Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Archive: Other FA Competitions:
F.A. Sunday Cup 2012-13 (Oyster Martyrs champions)

 



John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Nov 26, 2012, 5:53 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #1 of 17 (37132 views)
Shortcut
F.A. Sunday Cup 2012-13 (Oyster Martyrs champions) Can't Post or Reply Privately

F.A. Sunday Cup 2012-13

Preliminary Round (2p.m.) Sunday 30th September

North-East Region
01 F.C. Labour Cumberland v Sportmans North Riding, Yorkshire Whitehaven 0-6
North-West Region
02 J.O.B. Liverpool v Queen's Park Cheshire South Liverpool (Jericho Lane) 4-3
03 Alder Liverpool v Lobster Liverpool Heswall 2-0
South Central Region
04 F.C. Houghton Centre Bedfordshire v A.C. Sportsman Bedfordshire Leighton Town 2-4 AET(2-2)
East Region
05 Enfield Rangers Middlesex v London Maccabi Lions London London Lions 11.00 2-1

First Round (2p.m.) Sunday 21st October

North-East Region
01 Humbledon Plains Farm Nissan Durham v Witton Park Rose & Crown Durham Washington 11.00 10-2
02 Kelloe Working Men's Club Durham v Stockton Rosegale N. & S.A. Durham Esh Winning 3-1
03 R.C.A. Grangetown Florists Durham v Sportmans North Riding, Yorkshire Sunderland R.C.A. 11.00 2-1
04 Herrington Colliery Welfare Durham v South Bank (2006) North Riding, Yorkshire Silksworth Rangers 11.00 2-4
05 Hartlepool Rovers Quoit Durham v Burradon & New Fordley Northumberland Hartlepool F.C. 0-1
06 Newton Aycliffe Working Men's Club Durham v Winlaton Commercial Durham Newton Aycliffe 10.30 3-1 AET(1-1)
07 Coxhoe Working Men's Club Durham v Cleator Moor Cumberland Coxhoe Athletic 12.30 2-1
08 Club Victoria Athletic Cumberland v Northallerton Police North Riding, Yorkshire Sheepsmount, Carlisle 0-9
09 Dawdon Colliery Welfare Durham v Hartlepool Athletic Rovers Durham Seaham Red Star 10.30 4-1
10 Thornton United West Riding (Yorkshire) v Hessle Rangers East Riding, Yorkshire Manningham Mills, Bradford 4-0
North-West Region
11 Kirkdale Liverpool v Nicosia Liverpool Runcorn Town 2-4
12 Garston Liverpool v Alder Liverpool Herron Eccles, Liverpool 2-3
13 Mariners Liverpool v H.T. Sports West Riding, Yorkshire Formby 0-1
14 St. John Fisher Old Boys West Riding (Yorkshire) v Oak Tree Pub Liverpool Liversedge 3-0
15 Home & Bargain Liverpool v Larkspur Liverpool Alder Sports 3-0
16 Suttonfields East Riding (Yorkshire) v B.R.N.E.S.C. Liverpool Hall Road Rangers 4-0
17 Pineapple Liverpool v Poulton Royal Cheshire South Liverpool 1-1 AET(1-1) 6-7p
18 Eden Vale Liverpool v St. Sebastian's Liverpool Bootle 5-7 AET(5-5)
19 West Bowling West Riding (Yorkshire) v Thirly Liverpool Bradford (Park Avenue) 1-1 AET(1-1) 4-5p
20 Bolton Woods West Riding (Yorkshire) v Drum East Riding, Yorkshire Thackley 2-1
21 Salisbury Athletic Liverpool v St. John's Liverpool Tetley Sports, Warrington 3-2
22 Chapeltown Fforde Grene West Riding (Yorkshire) v J.O.B. Liverpool Garforth Town 0-2
23 Paddock Liverpool v A.F.C. Blackburn Leisure East Riding, Yorkshire Prescot Cables 7-0
24 Derby Lane Gym Liverpool v Oyster Martyrs Liverpool Burscough 0-7
25 Liverpool North (scratched) Liverpool v Allerton Liverpool walkover w/o
East Midlands Region
26 Bilsthorpe Celtic Nottinghamshire v Premier Sports Leicestershire & R. Memorial Ground, Bilsthorpe 4-1 AET(1-1)
27 R.H.P. Sports & Social Nottinghamshire v Birstall Stamford Leicestershire & R. Newark Town 4-2 AET(2-2)
28 Whitwick Compass Leicestershire & R. v Sileby Athletic Leicestershire & R. Bardon Hill Sports 4-1
29 Plough Barfly's (scratched) Nottinghamshire v Loughborough Saints Leicestershire & R. walkover w/o
30 Magnet Tavern Lincolnshire v T8's Nottinghamshire Boston Town 2-5
31 Clumber Nottinghamshire v Sparta Moshdock Leicestershire & R. Basford United 3-2 AET(2-2)
32 Wymeswold Leicestershire & R. v Pattesons Lincolnshire Barrow Town 3-2 AET(2-2)
West Midlands Region
33 Travellers Birmingham v Sporting Khalsa (Sunday) Staffordshire Northfield Town 3-6 AET(3-3)
34 Seven Allstars Herefordshire v Pelsall Bush 2012 (scratched) Staffordshire walkover w/o
35 Advance Couriers Leicestershire & R. v Albion Leicestershire & R. Oadby Town 2-0
36 Duke of Rutland Leicestershire & R. v Hundred Acre Birmingham Earl Shilton Albion 2-4
37 Punchbowl Birmingham v Bartley Green Sunday Birmingham Coleshill Town 2-1
South Central Region
38 A.C. Sportsman Bedfordshire v Co-op Sports Bedfordshire Dunstable Town 4-3
39 Britannia United Berks. & Bucks. v Highfield Social Club Oxfordshire Thame United 6-0
40 Cube Old Boys Bedfordshire v A.C. Cadoza Bedfordshire Leighton Town 0-2
41 Crawley Green (Sunday) Bedfordshire v Club Lewsey Bedfordshire Barton Rovers 1-5 AET(1-1)
42 Wycombe Town (scratched) Berks. & Bucks. v Stanbridge & Tilsworth Bedfordshire walkover w/o
East Region
43 Upshire Essex v Torrun United Essex Waltham Abbey 1.00 6-1
44 New Salamis London v Manor House Essex Broxbourne Borough 1-2
45 Windmill (Yarmouth) Norfolk v Enfield Rangers Middlesex Gorleston 2.30 5-0
46 Sungate Essex v El Sol Norfolk Grays Athletic 2.00 0-1
Home Counties Region
47 Bedfont Sunday Middlesex v Broadfields United Middlesex Bedfont Sports 5-2
48 Comets Sports Club Hertfordshire v North Wembley Middlesex Bovingdon 5-1
49 Dee Road Rangers Berks. & Bucks. v Hammer Hertfordshire Reading Town 0-2
50 Gadeside Rangers Hertfordshire v Rayners Lane (Sunday) Middlesex A.F.C. Hayes 11.30 3-5
51 N.L.O. Middlesex v C.B. Hounslow United (Sunday) Middlesex Harefield United 1-3
52 A.F.C. Donsville Berks. & Bucks. v Belstone (Sunday) Hertfordshire Burnham 4-4 AET(3-3) 3-5p
South-East Region
53 Rosehill Athletic (scratched) Surrey v Marquis Rangers Sussex walkover w/o
54 F.C. Camberley Surrey v Putney Town Surrey Frimley Green 5-2
55 Lambeth All Stars London v Artois United Kent Dulwich Hamlet 1.30 5-0
56 Worthing Park Vale Sussex v Barnes Albion Surrey East Preston 0-2
57 A.F.C. Kumazi Strikers London v Ajax L.A. Sussex Colliers Wood United 2-0
South-West Region
58 Knighton Arms Hampshire v Windmill Devon Lymington Town 4-0
59 The Railway Inn Devon v Cutters Friday Somerset Elburton Villa 7-3
60 All Saints Gloucestershire v Queen's Park (Hampshire) Hampshire Roman Glass St. George 2-0
61 Sporting Bristol Gloucestershire v Kings Tamerton C.A. Devon Bitton 5-1
62 Navy Inn Devon v Lebeqs Tavern Courage Gloucestershire Millbay Park, Plymouth 1-6
Byes
63 Hetton Lyons Cricket Club Durham bye as holders
64 Canada Liverpool bye as finalists

NOTES ON 1st ROUND
Ties 39, 43, 45, 46, 49, 56 & 61 PP to 28th Oct
Tie 39 - originally at Aylesbury
Tie 46 - originally at 1p.m.
Tie 61 - originally at Mangotsfield United
Tie 18 - St. Sebastians removed for playing an ineligible player and Eden Vale reinstated

Second Round (1p.m.) Sunday 25th November

Regional Mergers
North-East & North-West merged as North Region
East Midlands & West Midlands merged as Midlands Region
Home Counties & South-East merged as South Region
Regional Transfers of Clubs
Thornton United (West Riding, Yorkshire) to Midlands Region
Seven Allstars (Herefordshire) to South Central Region
Comets Sports Club (Hertfordshire) to East Region
Bedfont Sunday (Middlesex) to East Region
Knighton Arms (Hampshire) to South Region

North Region
01 Oyster Martyrs Liverpool v St. John Fisher Old Boys West Riding, Yorkshire Heswall 5-0
02 Home & Bargain Liverpool v Dawdon Colliery Welfare Durham Alder Sports 3-0
03 Thirly Liverpool v Burradon & New Fordley Northumberland Burscough 1-3
04 Hetton Lyons Cricket Club Durham v J.O.B. Liverpool South Liverpool (tie reversed) 5-0
05 South Bank 2006 North Riding, Yorkshire v Bolton Woods West Riding, Yorkshire Thackley (tie reversed) 8-2
06 R.C.A. Grangetown Florists Durham v Eden Vale Liverpool Sunderland R.C.A. (reversed back) 3-0
07 Suttonfields East Riding, Yorkshire v Alder Liverpool Hall Road Rangers 1-4
08 Coxhoe Working Men's Club Durham v H.T. Sports West Riding, Yorkshire Coxhoe Athletic 0-5
09 Poulton Royal Cheshire v Northallerton Police North Riding, Yorkshire Harrison Park, Wallasey 0-3
10 Canada Liverpool v Kelloe Working Men's Club Durham Eppleton C.W. (tie reversed) 2-3
11 Humbledon Plains Farm Nissan Durham v Newton Aycliffe Working Men's Club Durham Newton Aycliffe (tie reversed) 2-0
12 Salisbury Athletic Liverpool v Nicosia Liverpool Alder Sports (tie reversed) 4-1
13 Allerton Liverpool v Paddock Liverpool Runcorn Town 2-0
Midlands Region
14 Loughborough Saints Leicestershire & R. v Wymeswold Leicestershire & R. Loughborough 1-0
15 Clumber Nottinghamshire v Hundred Acre Birmingham Basford United 1-4
16 Sporting Khalsa Sunday Staffordshire v Bilsthorpe Celtic Nottinghamshire Cradley Town 3-2 AET (1-1)
17 Thornton United West Riding, Yorkshire v Punchbowl Birmingham Highgate United (tie reversed) 2.00 3-7
18 R.H.P. Sports & Social Nottinghamshire v Whitwick Compass Leicestershire & R. Collingham 2-0
19 Advance Couriers Leicestershire & R. v T8's Nottinghamshire Oadby Town 1-2 AET (1-1)
South Central Region
20 Stanbridge & Tilsworth Bedfordshire v Britannia United Berks. & Bucks. Leighton Town 3-4 AET (3-3)
21 Club Lewsey Bedfordshire v A.C. Sportsman Bedfordshire Hitchin Town 2-0
22 A.C. Cadoza Bedfordshire v Seven Allstars Herefordshire Kent Athletic 2-1 East Region
23 Comets Sports Club Hertfordshire v Windmill, Yarmouth Norfolk Tring Athletic 1.30 3-2
24 Bedfont Sunday Middlesex v Manor House Essex Bedfont Sports 2.00 4-1
25 El Sol Norfolk v Upshire Essex Gorleston (tie reversed back) 0-1
South Region
26 F.C. Camberley Surrey v A.F.C. Kumazi Strikers London Frimley Green 0-5
27 Barnes Albion Surrey v Knighton Arms Hampshire Hanworth Villa 1.30 3-1
28 C.B. Hounslow United Sunday Middlesex v Hammer Hertfordshire C.B. Hounslow United 3-1
29 Marquis Rangers Sussex v Lambeth All Stars London Worthing United 2-4 AET (2-2)
30 Rayners Lane Sunday Middlesex v Belstone Sunday Hertfordshire Belstone (tie reversed) 11.30 4-1
South-West Region
31 Lebeqs Tavern Courage Gloucestershire v The Railway Inn Devon Bristol Manor Farm 4-3 AET (3-3)
32 Sporting Bristol Gloucestershire v All Saints Gloucestershire Keynsham Town 4.00 4-0

NOTES ON 2nd ROUND
All ties PP 25th Nov, except 3, 19 & 28
Tie 4 - PP 2p.m. 25th Nov at Crook Town PP 2p.m. 2nd Dec at Eppleton Colliery Welfare,
tie reversed for 9th Dec but PP again and played 16th Dec
Tie 5 - PP 25th Nov, 2nd Dec & 9th Dec at Thornaby, tie reversed and played 16th Dec
Tie 6 - PP 25th Nov & 2nd Dec both at Sunderland R.C.A. tie reversed but P-P again 9th & 16th Dec at Bootle,
tie reversed back to Sunderland R.C.A. P-P 23rd Dec, played 6th Jan (at sixth attempt)
Tie 8 - PP 25th Nov & 2nd Dec but tie not reversed
Tie 10 - PP 25th Nov at South Liverpool and 2nd Dec at Burscough, tie reversed and played 9th Dec
Tie 11 - PP 25th Nov (1p.m.) & 2nd Dec (11a.m.) both at Washington, tie reversed and played 9th Dec
Tie 12 - PP 25th Nov & 2nd Dec both at The Groves Sports Club, tie reversed and played 9th Dec
Tie 14 - PP 25th Nov at Sileby Town
Tie 16 - PP 25th Nov at Sporting Khalsa
Tie 17 - PP 25th Nov & 2nd Dec both 1p.m. at Manningham Mills, Bradford, tie reversed and played 9th Dec
Tie 20 - PP 25th Nov & 2nd Dec but tie not reversed
Tie 23 - PP 1p.m. 25th Nov at Bovingdon
Tie 25 - PP 25th Nov & 2nd Dec both 2p.m. at Gorleston, tie reversed 9th Dec but PP again, reversed back and played 16th Dec
Tie 26 - PP 2p.m. 25th Nov Tie 30 - PP 25th Nov & 2nd Dec at Rayners Lane, tie reversed and played 9th Dec
Tie 32 - PP 1p.m. 25th Nov & 2p.m. 2nd Dec both at Mangotsfield United, tie not reversed but venue changed to 3G pitch on 9th Dec

Third Round (1p.m.) Sunday 16th December

North Region
01 Alder Liverpool v Humbledon Plains Farm Nissan Durham (at Alder Sports) 5-2 AET (2-2)
02 Oyster Martyrs Liverpool v Burradon & New Fordley Northumberland (at Morpeth Town) (tie reversed) 3-1
03 Kelloe Working Men's Club Durham v South Bank 2006 North Riding, Yorkshire (at Eppleton Colliery Welfare) 3-3 AET (3-3) 4-5 pens
04 T8's Nottinghamshire v R.C.A. Grangetown Florists Durham (at Rolls Royce, Hucknall) 0-1
05 Allerton Liverpool v Home & Bargain Liverpool P-P 23rd Dec (at Alder Sports) (tie reversed) 5-3 AET (3-3)
06 Hetton Lyons Cricket Club Durham v Northallerton Police North Riding, Yorkshire (at Seaham Red Star) 3-0
07 H.T. Sports West Riding, Yorkshire v Salisbury Athletic Liverpool (at Brighouse Town) 3-1
Midlands and South Central Region
08 Punchbowl Birmingham v Britannia United Berks. & Bucks. (at Coleshill Town) 4-1
09 Hundred Acre Birmingham v Comets Sports Club Hertfordshire (at Sutton Coldfield Town) 2-3 AET (2-2)
10 Sporting Khalsa Sunday Staffordshire v A.C. Cadoza Bedfordshire (at Sporting Khalsa) 6-3
11 R.H.P. Sports & Social Nottinghamshire v Club Lewsey Bedfordshire (at Collingham 2p.m.) 2-5
South and East Region
12 Upshire Essex v C.B. Hounslow United Sunday Middlesex C.B. Hounslow United (at Enfield 1893)
2-0
13 Bedfont Sunday Middlesex v Loughborough Saints Leicestershire & R. (at Bedfont Sports) 4-2
14 A.F.C. Kumazi Strikers London v Barnes Albion Surrey (at Colliers Wood United 1.30p.m.) 2-5 AET (2-2)
15 Rayners Lane Sunday Middlesex v Lambeth All Stars London (at Rayners Lane) 2-1
South-West Region
16 Lebeqs Tavern Courage Gloucestershire v Sporting Bristol Gloucestershire (at Bristol Manor Farm) 2-0

NOTES ON 3rd ROUND
Winner of Tie 8 transferred to North Region
Ties 3, 4, 6 & 12 delayed to 23rd Dec because the previous rounds ties had not been completed
Ties 2 & 5 postponed 16th Dec
Ties 2, 5, 6 & 12 postponed on 23rd Dec
Tie 2 reversed, originally at Heswall on 23rd Dec, played 6th Jan at Morpeth Town
Tie 4 delayed to 13th Jan
Tie 5 reversed, originally at Runcorn Town on 23rd Dec played 6th Jan at Alder Sports
Tie 6 postponed 23rd Dec, played 6th Jan
Tie 12 postponed at Waltham Abbey on 23rd Dec, tie reversed and played 6th Jan at C.B. Hounslow United but abandoned after 30 minutes (0-1)
when the grandfather of two of the Upshire players suffered a suspected heart attack. Tie reversed back and played 13th Jan at 2p.m.

Fourth Round (1p.m.) Sunday 20th January

North Region
01 H.T. Sports West Riding, Yorkshire v R.C.A. Grangetown Florists Durham (at Sunderland R.C.A. on 3rd Feb) 2-0
02 Hetton Lyons Cricket Club Durham v Allerton Liverpool (at Runcorn Town on 3rd Feb) 3-2
03 South Bank 2006 North Riding, Yorkshire v Punchbowl Birmingham (at Coleshill Town on 3rd Feb) 3-0
04 Oyster Martyrs Liverpool v Alder Liverpool (at Alders Sports on 3rd Feb) 4-3
South Region
05 Upshire Essex v Rayners Lane Sunday Middlesex (at Rayners Lane on 3rd Feb) 2-1
06 Barnes Albion Surrey v Bedfont Sunday Middlesex (at Bedfont Sports on 10th Feb) 0-0 AET (0-0) 7-6 pen's
07 Club Lewsey Bedfordshire v Lebeqs Tavern Courage Gloucestershire (at Bristol Manor Farm on 3rd Feb) 3-4
08 Sporting Khalsa Sunday Staffordshire v Comets Sports Club Hertfordshire (at Sutton Coldfield on 27th Jan) 2-3

NOTES ON 4th ROUND
All eight ties postponed on 20th Jan and re-arranged for 27th Jan
Tie 1 postponed 20th & 27th Jan at Brighouse Town, tie reversed and played at Sunderland R.C.A. on 3rd Feb
Tie 2 postponed at Eppleton Colliery Welfare (12p.m. 20th Jan) and Seaham Red Star (27th Jan), tie reversed and played at Runcorn Town on 3rd Feb
Tie 3 postponed 20th Jan at Thornaby (3p.m. 20th Jan), tie reversed to Coleshill Town but P-P again and played at Coleshill Town on 3rd Feb
Tie 4 postponed 20th & 27th Jan at Heswall, tie reversed and played at Alder Sports on 3rd Feb
Tie 5 postponed 20th & 12p.m. 27th Jan at Enfield 1893, tie reversed and played at Rayners Lane on 3rd Feb
Tie 6 postponed 1.30p.m. 20th Jan and 3p.m. 27th Jan at Hanworth Villa, tie reversed but P-P at Bedfont Sports 3p.m. both 3rd Feb & 10th Feb,
played 2p.m. 17th Feb at Hanworth Villa
Tie 7 postponed 20th & 27th Jan at Dunstable Town, tie reversed and played at Bristol Manor Farm on 3rd Feb
Tie 8 postponed at Sporting Khalsa 20th Jan and played on 3G pitch at Sutton Coldfield (27th Jan)

Quarter-Finals (2p.m.) Sunday 17th February

Open Draw
01 Lebeqs Tavern Courage Gloucestershire v Oyster Martyrs Liverpool (at Bristol Manor Farm) 2-3
02 Barnes Albion Surrey v Hetton Lyons Cricket Club Durham (tie delayed to 24th Feb by previous round) (at Hanworth Villa) 2-1
03 Upshire Essex v Comets Sports Club Hertfordshire (at Enfield 1893) 3-2
04 South Bank 2006 North Riding, Yorkshire v H.T. Sports West Riding (at Thornaby) 1-3 AET (1-1)


Semi-Finals (2p.m.) Sunday 17th March

01 H.T. Sports West Riding v Oyster Martyrs Liverpool (at Guiseley) 2-3 (att 350)
Chris Howarth 31, Sam Hewitt 74;
Leighton McGivern (2) 34 & 40, Dean Astbury 48

02 Barnes Albion Surrey v Upshire Essex (at Staines Town) 4-3 AET (2-2) (att 252)
Tie 2 postponed from 17th Mch to 24th Mch

Matt Attard (own goal) 12, Luke Willis 71, Tony Mendy (2) 91 & 111;
Jason Hallett 15, Denny Webb 53, Dan Rowe 117


Final (2p.m.) Sunday 21st April


01 Oyster Martyrs (Liverpool) v Barnes Albion (Surrey) (at Burton Albion) 4-3 (att 392)
(announced originally on 26th March as being held at Tranmere Rovers but changed on 2nd April to Burton Albion)
Leighton McGivern (3) 21, 45 & 70, Dean Astbury 64;
Adam Willis (pen) 39, Mark Gallagher 51, Mark McDonaghue (own goal) 55

Oyster Martyrs (manager Neil McNulty)
Jack Mano, Darren Jones, Ricky Agger, Mark McDonaghue, Ian Latham, Dean Astbury,
John Moores, Stevie Porter, Tom Rooney, Leighton McGivern(c), Michael Rimmer
Substitutes - Gary Smith (for Porter 57), Dean Forshaw (for Rimmer 76), Steve Ward, Franny Smith, Tony Rendell

Barnes Albion (manager Mick McCarthy)
Richard Priest, Jordan Willis, Charlie Crane, Denver Morris, Tom Martin(c), Ben Dyett,
Adam
Willis, Dayo Olufemi, Jack Buckle, Mark Gallagher, Luke Willis.
Substitutes - Tony Mendy (for Gallagher 63), Mitchal Gough (for Buckle 67), Daniel Nicholls (for Olufemi 84), Joe Willis, Mike Vincent

Attendance 392

Referee - Graham Scott (Oxfordshire)
Assistant - Derek Eaton (Glucestershire)
Assistant - Michael George (Norfolk)
Fourth - Robert Whitton (Essex)



(This post was edited by John Treleven on Apr 22, 2013, 9:41 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 3, 2012, 4:46 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #2 of 17 (36950 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 3, 2012, 5:25 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #3 of 17 (36946 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Fatboyfat
Reserve Team Star

Dec 5, 2012, 9:49 PM

Posts: 727
Location:
Team(s):

Post #4 of 17 (36849 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Sunday Cup - 3rd Round Draw [In reply to] Can't Post or Reply Privately

John,

Just a minor amendment to your lists above.

The Sporting Khalsa v Bilsthorpe Celtic game was moved from a waterlogged Sporting Khalsa ground to Cradley Town last Sunday. My headcount was 31, there was free admission and no programme was issued.


nico
Chelsea Transfer Target


Dec 16, 2012, 8:05 PM

Posts: 3506
Location: Robin Hood County
Team(s): SV Schadenfreude

Post #5 of 17 (36581 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Sunday Cup - 3rd Round Draw [In reply to] Can't Post or Reply Privately

John, the 1st Round tie between Eden Vale and St. Sebastian's was awarded to Eden Vale. As for their 2nd Round tie...


The Carlsberg FA Sunday Cup fixture between Liverpool Eden Vale and RCA Grangetown Florists due to be played on Sunday, 16 December at Bootle FC's ground has been called off because of the state of the pitch.

The fixture, which has now been postponed four times, is now reversed again and will be played at Meadow Park on Sunday, 23 December with a 1:00pm kick off.
~ http://www.sunderlandrca.co.uk/node/1825


...will it ever get played?! Crazy



One moment's high and glory rolls on by


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 16, 2012, 8:37 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #6 of 17 (36569 views)
Shortcut
Re: [nico] F.A. Sunday Cup - 3rd Round Draw [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Thank you, nothing on F.A. circulars about that and looking back through them I see they just quietly changed the name of the team
through to the next round which I had missed. Presumably an ineligible player?

Oyster Martyrs also postponed today but at least that is a 3rd Round tie.


nico
Chelsea Transfer Target


Dec 17, 2012, 1:40 PM

Posts: 3506
Location: Robin Hood County
Team(s): SV Schadenfreude

Post #7 of 17 (36503 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Sunday Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

FA Sunday Cup ~ Fourth Round (20/01/13)

1 HT Sports v T8's or RCA Grangetown Florists/Eden Vale
2 Hetton Lyons Cricket Club or Northallerton Police v Allerton or Home & Bargain
3 Kelloe WMC or South Bank (2006) AFC v Punchbowl
4 Oyster Martyrs or Burradon & New Fordley v Alder
5 Upshire or CB Hounslow United (Sunday) v Rayners Lane (Sunday)
6 Barnes Albion v Bedfont Sunday
7 Club Lewsey v Lebeqs Tavern Courage
8 Sporting Khalsa (Sunday) v Comets Sports Club



One moment's high and glory rolls on by


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 17, 2012, 4:37 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #8 of 17 (36469 views)
Shortcut
Re: [nico] F.A. Sunday Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

North-East does much better than North-West in the top half of the draw with only Oyster Martyrs having the chance of a home tie


Fatboyfat
Reserve Team Star

Dec 18, 2012, 2:34 PM

Posts: 727
Location:
Team(s):

Post #9 of 17 (36410 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Sunday Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

And another home draw for Sporting Khalsa Sunday too.

I wonder what excuse they will use this time for not issuing a programme? Excuses in the earlier rounds have become more and more fanciful, so ' sorry, they were eaten by a walrus on the way to the ground' is my favourite this time.


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 18, 2012, 4:23 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #10 of 17 (36397 views)
Shortcut
Re: [Fatboyfat] F.A. Sunday Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

It has been very wet, so the walruses are able to travel further inland than ever before in order to eat all that the programme sellers can offer them!


(This post was edited by John Treleven on Jan 3, 2013, 6:32 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 3, 2013, 7:31 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #11 of 17 (35540 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 17, 2013, 5:17 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #12 of 17 (35226 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 24, 2013, 6:08 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #13 of 17 (35038 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 17, 2013, 6:58 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #14 of 17 (34615 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Mar 24, 2013, 5:53 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #15 of 17 (34441 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


paulh66
Qatar World Cup bid member!


Mar 26, 2013, 5:43 PM

Posts: 17782
Location: Surrey
Team(s): Tranmere Rovers, South Liverpool (the South will rise again), Cammell Laird

Post #16 of 17 (34344 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Sunday Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Final is being held at Tranmere Rovers, Sunday April 21 at 2pm


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Apr 22, 2013, 9:43 PM

Posts: 16147
Location: Jersey
Team(s):

Post #17 of 17 (33656 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Sunday Cup [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Final (2p.m.) Sunday 21st April

01 Oyster Martyrs (Liverpool) v Barnes Albion (Surrey) (at Burton Albion) 4-3 (att 392)
(announced originally on 26th March as being held at Tranmere Rovers but changed on 2nd April to Burton Albion)
Leighton McGivern (3) 21, 45 & 70, Dean Astbury 64;
Adam Willis (pen) 39, Mark Gallagher 51, Mark McDonaghue (own goal) 55

Oyster Martyrs (manager Neil McNulty)
Jack Mano, Darren Jones, Ricky Agger, Mark McDonaghue, Ian Latham, Dean Astbury,
John Moores, Stevie Porter, Tom Rooney, Leighton McGivern(c), Michael Rimmer
Substitutes - Gary Smith (for Porter 57), Dean Forshaw (for Rimmer 76), Steve Ward, Franny Smith, Tony Rendell

Barnes Albion (manager Mick McCarthy)
Richard Priest, Jordan Willis, Charlie Crane, Denver Morris, Tom Martin(c), Ben Dyett,
Adam
Willis, Dayo Olufemi, Jack Buckle, Mark Gallagher, Luke Willis.
Substitutes - Tony Mendy (for Gallagher 63), Mitchal Gough (for Buckle 67), Daniel Nicholls (for Olufemi 84), Joe Willis, Mike Vincent

Attendance 392

Referee - Graham Scott (Oxfordshire)
Assistant - Derek Eaton (Glucestershire)
Assistant - Michael George (Norfolk)
Fourth - Robert Whitton (Essex)


 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3