238 Dorking Wanderers ISS 8
239 Dover Athletic NAT 5
240 Droylsden NPN 8
241 Dudley Sports WMP 10
242 Dulwich Hamlet ISP 7
243 Dunkirk EMC 10
244 Dunstable Town SLP 7
245 Dunston U.T.S. NL1 9
246 Durham City NL2 10
247 Easington Colliery NL2 10
248 East Grinstead Town ISS 8
249 East Preston SC1 10
250 East Thurrock United NTS 6
251 Eastbourne Borough NTS 6
252 Eastbourne Town SCP 9
253 Eastbourne United SCP 9
254 Eastleigh NAT 5
255 Ebbsfleet United NTS 6
256 Edgware Town SMP 9
257 Egham Town SLC 8
258 Ely City ECP 9
259 Enfield 1893 EXS 9
260 Enfield Town ISP 7
261 Epsom & Ewell CCP 9
262 Erith & Belvedere SEP 9
263 Erith Town SEP 9
264 Eton Manor EXS 9
265 Everton PRM 1
266 Evesham United SLW 8
267 Exeter City DV2 4
268 Eynesbury Rovers UCP 9
269 F.C. Broxbourne Borough SMP 9
270 F.C. Clacton ECP 9
271 F.C. Halifax Town NTN 6
272 F.C. Romania EXS 9
273 F.C. United of Manchester NTN 6
274 Fairford Town HLW 10
275 Fakenham Town ECP 9
276 Fareham Town WXP 9
277 Farnborough SLC 8
278 Farnham Town CCP 9
279 Farsley Celtic NPN 8
280 Faversham Town ISS 8
281 Fawley WXP 9
282 Felixstowe & Walton United ECP 9
283 Flackwell Heath HLP 9
284 Fleet Town SLC 8
285 Fleetwood Town DV1 3
286 Folkestone Invicta ISP 7
287 Folland Sports WX1 10
288 Forest Green Rovers NAT 5
289 Frickley Athletic NPP 7
290 Frome Town SLP 7
291 Fulham CHM 2
292 Gainsborough Trinity NTN 6
293 Garforth Town NCP 9
294 Gateshead NAT 5
295 Gillingham DV1 3
296 Gillingham Town WSP 9
297 Glossop North End NPN 8
298 Gloucester City NTN 6
299 Godalming Town ISS 8
300 Godmanchester Rovers ECP 9
301 Goole NPN 8
302 Gorleston ECP 9
303 Gosport Borough NTS 6
304 Grantham Town NPP 7
305 Gravesham Borough SE1 10
306 Grays Athletic ISP 7
307 Great Wakering Rovers ISN 8
308 Great Yarmouth Town ECP 9
309 Greenwich Borough ISS 8
310 Gresley NPS 8
311 Grimsby Town DV2 4
312 Guernsey ISS 8
313 Guildford City CCP 9
314 Guisborough Town NL1 9
315 Guiseley NAT 5
316 Hadleigh United ECP 9
317 Hadley SMP 9
318 Hailsham Town SCP 9
319 Halesowen Town NPP 7
320 Hallam NC1 10
321 Hallen WSP 9
322 Halstead Town EC1 10
323 Hampton & Richmond Borough NTS 6
324 Hamworthy United WXP 9
325 Handsworth Parramore NCP 9
326 Hanley Town NWP 9
327 Hanwell Town SLC 8
328 Hanworth Villa CCP 9
329 Harborough Town UCP 9
330 Harefield United SM1 10
331 Haringey Borough ISN 8
332 Harlow Town ISP 7
333 Harpenden Town SM1 10
334 Harrogate Railway Athletic NCP 9
335 Harrogate Town NTN 6
336 Harrow Borough ISP 7
337 Harrowby United UCP 9
338 Hartlepool United DV2 4
339 Hartley Wintney CCP 9
340 Hastings United ISS 8
341 Haughmond WMP 10
342 Havant & Waterlooville ISP 7
343 Haverhill Rovers ECP 9
344 Hayes & Yeading United SLP 7
345 Haywards Heath Town SCP 9
346 Heanor Town MDP 9
347 Heath Hayes MD1 10
348 Heaton Stannington NL2 10
349 Hednesford Town NPP 7
350 Hemel Hempstead Town NTS 6
351 Hemsworth Miners Welfare NCP 9
352 Hendon ISP 7
353 Hengrove Athletic WS1 10
354 Henley Town HLP 9
355 Hereford SLW 8
356 Herne Bay ISS 8
357 Hertford Town SMP 9
358 Heybridge Swifts ISN 8
359 Highgate United MDP 9
360 Highmoor Ibis HLP 9
361 Highworth Town HLP 9
362 Hinckley MD1 10
363 Histon SLC 8
364 Hitchin Town SLP 7
365 Hoddesdon Town SMP 9
366 Holbeach United UCP 9
367 Hollands & Blair SEP 9
368 Holmer Green SMP 9
369 Holmesdale SE1 10
370 Hook Norton HLW 10
371 Horley Town CCP 9
372 Horndean WXP 9
373 Horsham ISS 8
374 Horsham Y.M.C.A. SCP 9
375 Huddersfield Town CHM 2
376 Hull City PRM 1
377 Hullbridge Sports EXS 9
378 Hungerford Town NTS 6
379 Huntingdon Town UCP 9
380 Hyde United NPN 8
381 Hythe Town ISS 8
382 Ilford EXS 9
383 Ilkeston NPP 7
384 Ipswich Town CHM 2
385 Ipswich Wanderers ECP 9
386 Irlam NWP 9
387 Jarrow Roofing Boldon C.A. NL1 9
388 Kempston Rovers SLC 8
389 Kendal Town NPN 8
390 Kettering Town SLP 7
391 Keynsham Town WS1 10
392 Kidderminster Harriers NTN 6
393 Kidlington SLC 8
394 Kidsgrove Athletic NPS 8
395 Kings Langley SLP 7
396 King's Lynn Town SLP 7
397 Kingstonian ISP 7
398 Kirby Muxloe UCP 9
399 Kirkley & Pakefield ECP 9
400 Knaphill CCP 9
401 Lancaster City NPN 8
402 Lancing SCP 9
403 Larkhall Athletic SLW 8
404 Laverstock & Ford WX1 10
405 Leamington SLP 7
406 Leatherhead ISP 7
407 Leeds United CHM 2
408 Leek Town NPS 8
409 Leicester City PRM 1
410 Leicester Nirvana UCP 9
411 Leicester Road MD1 10
412 Leighton Town SMP 9
413 Leiston ISP 7
414 Leverstock Green SMP 9
415 Lewes ISS 8
416 Leyton Orient DV2 4
417 Lichfield City MD1 10
418 Lincoln City NAT 5
419 Lincoln United NPS 8
420 Littlehampton Town SCP 9
421 Liverpool PRM 1
422 Liversedge NCP 9
423 London Bari EXS 9
424 London Colney SMP 9
425 London Tigers SMP 9
426 Long Eaton United MDP 9
427 Long Melford ECP 9
428 Longlevens HLP 9
429 Longwell Green WSP 9
430 Lordswood SEP 9
431 Loughborough Dynamo NPS 8
432 Loughborough University MDP 9
433 Lowestoft Town ISP 7
434 Loxwood SCP 9
435 Luton Town DV2 4
436 Lydney Town HLP 9
437 Lye Town MDP 9
438 Lymington Town WXP 9
439 Macclesfield Town NAT 5
440 Maidenhead United NTS 6
441 Maidstone United NAT 5
442 Maine Road NWP 9
443 Maldon & Tiptree ISN 8
444 Maltby Main NCP 9
445 Malvern Town WMP 10
446 Manchester City PRM 1
447 Manchester United PRM 1
448 Mangotsfield United SLW 8
449 Mansfield Town DV2 4
450 Margate NTS 6
451 Marine NPP 7
452 Market Drayton Town NPS 8
453 Marlow SLC 8
454 Marske United NL1 9
455 Matlock Town NPP 7
456 Melksham Town WSP 9
457 Merstham ISP 7
458 Merthyr Town SLP 7
459 Metropolitan Police ISP 7
460 Mickleover Sports NPP 7
461 Middlesbrough PRM 1
462 Mildenhall Town ECP 9
463 Mile Oak SC1 10
464 Millwall DV1 3
465 Milton Keynes Dons DV1 3
466 Milton United HLE 10
467 Molesey ISS 8
468 Moneyfields WXP 9
469 Morecambe DV2 4
470 Morpeth Town NL1 9
471 Mossley NPN 8
472 Nantwich Town NPP 7
473 Needham Market ISP 7
474 Nelson NWP 9
475 New Mills NWP 9
476 Newcastle Benfield NL1 9
477 Newcastle Town NPS 8
478 Newcastle United CHM 2
479 Newhaven SCP 9
480 Newmarket Town ECP 9
481 Newport (I.O.W.) WXP 9
482 Newport County DV2 4
483 Newport Pagnell Town UCP 9
484 Newton Aycliffe NL1 9
485 North Ferriby United NAT 5
486 North Greenford United CCP 9
487 North Leigh SLW 8
488 North Shields NL1 9
489 Northallerton Town NL2 10
490 Northampton O.N. Chenecks UCP 9
491 Northampton Sileby Rangers UCP 9
492 Northampton Town DV1 3
493 Northwich Victoria NPS 8
494 Northwood SLC 8
495 Norton & Stockton Ancients NL2 10
496 Norwich City CHM 2
497 Norwich United ISN 8
498 Nostell Miners Welfare NE1 10
499 Nottingham Forest CHM 2
500 Notts County DV2 4
501 Nuneaton Griff MD1 10
502 Nuneaton Town NTN 6
503 Oadby Town UCP 9
504 Oakwood SC1 10
505 Odd Down WSP 9
506 Oldham Athletic DV1 3
507 Oldland Abbotonians WS1 10
508 Ossett Albion NPN 8
509 Ossett Town NPN 8
510 Oxford City NTS 6
511 Oxford United DV1 3
512 Oxhey Jets SMP 9
513 Padiham NWP 9
514 Pagham SCP 9
515 Parkgate NCP 9
516 Paulton Rovers SLW 8
517 Peacehaven & Telscombe SCP 9
518 Penistone Church NC1 10
519 Penrith NL1 9
520 Peterborough Northern Star UCP 9
521 Peterborough Sports UCP 9
522 Peterborough United DV1 3
523 Petersfield Town SLC 8
524 Phoenix Sports ISN 8
525 Pickering Town NCP 9
526 Plymouth Argyle DV2 4
527 Plymouth Parkway SWP 10
528 Pontefract Collieries NE1 10
529 Poole Town NTS 6
530 Port Vale DV1 3
531 Portishead Town WS1 10
532 Portsmouth DV2 4
533 Potters Bar Town SLC 8
534 Prescot Cables NPN 8
535 Preston North End CHM 2
536 Queen's Park Rangers CHM 2
537 Quorn MDP 9
538 Radcliffe Borough NPN 8
539 Radford EMC 10
540 Rainworth Miners Welfare NCP 9
541 Ramsbottom United NPN 8
542 Ramsgate ISS 8
543 Raynes Park Vale CCP 9
544 Reading CHM 2
545 Redbridge EXS 9
546 Redditch United SLP 7
547 Redhill CC1 10
548 Retford United NCP 9
549 Rocester MDP 9
550 Rochdale DV1 3
551 Rochester United SEP 9
552 Romford ISN 8
553 Romulus NPS 8
554 Rotherham United CHM 2
555 Rothwell Corinthians UCP 9
556 Royal Wootton Bassett Town HLP 9
557 Royston Town SLC 8
558 Rugby Town NPS 8
559 Runcorn Linnets NWP 9
560 Runcorn Town NWP 9
561 Rushall Olympic NPP 7
562 Ryhope Colliery Welfare NL1 9
563 Saffron Walden Town ECP 9
564 Salford City NTN 6
565 Salisbury SLW 8
566 Sawbridgeworth Town EXS 9
567 Scarborough Athletic NPN 8
568 Scunthorpe United DV1 3
569 Seaham Red Star NL1 9
570 Sevenoaks Town SEP 9
571 Shaw Lane NPS 8
572 Shawbury United MDP 9
573 Sheffield NPS 8
574 Sheffield United DV1 3
575 Sheffield Wednesday CHM 2
576 Sheppey United SEP 9
577 Shepshed Dynamo MDP 9
578 Shepton Mallet WSP 9
579 Sherborne Town WSP 9
580 Shildon NL1 9
581 Shirebrook Town NC1 10
582 Sholing WXP 9
583 Shoreham SCP 9
584 Shortwood United SLW 8
585 Shrewsbury Town DV1 3
586 Silsden NW1 10
587 Sittingbourne ISS 8
588 Skelmersdale United NPP 7
589 Sleaford Town UCP 9
590 Slimbridge SLW 8
591 Slough Town SLP 7
592 Soham Town Rangers ISN 8
593 Solihull Moors NAT 5
594 South Normanton Athletic EMC 10
595 South Park ISS 8
596 South Shields NL1 9
597 Southampton PRM 1
598 Southend Manor EXS 9
599 Southend United DV1 3
600 Southport NAT 5
601 Southwick SC1 10
602 Spalding United NPS 8
603 Spelthorne Sports CCP 9
604 Spennymoor Town NPP 7
605 Sporting Bengal United EXS 9
606 Sporting Club, Thamesmead SE1 10
607 Sporting Khalsa MDP 9
608 Squires Gate NWP 9
609 St. Albans City NTS 6
610 St. Andrews (Leics) MDP 9
611 St. Francis Rangers SC1 10
612 St. Ives Town SLP 7
613 St. Margaretsbury SMP 9
614 St. Neots Town SLP 7
615 Stafford Rangers NPP 7
616 Staines Town ISP 7
617 Stalybridge Celtic NTN 6
618 Stamford NPS 8
619 Stansted EXS 9
620 Stanway Rovers ECP 9
621 Staveley Miners Welfare NCP 9
622 Stevenage DV2 4
623 Stockport County NTN 6
624 Stocksbridge Park Steels NPS 8
625 Stoke City PRM 1
626 Stotfold SMP 9
627 Stourbridge NPP 7
628 Stourport Swifts MDP 9
629 Stratford Town SLP 7
630 Street WSP 9
631 Sun Sports SMP 9
632 Sunderland PRM 1
633 Sunderland R.C.A. NL1 9
634 Sutton Coldfield Town NPP 7
635 Sutton Common Rovers CCP 9
636 Sutton United NAT 5
637 Swaffham Town ECP 9
638 Swansea City PRM 1
639 Swindon Supermarine SLW 8
640 Swindon Town DV1 3
641 Tadcaster Albion NPN 8
642 Tadley Calleva WX1 10
643 Takeley EXS 9
644 Tamworth NTN 6
645 Taunton Town SLW 8
646 Team Northumbria NL2 10
647 Team Solent WXP 9
648 Thackley NCP 9
649 Thame United HLP 9
650 Thamesmead Town ISN 8
651 Thatcham Town HLP 9
652 Thetford Town ECP 9
653 Thornaby NL2 10
654 Three Bridges ISS 8
655 Thurrock ISN 8
656 Tilbury ISN 8
657 Tiverton Town SLW 8
658 Tividale MDP 9
659 Tonbridge Angels ISP 7
660 Tooting & Mitcham United ISS 8
661 Torquay United NAT 5
662 Tottenham Hotspur PRM 1
663 Tower Hamlets EXS 9
664 Trafford NPN 8
665 Tranmere Rovers NAT 5
666 Tring Athletic SMP 9
667 Truro City NTS 6
668 Tuffley Rovers HLP 9
669 Tunbridge Wells SEP 9
670 United Services, Portsmouth WX1 10
671 Uxbridge SLC 8
672 V.C.D. Athletic ISN 8
673 Verwood Town WXP 9
674 Walsall DV1 3
675 Walsall Wood MDP 9
676 Walsham Le Willows ECP 9
677 Waltham Abbey ISN 8
678 Waltham Forest EXS 9
679 Walton & Hersham CCP 9
680 Walton Casuals ISS 8
681 Wantage Town SLW 8
682 Ware ISN 8
683 Warrington Town NPP 7
684 Washington NL1 9
685 Watford PRM 1
686 Wealdstone NTS 6
687 Welling United NTS 6
688 Wellingborough Town UCP 9
689 Wells City WSP 9
690 Welton Rovers WS1 10
691 Welwyn Garden City SMP 9
692 Wembley SMP 9
693 West Allotment Celtic NL1 9
694 West Auckland Town NL1 9
695 West Bromwich Albion PRM 1
696 West Didsbury & Chorlton NWP 9
697 West Ham United PRM 1
698 Westfield (Woking) CCP 9
699 Westfields (Hereford) MDP 9
700 Weston super Mare NTS 6
701 Weymouth SLP 7
702 Whitby Town NPP 7
703 Whitchurch United WXP 9
704 Whitehawk NTS 6
705 Whitley Bay NL1 9
706 Whitstable Town SEP 9
707 Whitton United EC1 10
708 Whyteleafe ISS 8
709 Wick SCP 9
710 Wigan Athletic CHM 2
711 Willand Rovers WSP 9
712 Wimborne Town SLW 8
713 Winchester City SLW 8
714 Windsor CCP 9
715 Wingate & Finchley ISP 7
716 Winsford United NWP 9
717 Wisbech Town UCP 9
718 Witham Town ISN 8
719 Witton Albion NPS 8
720 Wivenhoe Town ECP 9
721 Woking NAT 5
722 Wolverhampton Casuals WMP 10
723 Wolverhampton S.C. WMP 10
724 Wolverhampton Wanderers CHM 2
725 Worcester City NTN 6
726 Workington NPP 7
727 Worksop Town NCP 9
728 Worthing ISP 7
729 Worthing United SCP 9
730 Wrexham NAT 5
731 Wroxham ISN 8
732 Wycombe Wanderers DV2 4
733 Yate Town SLW 8
734 Yaxley UCP 9
735 Yeovil Town DV2 4
736 York City NAT 5

Rejected or Withdrew (130)
737 A.C. LONDON CC1 10
738 ALMONDSBURY U.W.E. WS1 10
739 ALTON (ex ALTON TOWN) WX1 10
740 AMPTHILL TOWN SM1 10
741 ANDOVER NEW STREET WX1 10
742 ASH UNITED CC1 10
743 ASHTON TOWN NW1 10
744 ATHERSTONE TOWN MD1 10
745 BAFFINS MILTON ROVERS WX1 10
746 BARNT GREEN SPARTAK MD2 11
747 BARROW TOWN EMC 10
748 BEWDLEY TOWN WMP 10
749 BEXHILL UNITED SC1 10
750 BILLINGHAM TOWN NL2 10
751 BILSTON TOWN WMP 10
752 BLACK COUNTRY RANGERS WMP 10
753 BLACKSTONES UC1 10
754 BLYTH TOWN NL2 10
755 BOLEHALL SWIFTS MD1 10
756 BORROWASH VICTORIA EMC 10
757 BOURNE TOWN UC1 10
758 BRACKLEY TOWN SAINTS HLP 9 not in Vase
759 BROADFIELDS UNITED SM1 10
760 BUCKINGHAM ATHLETIC SM1 10
761 CADBURY ATHLETIC MD1 10
762 CALNE TOWN WS1 10
763 CHADDERTON NW1 10
764 CHELTENHAM SARACENS HLW 10
765 CHINNOR HLE 10
766 CHIPPENHAM PARK WS1 10
767 COBHAM CC1 10
768 CODICOTE SM1 10
769 CONTINENTAL STAR MD2 11
770 CORNARD UNITED EC1 10
771 CORSHAM TOWN WS1 10
772 COTON GREEN MD2 11
773 CRICKLEWOOD WANDERERS MXP 11
774 CROOK TOWN NL2 10
775 CULLOMPTON RANGERS SWP 10
776 DAISY HILL NW1 10
777 DARLINGTON RAILWAY ATH. NL2 10
778 DISS TOWN EC1 10
779 DORKING CC1 10
780 DOWNTON WX1 10
781 DRONFIELD TOWN NC1 10
782 DUDLEY TOWN WMP 10
783 ECCLESHILL UNITED NC1 10
784 ELLESMERE RANGERS WMP 10
785 EXMOUTH TOWN SWP 10
786 F.C. ELMSTEAD SE1 10
787 FISHER SEP 9 ground grading
788 FLEET SPURS WX1 10
789 FRIMLEY GREEN CC1 10
790 GLASSHOUGHTON WELFARE NC1 10
791 GLEBE SE1 10
792 GORNAL ATHLETIC WMP 10
793 GRAHAM STREET PRIMS EMC 10
794 HASSOCKS SCP 9 not in Vase
795 HATFIELD TOWN SM1 10
796 HAVERHILL BOROUGH EC1 10
797 HEBBURN TOWN NL2 10
798 HILLINGDON BOROUGH SM1 10
799 HOLBROOK SPORTS EMC 10
800 HOLKER OLD BOYS NW1 10
801 HOLWELL SPORTS EMC 10
802 HOLYPORT HLE 10
803 HYTHE & DIBDEN WX1 10
804 IVYBRIDGE TOWN SWP 10
805 KNARESBOROUGH TOWN NC1 10
806 LANGFORD SM1 10
807 LINGFIELD SC1 10
808 LITHERLAND R.E.M.Y.C.A. NW1 10
809 LITTLETON MD1 10
810 LONG BUCKBY UC1 10
811 LUTTERWORTH ATHLETIC UC1 10
812 MALMESBURY VICTORIA WS1 10
813 MARCH TOWN UNITED EC1 10
814 MERIDIAN V.P. SE1 10
815 NEW COLLEGE, SWINDON HLW 10
816 NEW MILTON TOWN WX1 10
817 NORTHWICH MAN'R VILLA NW1 10 folded
818 PEGASUS JUNIORS WMP 10
819 PERSHORE TOWN MD1 10
820 PEWSEY VALE WX1 10
821 PILKINGTON XXX MD1 10 folded
822 POTTON UNITED UC1 10
823 RACING CLUB, WARWICK MD1 10
824 RADCLIFFE OLYMPIC EMC 10
825 RADSTOCK TOWN WS1 10
826 RAUNDS TOWN UC1 10
827 RAYNERS LANE HLE 10
828 RINGMER SC1 10
829 RISBOROUGH RANGERS SM1 10
830 ROCHDALE TOWN MNP 11
831 ROMAN GLASS ST. GEORGE WD1 10
832 ROMSEY TOWN WX1 10
833 ROSSINGTON MAIN NC1 10
834 RUSHDEN & HIGHAM UNITED UC1 10
835 RYTON & CRAWCROOK ALBION NL2 10
836 SALTASH UNITED SWP 10
837 SANDHURST TOWN HLE 10
838 SELBY TOWN NC1 10
839 SELSEY SC1 10
840 SHAFTESBURY TOWN WX1 10
841 SHRIVENHAM HLW 10
842 SOUTHALL SM1 10
843 ST. BLAZEY SWP 10
844 ST. HELENS TOWN NW1 10
845 STEWARTS & LLOYDS, CORBY UC1 10
846 STEYNING TOWN SC1 10
847 STUDLEY MD1 10
848 TEVERSAL NC1 10
849 THRAPSTON TOWN UC1 10
850 TIPTON TOWN WM1 11
851 TOOTING & MITCHAM WANDERERS MXP 11
852 TORPOINT ATHLETIC SWP 10
853 TOW LAW TOWN NL2 10
854 UTTOXETER TOWN MD1 10
855 WELLINGBOROUGH WHITWORTH UC1 10
856 WELLINGTON F.C. (HEREFORD) WMP 10
857 WESTBURY UNITED WS1 10
858 WHICKHAM NL2 10
859 WINCANTON TOWN WS1 10
860 WINTERTON RANGERS NC1 10
861 WITHERIDGE SWP 10
862 WOODBRIDGE TOWN EC1 10
863 WOODFORD TOWN SM1 10 folded
864 WOODFORD UNITED UC1 10
865 WOODLEY UNITED HLE 10
866 YORKSHIRE AMATEUR NC1 10

Level 10 Did Not Enter (142)
867 A.F.C. Aldermaston HLE 10
868 A.F.C. Stoneham WX1 10
869 A.F.C. Sudbury Reserves EC1 10
870 A.F.C. Varndeanians SC1 10
871 Alnwick Town NL2 10
872 Arlesey Town Reserves SM1 10
873 Arnold Town EMC 10
874 Atherton L.R. NW1 10
875 Bagshot CC1 10
876 Balham CC1 10
877 Belper United EMC 10
878 Bicester Town HLE 10
879 Biggleswade SM1 10
880 Billingshurst SC1 10
881 Birstall United EMC 10
882 Bishop Sutton WS1 10
883 Bishops Lydeard WS1 10
884 Braintree Town Reserves EC1 10
885 Brandon United NL2 10
886 Brimsdown SM1 10
887 Buckingham Town UC1 10
888 Bugbrooke St. Michaels UC1 10
889 Burton Park Wanderers UC1 10
890 Callington Town SWP 10
891 Camelford SWP 10
892 Campion NC1 10
893 Carlisle City NW1 10
894 Chalfont Wasps HLE 10
895 Chard Town WS1 10
896 Charnock Richard NW1 10
897 Chelmsley Town MD1 10
898 Chesham United Reserves SM1 10
899 Cirencester Town Development HLW 10
900 City of Liverpool NW1 10
901 Clanfield 85 HLW 10
902 Coggeshall Town EC1 10
903 Coventry Copsewood MD1 10
904 Crockenhill SE1 10
905 Debenham L.C. EC1 10
906 Dereham Town Reserves EC1 10
907 Devizes Town WS1 10
908 Didcot Town Reserves HLE 10
909 Downham Town EC1 10
910 Easington Sports HLW 10
911 East Cowes Victoria Athletic WX1 10
912 Eccleshall NW1 10
913 Ellistown & Ibstock United EMC 10
914 Eltham Palace SE1 10
915 Epsom Athletic CC1 10
916 Esh Winning NL2 10
917 Eversley & California CC1 10
918 F.C. Oswestry Town NW1 10
919 Falmouth Town SWP 10
920 Farleigh Rovers CC1 10
921 Finchampstead HLE 10
922 Forest Hill Park SE1 10
923 Framlingham Town EC1 10
924 Gedling Miners Welfare EMC 10
925 Godolphin Atlantic SWP 10
926 Greenwood Meadows EMC 10
927 Grimsby Borough NC1 10
928 Hadley Wood & Wingate SM1 10
929 Hall Road Rangers NC1 10
930 Hamble Club WX1 10
931 Headington Amateurs HLE 10
932 Heather St. Johns MD1 10
933 Helston Athletic SWP 10
934 Holland EC1 10
935 Irchester United UC1 10
936 K. Sports SE1 10
937 Kensington Borough SM1 10
938 Kent Football United SE1 10
939 Kidlington Reserves HLE 10
940 Kimberley Miners Welfare EMC 10
941 King's Lynn Town Reserves EC1 10
942 Langney Wanderers SC1 10
943 Launceston SWP 10
944 Leiston Reserves EC1 10
945 Letcombe HLW 10
946 Lewisham Borough SE1 10
947 Little Common SC1 10
948 Lydd Town SE1 10
949 Melton Mowbray UC1 10
950 Midhurst & Easebourne SC1 10
951 Needham Market Reserves EC1 10
952 Newquay SWP 10
953 North Leigh United HLW 10
954 Oakham United UC1 10
955 Ollerton Town NC1 10
956 Olney Town UC1 10
957 Orpington SE1 10
958 Pelsall Villa MD1 10
959 Penn & Tylers Green HLE 10
960 Phoenix Sports Reserves SE1 10
961 Plymouth Argyle Reserves SWP 10
962 Prestwich Heys NW1 10
963 Purton HLW 10
964 Ringwood Town WX1 10
965 Rusthall SE1 10
966 Saltdean United SC1 10
967 Sandbach United NW1 10
968 Seaford Town SC1 10
969 Sheerwater CC1 10
970 Shifnal Town WMP 10
971 Shortwood United Reserves HLW 10
972 Smethwick Rangers WMP 10
973 Snodland Town SE1 10
974 South Park Reserves CC1 10
975 Southam United MD1 10
976 Stafford Town MD1 10
977 Staines Lammas CC1 10
978 Stapenhill EMC 10
979 Stockport Town NW1 10
980 Stockton Town NL2 10
981 Stone Old Alleynians WMP 10
982 Storrington SC1 10
983 Stowmarket Town EC1 10
984 Sutton Athletic SE1 10
985 Tavistock SWP 10
986 Team Bury EC1 10
987 Tiverton Town Reserves SWP 10
988 Totton & Eling WX1 10
989 Tytherington Rocks HLW 10
990 Wantage Town Reserves HLW 10
991 Warminster Town WS1 10
992 Wellington A.F.C. (Somerset) WS1 10
993 Wellington Amateurs WMP 10
994 West Bridgford EMC 10
995 Westella & Willerby NC1 10
996 Weymouth Reserves WX1 10
997 Whitchurch Alport NW1 10
998 Whittlesey Athletic UC1 10
999 Widnes NW1 10
1000 Willenhall Town WMP 10
1001 Willington NL2 10
1002 Winslow United SM1 10
1003 Wisbech St. Mary EC1 10
1004 Wodson Park SM1 10
1005 Wokingham & Emmbrook HLE 10
1006 Woodstock Town HLW 10
1007 Worcester Park CC1 10
1008 Worsbrough Bridge Athletic NC1 10

Level 9 (2016-17) Missing
01 Bearsted SEP 9 did not enter
02 Brackley Town Saints HLP 9 not in Vase
03 Broadbridge Heath SCP 9 did not enter
04 Chipping Sodbury Town WSP 9 did not enter
05 Colney Heath SMP 9 did not enter
06 Fisher SEP 9 ground grading
07 Greenhouse Sports EXS 9 did not enter
08 Hassocks SCP 9 not in Vase
09 Oxford City Nomads HLP 9 did not enter
10 Portland United WXP 9 did not enter
11 Wadham Lodge EXS 9 did not enter
12 West Essex EXS 9 did not enter

Level 9 (2015-16) Missing
01 Bardon Hill (now Level 11) LEI 11 now removed
02 Newham (now Level 12) EO1 12 did not enter
03 Northampton Spencer (folded) UCP 9 did not enter

Level 10 top 4's Missing
01 Bicester Town HLE 10 did not enter
02 Chard Town WS1 10 did not enter
03 Glebe SE1 10 not in Vase
04 Headington Amateurs HLE 10 did not enter
05 Olney Town UC1 10 did not enter
06 Penn & Tylers Green HLE 10 did not enter
07 Stewart & Lloyds, Corby UC1 10 not in Vase
08 Stockport Town NW1 10 did not enter
09 Storrington SC1 10 did not enter
10 Sutton Athletic SE1 10 did not enter
11 Tavistock SWP 10 did not enter
12 Worcester Park CC1 10 did not enter

Level 10 with OK PPG Missing
01 Cheltenham Saracens HLW 10 withdrew
02 Chesham United Reserves SM1 10 reserves
03 Easington Sports HLW 10 not in Vase
04 Eversley & California CC1 10 did not enter
05 K. Sports (ex A.P.M. Contrast) SE1 10 did not enter
06 King's Lynn Town Reserves EC1 10 reserves
07 Leiston Reserves EC1 10 reserves
08 Lydd Town SE1 10 did not enter
09 Pilkington XXX MD1 10 folded



(This post was edited by John Treleven on Aug 10, 2016, 11:08 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 26, 2016, 4:34 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #18 of 266 (50177 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 26, 2016, 7:50 PM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #19 of 266 (49981 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Philmobil
Youth Team Regular

Jul 28, 2016, 11:17 PM

Posts: 221
Location: United Kingdom
Team(s):

Post #20 of 266 (49561 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

I agree with you that AFC Uckfield Town are a new side (merger of AFC Uckfield and Uckfield Town), but my contact at the FA claims they are registered with the Sussex FA as a continuation of AFC Uckfield (who were previously named Wealden) and therefore the FA do not consider them as a new club in the FA Cup.

For my FACupFactfile, I do treat them as a new club


Philmobil
Youth Team Regular

Jul 28, 2016, 11:24 PM

Posts: 221
Location: United Kingdom
Team(s):

Post #21 of 266 (49552 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Cammell Laird 1907 were in the 2014/15 FA Cup but were disqualified. Does this make them a first time entrant or not? The FA think not.

Also, the club consider themselves to be a continuation of Cammell Laird FC who previously appeared in the FA Cup


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 29, 2016, 5:18 AM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #22 of 266 (49330 views)
Shortcut
Re: [Philmobil] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

See the note at the top of the section -
New entries (52)

"new" denotes did not compete the previous season


Philmobil
Youth Team Regular

Jul 29, 2016, 7:31 AM

Posts: 221
Location: United Kingdom
Team(s):

Post #23 of 266 (49243 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
See the note at the top of the section -
New entries (52)

"new" denotes did not compete the previous season


I'm not sure I understand your reply

There are 'new' entries as described by the note and there are first time entries as per Richard's list

Cammell Laird 1907 are a 'new' entry as they didn't appear in previous season, but they are not a first time entry as they were a confirmed entry two seasons ago despite being disqualified


John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Jul 29, 2016, 7:35 AM

Posts: 17670
Location: Jersey
Team(s):

Post #24 of 266 (49240 views)
Shortcut
Re: [Philmobil] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

F.A. list of 52 describes those clubs that did not compete last season as "new" entries

Hence my clarification note (post 16)

That is different to clubs that have never previously competed (post 9)


(This post was edited by John Treleven on Jul 29, 2016, 7:39 AM)


Philmobil
Youth Team Regular

Jul 29, 2016, 7:40 AM

Posts: 221
Location: United Kingdom
Team(s):

Post #25 of 266 (45968 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2016-17 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

But I don't understand why you felt the need for clarification

It's pretty obvious my posts were talking about new entrants to the FA Cup versus 'new' to the Cup this year

AFC Uckfield Town should be regarded as a first time new entrant whereas Cammell Laid 1907 should not

First page Previous page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 11 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3