Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: FA Competitions:
F. A. Women's Cup 2015-16

 

First page Previous page 1 2 Next page Last page  View All


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jul 1, 2015, 10:08 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #1 of 36 (12672 views)
Shortcut
F. A. Women's Cup 2015-16 Can't Post or Reply Privately

For draws etc.


HarryC
First Team Star

Aug 14, 2015, 1:28 PM

Posts: 2944
Location: Fleet
Team(s): Fleet, Aldershot, Chelsea

Post #2 of 36 (12195 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F. A. Women's Cup 2015-16 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Draws for the first two qualifying rounds are now on FA website (14/08/15) to view


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 14, 2015, 2:41 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #3 of 36 (12176 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F. A. Women's Cup 2015-16 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Women's F.A. Cup 2015-2016

Sponsored by S.S.E. (Scottish & Southern Energy)

Participation in the competition shall only be open to club’s competing in the top division of a County League, or above, sanctioned by The Association or an affiliated Association,
for season 2015-16 and that also competed in an open age League or competition sanctioned by The F.A. or affiliated Association in season 2014-2015.

Clubs must have a ground which conforms to the minimum standard, which must be the ground used for all home ties in The F.A. Women’s Cup.
Under no circumstances should another venue be used without prior permission of The Football Association.

Closing date for applications 1st August 2015

Acceptances (262)

*** indicates "new" entry (did not participate last season)
(56)

001 Abbey Rangers
002 Accrington

003 Acle United ***
004 A.E.K. Boco ***

005 A.F.C. Dunstable

006 A.F.C. Leicester ***

007 A.F.C. Sudbury

008 A.F.C. Urmston Meadowside ***

009 A.F.C. Wimbledon
010 Arnold Town
011 Arsenal
012 Ascot United

013 Ashford ***

014 Ashington Woodhorn Lane
015 Aston Villa
016 Aylesford
017 Banbury United

018 Barming ***
019 Barnton United ***

020 Basingstoke Town
021 Bedford
022 Bedworth United
023 Bexhill United
024 Bilbrook
025 Birmingham City
026 Birtley Town

027 Blackburn Community S.C. ***

028 Blackburn Rovers
029 Blackpool
030 Blackpool Wren Rovers
031 Boldon

032 Bolton Wanderers ***
033 Bracknell Town ***

034 Bradford City
035 Bradford Park Avenue

036 Bradwell Belles ***
037 Brandon Town ***

038 Brentford
039 Brentwood Town
040 Brighouse Athletic
041 Brighouse Town
042 Brighton & Hove Albion
043 Brislington
044 Bristol Academy
045 Bristol Ladies Union
046 Burgess Hill Town
047 Burnley
048 Burton Albion
049 Bury Town
050 C & K Basildon
051 Cambridge United
052 Cardiff City
053 Carlisle United
054 Carshalton Athletic
055 Charlton Athletic
056 Chelsea
057 Cheltenham Civil Service
058 Cheltenham Town
059 Chester City
060 Chester Le Street Town
061 Chichester City
062 Chorley

063 Chorltonians ***

064 City of Manchester
065 C.M.B. Ladies
066 Colchester Town

067 Coleshill Town ***

068 Colney Heath

069 Coundon Court ***

070 Coventry Development
071 Coventry United

072 Cowfold ***
073 Cramlington United ***

074 Crawley Wasps
075 Crewe Alexandra
076 Crusaders
077 Crystal Palace
078 Curzon Ashton
079 Dartford Royals

080 Daventry Town ***

081 Denham United
082 Derby County

083 Desford ***

084 Doncaster Rovers Belles
085 Downend Flyers
086 Dronfield Town
087 Durham
088 Eastbourne
089 Eastbourne Town
090 Enfield Town
091 Everton
092 Farsley Celtic
093 Fleet Town
094 Forest Green Rovers
095 Frome Town

096 Fulbourn Institute Bluebirds **

097 Fulham Foundation
098 Garston
099 Gillingham

100 Gloucester City ***

101 Great Shelford

102 Great Wakering Rovers ***

103 Guiseley Vixens

104 Hampton & Richmond Borough ***

105 Handsworth
106 Haringey Borough

107 Harrogate Railway ***

108 Hassocks
109 Headington
110 Hemel Hempstead Town
111 Herne Bay

112 Hoddesdon Owls ***

113 Huddersfield Town
114 Hull City
115 Huntingdon Town
116 Ilminster Town
117 Ipswich Town
118 Kettering Town
119 Keynsham Town
120 Keynsham Town Development

121 Knowle ***

122 Larkhall Athletic
123 Leafield Athletic
124 Leeds

125 Leek C.S.O.B. ***
126 Leek Town ***

127 Leicester City Ladies
128 Leicester City Women
129 Leverstock Green
130 Lewes

131 Leyton Orient ***

132 Liverpool
133 Liverpool Marshalls Fed's
134 London Bees
135 London Corinthians
136 Long Eaton United
137 Long Lane
138 Loughborough Foxes
139 Loughborough Students
140 Lowestoft Town
141 Lowick United
142 Luton Town
143 Lye Town
144 Maidenhead United
145 Malvern Town
146 Manchester City

147 Mansfield Hosiery Mills ***

148 March Town United

149 Margate ***

150 Marlow
151 Mersey Girls
152 Merseyrail Bootle
153 Middlesbrough
154 Middlesbrough Lionesses
155 Middleton Athletic

156 Middlezoy Rovers ***

157 Millwall Lionesses
158 Milton Keynes Dons

159 Milton ***

160 Morecambe
161 Mossley Hill

162 Moulton ***
163 Netherton United ***

164 Nettleham
165 New Forest
166 Newbury
167 Newcastle United
168 Newmarket Town

169 North Ferriby United ***
170 Northampton Town ***

171 Norwich City
172 Nottingham Forest
173 Notts County
174 Nuneaton Town
175 Oadby & Wigston
176 Old Actonians
177 Ossett Albion

178 Oughtibridge War Memorial ***

179 Oxford City
180 Oxford United
181 Parkwood Rangers
182 Pen Mill
183 Penrith
184 Peterborough Northern Star
185 Plymouth Argyle
186 Poole Town
187 Portsmouth
188 Preston North End
189 Prudhoe Town

190 Queen's Park Rangers Girls ***

191 Queen's Park Rangers Ladies
192 R.A.C.A. Tynedale
193 Radcliffe Olympic
194 Reading

195 Redcar Town ***

196 Regents Park Rangers
197 Rise Park

198 Riverside ***

199 Roade
200 Rotherham United
201 Rothwell Corinthians
202 Rottingdean Village
203 Royal Wootton Bassett Town
204 Royston Town

205 Rubery ***

206 Ruddington Village

207 Rutherford ***

208 Sandy
209 Sawbridgeworth Town

210 Seaton ***

211 Shanklin
212 Sheffield
213 Sheffield United
214 Sheffield Wednesday
215 Sherrardswood

216 Shrewsbury Town ***
217 Silver End United ***
218 Sleaford Town ***

219 Southampton Saints
220 Southampton Women
221 Sporting Club Albion
222 Sporting Khalsa
223 St. Nicholas
224 Steel City Wanderers
225 Stevenage

226 Stockingford A.A. Pavilion ***

227 Stockport County
228 Stoke City
229 Stone Dominoes

230 Stourbridge ***

231 Sunderland
232 Surrey Eagles
233 Swindon Spitfires
234 Swindon Town

235 Team Solent ***

236 Teversal
237 The New Saints
238 Torquay United
239 Tottenham Hotspur
240 Tranmere Rovers
241 Wakefield

242 Wargrave ***

243 Watford
244 Wealdstone
245 West Billericay
246 West Ham United

247 Westella & Willerby ***

248 Wetherby Athletic
249 Whitley Bay

250 Wigan Athletic ***
251 Wimborne Town ***
252 Winchester City Flyers ***
253 Winterton Rangers ***

254 Wolverhampton Wanderers
255 Woodley United
256 Woolton
257 Workington Reds
258 Worthing Town
259 Wymondham Town
260 Wyrley
261 Yeovil Town
262 York City


Exemptions

to 5th Round (9) - teams in F.A. Women's Super League 1
(currently these 8 clubs but expanding to 9 clubs for 2016 with one team relegated but two promoted)
01 Arsenal
02 Birmingham City
03 Bristol Academy
04 Chelsea
05 Liverpool
06 Manchester City
07 Notts County
08 Sunderland

to 3rd Round (10) - teams in F.A. Women's Super League 2 (currently these 10 clubs)
01 Aston Villa
02 Doncaster Rovers Belles
03 Durham
04 Everton
05 London Bees
06 Millwall Lionesses
07 Oxford United
08 Reading
09 Watford
10 Yeovil Town

to 2nd Round (24)
01
Blackburn Rovers
02 Bradford City
03 Brighton & Hove Albion
04 C & K Basildon
05 Cardiff City
06 Charlton Athletic
07 Coventry United
08 Derby County
09 Forest Green Rovers
10 Guiseley Vixens
11 Huddersfield Town
12 Lewes
13 Loughborough Foxes
14 Newcastle United
15 Nottingham Forest
16 Nuneaton Town
17 Plymouth Argyle
18 Portsmouth
19 Preston North End
20 Queen's Park Rangers Ladies
21 Sporting Club Albion
22 Stoke City
23 Tottenham Hotspur
24 West Ham United

to 3rd Round Qualifying (44)
01
Bedford
02 Blackpool Wren Rovers
03 Cambridge United
04 Cheltenham Town
05 Chester Le Street Town
06 Chichester City
07 Chorley
08 Crystal Palace
09 Denham United
10 Enfield Town
11 Gillingham
12 Gloucester City
13 Hull City
14 Ipswich Town
15 Keynsham Town
16 Larkhall Athletic
17 Leafield Athletic
18 Leeds
19 Leicester City Ladies
20 Leicester City Women
21 Liverpool Marshalls Fed's
22 Loughborough Students
23 Lowestoft Town
24 Luton Town
25 Maidenhead United
26 Middlesbrough
27 Milton Keynes Dons
28 Morecambe
29 Mossley Hill
30 Norwich City
31 Old Actonians
32 Peterborough Northern Star
33 Radcliffe Olympic
34 Rotherham United
35 Shanklin
36 Southampton Saints
37 Sporting Khalsa
38 St. Nicholas
39 Steel City Wanderers
40 Stockport County
41 Swindon Spitfires
42 Swindon Town
43 Tranmere Rovers
44 Wolverhampton
Wanderers


Dates of Rounds
Qualifying

1 - Sunday 6th September (2p.m.) - 142 teams in 71 ties, 33 byes, 87 exemptions (262 teams)
2 - Sunday 20th September (2p.m.) - 71 winners & 33 byes = 104 teams in 52 ties, 87 exemptions
3 - Sunday 11th October - 52 winners & 44 exemptions = 96 teams in 48 ties, 43 still exempted
4 - Sunday 8th November - 48 winners = 48 teams in 24 ties, 43 still exempted
Draw "Proper"
1 - Sunday 6th December - 24 winners in 12 ties
2 - Sunday 10th January - 12 winners & 24 exemptions = 36 teams in 18 ties, 19 still exempted
3 - Sunday 7th February - 18 winners & 10 exemptions = 28 teams in 14 ties, 9 still exempted
4 - Sunday 28th February - 14 winners in 7 ties, 9 still exempted
5 - Sunday 20th March - 7 winners & 9 exemptions = 16 teams in 8 ties
QF - Sunday 3rd April - 8 winners in 4 ties
SF - Sunday 17th April - 4 winners in 2 ties
FL - Sunday 14th May - 2 winners in 1 tie


First Round Qualifying (2p.m. Sunday 6th September)
Zone 1 (13 teams inc. 3 byes)
01 0-7 Middlesbrough Lionesses (re-named Cleveland) v Redcar Town at Mill Hill, Acklam
02 7-0 York City v Cramlington United at York St. John, Haxby Road
03 0-2 Birtley Town v Lowick United at Birtley Town
04 9-0 Whitley Bay v Rutherford at Whitley Bay
05 2-3 Ashington Woodhorn Lane v Seaton (re-named Hartlepool United) at Ashington
byes
Boldon
Prudhoe Town
R.A.C.A. Tynedale

Zone 2 (15 teams inc. 5 byes)
06 4-2 Sheffield United v Harrogate Railway at Swallownest Miners Welfare
07 0-3 Wakefield v Brighouse Athletic at Nostell Miners Welfare
08 2-1 Oughtibridge War Memorial v Farsley Celtic at British Tissues, Oughtibridge
09 4-1 Brighouse Town v Ossett Albion at Brighouse Town (tie reversed - at Ossett Albion)
10 2-0 Winterton Rangers v Wetherby Athletic at Winterton Rangers
byes
Bradford Park Avenue
Handsworth
North Ferriby United
Sheffield Wednesday
Westella & Willerby
Zone 3 (20 teams, no byes)

11 3-0 Penrith v Middleton Athletic at Penrith
12 0-1 City of Manchester v Blackburn Community S.C. at Whalley Range
13 0-3 A.F.C. Urmston Meadowside v Accrington at Lees Fields, Urmston
14 1-2 AET (1-1) Curzon Ashton v Chorltonians at T.B.A.
15 6-0 Woolton v Blackpool at Heron Eccles
16 2-1 Bolton Wanderers v Crewe Alexandra at Eddie Davies Academy
17 7-0 Wigan Athletic v Chester City at Garswood United
18 1-3 Carlisle United v Burnley at Creighton Rugby Club
19 5-1 C.M.B. v Merseyrail Bootle at C.M.B.
20 1-2 Workington Reds v Mersey at Workington
Zone 4 (12 teams, no byes)
21 2-1 Arnold Town v Dronfield Town at Arnold Town
22 2-2 AET (1-1) 4-2p Rise Park v Mansfield Hosiery Mills at T.B.A.
23 6-2 Ruddington Village v Sleaford Town at Elms Park
24 1-2 Teversal v A.F.C. Leicester at Teversal
25 6-0 Nettleham v Desford at Mulsanne Park
26 1-7 Oadby & Wigston v Long Eaton United at T.B.A.
Zone 5 (20 teams inc. 4 byes)
27 3-1 Coleshill Town v Bradwell Belles at Castle Vale (3p.m.)
28 3-1 Bilbrook v Rubery at Bilbrook Juniors
29 5-1 Stone Dominoes v Malvern Town at T.B.A.
30 1-6 Leek C.S.O.B. v Stourbridge at Pointon Park, Cheddleton
31 0-3 Knowle v The New Saints at Knowle
32 3-4 Crusaders v Burton Albion at T.B.A.
33 1-4 Coundon Court v Shrewsbury Town at Coventry Colliery
34 4-2 Lye Town v Leek Town at T.B.A.
byes
Bedworth United
Coventry Development
Stockingford A.A. Pavilion
Wyrley
Zone 6 (17 teams inc. 3 byes)
35 5-0 Kettering Town v Rothwell Corinthians at Burton Park Wanderers
36 6-1 Great Shelford v March Town United at Great Shelford Recreation Ground
37 0-9 Huntingdon Town v Acle United at Huntingdon Town
38 2-1 Northampton Town v Miltonat Elgar Centre, Upton
39 4-0 Riverside v Fulbourn Institute Bluebirds at Queen's Park, Yaxley
40 3-2 Moulton v Netherton United at T.B.A.
41 6-2 Wymondham Town v Roade at King's Head Meadow
byes
Daventry Town
Newmarket Town
Sandy
Zone 7 (9 teams inc. 3 byes)
42 0-4 Brentwood Town v Great Wakering Rovers at Len Forge Centre, Southend
43 2-8 West Billericay v A.F.C. Sudbury at Hannakins Farm, Billericay
44 2-5 Brandon Town v Bury Town at Recreation Ground
byes
Colchester Town
Sawbridgeworth Town
Silver End United
Zone 8 (11 teams inc. 1 bye)
45 6-0 Haringey Borough v Leverstock Green at Haringey Borough (3p.m.)
46 1-2 Garston v Colney Heath at Bushey Sports Club
47 0-6 Sherrardswood v Royston Town at Sherrardswood School, Welwyn
48 1-3 A.F.C. Dunstable v Leyton Orient at Creasey Park, Dunstable
49 3-5 Hoddesdon Owls v Stevenage at Hertford Town
bye
Hemel Hempstead Town
Zone 9 (14 teams inc. 2 byes)
50 11-5 Hampton & Richmond Borough v Bracknell Town at Hampton & Richmond Borough
51 6-2 Marlow v Ascot United at T.B.A.
52 2-0 Woodley United v Brentford at Henley Town
53 3-1 Wargrave v Headington at Recreation Ground, Wargrave
54 w/o Oxford City v Barton United at Barton Recreation Ground (Barton United withdrew)
55 3-2 Wealdstone v Banbury United at Wealdstone
byes
Newbury
Queen's Park Rangers Girls
Zone 10 (24 teams inc. 4 byes)
56 1-8 Rottingdean Village v Crawley Wasps at T.B.A.
57 15-0 Carshalton Athletic v Barming at Carshalton Athletic
58 1-3 Cowfold v Bexhill United at Playing Field, Cowfold
59 1-3 Aylesford v Eastbourne at Larkfield & New Hythe Sports Club
60 2-6 Margate v Long Lane at Margate
61 3-0 London Corinthians v Parkwood Rangers at Blackheath Rugby Club, Kidbrooke (2.30p.m.)
62 10-1 Abbey Rangers v Worthing Town at Addlestone Moor
63 2-0 Herne Bay v Burgess Hill Town at Herne Bay (2.30p.m.)
64 2-1 Ashford v Hassocks at Arthur Baker Field, Charing
65 9-0 A.F.C. Wimbledon v Regents Park Rangers at Sutton United
byes
Dartford Royals
Eastbourne Town
Fulham Foundation
Surrey Eagles
Zone 11 (20 teams inc. 8 byes)
66 7-2 Southampton Women v Winchester City Flyers at Wide Lane Sports Centre
67 1-5 Royal Wootton Bassett Town v Downend Flyers at Royal Wootton Bassett Town
68 0-2 Torquay United v Brislington at Bovey Tracey
69 1-3 Cheltenham Civil Service v Basingstoke Town at Cheltenham Civil service
70 1-7 Ilminster Town v Bristol Ladies Union at Ilminster Town
71 8-0 Wimborne Town v Pen Mill at Wimborne Town
byes

A.E.K. Boco
Fleet Town
Frome Town
Keynsham Town Development
Middlezoy Rovers
New Forest
Poole Town
Team Solent

Second Round Qualifying (2p.m. Sunday 20th September)
Zone 1
01 2-1 AET (0-0) Hartlepool United v Redcar Town at Billingham Town
02 4-3 AET (3-3) Whitley Bay v York City at Whitley Bay
03 5-0 Boldon v Prudhoe Town at The Ground, Boldon
04 4-0 Lowick United v R.A.C.A. Tynedale at Lowick United
Zone 2
05 3-1 Winterton Rangers v Bradford Park Avenue at Winterton Rangers
06 0-1 Sheffield United v Handsworth at Swallownest Miners Welfare
07 4-1 Oughtibridge War Memorial v Sheffield Wednesday at Oughtibridge War Memorial Ground
08 4-0 Brighouse Town v Brighouse Athletic at Brighouse Town
09 0-9 North Ferriby United v Westella & Willerby at South Hunsley School
Zone 3
10 4-2 Woolton v Mersey at Heron Eccles
11 3-3 AET (3-3) 4-3p Penrith v Burnley at Penrith
12 3-1 Accrington v C.M.B. at Accrington Stanley
13 1-3 Chorltonians v Blackburn Community S.C. at Hough End Centre, Chorlton
14 0-2 Bolton Wanderers v Wigan Athletic at Eddy Davies Academy
Zone 4
15 1-3 A.F.C. Leicester v Nettleham at Judgemeadow College, Leicester
16 5-0 Long Eaton United v Rise Park at Long Eaton United
17 8-3 Ruddington Village v Arnold Town at Elms Park, Ruddington
Zone 5
18 7-0 Lye Town v Coleshill Town at Lye Town
19 3-2 Coventry Development v Bedworth United at Coventry Sphinx
20 1-4 Stockingford A.A. Pavilion v Shrewsbury Town at Stockingford A.A. Pavilion
21 2-2 AET (2-2) 2-3p Wyrley v Stone Dominoes at Wyrley Juniors
22 3-0 Burton Albion v Stourbridge at Mickleover Sports
23 5-1 The New Saints v Bilbrook at The New Saints
Zone 6
24 4-2 Riverside v Daventry Town at Queen's Park, Yaxley
25 5-0 Kettering Town v Sandy at Burton Park Wanderers
26 11-1 Acle United v Newmarket Town at Great Yarmouth Town
27 1-2 AET (1-1) Northampton Town v Great Shelford at Elgar Centre, Uptonb
28 0-3 Moulton v Wymondham Town at Moulton
Zone 7
29 5-0 Colchester Town v Silver End United at Boxsted Sports Club, Colchester
30 1-0 Sawbridgeworth Town v A.F.C. Sudbury at Sawbridgeworth Town
31 1-5 Bury Town v Great Wakering Rovers at Bury Town
Zone 8
32 2-0 Leyton Orient v Stevenage at Tower Hamlets
33 4-2 Hemel Hempstead Town v Colney Heath at Hemel Hempstead Town
34 0-2 Royston Town v Haringey Borough at Royston Town
Zone 9
35 0-1 Oxford City v Hampton & Richmond Borough at Oxford City
36 3-7 Wargrave v Marlow at Wargrave Recreation Ground
37 3-1 Wealdstone v Newbury at Wealdstone
38 0-4 Woodley United v Queen's Park Rangers Girls at Henley Town
Zone 10
39 0-6 Ashford v London Corinthians at Sandyacres Sports Club, Ashford
40 2-1 Fulham Foundation v Carshalton Athletic at Surrey Sports Club, Guildford
41 2-0 Herne Bay v Eastbourne at Herne Bay (2.30p.m.)
42 0-6 Dartford Royals v Crawley Wasps at Elite, Gravesend
43 1-2 Bexhill United v Surrey Eagles at Bexhill United
44 10-0 A.F.C. Wimbledon v Abbey Rangers at Sutton United
45 4-0 Long Lane v Eastbourne Town at Kidbrooke Playing Fields
Zone 11
46 1-2 Frome Town v A.E.K. Boco at Frome Town
47 4-2 Bristol Ladies Union v Middlezoy Rovers at Coombe Dingle, Bristol
48 P-P New Forest v Poole Town at Romsey Town (27th Sept at Romsey Town 0-12)
49 0-4 Downend Flyers v Basingstoke Town at Wick
50 4-0 Southampton Women v Wimborne Town at Wide Lane, Southampton
51 7-0 Team Solent v Fleet Town at Test Park, Nursling
52 6-2 Brislington v Keynsham Town Development at Brislington


Third Round Qualifying (2p.m. Sunday 11th October)
draw released Monday 21st September
X = exempt to this stage
Zones 1, 2 & 3 (minus ties 6 & 7)
01. Blackburn Community S.C. v Wigan Athletic
02. Whitley Bay v Westella & Willerby
03. Middlesbrough (X) v Lowick United
04. Woolton v Boldon
05. Chester Le Street Town (X) v Accrington
06. Mossley Hill (X) v Penrith
07. Brighouse Town v Winterton Rangers
08. Liverpool Marshalls Fed's (X) v Chorley (X)
09. Morecambe (X) v Leeds (X)
10. Hull City (X) v Tranmere Rovers (X)
11. Blackpool Wren Rovers (X) v Hartlepool United
Zones 4 & 5 (plus ties 6, 7 & 25)
12. Rotherham United (X) v Long Eaton United
13. The New Saints v Leafield Athletic (X)
14. Lye Town v Nettleham
15. Wolverhampton Wanderers (X) v Handsworth
16. Leicester City Ladies (X) v Stockport County (X)
17. Radcliffe Olympic (X) v Oughtibridge War Memorial
18. Burton Albion v Ruddington Village
19. Leicester City Women (X) v Loughborough Students (X)
20. Stone Dominoes v Kettering Town
21. Coventry Development v Shrewsbury Town
22. Sporting Khalsa (X) v Steel City Wanderers (X)
Zones 6, 7, 8 & 9 (minus tie 25)
23. Wealdstone v Bedford (X)
24. Norwich City (X) v Marlow
25. Sawbridgeworth Town v Ipswich Town (X)
26. Luton Town (X) v Acle United
27. Enfield Town (X) v Haringey Borough
28. Wymondham Town v Cambridge United (X)
29. Leyton Orient v Great Shelford
30. Great Wakering Rovers v Milton Keynes Dons (X)
31. Hampton & Richmond Borough v Peterborough Northern Star (X)
32. Colchester Town v Hemel Hempstead Town
33. Riverside v Denham United (X)
34. Queen's Park Rangers Girls v Lowestoft Town (X)
Zones 10 & 11
35. Southampton Women v London Corinthians
36. Crystal Palace (X) v Team Solent
37. w/o Gloucester City (X) v Southampton Saints (X) (Gloucester City withdrew)
38. A.E.K. Boco v Shanklin (X)
39. Gillingham (X) v A.F.C. Wimbledon
40. Keynsham Town (X) v Cheltenham Town (X)
41. Bristol Ladies Union v Herne Bay
42. Larkhall Athletic (X) v Swindon Spitfires (X)
43. Basingstoke Town v Fulham Foundation
44. St. Nicholas (X) v Surrey Eagles
45. Chichester City (X) v New Forest or Poole Town
46. Crawley Wasps v Old Actonians (X)
47. Long Lane v Swindon Town (X)
48. Brislington v Maidenhead United (X)



(This post was edited by John Treleven on Nov 12, 2015, 6:39 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Sep 20, 2015, 9:05 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #4 of 36 (11344 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F. A. Women's Cup 2015-16 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Second Round Qualifying (2p.m. Sunday 20th September)

Zone 1
01 2-1 AET (0-0) Hartlepool United v Redcar Town at Billingham Town
02 4-3 AET (3-3) Whitley Bay v York City at Whitley Bay
03 5-0 Boldon v Prudhoe Town at The Ground, Boldon
04 4-0 Lowick United v R.A.C.A. Tynedale at Lowick United
Zone 2
05 3-1 Winterton Rangers v Bradford Park Avenue at Winterton Rangers
06 0-1 Sheffield United v Handsworth at Swallownest Miners Welfare
07 4-1 Oughtibridge War Memorial v Sheffield Wednesday at Oughtibridge War Memorial Ground
08 4-0 Brighouse Town v Brighouse Athletic at Brighouse Town
09 0-9 North Ferriby United v Westella & Willerby at South Hunsley School
Zone 3
10 4-2 Woolton v Mersey at Heron Eccles
11 3-3 AET (3-3) 4-3p Penrith v Burnley at Penrith
12 3-1 Accrington v C.M.B. at Accrington Stanley
13 1-3 Chorltonians v Blackburn Community S.C. at Hough End Centre, Chorlton
14 0-2 Bolton Wanderers v Wigan Athletic at Eddy Davies Academy
Zone 4
15 1-3 A.F.C. Leicester v Nettleham at Judgemeadow College, Leicester
16 5-0 Long Eaton United v Rise Park at Long Eaton United
17 8-3 Ruddington Village v Arnold Town at Elms Park, Ruddington
Zone 5
18 7-0 Lye Town v Coleshill Town at Lye Town
19 3-2 Coventry Development v Bedworth United at Coventry Sphinx
20 1-4 Stockingford A.A. Pavilion v Shrewsbury Town at Stockingford A.A. Pavilion
21 2-2 AET (2-2) 2-3p Wyrley v Stone Dominoes at Wyrley Juniors
22 3-0 Burton Albion v Stourbridge at Mickleover Sports
23 5-1 The New Saints v Bilbrook at The New Saints
Zone 6
24 4-2 Riverside v Daventry Town at Queen's Park, Yaxley
25 5-0 Kettering Town v Sandy at Burton Park Wanderers
26 11-1 Acle United v Newmarket Town at Great Yarmouth Town
27 1-2 AET (1-1) Northampton Town v Great Shelford at Elgar Centre, Uptonb
28 0-3 Moulton v Wymondham Town at Moulton
Zone 7
29 5-0 Colchester Town v Silver End United at Boxsted Sports Club, Colchester
30 1-0 Sawbridgeworth Town v A.F.C. Sudbury at Sawbridgeworth Town
31 1-5 Bury Town v Great Wakering Rovers at Bury Town
Zone 8
32 2-0 Leyton Orient v Stevenage at Tower Hamlets
33 4-2 Hemel Hempstead Town v Colney Heath at Hemel Hempstead Town
34 0-2 Royston Town v Haringey Borough at Royston Town
Zone 9
35 0-1 Oxford City v Hampton & Richmond Borough at Oxford City
36 3-7 Wargrave v Marlow at Wargrave Recreation Ground
37 3-1 Wealdstone v Newbury at Wealdstone
38 0-4 Woodley United v Queen's Park Rangers Girls at Henley Town
Zone 10
39 0-6 Ashford v London Corinthians at Sandyacres Sports Club, Ashford
40 2-1 Fulham Foundation v Carshalton Athletic at Surrey Sports Club, Guildford
41 2-0 Herne Bay v Eastbourne at Herne Bay (2.30p.m.)
42 0-6 Dartford Royals v Crawley Wasps at Elite, Gravesend
43 1-2 Bexhill United v Surrey Eagles at Bexhill United
44 10-0 A.F.C. Wimbledon v Abbey Rangers at Sutton United
45 4-0 Long Lane v Eastbourne Town at Kidbrooke Playing Fields
Zone 11
46 1-2 Frome Town v A.E.K. Boco at Frome Town
47 4-2 Bristol Ladies Union v Middlezoy Rovers at Coombe Dingle, Bristol
48 P-P New Forest v Poole Town at Romsey Town (27th Sept. at Romsey Town, 0-12)
49 0-4 Downend Flyers v Basingstoke Town at Wick
50 4-0 Southampton Women v Wimborne Town at Wide Lane, Southampton
51 7-0 Team Solent v Fleet Town at Test Park, Nursling
52 6-2 Brislington v Keynsham Town Development at Brislington

Third Round Qualifying (2p.m. Sunday 11th October)

Zones 1, 2 & 3 (minus ties 6 & 7)
01. 4-3 Blackburn Community S.C. v Wigan Athletic at Harrison Playing Fields
02. 9-2 Whitley Bay v Westella & Willerby at Whitley Bay
03. 11-0 Middlesbrough (X) v Lowick United at Thornaby
04. 1-0 Woolton v Boldon at Heron Eccles, Liverpool
05. 3-0 Chester Le Street Town (X) v Accrington at Chester Le Street Town
06. 4-0 Mossley Hill (X) v Penrith at Athletics Club (att 25)
07. 6-1 Brighouse Town v Winterton Rangers at Brighouse Town
08. 2-1 Liverpool Marshalls Fed's (X) v Chorley (X) at I.M.Marsh (att 45)
09. 5-0 Morecambe (X) v Leeds (X) at Lancaster & Morecambe College
10. 1-1 AET (1-1) 3-4p Hull City (X) v Tranmere Rovers (X) at Haworth Park
11. 1-2 Blackpool Wren Rovers (X) v Hartlepool United at Blackpool Wren Rovers
Zones 4 & 5 (plus ties 6, 7 & 25)
12. 4-5 Rotherham United (X) v Long Eaton United at Parkgate
13. 4-3 The New Saints v Leafield Athletic (X) at Shrewsbury College of Art
14. 3-6 Lye Town v Nettleham at Lye Town (att 50)
15. 9-0 Wolverhampton Wanderers (X) v Handsworth at Darlaston Town
16. 7-4 Leicester City Ladies (X) v Stockport County (X) at Aylestone Park (att 25)
17. 2-1 AET (1-1) Radcliffe Olympic (X) v Oughtibridge War Memorial at Radcliffe Olympic (att 110)
18. 6-0 Burton Albion v Ruddington Village at Mickleover Sports
19. 3-2 Leicester City Women (X) v Loughborough Students (X) at Riverside Stadium (att 67)
20. 3-2 AET (2-2) Stone Dominoes v Kettering Town at Stone Dominoes
21. 5-0 Coventry Development v Shrewsbury Town at Coventry Sphinx
22. 1-3 Sporting Khalsa (X) v Steel City Wanderers (X) at Sporting Khalsa
Zones 6, 7, 8 & 9 (minus tie 25)
23. 1-4 Wealdstone v Bedford (X) at Wealdstone
24. 0-1 Norwich City (X) v Marlow at Norwich United
25. 0-6 Sawbridgeworth Town v Ipswich Town (X) at Sawbridgeworth Town
26. 3-1 Luton Town (X) v Acle United at Stockwood Park Athletics Stadium (att 47)
27. 4-0 Enfield Town (X) v Haringey Borough at Enfield Town
28. 1-0 Wymondham Town v Cambridge United (X) at Wymondham Town
29. 0-2 AET (0-0) Leyton Orient v Great Shelford at Mile End Park
30. 1-3 Great Wakering Rovers v Milton Keynes Dons (X) at Great Wakering Rovers
31. 0-7 Hampton & Richmond Borough v Peterborough Northern Star (X) at Hampton & Richmond Borough
32. 1-2 Colchester Town v Hemel Hempstead Town at Boxsted Sports Ground (att 30)
33. 0-4 Riverside v Denham United (X) at Queen's Park, Yaxley
34. 1-5 Queen's Park Rangers Girls v Lowestoft Town (X) at North Greenford United
Zones 10 & 11
35. 2-2 AET (2-2) 4-5p Southampton Women v London Corinthians at A.F.C. Totton
36. 5-0 Crystal Palace (X) v Team Solent at Bromley
37. w/o Gloucester City (X) v Southampton Saints (X) (Gloucester City withdrew)
38. 1-0 A.E.K. Boco v Shanklin (X) at A.E.K. Boco
39. 7-0 Gillingham (X) v A.F.C. Wimbledon at Chatham Town
40. 6-2 Keynsham Town (X) v Cheltenham Town (X) at Keynsham Town
41. 1-3 Bristol Ladies Union v Herne Bay at Coombe Dingle
42. 11-1 Larkhall Athletic (X) v Swindon Spitfires (X) at Larkhall Athletic
43. 0-2 Basingstoke Town v Fulham Foundation at Winklebury Complex
44. 6-1 St. Nicholas (X) v Surrey Eagles at Yate Town
45. 7-1 Chichester City (X) v Poole Town at Chichester City (att 29)
46. 0-3 Crawley Wasps v Old Actonians (X) at Three Bridges
47. 0-12 Long Lane v Swindon Town (X) at Kidbrooke Playing Fields
48. 2-3 Brislington v Maidenhead United (X) at Brislington (att 68)

Fourth Round Qualifying (1p.m. Sunday 8th November)

Zones 1, 2 & 3 (plus tie 22)
01 1-0 Whitley Bay v Woolton at Whitley Bay
02 3-1 Chester Le Street Town (X) v Brighouse Town at Chester Le Street Town
03 6-3 Morecambe (X) v Hartlepool United (1.30) at Lancaster & Morecambe College (att 30)
04 4-2 Mossley Hill (X) v Blackburn Community S.C. at Mossley Hill Athletic Club (att 25)
05 1-3 Middlesbrough (X) v Liverpool Marshall Fed's (2.00) at Thornaby (att 76)
06 3-0 Tranmere Rovers (X) v Steel City Wanderers (X) at Concord Sports Centre, Sheffield (Sun 22nd Nov) (tie reversed after P-P Sun 8th & Sun 15th Nov at Ashville)
Zones 4 & 5 (minus tie 22)
07 1-1 AET (0-0) 3-4p Burton Albion v Radcliffe Olympic (X) at Mickleover Sports (Sun 15th Nov, P-P Sun 8th Nov)

08 0-3 The New Saints v Wolverhampton Wanderers (X) at The New Saints
09 4-1 Long Eaton United v Leicester City Ladies (X) (2.00) at Long Eaton United
10 w/o Nettleham (scratched) v Leicester City Women (X) at Nettleham (Sun 15th Nov, P-P Sun 8th Nov)
11 1-3 Coventry Development v Stone Dominoes (2.00) at Coventry Sphinx

Zones 6, 7, 8 & 9 (minus tie 33, plus tie 35)
12 1-4 Marlow v Luton Town (X) at Marlow
13 1-0 Enfield Town (X) v Great Shelford (2.00) at Enfield Town
14 8-0 Peterborough Northern Star (X) v Hemel Hempstead Town at Peterborough Northern Star (att 40)
15 0-2 Wymondham Town v Bedford (X) at Wymondham Town
16 2-3 Ipswich Town (X) v Milton Keynes Dons (X) (2.00) at Felixstowe & Walton United
17 1-8 Lowestoft Town (X) v London Corinthians at Lowestoft Town

Zones 10 & 11 (minus tie 35, plus tie 33)
18 4-1 Old Actonians (X) v Southampton Saints (X) at North Greenford United (Sun 15th Nov, P-P Sun 8th Nov)
19 1-2 Denham United (X) v Crystal Palace (X) at Hillingdon Borough
20 0-10 A.E.K. Boco v Chichester City (X) at A.E.K. Boco (Sun 15th Nov, P-P Sun 8th Nov)
21 2-3 Larkhall Athletic (X) v Swindon Town (X) (2.00) at Larkhall Athletic (att 40)
22 2-0 Fulham Foundation v St. Nicholas (X) at Surrey Sports Park (att 35)
23 5-0 Keynsham Town (X) v Maidenhead United (X) at Keynsham Town (att 45)
24 3-0 Gillingham (X) v Herne Bay (2.00) at Chatham Town



(This post was edited by John Treleven on Mar 20, 2016, 4:32 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Sep 21, 2015, 4:49 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #5 of 36 (11250 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Oct 10, 2015, 4:41 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #6 of 36 (10421 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Oct 11, 2015, 6:45 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #7 of 36 (10248 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Oct 12, 2015, 6:08 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #8 of 36 (10136 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Nov 10, 2015, 5:40 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #9 of 36 (9245 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Nov 15, 2015, 5:45 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #10 of 36 (9113 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Nov 22, 2015, 5:05 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #11 of 36 (8953 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 6, 2015, 5:31 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #12 of 36 (8631 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Dec 6, 2015, 7:48 PM

Posts: 8354
Location:
Team(s):

Post #13 of 36 (8619 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F. A. Women's Cup 2015-16 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Fulham Foundation 3-3 Enfield Town, Fulham won 3-1 on penalties.

Fulham 3-1 down with 2 minutes to go, an 89th minute O.G. and a superb volley from Helen Ogle in injury time and then two excellent saves in the shoot-out from reserve team keeper Paige Halsey together with one Enfield player hitting the bar with her spot kick saw Fulham through.


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 6, 2015, 9:30 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #14 of 36 (8586 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Dec 7, 2015, 12:28 PM

Posts: 8354
Location:
Team(s):

Post #15 of 36 (8528 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F. A. Women's Cup 2015-16 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Second Round Draw, ties to be played (or at least attempted to be played) on 10/1/16

Tranmere Rovers or Whitley Bay v Stoke City
Bradford City v Huddersfield Town
Preston North End v Derby County
Nuneaton Town v Blackburn Rovers
Sporting Club Albion v Long Eaton United
Loughborough Foxes v Guiseley Vixens
Leicester City v Radcliffe Olympic
Newcastle United v Mossley Hill
Nottingham Forest v Morecambe or Chester-le-Street Town
Chichester City or Keynsham Town v QPR
Crystal Palace v West Ham United
Fulham Foundation v Lewes
Charlton Athletic v Plymouth Argyle
Swindon Town v Tottenham Hotspur
Forest Green Rovers v Gillingham
Brighton & Hove Albion v Luton Town
Portsmouth v Cardiff City
C&K Basildon v Coventry United


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 7, 2015, 2:47 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #16 of 36 (8497 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Dec 13, 2015, 5:43 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #17 of 36 (8319 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 10, 2016, 12:27 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #18 of 36 (7822 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 10, 2016, 4:09 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #19 of 36 (7764 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 17, 2016, 5:38 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #20 of 36 (7532 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 17, 2016, 5:55 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #21 of 36 (7516 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 24, 2016, 4:30 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #22 of 36 (7292 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 31, 2016, 3:24 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #23 of 36 (7107 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Jan 31, 2016, 3:26 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #24 of 36 (7101 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Feb 7, 2016, 5:35 PM

Posts: 16884
Location: Jersey
Team(s):

Post #25 of 36 (6889 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 

First page Previous page 1 2 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3