Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non-League Football Discussion: Other British Isles Football:
Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results

 

First page Previous page 1 2 3 Next page Last page  View All


PaulC
Man City Transfer Target!


Sep 24, 2011, 10:16 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #1 of 71 (13584 views)
Shortcut
Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results Can't Post or Reply Privately

Round 1

EAST/FIFE AREA

Balerno Athletic 1-1 Balgonia Scotia
Balgonia Scotia 1896 0-2 Hawick Waverley
Bayside 7-0 Freuchie
Bluebell 11-4 Pathhead
Burntisland United 7-2 Carnegie Thistle
Camelon Albion 2-1 Strathmiglo United
Carronshore Athletic 7-2 Kincardine
Civil Service Strollers 3-2 Doune Castle (STIR)
Cramond 4-4 Mayfield East Houses
Dalkeith Thistle MW 4-1 Heriot Vale
Dunalder 0-4 Newcraighall Leith Victoria
Earlston Rhymers 2-2 Lesley Hearts
Glenrothes 2-2 Maddiston
Greg Park Rangers v. Buckhaven Town
Hillfoots Community 2-9 Eastvale
Leith Star Athletic 2-7 Danderhall MV
Lumphinnans United 10-0 Newburgh Juveniles
Methillhill Strollers 2-1 AFC Milton
North Edinburgh United 1-4 Barca Milton 97
Pittenweem Rovers 2-1 Rosyth Wanderers
Polmont 0-5 East Calder United
Stirling Boys Club 1-2 Auchtermuchty Bellvue
Sunnyside Thistle 1-6 California
The Spartans 2-5 Tollcross Thistle

NORTH OF TAY AREA
Carnoustie YM 6-2 Portcullis
Coldside United 0-4 Dundee City
FC Claypotts 4-1 Monifeith Tayside
Letham5-2 Tayside Fire Brigade
Strathmore Athletic 2-2 Dundee University
Vale of Earn 1-3 Merpro

Coupar Angus v. Craigie
Menzieshill v. Harris FP
Star of Atholl v. DC Athletic
Parktool Athletic v. Logie Club

(West and North areas play Round 1 ties on 1 October)


sjosta
First Team Regular


Sep 25, 2011, 8:28 PM

Posts: 1354
Location: Dimmest Lancs
Team(s): Groundhopper, ABE

Post #2 of 71 (13543 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

When is the second round due Paul? Can you include the draw if you can get it; I remember Pete Smyth used to be pulling his hair out to complete the Amateurs.

BTW I think the team is Greig Park Rangers; they're from Windygates



Football seen in: Scotland (268 grounds), England (969), Germany (289), Sweden (208), Netherlands (67), Wales (27), Ireland (S&N)(23/4), Austria (9), France (6), Denmark(5), Belgium(3),Italy(2), Luxembourg (2), Spain (2), Liechtenstein, Jersey, Switzerland, Canada
Figures correct(ish) at end of season 14-15 (1898 total)
For all your Fife needs:
Fife Junior History


PaulC
Man City Transfer Target!


Sep 27, 2011, 8:25 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #3 of 71 (13482 views)
Shortcut
Re: [sjosta] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Here are the round dates.

http://nonleaguematters.co.uk/...;;page=unread#unread

The Round 2 draw is here:

http://nonleaguematters.co.uk/...;;page=unread#unread


PaulC
Man City Transfer Target!


Sep 27, 2011, 8:36 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #4 of 71 (13480 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Contrary to the information in my original post most Round 1 ties were indeed played in the North area on 24 September.

Round 1 North area
Aughnagatt Barons 6-1 Fintray Thistle
Bervie Caledonian 4-2 Glendale XI
Bon Accord City 5-1 Theologians NE
Burghmuir 3-4 Continental
FC Polska 0-5 Cammachmore
Kemnay Youth 5-1 Banchory
MS United v. Stoneywood (to be played 1 October)
Rothie Rovers 1-1 Torry United
Trophies International 1-5 Ellon Thistle


The North area has also been making inroads into Round 2

Round 2 (North area)
17 September

Alford 1-1 Luthermuir
24 September
Insch 10-0 ARI Thistle

Round 2 replay (North area)
24 September

Luthermuir 2-0 Alford


PaulC
Man City Transfer Target!


Sep 27, 2011, 3:58 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #5 of 71 (13438 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Missing results

Round 1

East/Fife area
Greig Park Rangers 1-0 Buckhaven Town

North of Tay area

Coupar Angus 0-4 Craigie
Menzieshill 2-2 Harris FP
Star of Atholl 1-3 DC Athletic
Parktool Athletic 3-7 Logie Club



(This post was edited by PaulC on Sep 27, 2011, 4:08 PM)


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 2, 2011, 10:43 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #6 of 71 (13299 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

1 October

Round 1
WEST
AFC Dreghorn 2-2 Kilmarnock Town
Ardeer Rovers P-P Nia Roo
Bishopton P-P East Kilbride United
Bannockburn 5-1 Milngave Wanderers
Craigie P-P Gourock Thistle
Claremont 5-2 Stewarton Annick
Cumbernauld Clyde 0-1 Blantyre Rangers
Cumbernauld Athletic 1-8 Galston United
Clark Drive P-P Dalziel High School FP
Carlton P-P Drumley United
East Kilbride 1-1 Duncanrigg
Eastwood Park P-P Wallacetown
East Kilbride Free Church 1-1 Hamilton FP's
Eddlewood P-P Arkelston
Glenvale w/o-scr Elderslie
Gormac Thistle 3-7 Barrhill
Glenburn Athletic P-P Troon
Glasgow Deaf Athletic P-P Paisley
Glentyan Thistle P-P Strathclyde University
Hurlford Thistle 8-0 Victoria Park
Hamilton FP 6-1 Erskine YFC
Houston P-P Glasgow University
Kings Park Rangers P-P MLS Leeds
Kelvin Park P-P The Harp
Kilbowie Thistle P-P Greenock High School FP
Largs United P-P. Bishopton United
Linwood Welfare P-P FC Argyll
Law Hearts v. Donaldson
Motherwell Miners scr-w/o Drumchapel United (C/SC)
Mossblown P-P Rhu
Port Glasgow OBU P-P Dennistoun
Paisley Athletic P-P. Onthank
South Lanarkshire 1-3 Girdle Toll
Stedfast P-P Shotts Victoria
Tarbert 4-6 Garrowhill Thistle
Symington Caledonian P-P Seafar Villa
Scotia Athletic 4-2 Ferguslie
Strathclyde University 3-0 Crookedholm (Abandoned 65 minutes)
Tarbolton P-P Windlaw
Thorniewood v. North Kelvin United
Wishaw High School FP w/o-scr Giffnock Soccer Centre
Weir Recreation P-P Oban Saints

NORTH AREA
MS United 2-2 Stoneywood

Round 1 Replays
EAST/FIFE AREA

Balgonia Scotia 3-2 Balerno Athletic
Mayfield & Easthouses 0-3 Cramond
Lesley Hearts 9-1 Earlston Rhymers
Maddiston 5-1 Glenrothes

NORTH OF TAY AREA
Dundee University v Strathmore Athletic
Harris FP 5-4 Menzieshill

NORTH AREA
Torry United 1-0 Rothie Rovers

Round 2
NORTH AREA

Bankhead 015 Echt
Glendale 41 Stonehaven Athletic
Highland Hotel 34 Cowie Thistle
Mugiemoss Youth 31 Byron Amateurs
Monymusk 03 Woodside
McTeagle 16 Blackburn
Scotstown Rovers 13 Lads Club Amateurs
Torphins 33 Feughside


(This post was edited by PaulC on Oct 2, 2011, 10:57 AM)


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 2, 2011, 11:07 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #7 of 71 (13291 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Revised Second Round draw

West Area (Ties to be played on or before 22 October)
Aitkenhead Thistle v. Carrick Amateurs
Ashfield v. Dynamo East Kilbride
Auchinleck Boswell v. Blantyre United
Atlantis v. Cambusland Cosmo
Aitkenhead Thistle 'B' v. Drumchapel
Arthurlie United v. Crosslands United
Ardeer Rovers OR Niaroo v. Blantyre Rangers
Blochearn Star v. Baillieston United
Bellaire v. Coulton
Balmore v. Calderglen
Belmont v. Hillington
Bishopton Athletic v. Drumchapel United (STIR)
Blackston United v. Stevenston Town
Bearsden v. Postal United
Bellshill v. AFC Dreghorn OR Kilmarnock Town
Carfin Harp v. Kirkfieldbank
Clydevalley Rovers v. Jordanhill Campus
Campbeltown Pupils v. Bothwell & Uddingston Albion
Cotters v. Glenvale
Cresswell Lane v. Kilsyth
Centre v. Law Hearts OR Donaldson
Clydebank v. Condorrat
Condorrat Club v. Kelvin Park OR The Harp
Craigie OR Gourock Thistle v. Dunoon 'B'
Castlemilk v. Thorniewood OR North Kelvin United
Corkerhill v. Celtic
Carlton OR Drumley United v. Glenmuir Thistle
Cambria v. North Kelvin United
Caledonian v. Weir Recreation OR Oban Saints
Carluke Baptists v. Milton AFC
Calderwood Blue Star v. Woodhall Thistle
Dumbarton Central v. Avoca
Dumbarton Academy FP's v. Claremount
Drumpellier Thistle v. Alba Thistle
Dumbarton Harp v. Winlinton Wolves
Eaglesham v. Carnwath
East Kilbride YMCA v. St. Jospehs
Eastwood Park OR Wallaceton v. West Kilbride
(SAL) East Kilbride FC v. Newmilns
EBC v. Redbrae
(C/SC) East Kilbride OR Duncanrigg v. Lochan
East Dumbarton Shire v. Bishopton OR EK United
East Kilbride Rolls Royce v. EK Free Church OR Hamilton FP
Erskine v. Lochgilphead Red Star
Erskine Athletic v. Hampden
Fenwick Thistle v. Jimmy Johnstone Academy
Finnart v. Clydesdale United
Fordbank Star v. Rutherglen
Giffnock North v. Westerlands
Glasgow Harp v. Dalmilling
Glasgow North v. Electric Bar
Glenburn MW v. Auldhouse
Glencastle Sparta v. Aitkenhead Thistle
Glentyan Thistle OR Strathclyde Uni v. Jamestown
Barrhill v. Whinhill United
Gourock Athletic v. Prestwick
Gryffe v. Mount Vernon Juniors
Haldane United v. Renfrew Town
Harestanes v. Dunoon A
Harmony Row v. Bannockburn
Hillside v. Strathaven Dynamo
Holytown Colts v. Ashdale Victoria
Houston OR Glasgow University v. Campsie
Hurlford Thistle v. Inchinnan Community Club
Independent v. Strathclyde University OR Crookedholm
Inverclyde v. Whitehill
Irvine Town v. Cambusnethan Talbot
John Street v. Springhill
Kelvin v. Gartcosh United
Kelvinbridge v. Drumchapel United (GGPL)
Kilbirnie v. Hamilton FP
Kilbowie Thistle OR Greenock HSFP v. FC Dalriata
Kilbowie Union v. Eastfield
Kilmarnock v. Anniesland
Kilpatrick Thistle v. Newton Mearns Rovers
Kilsyth Church of God v. Dailly
Kirkintilloch MW v. Thorn Athletic
Knightswood United v. Drongan United
Knockentiber v. Rothesay Brandane
Larkfield v. St Marys
Linwood v. Redbrae
Linwood Welfare OR FC Argyll v. Netherthird
Loudon v. Clydesdale Athletic
Mauchline United v. Shawlands FP [SAL]
Mearns v. Galston United
Mossend v. Eddlewood OR Arkelston
Motherwell v. Blairdardie United
Muirend v. Clyde Rangers
Westerlands v. Viewfield Rovers
Milton v. Barrhead YM
Minshant v. Broomhill
Mossblown OR Rhu v. Crownpark
Myre Athletic v. Kilbarchan Thistle
Oarchard Park Mount B v. Colville Park
Overton Thistle v. Wellhouse
Paisley Athletic OR Onthank v. Kilpatrick
Paisley FC v. Rosehill Star [SAL]
Paisley Thistle v. Chryston
Partick West v. Glasgow Deaf OR Paisley
Pollok v. Dirrans Athletic
Port Glasgow Hibs v. Darvel Victoria
Port Glasgow OBU OR Dennistown v. Craigneuk
Quayside Thistle v. Girdle Toll
Rannoch Amateurs FC v. Drumchapel FP
Red Star v. Beith Amateurs FC
Renfrewshire United v. Orchard Park Mount 'A'
Robslea Amateurs FC v. Campsie Minerva
Scotia Athletic v. Busby Amateurs FC
Silkys United v. Blantyre Celtic
Singer v. Inverkip Thistle
St Mungos v. Shortlees
St Patricks FP v. Cardross
Steadfast OR Shotts Victoria v. Glenacre
Stewarton United v. West Coast Thistle
Symington Caledonian OR Seafar Villa v. Ashvale Victoria
Tantallon Victoria v. Mill United
Garrowhill Thistle v. Clark Drive OR Dalziel High School FP
Tarbolton OR Windlaw v. Garnethill Rovers
Third Lanark v. Silverburn United
Troon United v. Ardrossan Castle Rovers
Uddingston Anvil v. Kilbride Thistle
Vale of Girvan v. Millerston Thistle
Vale of Leven v. Kilsyth Community Church
Waterside v. Largs United OR Bishopton United
Whitefield Rovers v. Tannahill
Whitehill FP v. Carluke Hearts
Wishaw High Sschool FP v. Gibshill
Woodgreen v. Boswell
Woodwynd Wolves (P/D) v. Glenburn Athletic OR Troon
Woodwynd Wolves (AYR) v. AS Airdrie
Yoker v. Kings Park Rangers OR MLS Leeds


EAST/FIFE AREA (ties to be played on or before 15 October)
Hawick Waverley v. Dunedin Athletic
Benarty v. Bannockburn (STIR)
Bluebell v. Greig Park Rangers
Bo'ness v. Cambusbarron Rovers
Bo'ness United v. Denbeath
Camelon Albion v. North Merchiston Vale
Livingston v. Lomond United
Civil Service Strollers v. Victoria Loco
Comrie Tavern v. Stirling University
Cupar Hearts v. Callender Thistle
(CAL) Doune Castle v. Pittenweem RoversWanderers
Dunalder OR Newcraighall v. Whitson Star
Dunipace Thistle Star v. Methhill Strollers
Dysart v. Bonnybridge YFP
Lesley Hearts v. Newtongrange Star
Fife Thistle v. Braehead Amateurs FC
Grangemouth v. Carronshore Athletic
Kettle United v. Stirling Thistle
Kirkcaldy Rovers v. Tranent Juniors
Laurieston Villa v. Fossoway
Links United v. Edinburgh South Victoria
Lognalea United v. Sandys
Lothian Star v. Silverknowles Vale
Musselburgh v. Rosebank Rangers
Musselburgh United v. Stirling United
Barco Milton 97 v. Leithen Rovers
Peppies Alloa v. St Monans Swallows
St Andrews University v. Winton
Standard Life v. Fallin
Stenhousemuir v. Queensferry Albert
Tollcross Thistle v. Riverside
Uphall Station v. St Andrews
Watt Star v. Auchtermuchty Bellevue
Zetland v. Scottish Widows
Arniston v. Selkirk Victoria
Bathgate Thistle v. Linton Hotspur
Bayside v. Dalkeith Thistle MW
Bowhill Rovers v. Kirkcaldy YMCA
Brightons v. Peebles Rovers
Burntisland United v. Tynecastle Star
Burntisland Shipyard v. Cabrera Athletic
Craigroyston Vale v. Pencaitland
Dalgety Bay v. Kinross
Dunblane Thistle v. L B E Strollers
Edinburgh Rose v. Slamannan
Forth Thistle v. East Linton
Maddiston v. FC Bayside
Glenrothes Strollers v. Camelon Thistle
Hearts of Beath v. Linlithgow Thistle
Eastvale v. Redpath Albion
Inverkeithing Hillfield Swifts v. Lumphinnans United
Laurieston Thistle v. Valleyfield
Loanhead MW v. Symington Tinto
Lochend v. Alba Athletic
Lomond Victoria v. Tilicoultry
Milton AFC v. Fair City
Musselburgh Windsor v. Leven United
East Calder United v. Danderhall MW
Sporting Kape v. Dundonald AMS
St Vincent v. Kennoway
Star Hearts v. Rosyth Civil Service
Steins Thistle v. Seaforth Highlanders
Stirling City v. Denny
California v. Caldercruix
Symington Tinto v. Tullibody Community
West Lothian v. Cramond
Whitburn v. Greenhill

NORTH OF TAY AREA (ties to be played on or before 15 October)
Arbroath v. Comrie Rovers
Auchterarder Primrose v. Wolfhill
Balmoral United v. Arbroath High School FP
Bank Street Athletic v. Merpo
Breadalbane v. Logie Club
Bridge of Earn v. Douglas Sports Club
Bridgeton United v. West End Athletic
Burrelton United v. FC Polonia Dundee
Cannon Fodder v. Fairfield
Craigie v. Morgan Academy FP
Dunde Academicals v. Ballinluig
Dundee College v. Barnhill
FC Claypotts OR Monifieth Tayside v. Roselea
Glenfarg United v. Hawkhill Tavern
Inchture v. Meigle Victoria
Invergowrie v. Carnoustie YM
Jeanfield Swifts v. Logie Harp
Kelso v. Rattray
Kettings v. Arbroath Harp
Kinrossie Caledonian v. Letham
Letham Lads (PERTH) v. Kenmore
Letham Lads Club v. Alyth
Lowson United v. Carnoustie Athletic
Michelin v. S S Peter Paul
Montrose Athletic v. Strathearn Grove
N C R Amateur FC v. Broughty United
Newtyle Hearts v. Newport
St James v. Vale of Atholl
St Johns v. Dundee City
DC Athletic v. Methvan
Strathmore Athletic OR Dundee University v. Brechin
Tay Thistle v. Harris FP
The Livet v. Club 83
Wellbank v. Riverside Athletic


NORTH AREA (ties to be played on or before 15 October)
AC Mill Inn v. Tarves
Alford 1-1 Luthermuir (Replay 0-2)
Bankhead 0-15 Echt
Continental v. Kintore AMS
Banchory OR Kemnay Youth v. Rothie Rovers OR Torry United
B S FC v. Halliburton
Ellon v. Northern United
Cammochmore v. Dee
Glendale 4-1 Stonehaven Athletic
Glendale Youth v. Bon Accord City
Great Western United v. Aughnagatt Barons
Grammar FP v. Newmacher United
Highland Hotel 3-4 Cowie Thistle
Insch 10-0 ARI Thistle
Mugiemoss Youth 3-1 Byron
Monymusk 0-3 Woodsode
McTeagle 1-6 Blackburn
Newburgh Thistle v. MS United OR Stoneywood
Newtonhill v. Bervie Caledonian
Old Aberdonians v. Ellon Thistle
Scotstown Rovers 1-3 Lads Club
Torphins 3-3 Feughside
Westhill v. Sleat & Strath



(This post was edited by PaulC on Oct 2, 2011, 11:14 AM)


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 3, 2011, 8:44 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #8 of 71 (13241 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Missing results from 1 October

Round 1
West

Law Hearts 4-2 Donaldson
Thorniewood w/o-scr North Kelvin United

Round 1 replay
North of Tay
Dundee University 0-7 Strathmore Athletic


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 4, 2011, 11:32 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #9 of 71 (13188 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

1 October

Corrections, clarifications and obfuscations

It seems that Eddlewood, one of the most successful amateur clubs in recent years, has folded. Quite a shock!
Eddlewood were Scottish Amateur Cup winners in 2007-08 and 2009-10

Round 1 West
East Kilbride Free Church 1-1 Hamilton FP's (shown as 0-8 on SAFA site, which seems likely to be correct)
Eddlewood scr-w/o Arkelston
Gormac Thistle 3-7 Barrhill (shown as 3-1 on SAFA site - Stirling & District League still shows 3-7)



PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 9, 2011, 10:33 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #10 of 71 (13053 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

8 October

Round 1
West

Ardeer Rovers 6-6 Nia Roo
Bishopton 2-2 East Kilbride United
Craigie P-P Gourock Thistle
Clark Drive 5-1 Dalziel High School FP
Carlton 1-3 Drumley United
Eastwood Park 0-1 Wallacetown
Glenburn Athletic 2-3 Troon
Glasgow Deaf Athletic 1-10 Paisley
Glentyan Thistle P-P Strathclyde University
Houston 0-2 Glasgow University
Kings Park Rangers 5-3 MLS Leeds
Kelvin Park 0-2 The Harp
Kilbowie Thistle P-P Greenock High School FP
Largs United 4-4 Bishopton United
Linwood Welfare 1-2 FC Argyll
Mossblown 3-5 Rhu
Port Glasgow OBU 2-4 Dennistoun
Paisley Athletic2-4. Onthank
Stedfast v Shotts Victoria
Symington Caledonian w/o-scr Seafar Villa
Tarbolton 1-1 Windlaw
Weir Recreation P-P Oban Saints



Round 1 replays
West

Kilmarnock Town 6-3 AFC Dreghorn
Duncanrigg P-P East Kilbride

North
Stoneywood 4-3 MS United (aet)

Round 2
North

AC Mill Inn 31 Tarves
BSFC 03 Halliburton
Cammachmore 21 Dee Amateurs
Continental v Kintore
Ellon Amateurs 32 Northern United
Glendale Youth 03 Bon Accord City
Great Western United 51 Auchnagatt Barons
Grammar FPs 05 Newmachar United
Insch 100 ARI Thistle
Kemnay Youth 21 Torry United
Newtonhill v Bervie Caley
Old Aberdonians 61 Ellon Thistle
Westhill v Sleat & Strath

Round 2 replay
North

Feughside 6-4 Torphins


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 10, 2011, 7:36 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #11 of 71 (13003 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Missing result

Round 1
West

Stedfast 5-2 Shotts Victoria


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 16, 2011, 4:23 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #12 of 71 (12797 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

October 15

Round 1
West

Craigie 1-4 Gourock Thistle
Glentyan Thistle 1-5 Strathclyde University (CAL)
Kilbowie Thistle P-P Greenock High School FP
Weir Recreation 1-4 Oban Saints

Strathclyde University v Crookedholm (tie awarded to Strathclde University after original match abandoned 65 mins at 3-0. Strathclyde Uni's site states - "..the match was abandoned after 70 minutes in somewhat farcical circumstances, with the referee being subjected to constant foul and abusive onslaughts from the opposition bench and having no other option than to stop the game and award the result to Strathclyde.)

Round 1 replays
West

Nia Roo 7-0 Ardeer Rovers
Bishopton United 2-4 Largs United
Windlaw 1-2 Tarbolton (aet)
Duncanrigg P-P East Kilbride
East Kilbride United 1-2 Bishopton

Round 2
East and Fife
Hawick Waverley 1-1 Dunedin Athletic
Benarty 2-1 Bannockburn (S&D)
Bluebell 6-3 Greig Park Rangers
Bo'ness 0-3 Cambusbarron Rovers
Bo'ness United Amateurs 1-8 Denbeath
Camelon Albion 4-3 North Merchiston Vale
Livingston 4-2 Lomond United
Civil Service Strollers 3-3 Victoria Loco
Comrie Tavern 3-4 Stirling University (S&D)
Cupar Hearts 6-0 Callander Thistle
Doune Castle 2-2 Pittenweem Rovers
Newcraighall Leith Victoria 2-2 Whitson Star
Dunipace Thistle 6-0 Methhill Strollers
Dysart 1-6 Bonnybridge YFP
Lesley Hearts 0-1 Newtongrange Star Amateurs
Fife Thistle 2-4 Braehead Amateurs FC
Grangemouth 1-4 Carronshore Athletic
Kettle United 2-0 Stirling Thistle
Kirkcaldy Rovers 1-1 Tranent Juniors Amateurs
Laurieston Villa scr-w/o Fossoway
Links United 2-7 Edinburgh South Victoria
Loganlea United 2-2 Sandys
Lothian Star 3-2 Silverknowles Vale
Musselburgh 4-0 Rosebank Rangers
Musselburgh United 2-3 Stirling United (CAL)
Barco Milton 97 0-2 Leithen Rovers
Peppe's Alloa 1-3 St Monans Swallows
St Andrews University 2-2 Winton
Standard Life 3-1 Fallin
Stenhousemuir 4-2 Queensferry Albert
Tollcross Thistle 12-2 Riverside
Uphall Station 4-2 St Andrews
Watt Star 2-1 Auchtermuchty Bellevue
Zetland 4-1 Scottish Widows
Arniston MW P-P Selkirk Victoria
Bathgate Thistle 1-1 Linton Hotspur
Bayside 5-5 Dalkeith Thistle MW
Bowhill Rovers 3-2 Kirkcaldy YMCA
Brightons 2-0 Peebles AFC
Burntisland United 6-2 Tynecastle Star
Burntisland Shipyard P-P Cabrera Athletic
Craigroyston Vale scr-w/o Pencaitland
Dalgety Bay 1-1 Kinross
Dunblane Thistle 1-3 L B E Strollers
Edinburgh Rose 4-2 Slamannan
Fernieside 3-3 Balgonie Scotia
Forth Thistle 1-1 East Linton
Maddiston 6-0 FC Bayside
Glenrothes Strollers 1-6 Camelon Thistle
Hearts of Beath 1-4 Linlithgow Thistle
Eastvale 5-2 Redpath Albion
Inverkeithing Hillfield Swifts 0-6 Lumphinnans United
Laurieston Thistle 1-2 Valleyfield (abandoned 40 mins, after Laurieston player's misconduct)
Loanhead MW 5-0 Symington Tinto (NSL)
Lochend 5-2 Alba Athletic
Lomond Victoria 0-0 Tillicoultry
Milton AFC 2-3 Fair City
Musselburgh Windsor 0-8 Leven United
East Calder United 6-1 Danderhall MW
Sporting Kape 3-5 Dundonald AMS
St Vincent scr-w/o Kennoway
Star Hearts 0-5 Rosyth Civil Service
Steins Thistle 5-2 Seaforth Highlanders
Stirling City 4-1 Denny
California 6-5 Caldercruix
Symington Tinto (CAL) 2-2Tullibody Community
West Lothian 2-7 Cramond
Whitburn 7-2 Greenhill

North of Tay
Arbroath CSC 2-8 Comrie Rovers
Auchterarder Primrose 11-0 Wolfhill
Balmoral United 4-2 Arbroath High School FP
Bank Street Athletic 2-1 Merpo
Breadalbane w/o-scr Logie Club
Bridge of Earn 1-3 Douglas Sports Club
Bridgeton United 4-0 West End Athletic
Burrelton United 3-2 FC Polonia Dundee
Cannon Fodder 4-4 Fairfield
Craigie 4-0 Morgan Academy FP
Dundee Academicals scr-w/o Ballinluig
Dundee College 4-2 Barnhill
FC Claypotts 2-3 Roselea
Glenfarg United 0-2 Hawkhill Tavern
Inchture 7-0 Meigle Victoria
Invergowrie 3-0 Carnoustie YM
Jeanfield Swifts 2-1 Logie Harp
Kelso 1-9 Rattray
Kettins scr-w/o Arbroath Harp
Kinrossie Caledonian 0-2 Letham
Letham Lads (PERTH) scr-w/o Kenmore
Letham Lads Club 1-4 Alyth
Lowson United 2-5 Carnoustie Athletic
Michelin 1-10 S S Peter Paul
Montrose Athletic scr-w/o Strathearn Grove
NCR 6-0 Broughty United
Newtyle Hearts 0-4 Newport
St James 2-2 Vale of Atholl
St Johns 2-2 Dundee City
DC Athletic 6-0 Methvan
Strathmore Athletic v. Brechin
Tay Thistle 0-2 Harris FP
The Livet scr-w/o Club 83
Wellbank 0-5 Riverside Athletic


North of Scotland

Continental 3-2 Kintore
Newtonhill 5-2 Bervie Caley
Westhill 2-3 Sleat & Strath
Newburgh Thistle 0-5 Stoneywood
Already played
AC Mill Inn 31 Tarves
BSFC 03 Halliburton
Cammachmore 21 Dee Amateurs
Ellon Amateurs 32 Northern United
Glendale Youth 03 Bon Accord City
Great Western United 51 Auchnagatt Barons
Grammar FPs 05 Newmachar United
Insch 100 ARI Thistle
Kemnay Youth 21 Torry United
Old Aberdonians 61 Ellon Thistle
Bankhead 0-15 Echt
Glendale 4-1 Stonehaven Athletic
Highland Hotel 3-4 Cowie Thistle
Monymusk 0-3 Woodside
Mugiemoss Youth 3-1 Byron
McTeagle 1-6 Blackburn
Scotstown Rovers 1-3 Lads' Club
Torphins 3-3 Feughside (replay 4-6)

West (revised draw, ties due 22 October)
Aitkenhead Thistle v. Carrick Amateurs
Ashfield v. Dynamo East Kilbride
Auchinleck Boswell v. Blantyre United
Atlantis v. Cambusland Cosmo
Aitkenhead Thistle 'B' v. Drumchapel
Arthurlie United v. Crosslands United
Nia Roo v. Blantyre Rangers
Blochearn Star v. Baillieston United
Bellaire v. Coulton
Balmore v. Calderglen
Belmont v. Hillington
Bishopton Athletic v. Drumchapel United (STIR)
Blackston United v. Stevenston Town
Bearsden v. Postal United
Bellshill v. Kilmarnock Town
Carfin Harp v. Kirkfieldbank
Clydevalley Rovers v. Jordanhill Campus
Campbeltown Pupils v. Bothwell & Uddingston Albion
Cotters v. Glenvale
Cresswell Lane v. Kilsyth
Centre v. Law Hearts
Clydebank v. Condorrat
Condorrat Club v. The Harp
Craigie OR Gourock Thistle v. Dunoon 'B'
Castlemilk v. Thorniewood
Corkerhill v. Celtic
Drumley United v. Glenmuir Thistle
Cambria v. North Kelvin United
Caledonian v. Oban Saints
Carluke Baptists v. Milton AFC
Calderwood Blue Star v. Woodhall Thistle
Dumbarton Central v. Avoca
Dumbarton Academy FP's v. Claremount
Drumpellier Thistle v. Alba Thistle
Dumbarton Harp v. Winlinton Wolves
Eaglesham v. Carnwath
East Kilbride YMCA v. St. Jospehs
Wallacetown v. West Kilbride
(SAL) East Kilbride FC v. Newmilns
EBC v. Redbrae
(C/SC) East Kilbride or Duncanrigg v. Lochan
East Dumbartonshire v. Bishopton
East Kilbride Rolls Royce v. Hamilton FP
Erskine v. Lochgilphead Red Star
Erskine Athletic v. Hampden
Fenwick Thistle v. Jimmy Johnstone Academy
Finnart v. Clydesdale United
Fordbank Star v. Rutherglen
Giffnock North v. Westerlands
Glasgow Harp v. Dalmilling
Glasgow North v. Electric Bar
Glenburn MW v. Auldhouse
Glencastle Sparta v. Aitkenhead Thistle
Strathclyde University (CAL) v. Jamestown
Barrhill v. Whinhill United
Gourock Athletic v. Prestwick
Gryffe v. Mount Vernon Juniors
Haldane United v. Renfrew Town
Harestanes v. Dunoon A
Harmony Row v. Bannockburn
Hillside v. Strathaven Dynamo
Holytown Colts v. Ashdale Victoria
Glasgow University v. Campsie
Hurlford Thistle v. Inchinnan Community Club
Independent v. Strathclyde University (GGPL)
Inverclyde v. Whitehill
Irvine Town v. Cambusnethan Talbot
John Street v. Springhill
Kelvin v. Gartcosh United
Kelvinbridge v. Drumchapel United (GGPL)
Kilbirnie v. Hamilton FP
Kilbowie Thistle or Greenock HSFP v. FC Dalriata
Kilbowie Union v. Eastfield
Kilmarnock v. Anniesland
Kilpatrick Thistle v. Newton Mearns Rovers
Kilsyth Church of God v. Dailly
Kirkintilloch MW v. Thorn Athletic
Knightswood United v. Drongan United
Knockentiber v. Rothesay Brandane
Larkfield v. St Marys
Linwood v. Redbrae
FC Argyll v. Netherthird
Loudon v. Clydesdale Athletic
Mauchline United v. Shawlands FP [SAL]
Mearns v. Galston United
Mossend v. Arkelston
Motherwell v. Blairdardie United
Muirend v. Clyde Rangers
Westerlands v. Viewfield Rovers
Milton v. Barrhead YM
Minshant v. Broomhill
Rhu v. Crownpark
Myre Athletic v. Kilbarchan Thistle
Oarchard Park Mount B v. Colville Park
Overton Thistle v. Wellhouse
Onthank v. Kilpatrick
Paisley FC v. Rosehill Star [SAL]
Paisley Thistle v. Chryston
Partick West v. Paisley
Pollok Amateurs v. Dirrans Athletic
Port Glasgow Hibs v. Darvel Victoria
Dennistoun v. Craigneuk
Quayside Thistle v. Girdle Toll
Rannoch Amateurs FC v. Drumchapel FP
Red Star v. Beith Amateurs FC
Renfrewshire United v. Orchard Park Mount 'A'
Robslea Amateurs FC v. Campsie Minerva
Scotia Athletic v. Busby Amateurs FC
Silkys United v. Blantyre Celtic
Singer v. Inverkip Thistle
St Mungos v. Shortlees
St Patricks FP v. Cardross
Stedfast v. Glenacre
Stewarton United v. West Coast Thistle
Symington Caledonian v. Ashvale Victoria
Tantallon Victoria v. Mill United
Garrowhill Thistle v. Clark Drive
Tarbolton v. Garnethill Rovers
Third Lanark v. Silverburn United
Troon United v. Ardrossan Castle Rovers
Uddingston Anvil v. Kilbride Thistle
Vale of Girvan v. Millerston Thistle
Vale of Leven v. Kilsyth Community Church
Waterside v. Largs United
Whitefield Rovers v. Tannahill
Whitehill FP v. Carluke Hearts
Wishaw High School FP v. Gibshill
Woodgreen v. Boswell
Woodwynd Wolves (P/D) v. Troon
Woodwynd Wolves (AYR) v. AS Airdrie
Yoker v. Kings Park Rangers



(This post was edited by PaulC on Oct 16, 2011, 6:05 PM)


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 16, 2011, 6:38 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #13 of 71 (12780 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Interesting to see Sleat & Strath, the Skye & Lochalsh League champions (summer season), competing and winning away from home in Round 2 of the Scottish Amateur Cup yesterday. S&S's league record last season was played 16, won 16 (36 league games undefeated according to their website).

Club website http://sleat-strath.co.uk/default.aspx


(This post was edited by PaulC on Oct 16, 2011, 6:40 PM)


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 26, 2011, 9:39 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #14 of 71 (12505 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Missing result 15 October
Round 2 North of Tay
Strathmore Athletic w/o-scr Brechin AFC

Results 22 October

Round 1
West

Kilbowie Thistle 2-11 Greenock High School FP (at Greenock)

Round 1 replay
West

Duncanrigg P-P East Kilbride

Round 2
West

Aikenhead Thistle 'A' 5-3 Carrick Amateurs
Ashfield 1-3 Dynamo East Kilbride
Auchinleck Boswell 3-7 Blantyre United
Atlantis scr-w/o Cambusland Cosmo
Aikenhead Thistle 'B' 1-2 Drumchapel
Arthurlie United 5-5 Crosslands United
Nia Roo 1-0 Blantyre Rangers
Blochearn Star 1-1 Baillieston United
Bellaire P-P Coylton
Balmore 1-0 Calderglen
Belmont 2-2 Hillington
Bishopton Athletic P-P Drumchapel United (WoS)
Blackston United scr-w/o Stevenston Town
Bearsden P-P Postal United
Bellshill 2-0 Kilmarnock Town
Carfin Harp 5-3 Kirkfieldbank
Clydevalley Rovers 1-4 Jordanhill Campus
Campbeltown Pupils P-P Bothwell & Uddingston Albion
Cotters 4-0 Glenvale
Cresswell Lane P-P Kilsyth
Centre P-P Law Hearts
Clydebank 4-0 Condorrat
Condorrat Club 1-0 The Harp
Gourock Thistle 4-3 Dunoon 'B'
Castlemilk P-P Thorniewood
Corkerhill 4-2 Celtic
Drumley United 1-1 Glenmuir Thistle
Cambria 3-0 North Kelvin United
Caledonian P-P Oban Saints
Carluke Baptists 0-6 Milton AFC
Calderwood Blue Star P-P Woodhall Thistle
Dumbarton Central scr-w/o Avoca
Dumbarton Academy FP's P-P Claremount
Drumpellier Thistle 1-3 Alba Thistle
Dumbarton Harp scr-w/o Winlinton Wolves
Eaglesham 2-2 Carnwath
East Kilbride YMCA 1-2 St. Josephs
Wallacetoun SC 3-2 West Kilbride
(SAL) East Kilbride FC w/o-scr Newmilns
EBC P-P Redbrae
East Dumbartonshire 1-5 Bishopton
East Kilbride Rolls Royce 3-0 Hamilton FP
Erskine P-P Lochgilphead Red Star
Erskine Athletic 0-2 Hampden
Fenwick Thistle 1-2 Jimmy Johnstone Academy
Finnart 6-0 Clydesdale United
Fordbank Star P-P Rutherglen
Giffnock North 0-3 Westerlands
Glasgow Harp 5-1 Dalmilling
Glasgow North scr-w/o Electric Bar
Glenburn MW 1-1 Auldhouse
Glencastle Sparta 0-3 Aitkenhead Thistle
Strathclyde University (CAL) 2-2 Jamestown
Barrhill 7-1 Whinhill United
Gourock Athletic w/o-scr Prestwick
Gryffe P-P Mount Vernon Juniors
Haldane United P-P Renfrew Town
Harestanes 5-1 Dunoon A
Harmony Row 0-14 Bannockburn
Hillside 1-16 Strathaven Dynamo
Holytown Colts 1-3 Ashdale Victoria
Glasgow University 5-3 Campsie
Hurlford Thistle 4-0 Inchinnan Community Club
Independent P-P Strathclyde University (GGPL)
Inverclyde P-P Whitehill
Irvine Town 0-6 Cambusnethan Talbot
John Street 3-1 Springhill
Kelvin 3-4 Gartcosh United
Kelvinbridge 0-13 Drumchapel United (GGPL)
Kilbirnie 0-2 Hamilton FP
Kilbowie Union 3-2 Eastfield
Kilmarnock P-P. Anniesland
Kilpatrick Thistle w/o-scr Newton Mearns Rovers
Kilsyth Church of God 2-5 Dailly
Kirkintilloch MW P-P Thorn Athletic
Knightswood United scr-w/o Drongan United
Knockentiber P-P Rothesay Brandane
Larkfield P-P St Marys
Linwood 4-1 Redbrae
FC Argyll P-P Netherthird
Loudoun P-P Clydesdale Athletic
Mauchline United 2-2 Shawlands FP [SAL]
Mearns 0-2 Galston United
Mossend P-P Arkelston
Motherwell Bridge 1-5 Blairdardie United
Muirend 1-3 Clyde Rangers
Westerlands P-P Viewfield Rovers
Millbeg 6-4 Barrhead YM
Minishant 1-4 Broomhill
Rhu P-P Crownpark
Myre Athletic P-P Kilbarchan Thistle
Orchard Parkmount B 0-6 Colville Park
Overton Thistle 0-4 Wellhouse
Onthank w/o-scr Kilpatrick
Paisley FC 1-0 Rosehill Star [SAL]
Paisley Thistle scr-w/o Chryston
Partick West 8-0 Paisley
Pollok Amateurs P-P Dirrans Athletic
Port Glasgow Hibs P-P Darvel Victoria
Dennistoun 4-1 Craigneuk
Quayside Thistle 0-2 Girdle Toll
Rannoch Amateurs FC P-P Drumchapel FP
Red Star 4-1 Beith Amateurs FC
Renfrewshire United P-P Orchard Parkmount 'A'
Robslea Amateurs FC P-P Campsie Minerva
Scotia Athletic 2-3 Busby Amateurs FC
Silkys United 2-2 Blantyre Celtic
Singer P-P Inverkip Thistle
St Mungos 2-1 Shortlees
St Patricks FP 2-1 Cardross
Stedfast 4-3 Glenacre
Stewarton United P-P West Coast Thistle
Symington Caledonian 1-4 Ashvale Victoria
Tantallon Victoria 2-5 Mill United
Garrowhill Thistle 2-7 Clark Drive
Tarbolton 2-0 Garnethill Rovers
Third Lanark P-P Silverburn United
Troon United 2-3 Ardrossan Castle Rovers
Uddingston Anvil 3-1 Kilbride Thistle
Vale of Girvan P-P Millerston Thistle
Vale of Leven 0-2 Kilsyth Community Church
Waterside P-P Largs United
Whitefield Rovers 5-3 Tannahill
Whitehill FP 3-7 Carluke Hearts
Wishaw High School FP 4-2 Gibshill
Woodgreen scr-w/o Boswell
Woodwynd Wolves (P/D) P-P Troon
Woodwynd Wolves (AYR) 4-4 AS Airdrie
Yoker 2-0 Kings Park Rangers
Greenock HSFP v. FC Dalriata
(C/SC) East Kilbride or Duncanrigg v. Lochan

Round 2
East and Fife

Arniston MW 2-1 Selkirk Victoria
Burntisland Shipyard 4-2 Cabrera Athletic

Round 2 replays
East and Fife
Pittenweem Rovers 1-3 Doune Castle
Tullibody Community 3-2 Symington Tinto (CAL)
East Linton 5-1 Forth Thistle
Sandys 6-4 Loganlea United
Tillicoultry 2-1 Lomond Victoria
Dunedin Athletic 0-2 Hawick Waverley
Victoria Loco 5-2 Civil Service Strollers
Whitson Star P-P Newcraighall Leith Victoria
Tranent Juniors Amateurs 2-3 Kirkcaldy Rovers
Winton 2-3 St Andrews University (aet)
Linton Hotspur 1-0 Bathgate Thistle
Dalkeith Thistle MW 4-1 Bayside
Kinross 4-5 Dalgety Bay
Balgonie Scotia 2-5 Fernieside

Round 2 replays
North of Tay

Fairfield 6-5 Cannon Fodder (aet)
Vale of Atholl 0-4 St James
Dundee City 2-5 St Johns




PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 26, 2011, 9:49 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #15 of 71 (12504 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Round 3 draw


AC Mill Inn v. Partick West
Aikenhead Thistle 'B' v. Ellon
Alba Thistle v. Dennistoun
Arniston v. Yoker
Auchterarder Primrose v. Boswell
Avoca v. Blackburn
Balmoral United v. Blochairn Star or Baillieston United
Balmore v. Whitburn
Bank Street Athletic v. Colville Park
Bannockburn v. Finnart
Barrhill v. Ballinluig
Bearsden or Postal United v. Comrie Tavern
Bellshill v. Carnoustie Athletic
Bishopton (GGPL) v. Drumchapel United (GGPL)
Blairdardie United v. Clydebank
Blantyre United v. Zetland
Bon Accord City v. Cambusbarron Rovers
Bonnybridge YP v. Milton
Bowhill Rovers v. Drumley United or Glenmuir Thistle
Braehead v. Burntisland Shipyard
Bridgeton United v. Great Western United
Brightons v. Maddiston
Burntisland United v. Wishaw HSFP
Burrelton Rovers v. East Kilbride or Duncanrig or Logan
Busby v. Niaroo
Cambuslang Cosmos v. Haliburton
Cambusnethan Talbot v. Millbeg
Camelon Albion v. St. Patrick's FP
Cammachmore v. Dynamo EK
Campbeltown Pupils or Bothwell & Uddingston Albion v. Silkys United or Blantyre Celtic
Carronshore Athletic v. Valleyfield
Castlemilk or Thorniewood v. Rattray
Centre or Law Hearts v. Aikenhead Thistle 'A'
Clark Drive v. Wallacetoun SC Tarbolton v. Larkfield or St. Mary's
Club 83 v. Linton Hotspur
Clyde Rangers v. Bishopton Athletic or Drumchapel United (Cen. Scott.)
Comrie Rovers v. Ardrossan Castle Rovers
Corkerhill v. Mauchline United or Shawlands FP
Cotters v. St. Monans Swallows
Cowie Thistle v. Newcraighall Leith Vics or Whitson Star
Cramond v. Newport
Cresswell Lane or Kilsyth v. Belmont or Hillington
Dailly v. East Calder United
Dalgety Bay v. Kilpatrick Thistle
Dalkeith MW v. Standard Life
Douglas Sports Club v. Mill United
Doune Castle v. Belleaire or Coylton
Drongan United v. Denbeath
Dumbarton Academy FP or Claremont v. Lads Club
Dundee College v. Uphall Station
Eaglesham or Carnwath v. Woodside
East Kilbride Rolls Royce v. Drumchapel
East Linton v. Ashvale Vics (GGPL)
Eastvale v. Broomhill (WOS)
EBC or Redbrae v. Kettle United
Edinburgh Rose v. Rannoch or Drumchapel FP (Cal)
Erskine or Lochgilphead Red Star v. Stirling City
Fairfield v. Myre Athletic or Kilbarchan Thistle
FC Argyle or Netherthird v. St. James
Fernieside v. Arbroath Harp
Feughside v. Sleat & Strath
Fordbank Star or Rutherglen v. Glendale
Fossoway v. Alyth
Galston United v. Livingston
Girdle Toll v. Whitefield Rovers
Glasgow Harp v. NCR
Glasgow University v. Cupar Hearts
Gourock Athletic v. Independent or Strathclyde University (GGPL)
Gourock Thistle v. Echt
Gryffe Thistle or Mount Vernon Juniors v. Pencaitland
Haldane United or Renfrew Town v. Rhu or Crownpoint
Hampden v. Chryston
Harestanes v. Leithen Rovers
Hurlford Thistle v. Continental
Inverclyde or Whitehill v. Stedfast
Invergowrie v. Strathmore Athletic
Jeanfield Swifts v. Cambria
Jimmy Johnstone Academy v. Edinburgh South Vics
John Street v. St. Mungos
Kenmore v. Carluke Hearts
Kilbowie Union v. Condorrat Club
Kilmarnock Town or Anniesland v. Waterside or Largs United
Kilsyth Community Church v. Bluebell
Kirkcaldy Rovers v. Strathclyde University (Cal) or Jamestown
Kirkintilloch MW or Thorn Athletic v. Carfin
Knockentiber or Rothesay Brandane v. Westerlands
Letham v. Hawkhill Tavern
Leven United v. Dunipace Thistle
Linlithgow Thistle v. Renfrewshire United or Orchard Parkmount 'A'
Linwood v. Hamilton FP (GGPL)
Loanhead MW v. St. Joseph's
Lothian Star v. Electric Bar
Loudoun or Clydesdale Athletic v. SS Peter & Paul
Lumphinnans United v. Ashvale Vics (Cen. Scott.)
Luthermuir v. Arthurlie United or Crosslands United
Inchture v. Mossend AF or Arkleston
Mugiemoss Youth v. Uddingston Anvil
Musselburgh v. Dundonald
Newmachar United v. Calderwood Bluestar or Woodhall Thistle
Newtonhill v. California
Oban Saints or Caledonia v. LGB Strollers
Old Aberdonians v. Lochend
Onthank v. Singer or Inverkip
Paisley v. Gartcosh United
Pollok or Dirrans Athletic v. Kemnay Youth
Red Star v. DC Athletic
Riverside Athletic v. Camelon Thistle
Robslea or Campsie Minerva v. East Kilbride (SAFL)
Roselea v. Harris FP
Sandy's v. Kennoway
St. Andrews University v. Tillicoultry
St. John's v. Glenburn MW or Auldhoose
Stenhousemuir v. Strathearn Grove
Stevenston Town v. Steins Thistle
Stewarton United or West Coast Thistle v. Newtongrange Star 'A'
Stirling University (Cal) v. Insch
Stoneywood v. Fair City
Strathaven Dynamo v. Third Lanark or Silverburn United
Tollcross Thistle v. Jordanhill Campus
Tullibody Community v. Woodwynd Wolves (Ayr) or AS Airdrie
Vale of Girvan or Millerston Thistle v. Breadalbane
Victoria Loco v. Benarty
Watt Star v. Hawick Waverley
Wellhouse v. Rosyth Civil Service
Westerlands or Viewfield Rovers v. Port Glasgow Hibs or Darvel Vics
Winlinton Wolves v. Craigie
Woodwynd Wolves (P & D) or Troon v. Greenock HSFP or FC Dalriata


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 29, 2011, 10:43 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #16 of 71 (12412 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Results 29 October

Round 1 replay
West

Duncanrigg 3-1 East Kilbride

Round 2
West

Bishopton Athletic 1-9 Drumchapel United (WoS)
Bearsden 2-3 Postal United
Castlemilk 4-2 Thorniewood
Haldane United 2-2 Renfrew Town
Independent 0-4 Strathclyde University (GGPL)
Knockentiber 2-1 Rothesay Brandane
Mossend 4-4 Arkelston
Myre Athletic 2-0 Kilbarchan Thistle
Pollok Amateurs 5-0 Dirrans Athletic
Renfrewshire United 0-7 Orchard Parkmount 'A' (At OP A)
Singers 2-2 Inverkip Thistle
Stewarton United 7-2 West Coast Thistle
Third Lanark 1-0 Silverburn United
Waterside 6-1 Largs United
Woodwynd Wolves (P/D) 1-7 Troon
Calderwood Blue Star v Woodhall Thistle
Dumbarton Academy FP's v Claremont
Gryffe v Mount Vernon Juniors
Larkfield v St Marys
Rhu v Crownpark
Bellaire P-P Coylton
Campbeltown Pupils P-P Bothwell & Uddingston Albion
Cresswell Lane P-P Kilsyth
Centre P-P Law Hearts
Caledonian P-P Oban Saints
EBC P-P Redbrae
Erskine P-P Lochgilphead Red Star
Fordbank Star P-P Rutherglen
Inverclyde P-P Whitehill
Kilmarnock P-P. Anniesland
Kirkintilloch MW P-P Thorn Athletic
FC Argyll P-P Netherthird
Loudoun P-P Clydesdale United
Westerlands P-P Viewfield Rovers
Port Glasgow Hibs P-P Darvel Victoria
Rannoch Amateurs FC P-P Drumchapel FP
Robslea Amateurs FC P-P Campsie Minerva
Vale of Girvan P-P Millerston Thistle
Greenock HSFP P-P FC Dalriata

Round 2 replays
West

Crosslands United 0-3 Arthurlie United
Hillington 3-1 Belmont
Shawlands FP 1-0 Mauchline United
AS Airdrie 1-4 Woodwynd Wolves (AAFL)
Carnwath 0-2 Eaglesham
Baillieston United 5-0 Blochearn Star
GlenmuirThistle 3-1 Drumley United
Blantyre Celtic v Silkys United
Jamestown P-P Strathclyde University (Cal)
Auldhouse P-P Glenburn MW

East and Fife
Whitson Star 1-0 Newcraighall Leith Victoria


PaulC
Man City Transfer Target!


Oct 31, 2011, 11:40 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #17 of 71 (12357 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Missing results 29 October

Round 2 West
Calderwood Blue Star 2-4 Woodhall Thistle
Dumbarton Academy FP's P-P Claremont
Gryffe 2-2 Mount Vernon Juniors
Larkfield 0-5 St Marys
Rhu P-P Crownpark


Round 2 replay West
Blantyre Celtic 2-1 Silkys


By my reckoning fixtures for 5 November will be:

Round 2 West
Rhu v Crownpark
Dumbarton Academy FP's v Claremont
Bellaire v Coylton
Campbeltown Pupils v Bothwell & Uddingston Albion
Cresswell Lane v Kilsyth
Centre v Law Hearts
Caledonian v Oban Saints
EBC v Redbrae
Erskine v Lochgilphead Red Star
Fordbank Star v Rutherglen
Inverclyde v Whitehill
Kilmarnock v. Anniesland
Kirkintilloch MW vP Thorn Athletic
FC Argyll v Netherthird
Loudoun v Clydesdale United
Westerlands v Viewfield Rovers
Port Glasgow Hibs v Darvel Victoria
Rannoch Amateurs v
Drumchapel FP
Robslea Amateurs vP Campsie Minerva
Vale of Girvan v Millerston Thistle
Greenock HSFP v FC Dalriata

Duncanrigg v Logan

Round 2 replays West
Renfrew Town v Haldane United
Arkleston v Mossend
Inverkip Thistle v Singers
Mount Vernon Juniors v Gryffe
Jamestown v Strathclyde University (Cal)
Auldhouse v Glenburn MW

Round 3
AC Mill Inn v. Partick West
Aikenhead Thistle 'B' v. Ellon
Alba Thistle v. Dennistoun
Arniston v. Yoker
Auchterarder Primrose v. Boswell
Avoca v. Blackburn
Balmoral United v. Baillieston United
Balmore v. Whitburn
Bank Street Athletic v. Colville Park
Bannockburn v. Finnart
Barrhill v. Ballinluig
Postal United v. Comrie Tavern
Bellshill v. Carnoustie Athletic
Bishopton (GGPL) v. Drumchapel United (GGPL)
Blairdardie United v. Clydebank
Blantyre United v. Zetland
Bon Accord City v. Cambusbarron Rovers
Bonnybridge YP v. Milton
Bowhill Rovers v. Glenmuir Thistle
Braehead v. Burntisland Shipyard
Bridgeton United v. Great Western United
Brightons v. Maddiston
Burntisland United v. Wishaw HSFP
Busby v. Niaroo
Cambuslang Cosmos v. Haliburton
Cambusnethan Talbot v. Millbeg
Camelon Albion v. St. Patrick's FP
Cammachmore v. Dynamo EK
Carronshore Athletic v. Valleyfield
Castlemilk v. Rattray
Clark Drive v. Wallacetoun SC
Club 83 v. Linton Hotspur
Clyde Rangers v. Drumchapel United (Cen. Scott.)
Comrie Rovers v. Ardrossan Castle Rovers
Corkerhill v. Shawlands FP
Cotters v. St. Monans Swallows
Cowie Thistle v. Whitson Star
Cramond v. Newport
Tarbolton v.St. Mary's
Dailly v. East Calder United
Dalgety Bay v. Kilpatrick Thistle
Dalkeith MW v. Standard Life
Douglas Sports Club v. Mill United
Drongan United v. Denbeath
Dundee College v. Uphall Station
Eaglesham v. Woodside
East Kilbride Rolls Royce v. Drumchapel
East Linton v. Ashvale Vics (GGPL)
Eastvale v. Broomhill (WOS)
Fairfield v. Myre
Fernieside v. Arbroath Harp
Feughside v. Sleat & Strath
Fossoway v. Alyth
Galston United v. Livingston
Girdle Toll v. Whitefield Rovers
Glasgow Harp v. NCR
Glasgow University v. Cupar Hearts
Gourock Athletic v. Strathclyde University (GGPL)
Gourock Thistle v. Echt
Hampden v. Chryston
Harestanes v. Leithen Rovers
Hurlford Thistle v. Continental
Invergowrie v. Strathmore Athletic
Jeanfield Swifts v. Cambria
Jimmy Johnstone Academy v. Edinburgh South Vics
John Street v. St. Mungos
Kenmore v. Carluke Hearts
Kilbowie Union v. Condorrat Club
Kilsyth Community Church v. Bluebell
Knockentiber v. Westerlands
Letham v. Hawkhill Tavern
Leven United v. Dunipace Thistle
Linlithgow Thistle v. Orchard Parkmount 'A'
Linwood v. Hamilton FP (GGPL)
Loanhead MW v. St. Joseph's
Lothian Star v. Electric Bar
Lumphinnans United v. Ashvale Vics (Cen. Scott.)
Luthermuir v. Arthurlie Unitd
Mugiemoss Youth v. Uddingston Anvil
Musselburgh v. Dundonald
Newmachar United v. Woodhall Thistle
Newtonhill v. California
Old Aberdonians v. Lochend
Paisley v. Gartcosh United
Pollok v. Kemnay Youth
Red Star v. DC Athletic
Riverside Athletic v. Camelon Thistle
Roselea v. Harris FP
Sandy's v. Kennoway
St. Andrews University v. Tillicoultry
Stenhousemuir v. Strathearn Grove
Stevenston Town v. Steins Thistle
Stewarton United v. Newtongrange Star 'A'
Stirling University (Cal) v. Insch
Stoneywood v. Fair City
Strathaven Dynamo v. Third Lanark
Tollcross Thistle v. Jordanhill Campus
Tullibody Community v. Woodwynd Wolves (Ayr)
Victoria Loco v. Benarty
Watt Star v. Hawick Waverley
Wellhouse v. Rosyth Civil Service
Winlinton Wolves v. Craigie

Round 3 ties still unresolved
Campbeltown Pupils or Bothwell & Uddingston Albion v. Blantyre Celtic
Centre or Law Hearts v. Aikenhead Thistle 'A'
Cresswell Lane or Kilsyth v. Hillington
Dumbarton Academy FP or Claremont v. Lads Club
EBC or Redbrae v. Kettle United
Edinburgh Rose v. Rannoch or Drumchapel FP (Cal)
Erskine or Lochgilphead Red Star v. Stirling City
FC Argyle or Netherthird v. St. James
Fordbank Star or Rutherglen v. Glendale
Gryffe Thistle or Mount Vernon Juniors v. Pencaitland
Haldane United or Renfrew Town v. Rhu or Crownpoint
Inchture v. Mossend AF or Arkleston
Inverclyde or Whitehill v. Stedfast
Kilmarnock Town or Anniesland v. Waterside
Kirkcaldy Rovers v. Strathclyde University (Cal) or Jamestown
Kirkintilloch MW or Thorn Athletic v. Carfin
Loudoun or Clydesdale Athletic v. SS Peter & Paul
Oban Saints or Caledonia v. LGB Strollers
Robslea or Campsie Minerva v. East Kilbride (SAFL)
St. John's v. Glenburn MW or Auldhouse
Vale of Girvan or Millerston Thistle v. Breadalbane
Westerlands or Viewfield Rovers v. Port Glasgow Hibs or Darvel Vics
Troon v. Greenock HSFP or FC Dalriata
Burrelton Rovers v. Duncanrig or Logan
Doune Castle v. Belleaire or Coylton
Onthank v. Singer or Inverkip





PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 5, 2011, 10:17 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #18 of 71 (12101 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Results, 5 November (a few still missing)

Round 2 West
Rhu v Crownpark
Dumbarton Academy FP's v Claremont
Bellaire 2-1 Coylton
Campbeltown Pupils v Bothwell & Uddingston Albion
Cresswell Lane 1-3 Kilsyth
Centre 3-6 Law Hearts
Caledonian 0-8 Oban Saints
EBC 4-2 Redbrae
Erskine P-P Lochgilphead Red Star
Fordbank Star 6-2 Rutherglen
Inverclyde P-P Whitehill
Kilmarnock 3-0 Anniesland
Kirkintilloch MW 1-4 Thorn Athletic
FC Argyll 4-4 Netherthird
Loudoun 1-6 Clydesdale United
Westerlands 0-5 Viewfield Rovers
Port Glasgow Hibs 3-0 Darvel Victoria
Rannoch Amateurs 3-3 Drumchapel FP
Robslea Amateurs 0-2 Campsie Minerva
Vale of Girvan 5-0 Millerston Thistle
Greenock HSFP 9-5 FC Dalriata
Duncanrigg P-P Logan

Round 2 replays West
Renfrew Town 1-0 Haldane United
Arkleston 2-3 Mossend
Inverkip Thistle P-P Singers
Mount Vernon Juniors v Gryffe
Jamestown 1-2 Strathclyde University (Cal)
Auldhouse 3-4 Glenburn MW

Round 3
AC Mill Inn P-P Partick West
Aikenhead Thistle 'B' 5-3 Ellon
Alba Thistle 3-6 Dennistoun
Arniston 1-2 Yoker
Auchterarder Primrose 4-5 Boswell
Avoca 7-3 Blackburn
Balmoral United 3-1 Baillieston United
Balmore 0-2 Whitburn
Bank Street Athletic 1-3 Colville Park
Bannockburn 4-0 Finnart
Barrhill 6-2 Ballinluig
Postal United 4-0 Comrie Tavern
Bellshill 4-2 Carnoustie Athletic
Bishopton (GGPL) 3-2 Drumchapel United (GGPL)
Blairdardie United 1-5 Clydebank
Blantyre United 3-3 Zetland
Bon Accord City 2-6 Cambusbarron Rovers
Bonnybridge YP 1-3 Milton
Bowhill Rovers 5-2 Glenmuir Thistle
Braehead 0-0 Burntisland Shipyard
Bridgeton United 1-3 Great Western United
Brightons 2-1 Maddiston
Burntisland United P-P Wishaw HSFP
Busby 6-2 Niaroo
Cambuslang Cosmos 2-1 Haliburton
Cambusnethan Talbot 1-2 Millbeg
Camelon Albion 2-6 St. Patrick's FP
Cammachmore 1-4 Dynamo East Kilbride
Carronshore Athletic 2-4 Valleyfield
Castlemilk 2-1 Rattray
Clark Drive 1-2 Wallacetoun SC
Club 83 2-5 Linton Hotspur
Clyde Rangers 1-4 Drumchapel United (Cen. Scott.)
Comrie Rovers 5-4 Ardrossan Castle Rovers
Corkerhill 6-2 Shawlands FP
Cotters 5-0 St. Monans Swallows
Cowie Thistle 2-2 Whitson Star
Cramond 3-2 Newport
Tarbolton 2-1 St. Mary's
Dailly 2-1 East Calder United
Dalgety Bay 4-1 Kilpatrick Thistle
Dalkeith MW 1-0 Standard Life
Douglas Sports Club 2-4 Mill United
Drongan United 1-2 Denbeath
Dundee College 5-3 Uphall Station
Eaglesham 2-1 Woodside
East Kilbride Rolls Royce 3-0 Drumchapel
East Linton 3-0 Ashvale Vics (GGPL)
Eastvale 7-1 Broomhill (WOS)
Fairfield 2-4 Myre Athletic
Fernieside 7-2 Arbroath Harp
Feughside 2-1 Sleat & Strath
Fossoway 3-4. Alyth
Galston United 6-2 Livingston
Girdle Toll United P-P Whitefield Rovers
Glasgow Harp 2-1 NCR
Glasgow University 2-0 Cupar Hearts
Gourock Athletic 6-7 Strathclyde University (GGPL)
Gourock Thistle P-P Echt
Hampden 1-3 Chryston
Harestanes P-P Leithen Rovers
Hurlford Thistle 20-0. Continental
Invergowrie 4-1 Strathmore Athletic
Jeanfield Swifts 0-2 Cambria
Jimmy Johnstone Academy 0-7 Edinburgh South Vics
John Street v. St. Mungos
Kenmore 1-7 Carluke Hearts
Kilbowie Union 2-1. Condorrat Club
Kilsyth Community Church 0-3 Bluebell
Knockentiber 3-0 Westerlands
Letham 6-0 Hawkhill Tavern
Leven United 2-2 Dunipace Thistle
Linlithgow Thistle 1-2 Orchard Parkmount 'A'
Linwood 4-3 Hamilton FP (GGPL)
Loanhead MW 7-0. St. Joseph's
Lothian Star P-P Electric Bar
Lumphinnans United P-P Ashvale Vics (Cen. Scott.)
Luthermuir P-P Arthurlie Unitd
Mugiemoss Youth 0-7 Uddingston Anvil
Musselburgh 3-2 Dundonald
Newmachar United 2-3 Woodhall Thistle
Newtonhill P-P California
Old Aberdonians 2-3 LBC Lochend
Paisley 1-0 Gartcosh United
Pollok 7-1 Kemnay Youth
Red Star v. DC Athletic
Riverside Athletic 1-7 Camelon Thistle
Roselea 3-2 Harris FP
Sandy's 3-3 Kennoway
St. Andrews University 2-2 Tillicoultry
Stenhousemuir 8-1 Strathearn Grove
Stevenston Town 4-4 Steins Thistle
Stewarton United 2-0 Newtongrange Star 'A'
Stirling University (Cal) 3-0 Insch
Stoneywood 1-3 Fair City
Strathaven Dynamo 0-6 Third Lanark
Tollcross Thistle 1-5 Jordanhill Campus
Tullibody Community 4-4 Woodwynd Wolves (Ayr)
Victoria Loco 1-2 Benarty
Watt Star 3-3 Hawick Waverley
Wellhouse 4-2 Rosyth Civil Service
Winlinton Wolves 2-0 Craigie


PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 6, 2011, 10:29 AM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #19 of 71 (12061 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

November 5 update
Round 2 West
Rhu 6-0 Crownpark
Dumbarton Academy FP's 7-0 Claremont

Campbeltown Pupils P-P Bothwell & Uddingston Albion

Round 2 replay West
Mount Vernon Juniors v Gryffe

Round 3
Busby 6-2 Niaroo (This match was abandoned)
John Street 3-4 St. Mungos
Red Star v DC Athletic


By my calculations fixtures for November 12 will be (Mount Vernon v Gryffe, Red Star v DC Athletic omitted):


Round 2 West
Campbeltown Pupils v Bothwell & Uddingston Albion
Erskine v Lochgilphead Red Star
Inverclyde v Whitehill

Duncanrigg v Logan

Round 2 replays West

Netherthird v FC Argyll
Drumchapel FP v Rannoch
Inverkip Thistle v Singers

Round 3
AC Mill Inn v Partick West
Burntisland United v Wishaw HSFP
Girdle Toll United v Whitefield Rovers
Gourock Thistle v Echt
Harestanes v Leithen Rovers

Lothian Star v Electric Bar
Lumphinnans United vP Ashvale Vics (Cen. Scott.)
Luthermuir v Arthurlie United

Newtonhill v California
Law Hearts v. Aikenhead Thistle 'A'
Kilsyth v. Hillington
Dumbarton Academy v. Lads Club
EBC v. Kettle United
Fordbank Star v. Glendale
Renfrew Town v. Rhu
Inchture v. Mossend AF
Kilmarnock Town v. Waterside
Kirkcaldy Rovers v. Strathclyde University (Cal)
Thorn Athletic v. Carfin
Clydesdale Athletic v. SS Peter & Paul
Oban Saints v. LGB Strollers
Campsie Minerva v. East Kilbride (SAFL)
St. John's v. Glenburn MW
Vale of Girvan v. Breadalbane
Viewfield Rovers v. Port Glasgow Hibs or Darvel Vics
Troon v. Greenock HSFP
Doune Castle v. Belleaire

Round 3 replays
Zetland v Blantyre United
Burntisland Shipyard v Braehead
Whitson Star v Cowie Thistle
Dunipace Thistle v Leven United
Kennoway v Sandy's
Tillicoultry v St Andrews University
Steins Thistle v Stevenston Town
Woodwynd Wolves (Ayr) v Tullibody Community
Hawick Waverley v Watt Star


Unresolved Round 3 ties
Campbeltown Pupils or Bothwell & Uddingston Albion v. Blantyre Celtic
Edinburgh Rose v. Rannoch or Drumchapel FP (Cal)
Erskine or Lochgilphead Red Star v. Stirling City
FC Argyle or Netherthird v. St. James

Gryffe Thistle or Mount Vernon Juniors v. Pencaitland
Inverclyde or Whitehill v. Stedfast
Burrelton Rovers v. Duncanrig or Logan
Onthank v. Singer or Inverkip


PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 7, 2011, 1:37 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #20 of 71 (11996 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

November 5, remaining results
Round 2 replay West

Mount Vernon Juniors 3-2
Gryffe

Round 3
Red Star Baillieston 3-2 DC Athletic



LeedsPhil
First Team Star

Nov 9, 2011, 5:14 PM

Posts: 2905
Location: exiled in Aberdeenshire
Team(s): Leeds + groundhopping

Post #21 of 71 (11911 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
Interesting to see Sleat & Strath, the Skye & Lochalsh League champions (summer season), competing and winning away from home in Round 2 of the Scottish Amateur Cup yesterday. S&S's league record last season was played 16, won 16 (36 league games undefeated according to their website).

Club website http://sleat-strath.co.uk/default.aspx


Whoops - I've been a bit absent on here for a while, so missed this comment of Paul's when first posted.
Yeah, I agree - Sleat & Strath's participation immediately caught my eye, so I specifically targetted their R2 fixture at Westhill (a dormitory town just outside of Aberdeen). I should've done a write-up in the Where Did You Go section, but briefly:
The attendance of 33 was approximately 2/3 away supporters, of all ages, who'd come up on the team bus that had left Skye at 7am and was driving back the same night. From their shouts of support the club is pronounced as "slate" rather than "sleet".
They were comfortably 0-2 up at HT. A pen early in the 2nd half gave the home side some hope, but S&S reestablished their 2-goal lead with a pen of their own with a quarter of the match to go. Westhill made it 2-3 in the 83rd, leading to a frantic finish, but S&S were deserving 2-3 winners.
They were over in Aberdeenshire again in R3, at Feughside. Despite being a division below Westhill, Feughside are nearer the top of their division and the S&S adventure came to an end as they lost 2-1.

Thanks for all your good work on this thread, Paul.


PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 18, 2011, 7:59 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #22 of 71 (11606 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

November 12 results

Round 2 West
Campbeltown Pupils P-P Bothwell & Uddingston Albion
Erskine 2-1 Lochgilphead Red Star (at Lochgilphead)
Inverclyde 1-6 Whitehill (at Whitehill)

Duncanrigg 0-4 Logan

Round 2 replays West

Netherthird 4-2 FC Argyll
Drumchapel FP 1-0 Rannoch
Inverkip Thistle 2-6 Singers

Round 3
AC Mill Inn 0-2 Partick West
Burntisland United 5-4 Wishaw HSFP
Girdle Toll United 1-4 Whitefield Rovers
Gourock Thistle 3-4 Echt
Harestanes 3-2 Leithen Rovers

Lothian Star 2-3 Electric Bar
Lumphinnans United 1-2 Ashvale Vics (Cen. Scott.)
Luthermuir P-P Arthurlie United

Newtonhill 4-6 California
Law Hearts 0-5 Aikenhead Thistle 'A'
Kilsyth 0-6 Hillington
Dumbarton Academy 8-0 Lads Club
EBC 2-0 Kettle United
Fordbank Star 5-2 Glendale
Renfrew Town P-P Rhu
Inchture 4-3 Mossend AF
Kilmarnock 0-1 Waterside
Kirkcaldy Rovers 0-2 Strathclyde University (Cal)
Thorn Athletic 10-0 Carfin
Clydesdale Athletic 1-3 SS Peter & Paul
Oban Saints 7-1 LGB Strollers
Campsie Minerva 3-0 East Kilbride (SAFL)
St. John's 4-3 Glenburn MW
Vale of Girvan P-P Breadalbane
Viewfield Rovers 2-3 Port Glasgow Hibs
Troon 2-5 Greenock HSFP
Doune Castle 13-1 Belleaire
Mount Vernon Juniors 0-1 Pencaitland

Round 3 replays
Zetland 4-2 Blantyre United
Burntisland Shipyard 2-0 Braehead
Whitson Star 2-0 Cowie Thistle
Dunipace Thistle 2-1 Leven United
Kennoway 2-1 Sandy's
Tillicoultry 0-4 St Andrews University
Steins Thistle P-P Stevenston Town
Woodwynd Wolves (Ayr) 3-1 Tullibody Community
Hawick Waverley 9-5 Watt Star


Remaining Round 3 ties
Campbeltown Pupils or Bothwell & Uddingston Albion v. Blantyre Celtic
Edinburgh Rose v Drumchapel FP (Cal)
Erskine v. Stirling City
Netherthird v. St. James

Whitehill v. Stedfast
Burrelton Rovers v. Logan
Onthank v. Singer



PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 18, 2011, 8:05 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #23 of 71 (11604 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Round 4 draw (ties due to be played on 3 December)
Aikenhead Thistle (WOS) v. Postal United
Ashvale Vics v. Alyth
Bannockburn v. Carluke Hearts
Barrhill v. Stewarton United
Burntisland Shipyard v. St. Mungo's
Burntisland United Jordanhill Campus
Busby or Nia-roo v. East Linton
Campbeltown Pupils or Bothwell Uddingston or Blantyre Celtic v. Dennistoun
Campsie Minerva v. Stirling University
Castlemilk v. Galston United
Colville Park v. California
Cotters v. Fernieside
Cramond v. Strathclyde University (Cal)
Dalgety Bay v. Dailly
Denbeath v. Comrie Rovers
Doune Castle v. Dunipace Thistle
Drumchapel United (Cen. Scott.) v. Bellshill
Dumbarton Academy v. Dalkeith MW
Dundee College v. Hillington
Dynamo East Kilbride v. Oban Saints
Eaglesham v. Benarty
East Kilbride Rolls Royce v. Woodhall Thistle
Eastvale v. Hawick Waverley
EBC v. Aikenhead Thistle 'A' (SAFL)
Echt v. Wallacetoun SC
Edinburgh Rose or Drumchapel FP v. Roselea
Erskine or Stirling City v. Bowhill Rovers
Fair City v. Onthank or Singer
Feughside v. Waterside
Fordbank Star v. Partick West
Glasgow Harp v. Third Lanark
Great Western United v. Pollok
Harestanes v. Kilbowie Union
Hurlford Thistle v. Myre Athletic
Invergowrie v. Bluebell
Kennoway v. Greenock HSFP
Letham v. Port Glasgow Hibs
Loanhead MW v. Clydebank
Lochend v. Knockentiber
Luthermuir or Arthurlie United v. Strathclyde University (GGPL)
Mill United v. Whitehill or Stedfast
Millbeg v. Balmoral United
Orchard Parkmount 'A' v. Glasgow University (Cal)
Paisley v. Inchture
Pencaitland v. Cambria 'A'
Red Star v. Edinburgh South Vics
Renfrew Town or Rhu v. Brightons
SS Peter & Paul v. Milton
St. John's Whitburn
St. Patricks FP v. Avoca
Stenhousemuir v. Cambusbarron Rovers
Stevenston Town or Steins Thistle v. Cambuslang Cosmo
Tarbolton v. Musselburgh
Thorn Athletic v. Boswell
Uddingston Anvil v. Linwood
Vale of Girvan or Breadalbane v. Bishopton
Valleyfield v. Electric Bar
Wellhouse v. St. Andrew's University
Whitefield Rovers v. Burrelton Rovers or Lochan
Whitson Star v. Chryston
Winlinton Wolves v. Linton Hotspur
Woodwynd Wolves (Ayr) v. Camelon Thistle
Yoker v. Corkerhill
Zetland v. Netherthird or St. James


PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 19, 2011, 10:20 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #24 of 71 (11546 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately

November 19 results

Round 2 West
Campbeltown Pupils v Bothwell & Uddingston Albion
I don't know what has happened to this tie. No match appears to have been played and both clubs have been playing other league and cup matches. Both clubs are still shown in the draws for Rounds 3 and 4. I have emailed Campbeltown Pupils and await a reply!

Round 3
Luthermuir 3-1 Arthurlie United
Renfrew Town 1-1 Rhu
Vale of Girvan 1-0 Breadalbane
Edinburgh Rose 0-2 Drumchapel FP (Cal)

Erskine P-P Stirling City
Netherthird 3-1 St. James

Whitehill 4-3 Stedfast
Burrelton Rovers P-P Logan
Onthank 1-1 Singers


Round 3 replay
Steins Thistle 4-2 Stevenston Town

Remaining Round 3 tie
Campbeltown Pupils or Bothwell & Uddingston Albion v. Blantyre Celtic


PaulC
Man City Transfer Target!


Nov 21, 2011, 12:04 PM

Posts: 11343
Location: Ayrshire, Midlothian
Team(s): AFC Darwen, Troon, Ayr Utd, Burnley

Post #25 of 71 (11483 views)
Shortcut
Re: [PaulC] Scottish Amateur Cup 2011-12. Fixtures and results [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
Round 2 West
Campbeltown Pupils v Bothwell & Uddingston Albion
I don't know what has happened to this tie. No match appears to have been played and both clubs have been playing other league and cup matches. Both clubs are still shown in the draws for Rounds 3 and 4. I have emailed Campbeltown Pupils and await a reply!

Email received! I presume B&UA couldn't field a team on the first due date of the tie.


Hello Paul, Unfortunately, Uddingston were unable to field a side in the Scottish Cup 2nd round. The decision or outcome had to be awaited from the SAFA. Campbeltown Pupils were awarded the tie. Campbeltown play Blantyre Celtic this coming Saturday in the 3rd round. Alex McKinven for Campbeltown Pupils AFC.





(This post was edited by PaulC on Nov 21, 2011, 12:07 PM)

First page Previous page 1 2 3 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3